Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lipca 2015 r.
6:36

Chcą stworzyć mapę występowania barszczu Sosnowskiego

0 9 A A
 (fot. UM Zamość)
(fot. UM Zamość)

Bardzo dokładną mapę występowania barszczu Sosnowskiego chce stworzyć Instytut Geodezji i Kartografii. Dzięki niej gminom ma być łatwiej walczyć z tą groźną rośliną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dorastający nawet do 3 metrów barszcz Sosnowskiego rośnie najczęściej na nieużytkach rolnych. Porasta miedze, łąki, rowy, brzegi rzek, pobocza dróg. Kontakt z rośliną może prowadzić do groźnych poparzeń, zapalenia skóry, spojówek, a nawet śmierci. Ziele jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i alergików, a zarazem niezwykle trudne do usunięcia.

– Całkowite pozbycie się jej może zająć nawet kilka lat – przyznaje prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, szefowa Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. – Należy jednak pamiętać, że walka z barszczem może też nigdy nie przynieść oczekiwanego efektu jeśli zostanie przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Przykładowo pracownicy gminy usuwają fachowo barszcz rosnący na jednej z gminnych posesji. Rok później pojawiają się tam jednak kolejne rośliny, bo trafiły w to miejsce nasiona z roślin niewłaściwie usuniętych kilka kilometrów dalej na działce prywatnej. To może przypominać walkę z wiatrakami.

Dlatego Centrum Teledetekcji chce pomóc gminom w walce z niechcianym i niebezpiecznym chwastem tworząc mapę, na której ukazane zostaną wszystkie rośliny. W jaki sposób powstanie mapa? Nisko nad ziemią latać ma samolot wyposażony w kamerę filmującą w paśmie widzialnym i podczerwonym. Na podstawie wykonanych zdjęć stworzona zostanie mapa poszczególnych gmin.

– A mam nadzieję, że i całej Polski – nie ukrywa Katarzyna Dąbrowska-Zielińska. – Będzie to mapa niezwykle dokładna i pokazująca nie tylko duże skupiska roślin, ale i poszczególne egzemplarze. Dzięki temu poznamy rzeczywistą skalę zagrożenia, a samorządy będą mogły podjąć zdecydowane kroki w walce z barszczem Sosnowskiego.

Centrum Teledetekcji na razie nie jest w stanie oszacować, ile będzie kosztowało przygotowanie mapy. Wiadomo jedynie, że cena będzie tym niższa im więcej sąsiadujących ze sobą gmin poprosi o jej wykonanie.

– Na razie rozsyłamy oferty i prosimy gminy o wstępne deklaracje – mówi prof. Dąbrowska-Zielińska. – Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu. Największe zainteresowanie nasza oferta wzbudziła w woj. lubelskim i śląskim. Mapę zamówić chce już na pewno starostwo w Zamościu, a z rozmów telefonicznych z innymi gminami woj. lubelskiego wiem, że już wysłały do nas wstępne deklaracje w tej sprawie. Ile ich będzie dokładnie, dowiemy się za kilka tygodni.

Na razie wstępnie zainteresowane pomysłem wykonania mapy są gminy Nielisz, Wisznice i Ostrówek. – Taka mapa jest potrzebna, bo barszcz jest niebezpieczny. Na naszym terenie nie ma go jednak dużo. W tym roku usunęliśmy tylko barszcz rosnący na jednym nieużytku rolnym. Dlatego, czy skorzystamy z oferty zależy w dużej mierze od tego, ile będziemy musieli za wykonanie mapy zapłacić – przyznaje Robert Wlazło, z Urzędu Gminy Wysokie.

Ta mapa ostatni raz była aktualizowana w 2013 r. (źródło: Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie)

Mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego już od 12 lat przygotowuje Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Mapa jest uzupełniana na podstawie informacji otrzymywanych od przedstawicieli gmin i właścicieli terenów, na których rośnie barszcz, organizacji ekologicznych oraz szkół i przedszkoli. Ostatni raz mapa była aktualizowana w 2013 r.

– W tej chwili otrzymujemy bardzo wiele kolejnych zgłoszeń i zaraz po wakacjach będziemy ją znowu aktualizować – mówi Izabela Sachajdakiewicz z PSER. – Nasza mapa ma charakter informacyjny. Pokazuje, że barszcz nie jest problemem lokalnym tylko ogólnopolskim. Mapa przygotowana na podstawie zdjęć lotniczych będzie miała za to dokładny charakter inwentaryzacyjny i będzie mogła służyć poszczególnym gminom do podjęcia zdecydowanej i skutecznej walki z tym chwastem.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium