Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 stycznia 2009 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Dostali medal, bo posłali synów do wojska

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 6 A A

Teresa i Marian Niedźwiedziowie z Siemierza w gm. Rachanie mają wielkie święto. Zostali uhonorowani medalem ministra obrony narodowej "Za Zasługi dla Obronności Kraju” i list gratulacyjny od starosty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko za to, że ich trzech synów odbyło zasadniczą służbę wojskową. To dziś rzadkość.

23-letni Tomasz spod Zamościa robił wszystko, żeby się od wojska wymigać. Po skończeniu szkoły średniej wyjechał do Anglii. Jest tam już jego siostra. Pracują w fabryce, niedaleko Londynu. - Pakujemy śrubki w worki - mówi. - Zarabiamy po kilka funtów za godzinę i mamy wolne weekendy. Jest nieźle. Na wszystko sobie mogę pozwolić.

To na Zamojszczyźnie powszechne zjawisko. Młodzi mężczyźni zamiast iść w kamasze masowo wyjeżdżali do pracy za granicą. Co roku co najmniej kilkuset poborowych i rezerwistów było poszukiwanych przez armię, a nawet prokuraturę.

Dlaczego? - Wojsko nic nie daje - kwituje Tomek. - Ludzie ze średnim i wyższym wykształceniem nie mieli tam czego szukać. Może armia zawodowa to zmieni. Ważne, że ludzie nielubiący kaprali, kamaszy i grochówki nie będą się ukrywać.

Nie wszyscy tak marudzą. Chlubnym przykładem są Teresa i Marian Niedźwiedziwie, rolnicy z Siemierza. Ich trzech synów: Robert, Piotr i Grzegorz odsłużyło uczciwie służbę wojskową. Ich rodzice to sobie chwalą. - Bo co wart mężczyzna bez wojska? - pyta retorycznie 57-letni Marian Niedźwiedź. - Tam nauczą go życia i dyscypliny. Sam byłem w wojsku, to wiem.

Państwo Niedźwiedziowie za taką postawę zostali właśnie uhonorowani.
Mjr Jerzy Pyt, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu, wręczył im medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a miejscowy starosta dodał do tego list gratulacyjny. Odbyło się to w tomaszowskim Starostwie Powiatowym.

- Takie uroczystości zdarzają się naprawdę rzadko -podkreśla Andrzej Krzaczek, kierownik referatu zarządzania kryzysowego tomaszowskiego Starostwa Powiatowego. - Ostatni raz taki medal wręczaliśmy w powiecie chyba pół roku temu. Warto takich ludzi honorować. Ich postawa jest godna uznania.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
khg / 5 stycznia 2009 r. o 17:15
fingerling napisał:
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm?


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm? rozwiń
Avatar
fingerling / 4 stycznia 2009 r. o 20:02
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.
Avatar
falowy / 4 stycznia 2009 r. o 19:22
Rachanie to wieś koło tomaszowa lubelskiego mieszkaja tam same stefany ze mna byl w wojsku matwiej
Avatar
GARBATY / 4 stycznia 2009 r. o 19:20
]mimo wszystko to ja uwazam ze wojsko nie bedzie mialo tylu tysiecu chetnych do pracy , a pozniej z powodu braku zawodowych zolnierzu pobor wroci. dziwi mnie fakt ze nikt nie pomyslal wczesniej o tym zeby zapezbieczyc sobie pracownikow d o pracy w sluzbie. jesli minie kryzys gospodarczy w kraju to i tak armia nie bedzie miec z tych co przyjmna 100% etatow bo wielu z nich poprostu nie bedzie sie nadawac. szkoda ze robi sie w polsce jakies dziwne eksperymenty Pozdrawionka żółto-zielone.
Avatar
pigwin / 4 stycznia 2009 r. o 19:07
VENI VIDI VICI I SPIE............................................
Avatar
STYX / 4 stycznia 2009 r. o 18:59
Nigdy nie posłałbym swojego dziecka do wojska !!! Mam w d...patriotyzm i tym podobne duperele.
Avatar
khg / 5 stycznia 2009 r. o 17:15
fingerling napisał:
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm?


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm? rozwiń
Avatar
fingerling / 4 stycznia 2009 r. o 20:02
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.
Avatar
falowy / 4 stycznia 2009 r. o 19:22
Rachanie to wieś koło tomaszowa lubelskiego mieszkaja tam same stefany ze mna byl w wojsku matwiej
Avatar
GARBATY / 4 stycznia 2009 r. o 19:20
]mimo wszystko to ja uwazam ze wojsko nie bedzie mialo tylu tysiecu chetnych do pracy , a pozniej z powodu braku zawodowych zolnierzu pobor wroci. dziwi mnie fakt ze nikt nie pomyslal wczesniej o tym zeby zapezbieczyc sobie pracownikow d o pracy w sluzbie. jesli minie kryzys gospodarczy w kraju to i tak armia nie bedzie miec z tych co przyjmna 100% etatow bo wielu z nich poprostu nie bedzie sie nadawac. szkoda ze robi sie w polsce jakies dziwne eksperymenty Pozdrawionka żółto-zielone.
Avatar
pigwin / 4 stycznia 2009 r. o 19:07
VENI VIDI VICI I SPIE............................................
Avatar
STYX / 4 stycznia 2009 r. o 18:59
Nigdy nie posłałbym swojego dziecka do wojska !!! Mam w d...patriotyzm i tym podobne duperele.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Denerwuję się tym wszystkim, co dzieje się wkoło nas. Wojna, choroby, niepewność. Ale jak wchodzę do pracowni, za mną się coś zamyka, wchodzę w inny świat – Rozmowa ze Stanisławem Bałdygą, który wraz z żoną Barbarą obchodzi jubileusz 50 lecia pracy artystycznej.

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń otworzył filię swojego biura poselskiego w Lublinie. Będący wiceministrem finansów parlamentarzysta zapewnia, że nie jest to ruch związany z nadchodzącą kampanią wyborczą.

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Pieniądze z Polskiego Ładu na remonty dróg nie przepadną. Takie zagrożenie istniało po tym jako miasto miało problemy z rozstrzygnięciem przetargów. Ale rząd pozwolił zmienić zakresy inwestycji.

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

To były trzy dni koszykarskiego święta w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu poprawia samopoczucie, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała – wykazali naukowcy.

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Udanie gry kontrolne rozpoczął lider grupy drugiej. Świdniczanka rozbiła występującą w zamojskiej klasie okręgowej Ładę 1945 Biłgoraj 6:1. W drużynie trenera Łukasza Gieresza pojawiło się trzech nowych zawodników,

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

W ostatnich tygodniach wielu ważnych zawodników w drużynie Goncalo Feio zdecydowało się podpisać nowe umowy z lubelskim klubem. Kibice z niecierpliwością czekali jednak na wieści odnośnie Mikołaja Kosiora. I jednak się doczekali, bo w niedzielę Motor ogłosił, że zdolny młodzieżowiec też zostaje w zespole na dłużej – kontakt obowiązuje do 2025 roku, z opcją przedłużenia nawet o kolejne dwa lata.

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Od 1 lutego koniec z darmowym parkowaniem obok Areny Lublin. Zmieniają się także zasady korzystania z miejskich parkingów nad Zalewem Zembrzyckim i przy hali Globus

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Monika Skinder odpadła w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną młodzieżowych mistrzostw świata w kanadyjskim Whistler

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej
galeria

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej

Drogowcy zapowiadają otwarcie Miejsc Obsługi Podróżnych przy S19. Kierowcy czekają na to od miesięcy.

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
3 lutego 2023, 19:00

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Łukasz Długosz i Roman Perucki wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej podczas najbliższego koncertu w budynku przy ul. Curie-Skłodowskiej 5. Wydarzenie odbędzie się 3 lutego o godz. 19.

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Szedł ulicą szczelnie zawinięty w koc. Nagle rzucił się na handlarza rozstawiającego swoje stoisko.

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Ile pieniędzy otrzyma województwo lubelskie?

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Nie ukrywają, że rosyjska agresja na Ukrainę wyzwoliła w nich chęć wstąpienia do terytorialsów. Chcą się szkolić, aby w razie „W” być gotowym. W ubiegłym roku w szeregi lubelskiej OT wstąpiło 850 nowych ochotników.

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm Anhelina Łysak zamierza pójść w ślady starszej klubowej koleżanki Katarzyny Krawczyk. Ukrainka w biało-czerwonych barwach do bogatego już dorobku dorzuciła w minionym roku brązowy medal mistrzostw świata. I oczywiście znalazła się w gronie nominowanych do tytułu sportowca roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!