Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 listopada 2009 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego chce budować zamki obronne

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 20 A A

Na polach pod Tomaszowem Lubelskim ma stanąć od sześciu do dwunastu kamiennych twierdz obronnych. Będą to dokładne repliki kresowych fortyfikacji m.in. z Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Zbaraża i Żółkwi. Tylko mniejsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na polach pod Tomaszowem Lubelskim ma stanąć od sześciu do dwunastu kamiennych twierdz obronnych. Będą to dokładne repliki kresowych fortyfikacji m.in. z Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Zbaraża i Żółkwi. Tylko mniejsze.

– Budowa tych zamków powinna stać się sprawą narodową, a nawet międzynarodową – zapala się burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Ryszard Sobczuk (PiS). – Turyści jadący z Warszawy na Ukrainę będą mieli przedsmak tego, co tam zobaczą. To naprawdę da się zrobić!

Burmistrz jest miłośnikiem dziejów szlacheckiej Rzeczypospolitej. Szczególnie zachwyca go okres opisywany w Trylogii Henryka Sienkiewicza. – Oczywiście replik w naturalnych rozmiarach odtworzyć się nie da – zastrzega Sobczuk. – Ale można postawić fortyfikacje w skali 1 do 50 czy 100. Tych zamków mogłoby stanąć od 6 do 12. Zależy, ile pieniędzy uda się zdobyć. Budowle powinny być postawione z takich materiałów, jak w oryginale, czyli z kamienia i cegły. W ich wnętrzach mogłoby powstać muzeum i lokale gastronomiczne.

Sobczuk przekonywał do tego pomysłu samorządowców z Ukrainy m.in. z zaprzyjaźnionej Żółkwi. Dlaczego? Bo chciałby projektowi nadać rangę międzynarodową i wystarać się o ok. 12 mln zł z unijnego Programu Sąsiedztwa Polska–Białoruś–Ukraina.

– Na Ukrainie pomysł się spodobał – zapewnia burmistrz. – 12 grudnia jadę do Żółkwi i przedstawię szczegóły. Niebawem będzie nabór do unijnego programu i taki wspólny wniosek warto złożyć.
Wieś Rabinówka, gdzie inwestycja miałaby być realizowana, leży w gminie Tomaszów Lub. Antoni Wawryca, miejscowi wójt popiera pomysł burmistrza, ale pieniędzy na ten cel nie wyłoży.

– Teren należy do Agencji Rolnej Skarbu Państwa – mówi wójt. – Tam urządzane są m.in. znane inscenizacje wrześniowych bitew tomaszowskich. Zamki to też dobry pomysł. Radni się do niego przekonali.

I w czwartek przyjęli uchwałę o rozpoczęciu procedury zmian planu zagospodarowania 15-hektarowego terenu. – Chcemy, aby działka mogła być wykorzystywana na m.in. na cele turystyczne i rekreacyjne – mówi Wawryca.

Co na to mieszkańcy Tomaszowa Lub? – Burmistrz buja w obłokach – złości się 43-letnia kobieta. – Lepiej wybudowaliby mieszkania socjalne dla biednych czy ściągnęliby jakichś inwestorów… Przecież te zamki rozwścieczą wszystkich.

Są jednak entuzjaści. – To byłaby fajna atrakcja – zapewnia Jan Suraj z Rabinówki. – Ludzie zarobiliby na turystach.

Miniatura zamku w Kamieńcu także ma się znaleźć pod Tomaszowem.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prawda / 3 grudnia 2009 o 21:32
0
Zmiana zagospodarowania i tak przez przypadek super markiet. Powodzenia.
Avatar
telewidz / 3 grudnia 2009 o 15:42
0
W najbliższą niedzielę 06.12.2009 r.

w programie "Młodzież Kontra czyli pod ostrzałem"

TVP3 info o godz.20.50 emitowanym na "żywo"

Gościem młodzieżówek partyjnych będzie

eurodeputowana prof.Joanna Senyszyn.

"Gościowi" w trakcie programu można wysłać pytania.
Avatar
Sebek / 1 grudnia 2009 o 09:28
0
Miło poczytać, że ktoś coś w Tomaszowie chce dobrego i twórczego zrobić. Niestety takie artykuły i komentarze co niektórych przypominają mi tylko dlaczego stamtąd uciekłem (zazdrość, zawiść i nienawiść).
Jak są unijne pieniądze na zamki a nie ma na mieszkania socjalne to chyba lepiej wybudować zamki niż nic. A może tylko ja tak myślę.
Jak będą zamki to przy korytku będzie najwięcej tych co teraz nagłośniej wyśmiewają.
Pozdrowienia dla 43 letniej bezimiennej krzykaczki - zawsze będziesz biedna.
Avatar
zły / 30 listopada 2009 o 12:45
0
mosquito napisał:
psychol albo naćpał się czegoś !

Albo nawiedzony ! bo mu może pan -Ż-kropidłem w potylicę przyfastrygował ,a przykład wziąL od nas z Lublina widząc jak nasz miszcz Moto -Crossu więc co się czepiać chłopaki chcą realizować swoje dziecinne pragnienia a że za naszą kasę im to powiewa byle zaspokoić swe chłopięce marzenia a że tego czy tamtego w mieście nie ma on od tego nie jest !.
Avatar
wed / 30 listopada 2009 o 11:06
0
~ktos~ napisał:
Przez te głosy przebija wschodnia mentalność i roszczeniowa postawa. Najlepiej pewnie byłby pieniądze za darmo rozdać wszystkim tym, którzy wyciągają swoje chciwe łapska, a potem przepijają. Jak już ktoś wystąpi z jakąś oryginalną inicjatywą to od razu podnosi się wrzask. W takim razie niech nikt niczego nie robi, nie stara się, nie myśli, tylko dalej będzie narzekanie na wschodnią biedę i na rząd, że "nic nie daje, a powinien".


tylko czemu robione jest to bez głowy? czy burmistrz ma w rękach jakieś badania czy strategię -czy rzeczywiście w tym miejscu to wypali. pomysł nie jest całkiem zły tylko mam obawy czy wypali jego realizacja. poza tym nie sądze żeby to miasto miało budować takie rzeczy -niech lepiej skoncentrują się na bardziej potrzebnej infrastrukturze przydatnej w turystyce - czyli na basenie!!!


tylko czemu robione jest to bez głowy? czy burmistrz ma w rękach jakieś badania czy strategię -czy rzeczywiście w tym miejscu to wypali. pomysł nie jest całkiem zły tylko mam obawy czy wypali jego realizacja. poza tym nie sądze żeby to miasto miało budować takie rzeczy -niech lepiej skoncentrują się na bardziej potrzebnej infrastrukturze przydatnej w turystyce - czyli na basenie!!! rozwiń
Avatar
~ktos~ / 30 listopada 2009 o 10:51
0
Przez te głosy przebija wschodnia mentalność i roszczeniowa postawa. Najlepiej pewnie byłby pieniądze za darmo rozdać wszystkim tym, którzy wyciągają swoje chciwe łapska, a potem przepijają. Jak już ktoś wystąpi z jakąś oryginalną inicjatywą to od razu podnosi się wrzask. W takim razie niech nikt niczego nie robi, nie stara się, nie myśli, tylko dalej będzie narzekanie na wschodnią biedę i na rząd, że "nic nie daje, a powinien".
Avatar
jawak / 30 listopada 2009 o 10:42
0
...a to się tomaszowianie, ograniczajcie, jak nie wy to ktoś inny weźmie pomysł i zarobi popatrzcie na Inwałde chociażby, ale to już nie moja sprawa, pzdr
Avatar
billy kaktus / 30 listopada 2009 o 05:48
0
Piotrek napisał:
jesteś tępym hujem jawak nawet ksywe masz zje***ą

Chłopcy, rozumiem, że nerwy wam puszczają - i słusznie. Ale nie potrzeba od razu się od h.... wyzywać. Nie wystarczy Tępy? Przecież każdy w domyśle wie, że h....
Avatar
kokos / 30 listopada 2009 o 05:45
0
jon napisał:
drogi, wodociągi, kanalizacja , wyspiska śmieci już wszędzie są , zapewne?

Otóż to. Gdyby Polska miała już wszystko, co mieć powinna i nie byłoby już na co kasy wydawać - ale w tej sytuacji te repliki twierdzy, warowni czy innych zamków to jakaś pomyłka inwestycyjna.
Avatar
Piotrek / 30 listopada 2009 o 00:54
0
jawak napisał:
Pomysł bardzo dobry, kasa z UE, a będziecie mieli atrakcje, nauczcie się wykorzystywać wszelkie okazje, a nie wybrzydzacie, patrzcie na inne miasta szczególnie małopolski, ale i pobliskiego Zamościa.

jesteś tępym hujem jawak nawet ksywe masz zje***ą
Avatar
prawda / 3 grudnia 2009 o 21:32
0
Zmiana zagospodarowania i tak przez przypadek super markiet. Powodzenia.
Avatar
telewidz / 3 grudnia 2009 o 15:42
0
W najbliższą niedzielę 06.12.2009 r.

w programie "Młodzież Kontra czyli pod ostrzałem"

TVP3 info o godz.20.50 emitowanym na "żywo"

Gościem młodzieżówek partyjnych będzie

eurodeputowana prof.Joanna Senyszyn.

"Gościowi" w trakcie programu można wysłać pytania.
Avatar
Sebek / 1 grudnia 2009 o 09:28
0
Miło poczytać, że ktoś coś w Tomaszowie chce dobrego i twórczego zrobić. Niestety takie artykuły i komentarze co niektórych przypominają mi tylko dlaczego stamtąd uciekłem (zazdrość, zawiść i nienawiść).
Jak są unijne pieniądze na zamki a nie ma na mieszkania socjalne to chyba lepiej wybudować zamki niż nic. A może tylko ja tak myślę.
Jak będą zamki to przy korytku będzie najwięcej tych co teraz nagłośniej wyśmiewają.
Pozdrowienia dla 43 letniej bezimiennej krzykaczki - zawsze będziesz biedna.
Avatar
zły / 30 listopada 2009 o 12:45
0
mosquito napisał:
psychol albo naćpał się czegoś !

Albo nawiedzony ! bo mu może pan -Ż-kropidłem w potylicę przyfastrygował ,a przykład wziąL od nas z Lublina widząc jak nasz miszcz Moto -Crossu więc co się czepiać chłopaki chcą realizować swoje dziecinne pragnienia a że za naszą kasę im to powiewa byle zaspokoić swe chłopięce marzenia a że tego czy tamtego w mieście nie ma on od tego nie jest !.
Avatar
wed / 30 listopada 2009 o 11:06
0
~ktos~ napisał:
Przez te głosy przebija wschodnia mentalność i roszczeniowa postawa. Najlepiej pewnie byłby pieniądze za darmo rozdać wszystkim tym, którzy wyciągają swoje chciwe łapska, a potem przepijają. Jak już ktoś wystąpi z jakąś oryginalną inicjatywą to od razu podnosi się wrzask. W takim razie niech nikt niczego nie robi, nie stara się, nie myśli, tylko dalej będzie narzekanie na wschodnią biedę i na rząd, że "nic nie daje, a powinien".


tylko czemu robione jest to bez głowy? czy burmistrz ma w rękach jakieś badania czy strategię -czy rzeczywiście w tym miejscu to wypali. pomysł nie jest całkiem zły tylko mam obawy czy wypali jego realizacja. poza tym nie sądze żeby to miasto miało budować takie rzeczy -niech lepiej skoncentrują się na bardziej potrzebnej infrastrukturze przydatnej w turystyce - czyli na basenie!!!


tylko czemu robione jest to bez głowy? czy burmistrz ma w rękach jakieś badania czy strategię -czy rzeczywiście w tym miejscu to wypali. pomysł nie jest całkiem zły tylko mam obawy czy wypali jego realizacja. poza tym nie sądze żeby to miasto miało budować takie rzeczy -niech lepiej skoncentrują się na bardziej potrzebnej infrastrukturze przydatnej w turystyce - czyli na basenie!!! rozwiń
Avatar
~ktos~ / 30 listopada 2009 o 10:51
0
Przez te głosy przebija wschodnia mentalność i roszczeniowa postawa. Najlepiej pewnie byłby pieniądze za darmo rozdać wszystkim tym, którzy wyciągają swoje chciwe łapska, a potem przepijają. Jak już ktoś wystąpi z jakąś oryginalną inicjatywą to od razu podnosi się wrzask. W takim razie niech nikt niczego nie robi, nie stara się, nie myśli, tylko dalej będzie narzekanie na wschodnią biedę i na rząd, że "nic nie daje, a powinien".
Avatar
jawak / 30 listopada 2009 o 10:42
0
...a to się tomaszowianie, ograniczajcie, jak nie wy to ktoś inny weźmie pomysł i zarobi popatrzcie na Inwałde chociażby, ale to już nie moja sprawa, pzdr
Avatar
billy kaktus / 30 listopada 2009 o 05:48
0
Piotrek napisał:
jesteś tępym hujem jawak nawet ksywe masz zje***ą

Chłopcy, rozumiem, że nerwy wam puszczają - i słusznie. Ale nie potrzeba od razu się od h.... wyzywać. Nie wystarczy Tępy? Przecież każdy w domyśle wie, że h....
Avatar
kokos / 30 listopada 2009 o 05:45
0
jon napisał:
drogi, wodociągi, kanalizacja , wyspiska śmieci już wszędzie są , zapewne?

Otóż to. Gdyby Polska miała już wszystko, co mieć powinna i nie byłoby już na co kasy wydawać - ale w tej sytuacji te repliki twierdzy, warowni czy innych zamków to jakaś pomyłka inwestycyjna.
Avatar
Piotrek / 30 listopada 2009 o 00:54
0
jawak napisał:
Pomysł bardzo dobry, kasa z UE, a będziecie mieli atrakcje, nauczcie się wykorzystywać wszelkie okazje, a nie wybrzydzacie, patrzcie na inne miasta szczególnie małopolski, ale i pobliskiego Zamościa.

jesteś tępym hujem jawak nawet ksywe masz zje***ą
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób 0 2

Sala sportowo-widowiskowa na 800 osób, ścianka wspinaczkowa, dwie sale do squasha, zewnętrzne boiska do koszykówki, piłki plażowej i tenisa, sala sportów walki. To tylko niektóre funkcje hali sportowo-widowiskowej, którą buduje Uniwersytet Medyczny. Wczoraj uczelnia podpisała umowę z wykonawcą – spółką Mirbud

Lekcje o mowie nienawiści w szkołach m.in. w Lublinie. Ordo Iuris: Rodzice, nie zgadzajcie się!

Lekcje o mowie nienawiści w szkołach m.in. w Lublinie. Ordo Iuris: Rodzice, nie zgadzajcie się! 34 16

W wielu miastach Polski, w tym w Lublinie, mają być prowadzone lekcje o mowie nienawiści. Ale Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris namawia rodziców, by się na to nie zgadzali

Spór o testament trwał 10 lat. Szczęśliwe zakończenie dla matki i syna

Spór o testament trwał 10 lat. Szczęśliwe zakończenie dla matki i syna 0 6

Po dziesięciu latach sądowej batalii Krystyna Zaręba i jej syn odzyskali działkę w Maszkach w okolicach Nałęczowa. Ziemia została przejęta na podstawie testamentu, który najprawdopodobniej został sfałszowany. Sprawa zakończyła się ugodą

Minister zdrowia w Lublinie. "Brakuje życzliwości, zrozumienia dla pacjenta"

Minister zdrowia w Lublinie. "Brakuje życzliwości, zrozumienia dla pacjenta" 0 5

O brakach kadrowych w służbie zdrowia oraz potrzebie większej życzliwości dla pacjenta i współpracy wszystkich zwodów medycznych mówił w czwartek w Lublinie minister zdrowia Łukasz Szumowski

Azoty nadal będą sponsorować Wisłę Puławy. Klub ma nowy zarząd

Azoty nadal będą sponsorować Wisłę Puławy. Klub ma nowy zarząd 64 8

W czwartek odbyło się walne zebranie Klubu Sportowego Wisła Puławy. Podczas spotkania podjęto decyzje o zmianach w zarządzie klubu.

Kolędowanie z XX. Czartoryskimi w Puławach
26 stycznia 2019, 16:00

Kolędowanie z XX. Czartoryskimi w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 stycznia o godz. 16 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zorganizowana zostanie druga odsłona Kolędowania z XX. Czartoryskimi.

Żałoba narodowa. Część lubelskich instytucji odwołuje i przenosi imprezy. Co ze studniówkami?
galeria

Żałoba narodowa. Część lubelskich instytucji odwołuje i przenosi imprezy. Co ze studniówkami? 43 27

Część lubelskich instytucji kulturalnych odwołuje lub przenosi zaplanowane na piątek i sobotę wydarzenia. Ma to związek z ogłoszoną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę żałobą narodową po zamordowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek 0 0

To będzie bardzo emocjonujący weekend dla kibiców. W naszym województwie odbędą się w weekend dwie duże imprezy. Dodatkowo, Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, w niedzielę będzie walczyć o medal mistrzostw świata juniorek

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP 0 10

Marceli Niezgoda, polityk PSL, stracił fotel dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Instytucja podlega marszałkowi (PiS), który rozpisał już konkurs na nowego szefa.

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury 0 4

Nie ma już przeszkód, by Sejm zajął się wnioskiem prokuratury o wydanie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Piotra Olszówki.

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało
film

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało 55 6

35-letni Marcin wyszedł do sklepu po papierosy. Dwie godziny później jego ciało zostało znalezione w bramie, zaledwie sto metrów od jego mieszkania.

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz 161 13

W sobotę otwarcie lokalu, który zajął miejsce po „Domku Saskim” LSS Społem. Przy głównym wejściu do parku będzie połączenie małej gastronomii ze sklepem

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 34 30

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Piotrowi Krawcowi pełnienie obowiązków dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie