Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 listopada 2001 r.
14:22
Edytuj ten wpis

Dzieciństwo bywa czasem smutne

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego, który od czerwca ubiegłego roku funkcjonuje w Teodorówce uczą się życia tutaj, bo rodzice nie czuli się na siłach, by ich wychować. O swoich dzieciach przypominają sobie dopiero wówczas, gdy maluchy otrzymują renty. - Jesteśmy dla nich rodziną, zresztą często nazywają nas swoimi mamusiami i tatusiami - mówią wychowawcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzięki uruchomieniu ośrodka blisko 30 dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, które przez długi czas dojeżdżały na zajęcia do szkoły w pobliskim Hedwiżynie, zyskało możliwość nauki na miejscu. Podstawowym celem placówki jest bowiem realizacja obowiązku szkolnego przez dzieci z upośledzeniem umysłowym, a także zapewnienie im rozwoju psychofizycznego i społecznego oraz pobudzanie zainteresowania otaczającym światem. - Dyrektor szkoły w Hedwiżynie wydała zezwolenie na naukę poza szkołą wychodząc naprzeciw prośbom rodziców - mówi Bożena Knapik-Ciosmak, dyrektor placówki w Teodorówce. - Powstanie ośrodka nie byłoby możliwe gdyby nie zainteresowanie i pomoc władz DPS, które nieodpłatnie udostępniły pomieszczenia, i które ponoszą koszty opłat za wszystkie media.

Trudna szkoła życia

Pracownicy placówki zgodnie twierdzą, że nawet studia nie przygotowywały do prowadzenia zajęć z dziećmi tak głęboko upośledzonymi. Wszystkiego musieli uczyć się sami. - Wyglądało to tak, że to my kształtowaliśmy w kuratorium opinię o tej pracy - mówią wychowawcy z Teodorówki.
W ośrodku prowadzi się przede wszystkim dwie formy zajęć, dostosowywanych do indywidualnych wychowanków. - Dla każdego dziecka osobno piszemy program i cele pracy. Jeśli dziecko nie jest w stanie się poruszać, a takie też mamy, nasze działania nastawione są na stymulację wszystkich jego narządów. Często upośledzenie wiąże się z brakiem wzroku czy słuchu, więc te zmysły staramy się uruchomić - wyjaśnia Wojciech Zbiegień, nauczyciel w ośrodku i psycholog DPS.
Pedagodzy pracujący z dziećmi starszymi robią wszystko, by podopieczni osiągnęli jak największy stopień samodzielności. Czasem polega to na nauce czynności z pozoru bardzo prostych, jak choćby właściwe utrzymanie łyżki.

Rozwój poprzez zabawę

W ośrodku prowadzi się też zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, którą również realizuje się indywidualnie. - Zakłada ona stymulowanie rozwoju psychoruchowego, czyli stymulowanie strony fizycznej, ale ma również wpływać na funkcjonowanie psychiczne dzieci - tłumaczy W. Zbiegień.
To skomplikowane wyjaśnienie, w praktyce sprowadza się do tego, co większość rodziców robi ze swoimi zupełnie zdrowymi dziećmi. Chodzi więc o zwykłe baraszkowanie czy turlanie się po podłodze, które jednak w stosunku do dzieci upośledzonych przynosi zaskakująco dobre efekty. Dzieci, szczególnie te mniej sprawne po prostu uwielbiają takie zajęcia. - Mamy dziewczynkę, która przez dwa lata biernie uczestniczyła w zajęciach, siedząc gdzieś z boku. W tej chwili sama domaga się ćwiczeń - mówi dalej Zbiegień.

Mama już mnie nie pamięta

Większość podopiecznych ośrodka pochodzi z rodzin, w których ich podstawowe potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane. - My staramy się być dla nich mamusiami i tatusiami. Tak też często nas nazywają - z uśmiechem mówią pracownicy. Takie określenie to nie byle co. W większości przypadków biologiczni rodzice nie utrzymują ze swoimi dziećmi żadnych kontaktów. Rzadkie są też przypadki powrotu maluchów do prawdziwych rodzin. Najczęściej dziecko nabiera dla rodziców wartości dopiero wówczas, gdy przyznana mu zostanie renta. Inne pozostają w DPS przez całe swoje życie.

Pozostałe informacje

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Frassati Fajsławice nie zaliczy weekendu do udanych

Bug Hanna rozgromił GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Unia Rejowiec lepsza od Spółdzielcy Siedliszcze. Brat Siennica Nadolna wywiózł trzy punkty z terenu Włodawianki Włodawa. Zwycięstwo Bugu Hanna nad GKS Łopiennik 10:1. Siedem goli na boisku w Żółkiewce

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy
SONDA
galeria
film

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy

Część uczniów egzamin z języka polskiego ma już za sobą. Jak było? Co po wszystkich egzaminach? O to zapytaliśmy uczniów II LO w Lublinie.

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o aucie, które zakończyło jazdę na ogrodzeniu posesji. Jak się okazało, kierowca wracał z imprezy i był pod wpływem alkoholu. Natomiast w gminie Urszulin 65-latek z dwoma promilami alkoholu w organizmie wjechał do rowu.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo
NASZ PATRONAT

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo

W dniach 8-11 maja w Lublinie odbędzie się 16. Międzynarodowy Konkurs Fotografii realizowany w ramach jubileuszowego XXXV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych, znany także jako Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Stacja kolejowa Zamość Starówka

Inwestycja na torach. Pociąg przez Zamość nie pojedzie

Trwa budowa lokalnego centrum sterowania ruchem w Zawadzie koło Zamościa. A to oznacza utrudnienia dla podróżnych. Kolejne mają być odczuwalne od dzisiejszego (5 maja) wieczora.

ŁKS Łazy w weekendowej kolejce stracił trzy punkty

ŁKS Łazy przegrał z Unią Żabików. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Rezerwy Podlasia Biała Podlaska minimalnie lepsze od zespołu Az-Bud Komarówka Podlaska. Sokół Adamów wygrał drugi mecz z rzędu. Cenne zwycięstwo Absolwenta Domaszewnica nad LZS Sielczyk. Unia Żabików ograła ŁKS Łazy

Strategie SEO dla startupów – jak zaistnieć w sieci od zera?

Strategie SEO dla startupów – jak zaistnieć w sieci od zera?

Jesteś na początku drogi. Masz produkt, usługę, plan, ambicję. Nie masz jednak zasięgów. Google Cię nie zna, nikt nie wchodzi na stronę. A przecież startup bez widoczności w zasadzie nie ma prawa bytu. Dlatego dziś konkretnie: jak startup może skutecznie rozkręcić SEO, nie przepalając budżetu i nie ginąc w tłumie?

Dziecięcy festiwal tańców i przyśpiewek ludowych: “Lublin tańcem malowany”
NASZ PATRONAT

Dziecięcy festiwal tańców i przyśpiewek ludowych: “Lublin tańcem malowany”

Po raz szósty w Lublinie rozpocznie się dziecięcy festiwal: „Lublin tańcem malowany”. W wydarzeniu 10 maja w auli zespołu szkół nr 13 przy ul. Berylowej 7 weźmie udział około 800 dzieci z 40 przedszkoli z Lublina i województwa lubelskiego.

Zaatakował nożem i uciekł z miejsca zdarzenia. Grozi mu nawet dożywocie

Zaatakował nożem i uciekł z miejsca zdarzenia. Grozi mu nawet dożywocie

Zamojscy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie.

Piłkarze LKS Kamionka (w żółto-niebieskich strojach) już w niedzielę wrócą po wielomiesięcznej tułaczce do swojej miejscowości

Szalony mecz w Gołębiu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tamtejszy Hetman przegrywał z LKS Kamionka już trzema bramkami, ale zdołali doprowadzić do remisu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium