Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 grudnia 2009 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Bożonarodzeniowe obowiązki zamojski VIP-ów

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 2 A A

Święta za pasem. Czeka nas jeszcze mnóstwo sprzątania, gotowania, pieczenia i biegania w poszukiwania najładniejszych choinek i dorodnych karpi. Jednak nie tylko zwykli obywatele "chwytają się” za odkurzacze, mopy i szmaty. Zamojskich VIP-ów także to nie minie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zapewniają, że są pełni zapału i uwijają się naprawdę dzielnie.

– Moja praca nie pozwala niestety na oddanie się bez reszty świątecznemu wirowi – mówi Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – Czasu mam na to niewiele. Jednak obowiązki mnie nie omijają. Staję się wówczas m.in. specjalistą od odkurzania. Od tego się nie ucieknie.

Nauczył się tego od mamy

Burmistrz Sobczuk mieszka wraz żoną w domu jednorodzinnym, w sercu Tomaszowa Lub. Budynek został wybudowany w 1937 r. i należał do jego dziadków. Czuję się w nim jeszcze przedwojenną atmosferę.

Jest tam m.in. wiekowa szafa, kredens i ponad 70-letni stół. Podczas świąt dom staje się czarodziejski. Jednak trzeba na to mocno… zapracować. Dlatego burmistrz każdą chwilę wolną od pracy wykorzystuje na odkurzanie sprzętów i dywanów. Kupuję choinkę, ustawia ją i wiesza na niej lampki.

To nie koniec obowiązków. On zajmuję się też przygotowywaniem karpi. – Długo je przekonuję, że są święta… i przyszedł już na nie czas… – śmieje się burmistrz Sobczuk. – Po zabiciu nie rozcinam ryb, ale kroję w tzw. dzwonki. Dodaję też m.in. bułkę, kaszę mannę, jajka, przyprawy i… dużo cukru. W ten sposób powstaje karp po żydowsku robiony na słodko.

Wykonywania tej potrawy burmistrz nauczył się od swojej mamy. – Nie wszystkim ona smakuje, ale jak już się człowiek do tego smaku przyzwyczai nie można się bez tego obejść – tłumaczy burmistrz Sobczuk. – U nas na święta taki karp być musi.

Wójt przygotowuje świąteczne stroiki

Wiesław Gramatyka, komendant zamojskiej Straży Miejskiej także przed świętami porządkuje dom. Wspólnie z żoną przygotowuje też mnóstwo ciastek. Specjałem domu są tradycyjne pierniki.

– One muszą być wykonane przynajmniej dwa miesiące przed świętami – tłumaczy komendant. – Wtedy są tak smaczne, że wręcz rozpływają się w ustach. Karpie najlepiej przyrządza jednak moja teściowa… Raczej wędlin nie kupujemy na święta w sklepie. To ważne. Własne są smaczniejsze.

Dlatego komendant co roku, przed świętami, kupuje mięso od jednego z gospodarzy, pekluje je, a potem wędzi. – To jest skomplikowany proces – tłumaczy. – Wędzenie też odbywa się u znajomych. Takie wędliny są po prostu wyśmienite!

Nie tylko takie obowiązki należą do mężczyzn. Franciszek Kawa, wójt gminy Susiec jest wykształconym plastykiem (ukończył Wychowanie Plastyczne na UMCS). On przygotowuje i ubiera choinkę, wykonuje stroiki i przygotowuje wystrój stołu.

– Naprawdę to lubię – podkreśla wójt. – Jestem też specjalistą od surówek. Najlepiej wychodzi mi z kapusty i jabłek.

Nie zapominajcie o zwierzętach

Wygląda jednak na to, że kobiety mają więcej obowiązków. Marta Bojarczuk-Pfeifer, przewodnicząca osiedla im. Kilińskiego w Zamościu przed świętami sprząta, gotuje, robi zakupy i wykonuje wiele innych obowiązków. Lista jest długa.

– Jesteśmy rodziną wegetariańską i stawiamy na zdrową żywność – tłumaczy pani Marta. – Przy stole spotykamy się w dużym, rodzinnym gronie. Staramy się promować nasze potrawy. Hitem jest wykonywany przez nas pasztet z porów. Nie zapominamy też o zwierzętach. Ważne aby w święta nie głodowały. Dlatego zbieramy karmę dla bezdomnych kotów i oddajemy ją tzw. karmicielom. To także jest mój obowiązek.

– Każda gospodyni ma przed świętami urwanie głowy – dodaje Wanda Sędłak, zamojska radna miejska. – Trzeba umyć okna, uprać firanki, pościel, ugotować… Trudno to zliczyć. Jestem wdową, ale mieszkam z synem, synową i dwójka dzieci. Pracy w domu dla nikogo nie brakuje. Ale to jest właśnie wspaniałe. Bo bez takich przygotować święta nie miałyby uroku.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium