Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 marca 2010 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dziś Dni Otwarte w szkołach średnich Zamościa

0 0 A A

Tłumy w liceach ogólnokształcących. Znacznie luźniej w liceach profilowanych i technikach, a pustki w zawodówkach. Tak wyglądała ostatnio i tak będzie wyglądać w tym roku rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Na miejsca w renomowanych liceach mają szanse tylko najlepsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kasia Tokarczyk po ukończeniu Gimnazjum nr 1 chce kontynuować naukę w III LO.

– Mieszkam blisko tej szkoły, mam tam wielu znajomych i słyszałam, że jest tam dobry poziom – tłumaczy.

Michał Majewski i Wojtek Korona, jej koledzy z klasy jeszcze nie zdecydowali się na żadną szkołę. – Pójdę albo do "społecznika”, albo II LO – tłumaczy Michał. – Biorę pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest liczba uczniów w klasach. – A ja pójdę tam, gdzie się dostanę – dorzuca Wojtek.

W ubiegłym roku na absolwentów gimnazjów czekało w Zamościu 2200 miejsc w publicznych szkołach średnich. W tym będzie ich o 100 mniej.

– Ale to również dlatego, że miejskie gimnazja opuści 780 uczniów, czyli o 100 mniej niż w 2009 roku – tłumaczy Barbara Kowerska z wydziału edukacji Urzędu Miasta. Pozostałe 1320 miejsca w klasach pierwszych liceów, techników i zawodówek zajmą nastolatki spoza Zamościa.

Na naukę w miejskich ogólniakach, podobnie jak w latach poprzednich, szanse będą mieli tylko najlepsi. Dobra wiadomość jest taka, że w I i II LO utworzonych zostanie więcej klas.

– U nas do już funkcjonujących dołożymy jeszcze ogólną z rozszerzoną geografią, historią i WOS – zapowiada Zygmunt Kamiński, dyrektor I LO, w którym we wrześniu ruszy 10 klas pierwszych dla 320 uczniów. – Planujemy dodatkową klasę geograficzno-ekonomiczną – dodaje Beata Chmura, dyrektor II LO. W III i IV LO (przy ZSP nr 3) zmian nie będzie). W pierwszym powstanie 9, a w drugim 3 klasy pierwsze.

O przyjęciu zadecyduje liczba zgromadzonych punktów (za wyniki testu gimnazjalnego, oceny z wybranych przedmiotów, osiągnięcia na konkursach przedmiotowych i inne). Łatwo nie będzie. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji na każde miejsce w I i III LO przypadało średnio po 2 uczniów. Ale najpopularniejsze klasy obsadzone jeszcze mocniej.

O gimnazjalistów powalczą także Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych, w których poza technikami i zawodówkami działają też licea profilowane.

– Ale tutaj trudno mówić o jakichś progach punktowych. Przyjmowani są właściwie wszyscy chętni – mówi Kowerska.

Dziś wszystkie zamojskie szkoły ponadgimnazjalne organizują dni otwarte. Będą kusić gimnazjalistów swoją ofertą, chwalić się sukcesami, a wszystko okraszą jeszcze projekcje filmowe, spektakle teatralne i rozgrywki sportowe.

Wczoraj ruszyła specjalnie przygotowana przez miasto strona internetowa dla gimnazjalistów. Pod adresem www.nabor.zamosc.pcss.pl można znaleźć wszystkie informacje o szkołach, ich ofercie, zasadach rekrutacji, a także dokumenty i formularze.

Rekrutacja 2009

W zeszłym roku najtrudniej było znaleźć się na liście uczniów klasy matematyczno-informatycznej z językiem angielskim w III LO (minimalna liczba punktów wyniosła 158). Najmniej popularna w tej szkole okazała się klasa humanistyczna językowa(minimum – 119 pkt.).

Aby uczyć się w klasie matematyczno-fizycznej I LO trzeba było mieć co najmniej 153 pkt. (średnia 166 pkt). Najłatwiej w "starym ogólniaku” było dostać się do klasy prawniczej – minimum 115 pkt.

W II LO najsilniej punktowana była klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna (próg to 127 pkt), a najsłabiej turystyczna (101 pkt).

W IV LO wymagania były niższe. Aby uczyć się w jednej z trzech utworzonych tutaj klas wystarczyło zgromadzić 96 pkt.

Wśród zespołów szkół najwyżej punktowane były dwie nowe klasy "mundurowe” ZSP nr 5. Minimum w wojskowej wyniosło 63 pkt. (średnia 82 pkt), dolny próg w policyjnej wyniósł 58 pkt. (średnia 87 pkt).

Jak wybrać najlepszą szkołę?

– Trzeba patrzeć na poziom i jakość nauczania, ale też na to, jak będziemy się w tej szkole czuli, jaka jest w niej atmosfera – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Warto już teraz wybrać się do szkół, którymi się interesujemy, i zobaczyć je "od środka”.

Kurator radzi skonsultować wybór z rodzicami.

– Żeby z ich strony nie było wygórowanych wymagań, często nie adekwatnych do ocen i możliwości ucznia. Warto spojrzeć na progi punktowe, które pozwalały dostać się do danej szkoły np. w poprzednim roku. Wtedy wiadomo, czy, jako uczeń, mam szansę się do niej dostać – tłumaczy. – Czasem zamiast liceum warto rozważyć technikum czy szkołę zawodową. Co ważne, ich ukończenie nie zamyka drogi na studia.

Wybierając liceum, warto myśleć już o studiach. – Te dwie decyzje są ściśle powiązane – podkreśla prof. Stanisław Michałowski, prorektor ds. studenckich lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Im lepsze liceum, tym większa szansa na dostanie się na wymarzone studia. Ukończenie najlepszych liceów daje przepustkę na te najlepsze, najbardziej oblegane kierunki.

Jak pisali matury 2009?

Tylko w III Liceum Ogólnokształcącym maturę zdali w 2009 roku wszyscy uczniowie, którzy do niej przystąpili. W I i II LO na pisemnej części egzaminu dojrzałości poległy po trzy osoby.


We wszystkich zamojskich liceach do matury przystąpiło 1280 uczniów. Zdało ją 1254. Ci, którzy "oblali” stanowili zaledwie 2 procent zdających.

Najgorzej spośród ogólniaków wypadł ten działający przy ZSP nr 3, czyli w tzw. elektryku. Tutaj na 255 przystępujących do matury nie zaliczyło jej 20 uczniów.

Dużo słabsze są wyniki w 3-letnich liceach profilowanych (działają przy ZSP nr 1, 4, 5). Maturę oblało 27,6 procenta uczniów. Najgorzej wypadła klasa z ZSP nr 4. Na 33 osoby przystępujące do matury nie zdało jej 13, co stanowi 39,39 procenta ( w ZSP nr 1 na 160 uczniów nie zdało 41, a w ZSP nr 5 na 57 egzamin oblało 15).

Słabo było w czteroletnich technikach? Egzaminowi dojrzałości nie podołało tam aż 31,68 procenta zdających (do egzaminu przystąpiło 382, a oblało go 121 osób).

Na końcu listy znalazł się ZSP nr 5, gdzie przez mature nie udało się przebrnąć aż 42,86 procenta uczniów (zdawało 77, a oblało 33).

W ZSP nr 2 na 108 osób, które chciały mieć maturę w kieszeni, poległo 39.

Najlepiej wypadł ZSP nr 1. Egzamin nie wyszedł tu 15 spośród 76 zdających osób (19,74 proc).

Prawdziwy dramat rozegrał się w jedynym w Zamościu trzyletnim technikum na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. Taka klasa działała w ZSP nr 4. Liczyła 12 uczniów. Do matury zdecydowało się przystąpić 7, ale tylko 2 wyszło z tej potyczki zwycięsko.

Pozostałe informacje

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium