To będzie czwarte, po ośrodkach w Wałbrzychu, Poznaniu i planowanym ośrodku w Koszalinie, ale piewsze w naszym województwie Międzynarodowe Centrum Radioterapii prowadzone przez Euromedic Onkoterapia w Polsce.
- Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Zamościu to odpowiedź na trudną sytuację polskich pacjentów z chorobą nowotworową - informuje Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala papieskiego.
- Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na to leczenie sięga nawet 3 miesięcy. Dla wielu chorych oznacza to wyrok śmierci. Na terenie województwa lubelskiego już wkrótce będziemy mogli mówić o tej sytuacji w czasie przeszłym, właśnie dzięki centrum w Zamościu.
Zamojskie MCO każdego roku będzie w stanie pomóc ponad 2.000 pacjentów. Pankiewicz podkreśla, że wbrew obiegowym opiniom, iż w prywatnej służbie zdrowia wszyscy płacą - w MCO pacjenci nie będą płacić za leczenie, bo w pełni zrefunduje je NFZ.
Pierwszych pacjentów MCO planuje przyjąć już w 10 miesięcy od rozpoczęcia budowy, której całkowity koszt sięgnie 60 mln złotych. Kiedy inwestycja ruszy? Ta informacja ma być przekazana dopiero podczas zaplanowanej na środę konferencji prasowej. - Sami czekamy na nią z niecierpliwością - mówi Pankiewicz.
Koncern Euromedic jest obecny na polskim rynku od 9 lat. W 15 krajach Europy zarządza siecią 196 Centrów Medycznych (99 diagnostyczne, 63 stacje dializ, 32 laboratoria oraz dwa centra radioterapii).