Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 listopada 2009 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Franciszkanie liczą, że UE pomoże im wyremontować kościół

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 19 A A

Zamojscy Franciszkannie otrzymają z ministerstwa kultury ok. 3,7 mln zł dotacji. Wtedy wystąpią o kolejnych 20 milionów dofinansowania z Unii Europejskiej. Jeśli uda się je uzyskać, świątynia zostanie podwyższona aż o 15 metrów!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Musimy mieć jednak tzw. wkład własny – mówił na niedzielnej mszy o. Bruno Kalinowski, proboszcz parafii p.w. Zwiastowania NMP oraz gwardian zamojskiego klasztoru Franciszkanów. – Udało nam się zebrać dotychczas 150 tys. zł. Potrzebnych jest jeszcze ok. 1,5 mln zł. Liczymy na hojność parafian.

Ten XVII-wieczny kościół nie ma sobie równych. Został wzniesiony z fundacji Tomasza Zamoyskiego. Był wtedy największą świątynią w Zamościu i jedną z najokazalszych w dawnej Rzeczpospolitej (miał długość 56 m i szerokość 29 m).

Zachwycały strzeliste szczyty jego fasad, wyszukane sztukaterie, freski i kosztowne sprzęty.

Świetność świątyni skończyła się w 1784 r. po kasacie klasztoru przez władze austriackie. Zburzono m.in. tzw. szczyty świątyni i dzwonnicę. Dokładnie 176 lat pełniła funkcje wojskowe i administracyjne.

W czasach PRL działało tam m.in. kino i liceum plastyczne. W 1993 r. wrócili tutaj Franciszkanie.

Od razu zabrali się do roboty. Wyburzono podłogi w nawach bocznych, zlikwidowano część licealnych klas, zburzono żelbetonowy balkon kinowy i odnowiono ściany.

Zakonnicy zamierzają też m.in. podnieść nawę kościoła o ok. 9 metrów, odnowić elewację świątyni, odtworzyć okazałe fasady (podwyższą kościół o 15 metrów). Na to potrzebne są jednak unijne miliony.

– Jest na to szansa – zapewniał ojciec Kalinowski. – Spróbujemy ją wykorzystać.

Czy tylko na wiernych parafia może liczyć? Dotacje na zabytki nienależące do miasta przyznawane są przez zamojską Radę Miejską od kilku lat.

W ub. roku przeznaczono na ten cel 700 tys. zł. Wydano je m.in. na odnowienie katedralnych organów. W marcu radni rozdysponowali kolejne 370 tys. zł.

200 tys. dostała parafia katedralna na odnowienie i konserwację wspaniałej kaplicy ordynackiej. Prace trwają. Ich całkowita wartość to ponad 446 tys. zł.

100 tys. zł otrzymał też rektorat kościoła św. Katarzyny, a 70 tys. – zamojscy ojcowie Redemptoryści na zagospodarowanie terenu wokół świątyni.

Czy Franciszkanie także mogą liczyć na pomoc miasta?

– W tym roku budżet jest już zamknięty – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Pod koniec grudnia będzie uchwalany nowy. Czy znajdą się w nim dotacje na kościoły? Trudno jeszcze powiedzieć. Zakonnicy powinni jednak złożyć wniosek o taką dotację.

Bliższe informacje na temat remontów i zbiórce pieniędzy na stronie internetowej parafii.

Duchy, skarby i nocne nabożeństwa

Ten kościół ma wiele tajemnic. Ich tropicielem był Krzysztof Czubara, zmarły niedawno zamojski dziennikarz i historyk.

W jednej z książek zapewniał, że zjawy nawiedzały świątynię, gdy była zamieniona na magazyny wojskowe i koszary. Były to duchy księży, które odprawiały nocne nabożeństwa.

Siłom nadprzyrodzonym przypisywano też śmierć robotników, którzy spadli z dachu podczas rozbiórki jego szczytów. W świątyni znajdowano też podobno skarby.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
beata / 23 kwietnia 2012 o 07:26
0
To jet wogóle jakies nie normale, cala staroowkę remontują, tylko na 1 kościół zabrakło pieniędzy. Ludzie zastanówcie się!!!!!
Avatar
is / 19 grudnia 2009 o 09:30
0
I prawidłowo ale poco ten wkład własny takie wytyczne sa tez nieraz nie do pokonania Coraz to wieksze problemy nam stwarzają
Avatar
ED / 18 listopada 2009 o 14:17
0
Chodzi o sprawiedliwość dziejową. Zaborcy chcieli nas zniszczyć i niszczyli naszą kulturę oraz zabytki. Jest wolna Polska. Zabytki powinny wyglądać tak jak je postawili nasi dziadowie. To sprawa honoru.
Avatar
Nitko / 18 listopada 2009 o 08:23
0
STYX napisał:
Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !

Ty STYX - ty chyba masz rozdwojenie jaźni. Zgłoś się do psychiatry, albo cię rzeczywiście świńska, albo diabelska grypa dopadła. Na Roztocze online piszesz co innego, a tu co innego. LECZ SIĘ, PSYCHOLU.
Avatar
Wellman / 18 listopada 2009 o 08:16
0
zmc napisał:
Zamoyski nie pomaga franciszkanom bo twierdzi ,że są dla niego konkurencją w pozyskiwaniu środków unijnych. Moim zdaniem lepiej zdobyć kasę na odbudowę pięknęgo kościoła niż na przywracanie murów obronnych i paskudnych kiosków wzdłuż Łukasińskiego . Tego kto to wymyślił powinno się pod pręgierz wsadzić

POPIERAM !!! Lepiej było bez tych ceglanych paskudztw. A puste miejsca przed tym, zanim zaczęli te obrzydliwe budowy, były czymś, co zmuszało wyobraźnię, jak mogły wyglądać takie mury, tam panował nad tymi miejscami duch historii. Teraz będą kupcy, kramarze i piorun wie co. Jak mawiał wieszcz: "pospolitość skrzeczy''. Tak, panowie włodarze miejscy: POSPOLITOŚĆ W WAS SKRZECZY.

POPIERAM !!! Lepiej było bez tych ceglanych paskudztw. A puste miejsca przed tym, zanim zaczęli te obrzydliwe budowy, były czymś, co zmuszało wyobraźnię, jak mogły wyglądać takie mury, tam panował nad tymi miejscami duch historii. Teraz będą kupcy, kramarze i piorun wie co. Jak mawiał wieszcz: "pospolitość skrzeczy''. Tak, panowie włodarze miejscy: POSPOLITOŚĆ W WAS SKRZECZY. rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2009 o 21:34
0
STYX napisał:
Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !

Ej styksiu coś u ciebie na stykach niebardzo. Gdybyś napisał coś takiego na temat meczetu w państwie muzulmańskim , ranka byś niedożył. Więc cieśz sie kretynie że unas jest katolicyzm i pozwala na istnienie takiemu czemuś jak ty.
Co do remontu kościoła popieram!!!
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:58
0
Nitko napisał:
Bzdety to piszesz ty. Jakżeś był głupi tak i jesteś w dalszym ciągu. Nie rozumiesz, że to zabytek kultury narodowej? W całym świecie dbają o swoją kulturę i zabytki. Odnawiają, przywracają do dawnej świetności. Aleś palnął - jak gajowy d..ą o sosnę.



Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:56
0
a napisał:
Wiadomo, że są!! Np. miejsce dla Ciebie!!! A by wszyscy mogli zobaczyć jak wygląda " inteligencja'!!! Szczekasz jak zwykle jak pies za suką!!!


Ty nie masz teraz jakiejś mszy ??? No to jazda bo ci klepaki z tacy przepadną...
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:55
0
BRAWO napisał:
Ten koścół był prawdziwym cudeńkiem! Dzięki za tę reprodukcję. Gdyby został odrestaurowany, jak pięknie wyglądałaby zamojska Starówka! Trzymam kciuki za zakonników!



Nie trzymaj kciuków tylko sprzedaj nerkę i daj na kościól tak jak wszyscy zwolennicy remontowania kapliczek.
Avatar
a / 17 listopada 2009 o 11:24
0
STYX napisał:
Jeszcze czego !!!!!!!!!!!!!!!! Są pilniejsze srawy i potrzeby niż takie bzdety !

Wiadomo, że są!! Np. miejsce dla Ciebie!!! A by wszyscy mogli zobaczyć jak wygląda " inteligencja'!!! Szczekasz jak zwykle jak pies za suką!!!
Avatar
beata / 23 kwietnia 2012 o 07:26
0
To jet wogóle jakies nie normale, cala staroowkę remontują, tylko na 1 kościół zabrakło pieniędzy. Ludzie zastanówcie się!!!!!
Avatar
is / 19 grudnia 2009 o 09:30
0
I prawidłowo ale poco ten wkład własny takie wytyczne sa tez nieraz nie do pokonania Coraz to wieksze problemy nam stwarzają
Avatar
ED / 18 listopada 2009 o 14:17
0
Chodzi o sprawiedliwość dziejową. Zaborcy chcieli nas zniszczyć i niszczyli naszą kulturę oraz zabytki. Jest wolna Polska. Zabytki powinny wyglądać tak jak je postawili nasi dziadowie. To sprawa honoru.
Avatar
Nitko / 18 listopada 2009 o 08:23
0
STYX napisał:
Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !

Ty STYX - ty chyba masz rozdwojenie jaźni. Zgłoś się do psychiatry, albo cię rzeczywiście świńska, albo diabelska grypa dopadła. Na Roztocze online piszesz co innego, a tu co innego. LECZ SIĘ, PSYCHOLU.
Avatar
Wellman / 18 listopada 2009 o 08:16
0
zmc napisał:
Zamoyski nie pomaga franciszkanom bo twierdzi ,że są dla niego konkurencją w pozyskiwaniu środków unijnych. Moim zdaniem lepiej zdobyć kasę na odbudowę pięknęgo kościoła niż na przywracanie murów obronnych i paskudnych kiosków wzdłuż Łukasińskiego . Tego kto to wymyślił powinno się pod pręgierz wsadzić

POPIERAM !!! Lepiej było bez tych ceglanych paskudztw. A puste miejsca przed tym, zanim zaczęli te obrzydliwe budowy, były czymś, co zmuszało wyobraźnię, jak mogły wyglądać takie mury, tam panował nad tymi miejscami duch historii. Teraz będą kupcy, kramarze i piorun wie co. Jak mawiał wieszcz: "pospolitość skrzeczy''. Tak, panowie włodarze miejscy: POSPOLITOŚĆ W WAS SKRZECZY.

POPIERAM !!! Lepiej było bez tych ceglanych paskudztw. A puste miejsca przed tym, zanim zaczęli te obrzydliwe budowy, były czymś, co zmuszało wyobraźnię, jak mogły wyglądać takie mury, tam panował nad tymi miejscami duch historii. Teraz będą kupcy, kramarze i piorun wie co. Jak mawiał wieszcz: "pospolitość skrzeczy''. Tak, panowie włodarze miejscy: POSPOLITOŚĆ W WAS SKRZECZY. rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2009 o 21:34
0
STYX napisał:
Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !

Ej styksiu coś u ciebie na stykach niebardzo. Gdybyś napisał coś takiego na temat meczetu w państwie muzulmańskim , ranka byś niedożył. Więc cieśz sie kretynie że unas jest katolicyzm i pozwala na istnienie takiemu czemuś jak ty.
Co do remontu kościoła popieram!!!
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:58
0
Nitko napisał:
Bzdety to piszesz ty. Jakżeś był głupi tak i jesteś w dalszym ciągu. Nie rozumiesz, że to zabytek kultury narodowej? W całym świecie dbają o swoją kulturę i zabytki. Odnawiają, przywracają do dawnej świetności. Aleś palnął - jak gajowy d..ą o sosnę.



Mam gdzieś zabytki z krzyżykami na strychu !!!!!!!!!! Dla mnie moga runąć nawet dzisiaj !
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:56
0
a napisał:
Wiadomo, że są!! Np. miejsce dla Ciebie!!! A by wszyscy mogli zobaczyć jak wygląda " inteligencja'!!! Szczekasz jak zwykle jak pies za suką!!!


Ty nie masz teraz jakiejś mszy ??? No to jazda bo ci klepaki z tacy przepadną...
Avatar
STYX / 17 listopada 2009 o 20:55
0
BRAWO napisał:
Ten koścół był prawdziwym cudeńkiem! Dzięki za tę reprodukcję. Gdyby został odrestaurowany, jak pięknie wyglądałaby zamojska Starówka! Trzymam kciuki za zakonników!



Nie trzymaj kciuków tylko sprzedaj nerkę i daj na kościól tak jak wszyscy zwolennicy remontowania kapliczek.
Avatar
a / 17 listopada 2009 o 11:24
0
STYX napisał:
Jeszcze czego !!!!!!!!!!!!!!!! Są pilniejsze srawy i potrzeby niż takie bzdety !

Wiadomo, że są!! Np. miejsce dla Ciebie!!! A by wszyscy mogli zobaczyć jak wygląda " inteligencja'!!! Szczekasz jak zwykle jak pies za suką!!!
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 0

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 0

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 0

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 6 3

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 4 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 0

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 53 12

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach
galeria

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach 11 5

Uwaga na prace prowadzone obecnie na al. Partyzantów w Puławach. W okolicy PIWET-u wykop ma już ponad metr głębokości. Ciężki sprzęt zablokował dwa pasy ruchu.

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo)
film

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo) 0 0

Czas zebrać ziemniaki i rozrzucić obornik. Dziś premiera gry Farming Simulator 19, w ktorej czeka na graczy ponad 300 maszyn i pojazdów rolniczych.

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci 1 2

58-latka z Białej Podlaskiej przekazała niemal 500 złotych osobom podającym się za policjantów. Dała się zwieść zapewnieniom, że gotówka zostanie przekazana na „paczki dla dzieci”.

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE 0 0

Już 25 listopada odbędzie się oficjalna premiera drugiego minialbumu zespołu CHØCØLATE. Krążek wyprodukuje dwukrotnie nominowany do nagród Grammy Bryan David.

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery?

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery? 6 7

Czy miejskie przedszkola dostaną zakaz wyprowadzania dzieci na spacer, gdy powietrze będzie gęste od smogu? O wydanie takiego zalecenia apeluje do Ratusza jeden z dzielnicowych radnych.