Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

22 lutego 2020 r.
14:01

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"

159 46 A A
Kasy samoobsługowe znajdują się w wybranych sklepach sieci Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach.<br />
<br />
Kasy samoobsługowe znajdują się w wybranych sklepach sieci Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od rozmowy z ekspedientką jednej z lubelskich Biedronek. Kobieta, która nadzorowała funkcjonowanie kas samoobsługowych miała w kieszeni telefon mierzący jej kroki. Wyszło ich 10 000 na jednej zmianie. Dla kasjera, który przywykł do siedzenia i przesuwania towaru, godziny spędzone „na nogach” okazały się trudne do wytrzymania.

Chętnie bym się zamienił

- Praca na tradycyjnej kasie jest bardzo ciężka, bo każdego dnia przerzuca się tony towaru. Mimo to praca w kasach samoobsługowych jest znacznie gorsza. Nikt nie chce tam chodzić - przyznaje Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, do którego trafia coraz więcej skarg w tej sprawie.

Na samoobsługowej kasie trzeba się nachodzić, bo pracownice muszą służyć klientom nieustanną pomocą: anulują błędne transakcje, pomagają odnaleźć właściwe ikony pieczywa, sprawdzają dokumenty kupującym alkohol...

- Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11. A dyżur zaczynam o 7 i kończę o 19 - komentuje na naszej stronie internetowej czytelniczka.

- Ja jestem nauczycielką w szkole podstawowej i robię 6-8 tys. kroków w ciągu dnia pracy. W tym pokonując 3 piętra - dodaje inna.

- Śmiech na sali! Kilka lat temu miałem pracę w której robiłem średnio 15-17 tys. kroków (też mierzone telefonem) i do głowy mi nie przyszło się z tego powodu skarżyć komuś! Ba, byłem zadowolony, toż to samo zdrowie było - wspomina czytelnik.

- 10 tys. kroków? To mniej więcej tyle ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Ja mam pracę siedzącą, robię ok. 4000 kroków dziennie i mam nadwagę. Chętnie bym się zamienił - pisze kolejny internauta.

Negocjacje płacowe

- W hipermarketach do kas samoobsługowych wyznaczana jest jedna osoba na zmianę. To ona sprawdza, co się dzieje na monitorze kontrolnym, a gdy klient ma problem, musi do niego podejść, pomóc mu lub anulować transakcje. Trudniejsze zadanie mają pracownicy supermarketów. W wielu z nich nie ma osoby przypisanej do kas samoobsługowych. Klientom pomagają tam pracownicy punktu obsługi klienta lub kasjerki ze skrajnych stanowisk. Mają oni wykonywać swoją pracę, w razie potrzeby pomagać klientom samoobsługowym, a gdy któryś z nich zdenerwuje się i wyjdzie to także odnieść zostawiony przez niego towar - tłumaczy problemy ekspedientów Paweł Skowron, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Carrefour Polska.

Związkowiec dodaje, że od problemu pracowników wyjątkowo zmęczonych pracą w kasach samoobsługowych nie da się uciec. Można jedynie starać się o polepszenie ich warunków pracy.

- Dlatego 25 lutego zaczynamy negocjacje płacowe. Chcemy wzrostu wynagrodzenia do płacy zasadniczej, bo stawka minimalna wzrosła w tym roku. Chcemy finansowego docenienia pracowników z długoletnim stażem. Okazuje się, że zarabiają oni mniej niż osoby dopiero przyjęte, bo ci drudzy zatrudniani są już na znacznie lepszych warunkach - mówi Paweł Skowron.

Rotowanie obsady

Kasy samoobsługowe zainstalowane są w ponad 100 największych sklepach Carrefour (około 60 hipermarketach i około 50 supermarketach. Zainstalowano je także w ponad 20 sklepach franczyzowych sieci).

- Klienci coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania, gdyż przyczynia się ono do usprawnienia obsługi w sklepie. Obserwujemy, że rośnie udział transakcji w kasach automatycznych - informuje Biuro Prasowe Carrefour Polska. - W planach na obecny rok jest instalowanie kolejnych kas samoobsługowych w kolejnych naszych sklepach.

Sieć podkreśla, że skarg pracowników do tej pory nie otrzymywano. - Menedżerowie kas często rotują obsadę w kasach samoobsługowych, a w dniach o zwiększonym ruchu zapewniają dodatkowych pracowników - słyszymy.

Podobnie jest w Biedronce.

- Pracownicy przy kasach samoobsługowych głównie pomagają klientom wyszukiwać artykuł na liście lub weryfikują wiek klienta podczas zakupu produktów alkoholowych. Należy jednak zauważyć, że są to osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy-kasjera i do ich obowiązków standardowo należy także porządkowanie sali sprzedaży czy obsługa klientów przy kasach tradycyjnych i faktycznie w ciągu dnia mogą zmieniać te role - słyszymy w biurze prasowym sieci Biedronka.

- Kasy samoobsługowe to rozwiązanie komfortowe dla klientów, szczególnie tych, którzy mają do zrobienia mniejsze zakupy. Jest to także wsparcie codziennej pracy kasjerów. Obecnie takie kasy znajdują się w wybranych sklepach Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach, a zainstalowanie ich w kolejnych zależy od zapotrzebowania na takie rozwiązanie w danej lokalizacji.

Kto się cieszy, a kto nie

- Od cyfryzacji nie uciekniemy, ale musimy wiedzieć, że - wbrew temu, co twierdzą sieci handlowe - odbywa się ona kosztem pracownika - komentuje Paweł Skowron. - Mamy handel elektroniczny, a pokolenie dzisiejszych 20-latków kupuje już tylko przez internet. Pracownicy sklepu nie są potrzebni. Wchodzą kasy samoobsługowe. Szacuję, że powstanie czterech takich kolejnych jest równoznaczne z tym, że sześciu pracowników traci pracę. W kilku sklepach Carrefour mamy usługę „Scan&Go”. Klient skanuje telefonem towary z koszyka i podchodzi do kasy tylko po to, żeby za nie zapłacić. Sieć cieszy się, bo jest szybszy przepływ klienta i koszty się zmniejszają. Robiący zakupy też się cieszą, bo jest sprawniej.

- Tylko my się nie cieszymy, bo cyfryzacja jest zagrożeniem dla stanowisk pracy. Pracodawcy mówią, że będą wykorzystywać pracowników w innych obszarach sklepu, ale tak się nie dzieje. Rotacja w handlu ogromna, a na miejsce zwalniającego się pracownika nie zatrudnia się kolejnego. A nasza firma powiedziała już, że sukcesywnie będzie rosła liczba kas samoobsługowych jeśli będzie pozytywny odbiór klientów. A ten będzie i chętnych będzie coraz więcej. To mechanizm znany już z innych branży. W Urzędach Skarbowych nie mamy już mnóstwa pań w okienkach odkąd można rozliczać się elektronicznie.

- Boję się o pracę. Może nie w kontekście roku, czy dwóch, ale do emerytury tu nie przetrwam - uważa ekspedientka jednej z lubelskich Biedronek. - Wiem, że będę musiała szukać innej pracy. Wydaje mi się, że duże sklepy stacjonarne czeka kres. Zastąpią je samoobsługowe kontenery lub zamawianie produktów w Internecie. Trzeba więc płakać i pracować. Póki jest praca.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
JK / 22 lutego 2020 r. o 17:26
+27
A co ma powiedzieć listonosz?
Avatar
nl / 23 lutego 2020 r. o 10:47
+23
Jestem nauczycielem i napiszę krótko - "Jak się nie podoba, to zmięcie pracę" (wasze wpisy z kwietnia 2019 - karma wraca).
Avatar
___K___ / 23 lutego 2020 r. o 10:55
+17
Nauczyciele to powinne mieć chodź trochę przyzwoitości i nie wypowiadać się o prawdziwej pracy o której nie majo pojęcia. Taka prawda.
Chyba faktycznie nie mają pojęcia, skoro takiego imbecyla jak ty ze szkoły wypuścili - z taką znajomością ortografii, to się do kopania rowów co najwyżej nadajesz.
Avatar
Gość / 22 lutego 2020 r. o 16:11
+15
O dreptać się trzeba przy tej kasie samo- obsługowej to fakt, bo dużą część ludzi płacąca kartą kredytową powiem delikatnie mało rozgarnięta jest nie potrafiąc czytać ikonek wyświetlanych na monitorze przy kasie samo-obsłgowej, lub wręcz nie słuchają poleceń które są wydawane, przez głośnik przy owej kasie. Ale 10 tysięcy kroków wykonanych przez człowieka który pomaga ludziom też nie jest wyczynem, lub czymś ponad ludzkie siły. Ja w swojej pracy pracując 7 i pół godziny pokonuje dziennie około 6 kilometrów na nogach, że czasmi na koniec dnia nóg w d*pie nie czuje, i nie płacze że jest mi ciężko czy źle, a tutaj 10 tysięcy kroków i wielkie halo. Ps.Szefostwu Biedronek też by się nic nie stało gdyby gdyby pracownikowi przy takiej kasie dali, chociażby jakiś mały stołeczek żeby kasjer w Biedronce mógł chociaż na chwile przy nim "przycupnąć ".
O dreptać się trzeba przy tej kasie samo- obsługowej to fakt, bo dużą część ludzi płacąca kartą kredytową powiem delikatnie mało rozgarnięta jest nie potrafiąc czytać ikonek wyświetlanych na monitorze przy kasie samo-obsłgowej, lub wręcz nie słuchają poleceń które są wydawane, przez głośnik przy owej kasie. Ale 10 tysięcy kroków wykonanych przez człowieka który pomaga ludziom też nie jest wyczynem, lub czymś ponad ludzkie siły. Ja w swojej pracy pracując 7 i pół godziny pokonuje dziennie około 6 kilometrów na nogach, że czasmi na koniec dnia... rozwiń
Avatar
Gość / 22 lutego 2020 r. o 14:07
+13
Od dawna nie korzystam z kas samoobsługowych. W końcu idąc do sklepu zamierzam zrobić zakupy a nie za darmo wykonywać pracą, którą zazwyczaj wykonuje kasjer. Czy jeśli sam siebie obsłużę w takiej kasie to będę miał jakąś zniżkę? Nie. I najczęściej wcale nie jest szybciej bo zazwyczaj kasa nie odnajduje jakiegoś produktu, coś się zatnie itd. I wtedy muszę czekać na pomoc. A najczęściej do pomocy jest 1 osoba na 8 kas - jak w Leclercu na Zana. Te kasy są tylko i wyłącznie po to by nabijać kabzę korporacjom. I tyle
Avatar
Arnold Boczek / 23 lutego 2020 r. o 07:35
+12
Jak komuś się nie podoba, niech zmieni pracę. Ja pracuję w Ikea. Z racji na powierzchnię robię... dużo kroków. I wiecie co? To najlepsza praca jaką miałem.
Avatar
Dziadek / 22 lutego 2020 r. o 18:03
+12
Jestem emerytem , mam 70 lat , codziennie robie od 8 do 11 tysięcy kroków
Avatar
Lublin / 24 lutego 2020 r. o 16:31
+10
Takie kasjerki to czasami zachowują się jakby wszystkie rozumy pozjadaly. Znam 3 kasjerki i czasami się z nimi widuję. Jak się spotkają to opowieści o tym jak one ciężko mają nie ma końca. Najbardziej co mnie irytuje to jak kpią z ludzi. Każdy stał w dużej kolejce i czekał na dzwonek wzywający kasjera. Przy jednym z takich spotkań koleżanka śmiała się z ludzi którzy słysząc dzwonek obserwują która kasa będzie otwarta a później "lecą jak stado jeleni". Naprawdę, szanowałem ich kiedyś ale po kilkunastu takich opowiesciach i lamencie jakie to one nieszczęśliwe są, szybko mi przeszło. Nikt was tam nie przywiązał, nie podoba się... droga wolna. Przy waszym nastawieniu do życia i ludzi wątpię że coś lepszego znajdziecie.
Takie kasjerki to czasami zachowują się jakby wszystkie rozumy pozjadaly. Znam 3 kasjerki i czasami się z nimi widuję. Jak się spotkają to opowieści o tym jak one ciężko mają nie ma końca. Najbardziej co mnie irytuje to jak kpią z ludzi. Każdy stał w dużej kolejce i czekał na dzwonek wzywający kasjera. Przy jednym z takich spotkań koleżanka śmiała się z ludzi którzy słysząc dzwonek obserwują która kasa będzie otwarta a później "lecą jak stado jeleni". Naprawdę, szanowałem ich kiedyś ale po kilkunastu takich opowiesciach i lamencie ... rozwiń
Avatar
SK / 23 lutego 2020 r. o 13:14
+10
Kiedyś popularne było powiedzenie: zes_rała się bida i płacze 
Avatar
Ewelina / 23 lutego 2020 r. o 11:26
+10
Zaraz, zaraz, najpierw lament, bo trzeba pracować, a na końcu lament, że przez cyfryzację pracy dla nich nich nie ma. Może niech się zadecydują? Ale ja się pracodawcom nie dziwię, jeśli choć polowa zatrudnionych ma podobne podejście. Kasa samoobsługowa nie marudzi, nie choruje, urlopu nie bierze. Do pomocy przy kilku wystarczy jedna osoba - zostawić na stanowisku tego kasjera, który nie narzeka na te kroki i już, oszczędność na kilku pensjach, a ile mniej jęczenia po gazetach... Brutalne, ale prawdziwe, przykro mi.
Avatar
Kasjer / 3 marca 2020 r. o 22:24
0
Bardzo dobra sugestia
Avatar
Pol / 3 marca 2020 r. o 22:14
+2
Ja pracuję jako Kasjer jakiś czas. Są dni lepsze oraz gorsze, jak w każdej pracy. Czasami mimo zmęczenia oraz złego dnia staram się aby Klient tego nie odczuł, gdyż takie jest moje zadanie - Profesjonalna obsługa Klientów (niestety są dni kiedy mi się to nie udaje). Wiem, że 10 tys kroków dla niektórych to nie dużo (ja robię ok 20 tys.), zamiast hejtować i porównywać do swoich osiągnięć zrozumcie, że kiedys praca na kasie polegała na siedzeniu i kasowaniu produktów, teraz po wprowadzeniu Kas samoobsługowych (co jest już normalnym zjawiskiem) wymusza zrobienie kilka kilometrów. Skargi umieszczone w tym artykule nie mogą być zrozumiane przez osoby, które nigdy na takim stanowisku nie pracowały.
Ja pracuję jako Kasjer jakiś czas. Są dni lepsze oraz gorsze, jak w każdej pracy. Czasami mimo zmęczenia oraz złego dnia staram się aby Klient tego nie odczuł, gdyż takie jest moje zadanie - Profesjonalna obsługa Klientów (niestety są dni kiedy mi się to nie udaje). Wiem, że 10 tys kroków dla niektórych to nie dużo (ja robię ok 20 tys.), zamiast hejtować i porównywać do swoich osiągnięć zrozumcie, że kiedys praca na kasie polegała na siedzeniu i kasowaniu produktów, teraz po wprowadzeniu Kas samoobsługowych (co jest już normalnym zjawiskiem)... rozwiń
Avatar
Kasjer / 3 marca 2020 r. o 21:49
+1
To zapraszam Państwa na zmianę 8 godzin to wtedy pogadamy. Ten kto pracuje w handlu zrozumie ten problem. Klienci nie zawsze są uprzejmi, a najczęściej przychodzą do kasy, aby wyrzyc się na Kasjerze właśnie, bo wie, że ten nie może odpyskować.
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 14:43
+2
a ja jestem pracownikiem socjalnym i też muszę się nieraz sporo nachodzić po mieście i pokonać wiele schodów w blokach ale bardzo mnie to cieszy z uwagi na kilogramy, stawy, mięśnie i w ogóle
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 13:07
+3
Teraz wojna zawodów, kto najmniej dostaje, kto najwięcej chodzi, kto najwięcej pracuje, ja nie mogę ludzie każdy robi tyle robi, niech to nie prowadzi do złości i zawiści
Avatar
XD / 24 lutego 2020 r. o 17:16
+4
NSZZ Solidarność... Już się nie dziwię.
Avatar
Lublin / 24 lutego 2020 r. o 16:31
+10
Takie kasjerki to czasami zachowują się jakby wszystkie rozumy pozjadaly. Znam 3 kasjerki i czasami się z nimi widuję. Jak się spotkają to opowieści o tym jak one ciężko mają nie ma końca. Najbardziej co mnie irytuje to jak kpią z ludzi. Każdy stał w dużej kolejce i czekał na dzwonek wzywający kasjera. Przy jednym z takich spotkań koleżanka śmiała się z ludzi którzy słysząc dzwonek obserwują która kasa będzie otwarta a później "lecą jak stado jeleni". Naprawdę, szanowałem ich kiedyś ale po kilkunastu takich opowiesciach i lamencie jakie to one nieszczęśliwe są, szybko mi przeszło. Nikt was tam nie przywiązał, nie podoba się... droga wolna. Przy waszym nastawieniu do życia i ludzi wątpię że coś lepszego znajdziecie.
Takie kasjerki to czasami zachowują się jakby wszystkie rozumy pozjadaly. Znam 3 kasjerki i czasami się z nimi widuję. Jak się spotkają to opowieści o tym jak one ciężko mają nie ma końca. Najbardziej co mnie irytuje to jak kpią z ludzi. Każdy stał w dużej kolejce i czekał na dzwonek wzywający kasjera. Przy jednym z takich spotkań koleżanka śmiała się z ludzi którzy słysząc dzwonek obserwują która kasa będzie otwarta a później "lecą jak stado jeleni". Naprawdę, szanowałem ich kiedyś ale po kilkunastu takich opowiesciach i lamencie ... rozwiń
Avatar
Paweł / 24 lutego 2020 r. o 13:49
+7
Jestem kelnerem i przez 12h pracy robię średnio 30 tys kroków. Śmiech na sali.
Avatar
Mariusz / 24 lutego 2020 r. o 13:49
+4
10 tysięcy kroków to mi pokazuje telefon średnio już o godzinie 13 (zaczynam pracę o 10). A prowadzę mały sklep gdzie jest 30 metrów kwadratowych.
Avatar
Olko / 23 lutego 2020 r. o 23:22
+8
Jak pracowalem w gastro 10k krokow to „nic sie nie działo” na sali