Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

4 stycznia 2020 r.
15:30

Co podrożeje w tym roku? Rząd sięga do naszych portfeli

Autor: Zdjęcie autora am
0 69 A A
(fot. archiwum)

Więcej zapłacimy za alkohol, papierosy, owoce morza czy napoje. Po kieszeni uderzą nas też rachunki za prąd i odbiór śmieci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W śmietniku

Na podwyżkę stawek za wywóz śmieci zdecydowała się większość samorządów. W wielu miastach i miasteczkach te podwyżki będą drastyczne – za śmieci mieszkańcy zapłacą nawet dwa razy więcej niż w mijającym roku. Tak będzie m.in. w gminie Niemce czy w Dorohusku.

W 2019 r. opłaty za śmieci w całym kraju wzrosły średnio o 30 proc., a stawki podniosło aż 60 proc. samorządów.

Wpływ na tę sytuację mają głównie czynniki zewnętrzne. To m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia czy dużo wyższe opłaty środowiskowe (stawki za składowanie odpadów wzrosły z 24,15 zł do 270 zł).

Dodatkowo do końca 2020 roku gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów, a do 2030 – 60 proc. Chodzi o szkło, papier, metal i tworzywa sztuczne.

Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.

Na stacji benzynowej

Początek przyszłego roku przyniesie wzrost opłaty paliwowej. Podwyżka wyniesie 5,28 zł na każdych 1000 litrach benzyny, 8,73 zł na 1000 litrach oleju napędowego oraz 5,94 zł za każde 1000 kg gazów.

Odczują to nie tylko kierowcy. Wraz ze wzrostem cen paliw, podniosą się także ceny transportu towarów oraz wiele usług.
W monopolowym

1 lutego o 10 proc. wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Od połowy następnego roku podrożeją także e-papierosy, które dziś są objęte zerową akcyzą. Od lipca 2020 roku ma się to zmienić. Akcyza na liquidy do e-papierosów wyniesie 55 groszy na mililitr.

W krajowym budżecie na 2020 r. zaplanowano 10-procentową podwyżkę na wyroby akcyzowe. Skarb państwa chce w ten sposób zyskać 1,1 mld zł.

Za używki zapłacimy o około 5-6 procent więcej. Cena butelki wódki wzrośnie o 1,4 zł, piwa o ok. 6 groszy, a wina o 12 groszy. Podwyżki nie obejmą tylko cydru i perry, które mają mniej niż 5 proc. alkoholu.

Wzrost cen najmocniej odczują palacze. Od 1 lutego paczka papierosów będzie kosztować o ok. złotówkę więcej, paczka tytoniu zdrożeje o 1,69 zł, kilogram tytoniowego suszu o 23 zł, a cygar o 40 groszy za sztukę.

Kolejne podwyżki rząd szykuje na 1 kwietnia. Będzie pobierana dodatkowa opłata od tzw. małpek (alkohole w małych butelkach) i słodkich napojów bezalkoholowych. Małpki podrożeją o złotówkę, a słodkie napoje o 70–80 groszy.

W spożywczym

Z miesiąca na miesiąc drożeje także żywność. Eksperci szacują, że najszybciej będą rosły ceny mięsa, szczególnie wieprzowego. Więcej zapłacimy również za owoce, których zbiory były mniejsze niż rok temu (ze względu na susze i styczniowe przymrozki).

Ceny jedzenia w dużym stopniu zależą też od cen prądu, gazu i paliw. W branży spożywczej za najbardziej energochłonne uważa się: mleko, jego przetwory, mięso oraz chleb.

Z kolei wzrost podatku VAT (od 1 kwietnia) spowoduje wzrost cen takich produktów jak: owoce morza, kawior i lód (z 8 na 23 proc), niektóre przyprawy (kurkuma, kmin, szafran, gałka muszkatołowa - z 5 do 8 proc.). 23-procentowa stawka VAT będzie obowiązywać też na wszystkie przetwory i dania, w których znajdą się ślimaki, małże czy krewetki.

23-proc. VAT-em (a nie jak do tej pory 5-proc.) objęte będą np. napoje, w których owoce stanowią mniej niż 20 proc.

Jak wynika z centralnej ścieżki projekcji NBP, w 2020 r. ceny wzrosną o 2,8 proc., a w 2021 r. – o 2,6 proc.

W niedziele nie wydamy

W 2020 większe zakupy zrobimy tylko w siedem niedziel. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Droższy prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii. Nowe taryfy oznaczają podwyżki dla klientów tych firm o 11-12 proc. – średnio o ok. 9 zł miesięcznie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 r. o 16:42
Fajki mogą być po 100pln, tutaj nie ma problemu
Avatar
Kastę sądową ozusować i opodatkować / 4 stycznia 2020 r. o 16:07
A napisaliście że VAT z 8 i 23 % zostanie smniejszony na 5%  czy artykuł jest oiektywny czy tendencyjny ?
Avatar
transfery do Wypchanych Portfeli / 4 stycznia 2020 r. o 16:07
Jedno jest pewne: rządy gangu dewelo-fantomasa są gwarancją pauperyzacji Koziogrodzian.
Avatar
Proszę pisać obiektywnie / 4 stycznia 2020 r. o 16:10
Ośmiorniczki podrożeją!-biada opozycja. Od kwietnia nowe stawki VAT.Owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,pieczywo z 23%, 8% ,5% na 5%, zupy, buliony z 8% na 5%,musztarda, pieprz,tymianek z 23% na 8%, produkty dla niemowląt i dzieci z 8% na 5%, artykuły higieniczne z 8% na 5%. PONADTO PODWYŻKI NAWIEKSZE SERWUJĄ SAMOZĄDY DUŻYCH MIAST PO-SLD.
Avatar
Kastę sądową ozusować i opodatkować / 4 stycznia 2020 r. o 16:26
 A napisaliście że VAT z 8 i 23 % zostanie zmniejszony na 5%  czy artykuł jest obiektywny czy tendencyjny ?
Avatar
napycha kieszenie deweloperów / 4 stycznia 2020 r. o 16:37
Dewelo-duce łupi nas na śmieciach, jak mało kto w Polsce.
Avatar
miki / 4 stycznia 2020 r. o 16:28
tęczowa trybuna ludu zawsze "obiektywnie"
Avatar
za śmieci to platforma sięga / 4 stycznia 2020 r. o 16:08
Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;)
Avatar
Najgłębiej sięgnie PO / 4 stycznia 2020 r. o 16:08
Najbardziej do naszych kieszenie sięgną platformerskie samorządy 
Avatar
za śmieci to platforma sięga PO / 4 stycznia 2020 r. o 16:25
Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;)   (PO-ZSL-SLD) :)
Avatar
klon / 5 stycznia 2020 r. o 13:59
Czy w Dzienniku Wschodnim nie ma nikogo, kto sprząta? Rozumiem, każdy ma prawo wyrażać własne myśli i obawy, jest demokracja. Ale litości, kilkadziesiąt dokładnie tych samych tekstów wysłanych przez tego samego, bezmyślnego osobnika (wklejanie bez analizy i refleksji) to tworzenie na forum śmietnika. Chcecie mieć czytelników, to wyrzucajcie każdy powtórzony tekst, bo normalni ludzie pouciekają i pozostaną wam tylko licho opłacani hejterzy.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 13:08
Ten od grubszej trzcionki. Zalewa fora dyskusyjne, żeby tylko hejtem dowalić wszystkim tym, którzy nie popierają jedynej słusznej partii. Zapewne jest mu wszystko jedno, gdyż płacą mu za to. Ja nie popieram aktualnie żadnej partii politycznej. Chodzi mi tylko o to, że polityka wchodzi w nasze życie z brudnymi butami a niektórzy podłapują język nienawiści z ochotą lub owczym pędem. Naprawdę musi tak być? Podwyżki były, są i będą na całym świecie. Kwestią jest tylko rozporządzanie pieniędzmi tak, by ludzie tych podwyżek nie odczuli zbyt boleśnie. Pieniądze socjalne powinny trafiać do naprawdę potrzebujących a nie do ogółu.
Ten od grubszej trzcionki. Zalewa fora dyskusyjne, żeby tylko hejtem dowalić wszystkim tym, którzy nie popierają jedynej słusznej partii. Zapewne jest mu wszystko jedno, gdyż płacą mu za to. Ja nie popieram aktualnie żadnej partii politycznej. Chodzi mi tylko o to, że polityka wchodzi w nasze życie z brudnymi butami a niektórzy podłapują język nienawiści z ochotą lub owczym pędem. Naprawdę musi tak być? Podwyżki były, są i będą na całym świecie. Kwestią jest tylko rozporządzanie pieniędzmi tak, by ludzie tych podwyżek nie odczuli zbyt boleśn... rozwiń
Avatar
banda nierobów / 5 stycznia 2020 r. o 11:41
Przypominam że 23 procentowy VAT wprowadzono tymczasowo...rzekomo.A słynny podatek Belki wprowadzili na dwa lata...i to i to już tak zostało.
 Przez ostatnie 5 lat, Polki i Polaki....
Avatar
NAJWIĘKSZE SERWUJĄ SAMORZĄDY MIAST PO-SLD / 5 stycznia 2020 r. o 11:34
Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;)    (PO-ZSL-SLD) :)  Ośmiorniczki podrożeją!-biada opozycja. Od kwietnia nowe stawki VAT. Owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,pieczywo z 23%, 8% ,5% na 5%, zupy, buliony z 8% na 5%,musztarda, pieprz,tymianek z 23% na 8%, produkty dla niemowląt i dzieci z 8% na 5%, artykuły higieniczne z 8% na 5% PONADTO PODWYŻKI NAJWIĘKSZE SERWUJĄ SAMORZĄDY DUŻYCH MIAST PO-SLD  
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 10:51
Przypominam że 23 procentowy VAT wprowadzono tymczasowo...rzekomo.A słynny podatek Belki wprowadzili na dwa lata...i to i to już tak zostało.
Avatar
Lolek / 5 stycznia 2020 r. o 09:29
Ale 500+ jest, to najważniejsze. 
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 02:38
Ponad 42 mln dzieci zostało zabitych na świecie w 2019 roku w wyniku aborcji. To dane oficjalne, w rzeczywistości może ich być znacznie więcej. Statystyki nie robią jednak wrażenia na niektórych politykach i proaborcyjnych organizacjach. Wciąż domagają się oni liberalizacji prawa, a co za tym idzie - zwiększenia liczby aborcji.
Avatar
NAJWIĘKSZE SERWUJĄ SAMORZĄDY MIAST PO-SLD / 5 stycznia 2020 r. o 00:51
Ośmiorniczki podrożeją!-biada totalna opozycja. Od kwietnia nowe stawki VAT. Owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,pieczywo z 23%, 8% ,5% na 5%, zupy, buliony z 8% na 5%,musztarda, pieprz,tymianek z 23% na 8%, produkty dla niemowląt i dzieci z 8% na 5%, artykuły higieniczne z 8% na 5% .    Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;) To jeszcze nawet rząd PO-PSL podpisał wiele niekorzystnych umów środowiskowych dla Polski z KE przed 2015 r.         PONADTO PODWYŻKI NAJWIĘKSZE SERWUJĄ SAMORZĄDY DUŻYCH MIAST PO-SLD
Ośmiorniczki podrożeją!-biada totalna opozycja. Od kwietnia nowe stawki VAT. Owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,pieczywo z 23%, 8% ,5% na 5%, zupy, buliony z 8% na 5%,musztarda, pieprz,tymianek z 23% na 8%, produkty dla niemowląt i dzieci z 8% na 5%, artykuły higieniczne z 8% na 5% .    Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;) To jeszcze nawet rząd PO-PSL podpisał wiele niekorzystnych umów środowiskowych dla Polski z KE przed 2015 r.         rozwiń
Avatar
Kastę sądową oZUSować i opodatkować / 5 stycznia 2020 r. o 00:50
Kastę sądową ozusować i opodatkować  A napisaliście że VAT z 8 i 23 % zostanie zmniejszony na 5%  czy artykuł jest obiektywny czy tendencyjny ?
Avatar
za śmieci to platforma sięga PO / 5 stycznia 2020 r. o 00:48
Za śmiecie to samorządy platformy sięgają i to z platformerskim rozmachem ;)    (PO-ZSL-SLD) :)
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa strzelnica w Puławach. Pierwsza taka w województwie lubelskim

Nowa strzelnica w Puławach. Pierwsza taka w województwie lubelskim

W Zespole Szkół nr 3 im. M. Dąbrowskiej we wtorek otwarta została pierwsza w regionie wirtualna strzelnica. Do wyboru jest imitacja broni krótkiej i długiej, która pozwala celować w ekran wiązką lasera niszcząc cele wyświetlane na ekranie.

Ograni piłkarze pilnie poszukiwani w Lubliniance

Ograni piłkarze pilnie poszukiwani w Lubliniance

Aż 41 zawodników na pierwszym, poniedziałkowym treningu. Na drugim 37. Nowy trener Lublinianki na razie nie może narzekać na frekwencję, ale na jakość kadry już tak. – Jest tutaj wielu fajnych chłopaków, ale to przede wszystkim młodzież. My potrzebujemy więcej doświadczenia – przyznaje Mirosław Kosowski.

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

8 tys. 670 złotych sprawy nie załatwia, bo na leczenie 33-latki z Werbkowic w klinice w Barcelonie potrzeba ok. 2 mln zł. Ale ta kwota, zebrana podczas niedzielnego turnieju piłkarskiego w Hrubieszowie, to jednak spora cegiełka w zbiórce, która wciąż trwa

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Plany związane z budową w Lublinie i regionie kilku spalarni śmieci będą głównym tematem kolejnej edycji Kongresu Rad Dzielnic. Spotkanie po raz drugi organizuje senator Polski 2050 Jacek Bury

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego
6 lutego 2023, 17:00

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego

W poniedziałek, 6 lutego o godz. 17 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Braci Wieniawskich 5) zostanie zorganizowany wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Jankowskiego "Cztery pory roku w dolinie".

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych
wideo
film

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych

Rekordziści stracili z kont dziesiątki tysięcy złotych, niektórzy muszą spłacać kredyty, których nigdy nie zaciągali. Jak ustrzec się przed oszustami działającymi na platformach sprzedażowych? Sprzedaż używanych rzeczy przez internet cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej pojawiają się też informacje o osobach, które nie tylko nie otrzymały zapłaty za sprzedane przedmioty, ale straciły duże pieniądze.

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

Nie ponad dwie godziny, ale mniej będzie trwała podróż pociągiem pośpiesznym z Lublina do Warszawy. Wiemy od kiedy.

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

W wieku 72 lat zmarł Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat.

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Polski Cukier AZS UMCS przegrał w Saragossie i odpadł z rozgrywek EuroCup. Lublinianki jeszcze na 10 minut przed końcem spotkania były w kolejnej rundzie. Niestety, ostatnią kwartę przegrały 12:22 i cały mecz 50:58.

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Już po raz piąty startuje akcja „Rozlicz PIT w Lublinie”. Na tych, którzy wezmą w niej udział czekają nagrody pieniężne, a główną nagrodą jest Suzuki Swift Hybrid

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi
galeria

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi

Kierowcy ciężarówek w czwartek i piątek nie przejadą przez przejścia w Hrebennem i Dorohusku. Rolnicy organizują protest w sprawie niekontrolowanego importu złej jakości zboża z Ukrainy.

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Koniec z romantycznymi weekendami, teraz turyści przyjeżdżają na dzień lub dwa i chcą pójść do filharmonii albo na festiwalowe wydarzenia. Już rezerwują noclegi na Inne Brzmienia. Miasto podsumowało ruch turystyczny w 2022 roku: nigdy nie było tak dobrze.

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity
galeria

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity

Takiego odzewu ze strony mieszkańców Puław i całego powiatu nie spodziewali się nawet sami wolontariusze. W tym roku puławski sztab zebrał ponad 33 tysiące więcej od ostatniego rekordu. Najlepsze w historii wyniki zanotowano także w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

W grze o mistrzostwo pozostało tylko sześć drużyn

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Milion złotych na zakup lokalu w luksusowym apartamentowcu otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki jedna z lubelskich fundacji. Zdaniem posła PO Michała Krawczyka, minister Przemysław Czarnek szykuje w ten sposób „miękkie lądowanie” dla organizacji bliskich obozowi rządzącemu po ewentualnej przegranej w wyborach. – Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną – odpowiada przedstawicielka fundacji, która na konferencji prasowej wystąpiła w towarzystwie polityków PiS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium