Od poniedziałku Krasnobród, już po raz dwunasty, gości uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów. W zajęciach organizowanych przez miejscowy dom kultury biorą udział laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych kierunków, kilku pokoleń oraz twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”.
Tematem tegorocznych spotkań, które są dla artystów okazją do inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, będzie królowa polskich rzek – Wisła, a wybór jest związany z przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle i ogłoszeniem przez Sejm roku 2017 – Rokiem Wisły.
19 października 1466 roku po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami w Toruniu został zawarty pokój, na mocy którego pruskie miasta nad Wisłą aż do jej ujścia w Gdańsku, weszły w skład Rzeczypospolitej jako nowa prowincja, nazwana „Prusami Królewskimi”, a później znana jako „Prusy Polskie”. Pierwszy raz w historii, cały żeglowny bieg Wisły trafił pod polskie panowanie, a rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Według historyków rozpoczął się wtedy ponad 300-letni „złoty okres” żeglugi wiślanej. I tę rocznicą chcą uczcić także organizatorzy krasnobrodzkich warsztatów.
Autorką projektu i jego kuratorem jest Maria Grażyna Szpyra, inicjatorka ogólnopolskich spotkań ilustratorów, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w kraju za granicą.
Przez wiele lat opiekę artystyczną nad tą imprezą sprawował, zmarły w 2014 roku, prof. Janusz Stanny, wybitny artysta, wychowawca kilku pokoleń ilustratorów, niekwestionowany autorytet nie tylko dla młodszych kolegów.
W efekcie dotychczasowych krasnobrodzkich spotkań powstało wiele interesujących wystaw, które wraz z towarzyszącymi im wydawnictwami budzą zainteresowanie galerii krajowych i zagranicznych. To na przykład „Korczak i jego dzieło”, „Maria Konopnicka – O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Pieśń ujdzie cało – Polskie pieśni patriotyczne”, „Tam za dworem, za jeziorem”, „Pieśni i piosenki ludowe” i ostatnia „Chrzest Polski w ilustracjach”, której wernisaż odbędzie się w czasie trwania warsztatów – 1 września.