Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 kwietnia 2009 r.
13:20
Edytuj ten wpis

20 milonów na budowę Centrum Wysiedlonych

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 8 A A

Aby Niemcy nie zafałszowali historii naszego regionu, trzeba stworzyć Centrum Wysiedlonych. Członkowie komitetu jego budowy są przekonani, że to sprawa honoru, która powinna zjednoczyć wszystkich Polaków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szkopuł w tym, że nie wszyscy tak myślą. Niektórzy stawiają na… kolarskie wyścigi.

O tym centrum głośno jest od kilku miesięcy. Ma ono dokumentować gehennę pacyfikowanych przez hitlerowców ponad 140 zamojskich wsi. Komitet zamierza wybudować poświęcone ich losom Centrum Wysiedlonych.

Mają tam powstać m.in. sale muzealne, ośrodek badawczy oraz archiwum. Członkowie komitetu chcą, aby budowę sfinansował rząd. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do prezydenta RP. Nie wiadomo, gdzie takie centrum mogłoby powstać. Zamość to jedna z propozycji.

- Koszt inwestycji to 20 mln zł - mówi Bogdan Łasucha, zamojski architekt, członek Tymczasowego Komitetu Budowy Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie. - Chcemy, aby w centrum znalazła się też kaplica, a w każdej z wysiedlonych gmin wybudujemy izbę pamięci. To jest potrzebne. Do współpracy zapraszamy wszystkich. Idea jest naprawdę szczytna.

Zamojski klub radnych PiS przygotował projekt uchwały i chciał go wprowadzić do programu ostatniej sesji RM. Nie udało się. - Chodziło jedynie o wsparcie tej idei - tłumaczy radny Dariusz Zagdański, członek TKBCW. - Przewodniczący RM to zignorował. Mam nadzieję, że teraz się zreflektuje i uchwała zostanie przegłosowana w kwietniu.

Inni członkowie komitetu byli mniej wyrozumiali. I wyrazili swoje oburzenie. - Nawet w Chicago polonia już tym żyje - mówił jeden z nich na ostatniej sesji. - Wiem, bo tam mieszkam. A tutaj jest opór! Niemcy budują swoje Centrum Wysiedlonych i chcą fałszować prawdę. A wy co? Przykro.

Oburzyło to Wiesława Nowakowskiego, radnego SLD. - Nasi dziadkowie i rodzice przeżyli gehennę - mówił. - To należy uszanować. Jestem całym sercem za tym. Nie ma tu jednak miejsca na animozje i jakieś przytyki… Powiem wprost: skład komitetu nie reprezentuje całego społeczeństwa, a pomysł odbieram jako trampolinę do wybicia się dla niektórych osób.

Nowakowski ma własny i "tańszy” pomysł na uczczenie ofiar nazizmu. To zwiększenie lekcji historii w szkołach, porządkowanie grobów ofiar i konkursy dla młodzieży.

- Warto też zorganizować dwudniowy wyścig kolarski - tłumaczył Nowakowski. - Odbywałby się np. pod hasłem: "Ku przeszłości z przyszłością”. Powinno się w to włączyć inne gminy regionu. Byłoby to połączenie historii i sportu oraz hołd dla ofiar wysiedleń, wśród nich mojego dziadka.

Nasza sonda: Czy budowa Centrum Wysiedlonych za 20 mln złotych to dobry pomysł?

Paweł Chrzan
To centrum powinno powstać. Bo pokolenie, które pamięta wojnę odchodzi, a historia naszego regionu była w tamtych czasach wyjątkowo dramatyczna. To ostatnia chwila, żeby uchwycić relacje tych ludzi i godnie ich uhonorować. Nawet jeśli to będzie kosztować wiele milionów złotych. Jeśli będzie prowadzona kwesta, dołożę na ten cel jakieś pieniądze.

Zbigniew Laskowski

Wątpię, że takie centrum powstanie z prywatnych pieniędzy. Na pewno pójdą na to fundusze publiczne. Także pewnie z miejskiej kasy. Na to się nie zgadzam. Są ważniejsze potrzeby. Łatwo je wskazać. Kiedy zamojskich kupców wysiedlono z Nadszańca, nie zapewniono im w zamian nic. Wielu przeniosło się na bazar w Mokrem. Tam jest koszmar… Warto zainwestować w jakieś ludzkie warunki dla kupców. To ważniejsze niż rozpamiętywanie historii.

Elżbieta Wach

Uczyłam się w zamojskim "ekonomiku” i właśnie zdałam maturę. Tam była tylko godzina historii tygodniowo. O dziejach regionu mówiło się zdawkowo. Warto to zmienić. Takie centrum mogłoby pomóc uzupełnić lukę. Ja też mogłabym się wiele w nim nauczyć. To byłby także atut dla całego regionu. Bo centrum przyciągnęłoby turystów.

Jan Wróbel

O czym my mówimy? Niech pan rozejrzy się dookoła. Ludzie nie mają pracy i nie wiedzą, jak związać koniec z końcem. Rozpacz. Ale gdy padały takie zakłady jak "Delia” urzędnicy nawet tego nie zauważyli. O tworzeniu nowych miejsc pracy także nie myślą. Ale innych pomysłów w Zamościu nie brakuje… I to jest często nieporozumienie. Przykład? Dwa lata temu remontowany był Ratusz i kamienice przy rynku. I jak to dziś wygląda? Tynk ze schodów odpadł, a na ścianach kamienic są zacieki. Co mogę powiedzieć o budowie tego centrum? Nie będę się na ten temat wypowiadał…

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rafcio1989 / 9 kwietnia 2009 o 21:32
0
Smieszą mnie wypowiedzi pana Laskowskiego i pana Wróbla.To ze usunięto handlowców z nadszańca to jedna z najlepszych decyzji radnych w ostatnich latach.Miasto zmusiło ich do wyprowadzenia się z nadszanca w którym było pełno wilgoci.W środku panował smród i ciemności. Nie wspomnę już o stoisku gdzie sprzedawano hamburgery frytki itp.Jak można było jeść coś w takich warunkach.Jak jest teraz??Kupcy pewnie płacą wyższy czynsz i mają moze gorsza lokalizacje ale za to w nowej hali jest jasno czysto są stoliki zeby coś zjeść , jest to jakoś poukładane.Mimo że lokalizacja się zmieniła to i tak jesli ktos ma tam zrobić zakupy to i tak tam zrobi.Moim zdaniem przeprowadzka jest na plus.Chyba w nas samych tkwi jakis bunt przeciwko zmianom .Wszyscy byli przeciw wejsciu do unii ,a teraz kazdy jeżdzi golfami i fordami zamiast mzk .Starówka wyremontowana zoo zaraz też będzie remontowane. Widać ze pan Wrobel nic nie interesuje się remotnem starówki.Kamienice o ktorych wspomina pan Wróbel były remontowane na samym początku .Kaminice te remontowali fachowcy ktorzy nie mieli w tym wprawy.To samo tyczy sie kostki ktorą układano na rynku.Widać jak jest krzywo ułożona ta kostka.Firmy startujące w przetargach zatrudniali nowych młodych pracowników.Dopiero pózniejsze remonty są zrobione na perfect .Zarówno elewacje jak i bruki.

Co do Schodów ratusza to dopiero w tym roku mają przejść generalny remont.faktem jest że tynk odpada.Dzieje się tak co roku od kilku lat.Jednak dotychczas remonty tych schodów polegały głownie na łatanie dziur w tynku .Elewacja schodów ratusza jest wilgotna to samo tyczy się cegiel pod elewacją .Dopiero po połozeniu elewacji na suche, nowe cegły możemy być pewni ze za rok ta elewacja nie odpadnie. W tym roku ma być pomalowana frontowa elewacja ratusza ,ktora pamięta pielgrzymkę Jana Pawła 2.
Wiązanie końca z koncem dotyczy małej ilości mieszkanców Zamośćia.Wystarczy spojrzeć na parkingi pod supermarketami zarówno w weekend jak i w dni powszednie.Cały parking jest zajęty często trudno zaparkować.
Nikt nie będzie chciał inwestować w Zamosciu bez dobrej infrastruktury.Kto chciał by budować przedsiębiorstwo jeżeli do lublina prowadzi jednopasmówka??Co innego w Łodzi , Poznaniu ,Warszawie albo Wrocławiu.Zresztą przedsiębiorców przyciągają miasta akademickie ktore są skarbnicami osób z kwalifikacjami.W Zamosciu pozostali ludzie pracujący w byłych zakładach mięsnych albo w delii.Trzeba też pamietać że przyszłoscią jest przemysł wysokiej technologi. Myślę że ci na bezrobotnym powinni się przekwalifikować.
Smieszą mnie wypowiedzi pana Laskowskiego i pana Wróbla.To ze usunięto handlowców z nadszańca to jedna z najlepszych decyzji radnych w ostatnich latach.Miasto zmusiło ich do wyprowadzenia się z nadszanca w którym było pełno wilgoci.W środku panował smród i ciemności. Nie wspomnę już o stoisku gdzie sprzedawano hamburgery frytki itp.Jak można było jeść coś w takich warunkach.Jak jest teraz??Kupcy pewnie płacą wyższy czynsz i mają moze gorsza lokalizacje ale za to w nowej hali jest jasno czysto są stoliki zeby coś zjeść , jest to jakoś... rozwiń
Avatar
jki / 8 kwietnia 2009 o 20:22
0
Rzeczywiście nie ma T. To dopiero sznaps!
Avatar
wgm123 / 8 kwietnia 2009 o 08:40
0
Za chwilę okarze się, że Panowie i Pani z Komitetu startują do Europarlametu lub Rady Miasta. Czy Państwo z Komitetu nie zauważyli, że w Centrum brakuje litery T.
Avatar
fcd / 8 kwietnia 2009 o 07:33
0
Czwmu nie. Jeśli zapłaci za to Kaczyński.
Avatar
klops / 7 kwietnia 2009 o 23:21
0
Który z tych panów polityków jest Dziieckiem Zamojszczyzny?
Avatar
jaśko / 7 kwietnia 2009 o 23:18
0
Za 20 dużych baniek można wybudować zakład przemysłowy i dać ludziom pracę. Albo połatać wszystkie drogi w Zamościu.
Avatar
k / 7 kwietnia 2009 o 23:16
0
Przecież Generałówka jest już oddana. Pewnie byłaby za ciasna dla tych panów.
Avatar
joko / 7 kwietnia 2009 o 22:12
0
po co budowac cos nowego jest przeciez Generałówka wolna do oddania
Avatar
rafcio1989 / 9 kwietnia 2009 o 21:32
0
Smieszą mnie wypowiedzi pana Laskowskiego i pana Wróbla.To ze usunięto handlowców z nadszańca to jedna z najlepszych decyzji radnych w ostatnich latach.Miasto zmusiło ich do wyprowadzenia się z nadszanca w którym było pełno wilgoci.W środku panował smród i ciemności. Nie wspomnę już o stoisku gdzie sprzedawano hamburgery frytki itp.Jak można było jeść coś w takich warunkach.Jak jest teraz??Kupcy pewnie płacą wyższy czynsz i mają moze gorsza lokalizacje ale za to w nowej hali jest jasno czysto są stoliki zeby coś zjeść , jest to jakoś poukładane.Mimo że lokalizacja się zmieniła to i tak jesli ktos ma tam zrobić zakupy to i tak tam zrobi.Moim zdaniem przeprowadzka jest na plus.Chyba w nas samych tkwi jakis bunt przeciwko zmianom .Wszyscy byli przeciw wejsciu do unii ,a teraz kazdy jeżdzi golfami i fordami zamiast mzk .Starówka wyremontowana zoo zaraz też będzie remontowane. Widać ze pan Wrobel nic nie interesuje się remotnem starówki.Kamienice o ktorych wspomina pan Wróbel były remontowane na samym początku .Kaminice te remontowali fachowcy ktorzy nie mieli w tym wprawy.To samo tyczy sie kostki ktorą układano na rynku.Widać jak jest krzywo ułożona ta kostka.Firmy startujące w przetargach zatrudniali nowych młodych pracowników.Dopiero pózniejsze remonty są zrobione na perfect .Zarówno elewacje jak i bruki.

Co do Schodów ratusza to dopiero w tym roku mają przejść generalny remont.faktem jest że tynk odpada.Dzieje się tak co roku od kilku lat.Jednak dotychczas remonty tych schodów polegały głownie na łatanie dziur w tynku .Elewacja schodów ratusza jest wilgotna to samo tyczy się cegiel pod elewacją .Dopiero po połozeniu elewacji na suche, nowe cegły możemy być pewni ze za rok ta elewacja nie odpadnie. W tym roku ma być pomalowana frontowa elewacja ratusza ,ktora pamięta pielgrzymkę Jana Pawła 2.
Wiązanie końca z koncem dotyczy małej ilości mieszkanców Zamośćia.Wystarczy spojrzeć na parkingi pod supermarketami zarówno w weekend jak i w dni powszednie.Cały parking jest zajęty często trudno zaparkować.
Nikt nie będzie chciał inwestować w Zamosciu bez dobrej infrastruktury.Kto chciał by budować przedsiębiorstwo jeżeli do lublina prowadzi jednopasmówka??Co innego w Łodzi , Poznaniu ,Warszawie albo Wrocławiu.Zresztą przedsiębiorców przyciągają miasta akademickie ktore są skarbnicami osób z kwalifikacjami.W Zamosciu pozostali ludzie pracujący w byłych zakładach mięsnych albo w delii.Trzeba też pamietać że przyszłoscią jest przemysł wysokiej technologi. Myślę że ci na bezrobotnym powinni się przekwalifikować.
Smieszą mnie wypowiedzi pana Laskowskiego i pana Wróbla.To ze usunięto handlowców z nadszańca to jedna z najlepszych decyzji radnych w ostatnich latach.Miasto zmusiło ich do wyprowadzenia się z nadszanca w którym było pełno wilgoci.W środku panował smród i ciemności. Nie wspomnę już o stoisku gdzie sprzedawano hamburgery frytki itp.Jak można było jeść coś w takich warunkach.Jak jest teraz??Kupcy pewnie płacą wyższy czynsz i mają moze gorsza lokalizacje ale za to w nowej hali jest jasno czysto są stoliki zeby coś zjeść , jest to jakoś... rozwiń
Avatar
jki / 8 kwietnia 2009 o 20:22
0
Rzeczywiście nie ma T. To dopiero sznaps!
Avatar
wgm123 / 8 kwietnia 2009 o 08:40
0
Za chwilę okarze się, że Panowie i Pani z Komitetu startują do Europarlametu lub Rady Miasta. Czy Państwo z Komitetu nie zauważyli, że w Centrum brakuje litery T.
Avatar
fcd / 8 kwietnia 2009 o 07:33
0
Czwmu nie. Jeśli zapłaci za to Kaczyński.
Avatar
klops / 7 kwietnia 2009 o 23:21
0
Który z tych panów polityków jest Dziieckiem Zamojszczyzny?
Avatar
jaśko / 7 kwietnia 2009 o 23:18
0
Za 20 dużych baniek można wybudować zakład przemysłowy i dać ludziom pracę. Albo połatać wszystkie drogi w Zamościu.
Avatar
k / 7 kwietnia 2009 o 23:16
0
Przecież Generałówka jest już oddana. Pewnie byłaby za ciasna dla tych panów.
Avatar
joko / 7 kwietnia 2009 o 22:12
0
po co budowac cos nowego jest przeciez Generałówka wolna do oddania
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.