Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 sierpnia 2022 r.
9:30

Zabraknie bąbelków do wody i piwa? Problem jest spory, panika jeszcze większa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Browary zastanawiają się, na jak długo wystarczą im zapasy dwutlenku węgla. Podobne obawy mają producenci wód mineralnych, wędlin i mleczarnie. Wszystko dlatego, że czołowi wytwórcy CO2 radykalnie ograniczyli jego produkcję. Rząd zapowiada interwencję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest bardzo nerwowo. Od rana miałem już blisko 50 telefonów – mówi przedstawiciel firmy handlującej dwutlenkiem węgla (CO2), z którego powstają bąbelki w piwie.

Nerwowo zrobiło się wtedy, gdy jedna z dużych firm piwowarskich (Carlsberg Polska) ogłosiła, że wstrzymuje produkcję piwa z powodu niedoboru CO2.

Dwutlenek węgla jest wytwarzany głównie jako produkt uboczny przy produkcji nawozów i amoniaku. Kilka dni temu wytwórcy nawozów ograniczyli swoją produkcję z powodu wysokich cen gazu ziemnego, więc siłą rzeczy radykalnie zmalała też produkcja CO2.

– Utrzymujemy obecnie 30 proc. wolumenu znamionowej produkcji dwutlenku węgla – tłumaczy Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Grupy Azoty „Puławy”.

– Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy. Owszem, były przestoje techniczne, ale zawsze wtedy gazy produkował drugi z wytwórców – tłumaczy lubelski dystrybutor gazów.

– Niektórzy wpadają w panikę. Jeden z klientów, który normalnie bierze dwie butle, teraz zamówił 60, bo chce mieć zapas. Dzwoni gastronomia, zakłady przetwórstwa mięsnego czy placówki medyczne, które potrzebują dwutlenku węgla chociażby do krioterapii – przyznaje nasz rozmówca, który stara się uspokajać klientów. – Tłumaczę, że jak wszyscy zaczną kupować na zapas, to zaburzy to normalny łańcuch dostaw. Proszę, by zachować spokój i czekać na reakcję rządu.

– Ograniczenia w dostawie dwutlenku węgla niosą za sobą poważne ryzyko wstrzymania lub drastycznego ograniczenia w dostępie do mineralnych wód gazowanych i lekko gazowanych – przyznaje Sylwia Mikiel z biura prasowego Nałęczowa Zdroju, spółki produkującej Cisowiankę.

Problem mogą mieć też producenci mrożonek, które transportuje się najczęściej na tzw. suchym lodzie, czyli zestalonym dwutlenku węgla. CO2 jest też używany też w przemyśle mięsnym i to właśnie firmy z tej branży najgłośniej biją na alarm, w tym duże ubojnie i zakłady, które zużywają duże ilości CO2 do próżniowego pakowania wędlin.

– Problem w branży mięsnej rzeczywiście jest, odczuwają go duże firmy – mówi Monika Karwicka, współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” z podlubelskiego Nasutowa. I chociaż ten zakład nie używa CO2, to Karwicka nie ma złudzeń, że problemy nie ominą także mniejszych producentów. – Jesteśmy od siebie współzależni. To jedna branża, jeden sektor. Jeśli duże zakłady staną, to małe tego nie udźwigną.

Związek producentów branżowych „Polskie Mięso” już alarmuje, że za kilka dni, gdy skończą się zapasy CO2, stanie ubój trzody i drobiu.

Niepewność dopadła również browary.

– Od naszego dostawcy dostaliśmy zawiadomienie o wystąpieniu tzw. siły wyższej i krytycznych niedoborów ciekłego dwutlenku węgla. W praktyce może to oznaczać zmniejszenie produkcji, może nawet jej wstrzymanie. Decyzję podejmiemy w ciągu kilku dni – mówi nam Joanna Jagiełło-Hulaniecka, współwłaścicielka browaru Jagiełło z Pokrówki pod Chełmem. Szacuje, że zapas CO2 wystarczy browarowi do połowy września.

Większe zapasy, nawet na trzy miesiące, ma za to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach. – Więc na razie nie jest to dla nas problemem – mówi Mirosław Domański, prezes piaseckiej OSM. – Problem mają zakłady, które dużo pakują próżniowo. U nas to taka trochę uboczna produkcja, więc nasza spółdzielnia może normalnie pracować.

Zamieszanie wokół dwutlenku węgla ma też inne konsekwencje. Klienci nie zaczęli, co prawda, rozchwytywać piwa ze sklepowych półek, ale browary już widzą większy ruch w interesie. – Hurtownie robią większe zakupy, bo przeczuwają problemy z dostępnością naszych produktów – przyznaje Jagiełło-Hulaniecka.

Rząd zapowiada już interwencję na rynku, która przekonać państwowe gazownictwo do tego, by kluczowym firmom chemicznym sprzedawało gaz ziemny po preferencyjnej cenie. Optuje za tym Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina.

Problem w tym, że cena gazu na europejskim rynku przekroczyła już 300 euro za MWh i nadal rośnie. Branża chemiczna obawia się, że samo ścięcie marży przez państwowego dostawcę gazu, choć przez nią oczekiwane, może nie przynieść wielkich efektów. A to od nich zależy, czy zwiększona zostanie produkcja nawozów, a wraz z nią dwutlenku węgla do wód, piw i pakowania jogurtów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium