Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 sierpnia 2023 r.
15:58

Na deskach, z zaśpiewem i przytupem. Nadchodzi czas wiejskich potańcówek

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
O tym, że tańce przy tradycyjnej, ludowej muzyce mogą być dzisiaj popularne, świadczy choćby frekwencja na potańcówkach organizowanych tego lata w Muzeum Wsi Lubelskiej
O tym, że tańce przy tradycyjnej, ludowej muzyce mogą być dzisiaj popularne, świadczy choćby frekwencja na potańcówkach organizowanych tego lata w Muzeum Wsi Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Nie w rytmie disco polo i nie dance, do żadnych współczesnych hitów, ale przy ludowej muzyce, granej i śpiewanej na żywo bawić się będzie można jesienią w kilku miejscowościach województwa. Bo cztery ośrodki kultury i stowarzyszenia dostały na to pieniądze z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyniki tegorocznej edycji programu „Wiejskie Potańcówki” ogłoszono w środę. Komisja powołana przez NIKiDW nie miała łatwego zadania przy wyborze beneficjentów. Bo wniosków złożono przeszło 500, a wybrano z nich 50 najlepszych.

Na tej liście są m.in. „Hej skrzypeczki, skrzypeczki, lubię wasze piosneczki”, czyli projekt zgłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu.

Dotacja dla tej, ale też innych placówek, nie jest wysoka, ale podobno zespoły grające muzykę tradycyjną są tworzone przez prawdziwych pasjonatów. – Więc na honoraria dla naszych artystów spoza gminy te 10 tysięcy na pewno wystarczy – zapewnia Agnieszka Zymon, dyrektor nieliskiego GOK i z zapałem opowiada o ich wspartym finansowo projekcie.

– Postanowiliśmy przypomnieć kulturotwórczą rolę wiejskich świetlic, które kiedyś przecież tętniły życiem i były sercem swoich miejscowości, a dzisiaj również mogą żyć tradycyjnym folklorem – tłumaczy nasza rozmówczyni.

W repertuarze podczas potańcówek przygotowanych przez GOK w Nieliszu znajdą się wyłącznie dawne, tradycyjne piosenki. Te, które znalazły się w liczącym ponad 120 pozycji zbiorze „Tradycyjne pieśni ludowe gminy Nielisz”, opracowanym przeszło 10 lat temu dla nas przez Mariana Chyżyńskiego, znawcę tematu, wieloletniego jurora festiwalu w Kazimierzu Dolnym. – Wszystkie utwory są spisane w gwarze i opatrzone zapisem nutowym. To wyjątkowe dziedzictwo naszej lokalnej kultury – zdradza Agnieszka Zymon.

Wiadomo, że potańcówki zostaną zorganizowane na przełomie września i października w dwóch miejscowościach, ale nie w samym Nieliszu. Wybrano takie miejsca (na razie pozostają tajemnicą), w których słuchać muzyki i tańczyć do niej będzie można naprawdę tak jak kiedyś, czyli na drewnianej podłodze.

Dyrektor Zymon nie ujawnia jeszcze dokładnych terminów, ale mówi nam, kto podczas tych imprez będzie występował. To śpiewacze zespoły z gminy Nielisz, ale również ludowe solistki do dziś śpiewające piosenki, których nauczyły się od swoich mam i babć. Grać będzie m.in. orkiestra dęta z Goraja, Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, a także warszawsko-lubelska orkiestra dęta.

– A poza tym nasza dziecięco-młodzieżowa orkiestra i nasz dziecięcy zespół wokalny. Dla mlodych ludzi będzie to pierwsze spotkanie z takim repertuarem – podkreśla dyrektor GOK w Nieliszu.

Celem programu „Potańcówki Wiejskie” jest upowszechnianie spotkań społeczności, dla których osią jest lokalna kultura ludowa, ale też przybliżenie młodemu pokoleniu wartości rodzimych tradycji i ich ponadczasowości. Dlatego wszystkie organizowane po wsiach zabawy taneczne będą wyglądać podobnie.

Poza GOK w Nieliszu, beneficjantami programu NIKiDW są także: Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Roztoczańskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru z Kocudzy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Wszystkie te instytucje otrzymały dotacje w wysokości 10 tys. zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium