Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 maja 2022 r.
17:54

Może Mikołaj zostanie strażakiem. Wojewódzkie święto w Zamościu [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Panie i panowie, dzisiaj jest wasze święto, okazja, by podziękować za służbę, ale też czas odebrania wyróżnień. Cieszcie się tą chwilą, bo niedługo wracamy do ciężkiej pracy – powiedział do swoich podwładnych nadbrygadier Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie podczas uroczystości Dnia Strażaka zorganizowanych na Rynku Wielkim w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Słuchał go m.in. Norbert Obst, członek OSP Krasnobród i uczeń III klasy pożarniczej w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Za rok, po maturze, chciałby dostać się do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Ciągnęło go do tego zawodu od dziecka.

Chcę zostać strażakiem

– Moje ulubione zabawki to były strażackie wozy. I uwielbiałem udawać, że gaszę pożary. Wszędzie wodę lałem i wszyscy w domu się denerwowali – śmieje się nastolatek. Jako strażak ochotnik jeszcze w żadnej akcji nie brał udziału. Przed nim cały szkoleniowy proces.

Jego kolega z klasy, Przemysław Sokal do OSP w rodzinnej Kajetanówce (gm. Biłgoraj) wstąpił w tym samym czasie, gdy zdecydował się na szkołę w Zamościu. Ma za sobą cały kurs teoretyczny i testy praktyczne, m.in. zaliczył przejście przez tzw. komorę dymową, co miało imitować udział w prawdziwej akcji. – To było duże przeżycie, choć oczywiście też stres, ale chętnie bym to powtórzył – mówi. Zaliczył już też pierwszą prawdziwą akcję gaśniczą. Został wraz z kolegami z OSP wezwany do pożaru traw w swojej wsi. Jego zadaniem było dogaszanie miejsca, gdzie doszło do zdarzenia.

Jeśli uda mu się dostać do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i zostać strażakiem zawodowym, najpewniej będzie miał też poważniejsze wyzwania. – Wiem, że może być niebezpiecznie, ale w ogóle o tym nie myślę. Nie zmienię swojej decyzji – zapowiada.

Jest rozkaz, trzeba wykonać

Wyboru zawodowej drogi nie żałuje też po 23 latach służby pochodzący z Krasnegostawu st. bryg. Wojciech Miciuła z KW PSP w Lublinie, absolwent strażackich szkół w Krakowie i Warszawie. Na koncie ma wiele różnych, mniej i bardziej niebezpiecznych akcji. Do tych najważniejszych zalicza jedną z pierwszych, jeszcze w krakowskiej szkole. – Uratowaliśmy wtedy człowieka, który został przysypany w głębokim wykopie. Na szczęście był przytomny. Moim zadaniem było utrzymywanie z nim kontaktu, a później razem z kolegami, ręcznie, kawałek po kwawałku, odsypywaliśmy ziemię, aby go wydostać na powierzchnię – wspomina strażak.

Pamięta też pierwsze „wejście w ogień”. To również był Kraków, paliło się w jednej z piwnic w Nowej Hucie. – Mieliśmy przed sobą plątaninę korytarzy, było ciemno, gorąco, szliśmy w pełni zabezpieczeni, z aparatami oddechowymi, w maskach, nie było łatwo. Ale ktoś musiał to zrobić, my dostaliśmy rozkaz i go wykonaliśmy jak należało – opowiada Miciuła.

Podkreśla, że strażacki fach, umiejętności i zdolność zachowania zimnej krwi przydaje się też w życiu prywatnym. Wspomina, jak kiedyś podczas wesela jeden z gości stracił przytomność, dostał zawału serca. To strażak udzielił mu pierwszej pomocy i ten człowiek przeżył.

Nasz rozmówca ma syna, 12-letniego Mikołaja. Chłopiec poznał już specyfikę pracy swojego taty, ale też innych służb mundurowych. Podobno jednak jakoś bardziej „kręci go” motoryzacja. – Decyzję o zawodzie podejmie sam. Jeżeli zechce być strażakiem, nie będę miał nic przeciwko temu – zapowiada pan Wojciech.

Święto wszystkich strażaków

Ci trzej nasi rozmówcy byli uczestnikami piątkowych, zorganizowanych w Zamościu wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, połączonych z uroczystościami z okazji jubileuszu 140-lecia straży pożarnej w Zamościu. W swoim wystąpieniu st. brygadier Jacek Sobczyński, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, przypomniał najważniejsze wydarzenia z kart historii, m.in. czasy, gdy tuż po założeniu pierwszej straży przez farmaceutę Karola Kossowskiego strażacy jeździli do pożarów z sikawkami ciągniętymi przez wozy konne. Oficjalnych przemówień było wiele. Gości również. W uroczystościach wzięli udział strażacy zawodowi i ochotnicy z jednostek w całym województwie, nie zabrakło przedstawicieli innych służb mundurowych, byli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Obchody stały się okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Odznaczeni i wyróżnieni w Zamościu

Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP, odznaczony został nadbryg. Grzegorz Alinowski. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: st. bryg. Jacek Sobczyński, st. bryg. w st. spoczynku Tomasz Burcon (obaj KM PSP Zamość) i bryg. w st. spocz. Andrzej Bartecki (KPP Tomaszów Lubelski).

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymał asp. Alfred Krupa z KP PSP w Tomaszowie Lubelskim, a brązowe: asp. sztab. Arkadiusz Czernik (Lubartów), mł. kpt. Łukasz Czępiński (Puławy), kpt. Arkadiusz Dołgań (Lubartów), mł. bryg. Katarzyna Grzegorczyk-Wysocka (KW PSP Lublin), asp. Jacek Nowosadowski (Tomaszów Lubelski), asp. Marcin Skruszeniec (Puławy).

20 strażaków, a także cywile, odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarniczej”. Ponadto, w korpusie oficerskim awansowanych zostało 66 mundurowych z województwa lubelskiego, a w podoficerskim 6.

Nagrody pieniężne od szefa MSWiA otrzymali lubelscy strażacy: st. bryg. Zenon Pisiewicz oraz st. sekc. Michał Mazurkiewicz, zaś mł. bryg. Robert Niścior z KM PSP w Zamościu został wyróżniony dyplomem komendanta głównego PSP za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Nie zabrakło też medali i odznak za zasługi dla pożarnictwa dla strażaków ochotników.

Przemek i Norbert uczą się w tej samej klasie zamojskiego LO CSM. Już zapisali się do OSP, ale chcą zostać zawodowymi strażakami. (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium