Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 czerwca 2011 r.
18:24
Edytuj ten wpis

Frampol, Tomaszów Lubelski: Walka z wiatrakami

0 8 A A
Ferma wiatrowa w Niemczech (Dirk Ingo Franke / Wikipedia)
Ferma wiatrowa w Niemczech (Dirk Ingo Franke / Wikipedia)

Nie wszystkim podobają się pomysły wybudowania farm wiatrowych. Mieszkańcy boją się przede wszystkim o swoje zdrowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Protesty pojawiły się ostatnio w gminach Frampol i Tomaszów Lubelski. W tej ostatniej zawiązano nawet Stowarzyszenie "Stop Wiatrakom”.

Firma z Krakowa chciałaby postawić w gminie Frampol 9 wiatraków w okolicach Radzięcina, Starej Wsi oraz Teodorówki Kolonii, a więc wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 835. – Protestujemy od półtora roku, ale na razie nie przynosi to skutku, bo na ostatniej sesji radni wyrazili wolę kontynuowania rozmów w sprawie farmy wiatrowej – mówi mieszkanka tej ostatniej miejscowości Marta Sędzin.

Czego się boją? Przede wszystkim emitowanych przez wiatraki, a niesłyszalnych dla człowieka, infradźwięków oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie.

– Opieramy się na opiniach naukowców, według których, mogą one wywoływać zaburzenia nastroju, migreny, a nawet depresje – opowiada pani Marta. – Skrzydła wiatraków zabijają ptaki, a my znajdujemy się w przesmyku miedzy Lasami Janowskim a Szczebrzeszyńskim Parkiem Krajobrazowym. O agroturystyce nie będzie mowy.

Podobne obawy mają mieszkańcy gminy Tomaszów Lubelski, gdzie farmę zamierza wybudować firma z Warszawy. – Wysokie na 150 m wiatraki mają stać w odległości nawet 300 m od zabudowań, a to stanowczo za blisko, skoro w Czechach na przykład musi być zachowana odległość 3000 m – mówi Grzegorz Charkot, który rozpoczął budowę... domu w Chorążance.
To właśnie w tej miejscowości oraz Majdanie Górnym, Przeorsku i Rudzie Wołoskiej ma stanąć 10 turbin wiatrowych o mocy 1,8 MW każda. Kolejnych 18 planowanych jest w sąsiedniej gminie Jarczów.
Przypomina, że zamojski oddział Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dwukrotnie wydal negatywną opinię środowiskową, powołując się m.in. na siedliska ptasie w okolicach planowanej inwestycji. Ale dokument ma charakter opinii, ostateczna decyzja co do lokalizacji farmy należy do wójta.

W polskim prawie nie ma regulacji dotyczących tych odległości, ale pan Grzegorz znalazł zapis, że to rada gminy na czele z wójtem może określić w decyzji o warunkach zabudowy odległość od zabudowań. Na pewno będzie się chciał podzielić tą wiedzą podczas dyskusji publicznej, którą 30 czerwca o godz. 11 i 12.30 organizuje w tomaszowskim Urzędzie Gminy inwestor farmy wiatrowej (dzień później o godz. 12.30 przedstawiciele stołecznej firmy oraz specjaliści z dziedziny ochrony środowiska, akustyki i ornitologii spotkają się z mieszkańcami gminy Jarczów – przyp. red.).

– Osobiście nie mam nic przeciwko wiatrakom, tylko lokalizacja farmy jest, moim zdaniem, niedopuszczalna – podnosi Charkot, który stanął na czele Stowarzyszenia "Stop Wiatrakom”.

Burmistrz leżącego w powiecie biłgorajskim Frampola twierdzi, że na razie nic nie jest przesądzone.
– Radni podjęli uchwałę o zmianach w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gminy, ale to jednak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie wyznaczała parametry, jeśli w ogóle zgodzi się na prowadzenie inwestycji – zapewnia Tadeusz Niedźwiecki.

Pozostałe informacje

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Nie milkną echa personalnych decyzji, do których odeszło w Świdniku po ostatnich wyborach samorządowych. PiS zarówno w mieście, jak i powiecie dogadało się z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym razem głos w sprawie zabrał Jakub Osina, radny powiatu, który startował z listy Koalicji 15 Października. Ta miała odsunąć w Świdniku prawicę od władzy, a dzięki porozumieniu ponad podziałam pomiędzy PiS, PO i PSL plan spalił na panewce.

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

34-letni motocyklista i jego pasażerka trafili do szpitala po wypadku, jaki wydarzył się w weekend w Sitańcu.

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

W ramach Budżetu Obywatelskiego pomiędzy al. Kraśnicką, a ulicami Judyma i Zagłoby powstaje strefa wypoczynkowo-rekreacyjna. Są już ławki, a wkrótce będą nowe miejsca parkingowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!