Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 maja 2021 r.
11:06

PiS na siłę tworzy nową uczelnię w Lubelskiem. Ma kształcić „elity państwowe i narodowe"

178 8 A A
Budynek pierwszej Akademii Zamojskiej
Budynek pierwszej Akademii Zamojskiej (fot. Mirosław Chmiel)

PiS forsuje w Sejmie powstanie Akademii Zamojskiej. Nowa uczelnia miałaby zrodzić się na bazie już istniejącej szkoły wyższej. A tej o zdanie nikt nie pytał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ambicją tego projektu jest to, żeby Akademia Zamojska jako uczelnia państwowa rozpoczęła swoją działalność od 1 września – mówił na konferencji prasowej zamojski poseł PiS Sławomir Zawiślak. To właśnie on jest ojcem chrzestnym pomysłu reaktywowania uczelni sprzed wieków.

Akademię założył w 1594 roku Jan Zamojski, a została zlikwidowana przez Austriaków niemal 200 lat później.

Sen o Akademii

– Głęboko wierzę, że tak się stanie. Myślę, że taka nowoczesna uczelnia w naszym regionie będzie ściągała ważne osoby ze świata nauki, które wesprą wspaniałych wykładowców funkcjonujących na terenie Zamościa. Wierzę, że dzięki temu uczelnia nabierze dynamiki i będzie miała realny wpływ na świat nauki: na rozwój badań naukowych, rozwój gospodarczy i oczywiście proces wychowawczy – opowiadał Zawiślak.

Starania o powstanie AZ podejmował już od dawna i właśnie wchodzą w kluczową fazę. Projekt odpowiedniej ustawy jest już w Sejmie i pozytywnie zaopiniowała go sejmowa komisja. Sprawozdawcą jest inny zamojski poseł PiS, Tomasz Zieliński.

Właśnie w projekcie zapisano, że AZ ma powstać już we wrześniu tego roku. Jej pierwszego rektora powoła minister nauki (obecnie to Przemysław Czarnek). AZ ma nauczać praktycznie wszystkiego. Od historii, przez studia humanistyczne, filozoficzne do społecznych, rolniczych a nawet medycznych.

Wszystko ma być utrzymane w duchu chrześcijańskiej tradycji narodowej, a AZ ma przygotować „elity państwowe i narodowe do pracy wokół wspólnego dobra Polski”.

Nikt nie pytał

W projekcie ustawy zapisano jeszcze jedną, arcyważną rzecz. Akademia ma powstać na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica, która w Zamościu powstała w 2005 roku.

Rzecz w tym, że tej szkoły o zdanie nikt nie pytał. Kilka dni temu przedstawiła swoje stanowisko Marszałek Sejmu.

Rada Uczelni, jej senat i cała społeczność podkreśla, że projekt ustawy nie był z nimi konsultowany. Nikt nawet o to nie prosił. Co więcej, uczelnia ocenia, że dokument jest niezgodny z prawem, choćby dlatego, że żadne przepisy nie przewidują warunkowego utworzenia wyższej uczelni.

– Projekt ustawy podważa zapisy Statutu Uczelni, którego paragraf 4 mówi, że uczelnia jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania na zasadach określonych w ustawie – czytamy w dokumencie podpisanym przez rektora zamojskiej uczelni, dr. hab. Andrzeja Samborskiego i przewodniczącego Rady Uczelni, Lecha Szopińskiego.

Uczelnia wyraża też „stanowczy sprzeciw” planom przejęcia przez Akademię majątku uczelni czy „pogwałcenia praworządności i zasad demokracji”.

Krytycznie o planach PiS i Zawiślaka wypowiada się też Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Publicznych Uczelni Zawodowych.

To jednak Zawiślaka nie zraża, bo poseł ma nadzieję, że Sejm szybko przyjmie ustawę.

O krytykowanym projekcie ustawy mówił tak: – W sensie prawnym był przygotowany starannie. W gronie naukowców, prawników staraliśmy się ustawę jak najlepiej przygotować.

Akademia w akademii

I jeszcze jedna sprawa. Władze Zamościa właśnie remontują gmach pierwotnej Akademii Zamojskiej. Jednak to, żeby tam działała nowa Akademia jest problemem. Obiekt jest odnawiany za pieniądze unijne i jest przeznaczony na cele kulturalne i liceum. Jeśli miałaby się tam wprowadzić uczelnia, to unia będzie chciała zwrotu dotacji. Żeby nie zwracać pieniędzy, Akademia mogłaby zająć akademię po upływie siedmiu lat od remontu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 14:09
+41
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej racji stanu?????? Śmiech na sali, kabaret (:.
Na kabaret to zbyt tragiczne :-( Ale właśnie to jest chore - coś stworzono, coś działa, coś się rozwija, więc przyjdzie jakiś polityczek (mniejsza o partię) i zawłaszczy to bez oglądania się na prawo. To jest chore. Co gorsza - jestem patriotą, ale wkurza mnie robienie ze wszystkiego "narodowego" pod płaszczykiem źle pojmowanego patriotyzmu, takiego na pokaz. A jeśli PiS faktycznie przejmie tę uczelnię, to zrobi z niej coś na kształt KUL-u, który dawno już utracił renomę, twarz, stając się za PiSowskich czasów jedynie śmieszną szkółką wyższą odległą od wiedzy, za to bliską przekonaniom. KUL jest dziś, w mojej opinii, autorytetem jedynie dla niekumatych.
Na kabaret to zbyt tragiczne :-( Ale właśnie to jest chore - coś stworzono, coś działa, coś się rozwija, więc przyjdzie jakiś polityczek (mniejsza o partię) i zawłaszczy to bez oglądania się na prawo. To jest chore. Co gorsza - jestem patriotą, ale wkurza mnie robienie ze wszystkiego "narodowego" pod płaszczykiem źle pojmowanego patriotyzmu, takiego na pokaz. A jeśli PiS faktycznie przejmie tę uczelnię, to zrobi z niej coś na kształt KUL-u, który dawno już utracił renomę, twarz, stając się za PiSowskich czasów jedyni... rozwiń
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 13:47
+38
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej racji stanu?????? Śmiech na sali, kabaret (:. 
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej ... rozwiń
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 12:53
+36
Spokojnie - AZ nie powstanie z jednej prostej przyczyny: PiS zawsze kończy na zapowiedziach. Nie zrobił jeszcze niczego, poza totalną rozpierduchą. A gdyby nawet AZ powstała w takim kształcie, to i tak szybko zdechnie. PiS nie ma kadr, a żaden sensowny pracownik naukowy nie zechce swoim nazwiskiem firmować czegoś takiego. Chodzi tylko i wyłącznie o utworzenie przechowalni dla bandy mającej w doopie prawo, a i sprawiedliwość jest dla nich tylko wtedy, kiedy jest po ich stronie.
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 13:17
+35
Pełna zgoda. Ale tylko spójrz na projekt ustawy. W skrócie: w jednej chwili rozwalają to co jest i wbrew pozorom funkcjonuje jak należy (wystarczy spojrzeć na inwestycje poczynione), zatrudniają swoich i zimują 2 lata wg zasady jakoś to będzie
To jest niestety ten problem PiSu - są gotowi rozwalić wszystko, byleby tylko postawić na swoim :-( Dlatego trzeba tych ludzi raz na zawsze odciąć od wszelkiej władzy, bez względu na kolejne polityczne barwy. Mnie tylko zszokowało w 2015 roku, jaką słabą pamięć ma tylu Polaków, którzy szybko zapomnieli, jakiego spustoszenia PiS narobił tylko w latach 2005-2007, kiedy sprawowali władzę. Teraz szósty rok z rzędu niszczą Polskę w każdej dziedzinie, a tylu niewykształconych Polaków im jeszcze przyklaskuje :-(
To jest niestety ten problem PiSu - są gotowi rozwalić wszystko, byleby tylko postawić na swoim :-( Dlatego trzeba tych ludzi raz na zawsze odciąć od wszelkiej władzy, bez względu na kolejne polityczne barwy. Mnie tylko zszokowało w 2015 roku, jaką słabą pamięć ma tylu Polaków, którzy szybko zapomnieli, jakiego spustoszenia PiS narobił tylko w latach 2005-2007, kiedy sprawowali władzę. Teraz szósty rok z rzędu niszczą Polskę w każdej dziedzinie, a tylu niewykształconych Polaków im jeszcze przyklaskuje :-( rozwiń
Avatar
OLO_FLAISZFARB / 17 maja 2021 r. o 14:53
+34
Czyżby bardzo bliski doradca Czarnka - Paweł Skrzydlewski chciał się przenieść z Chełma na rektorskie stanowisko w Zamościu?
Avatar
_XD_ / 17 maja 2021 r. o 12:06
+32
Jak zwykle. Wszytko co ma w nazwie "narodowy", przygotowywane jest na chama, w pośpiechu, bez przygotowania, czy nawet chwili refleksji. O zapytaniu o zdanie bezpośrednio zainteresowanych też mowy być nie może, bo a już się nie zgodzą... PiSdziectwo i polaczkowo w pełnej krasie. XD
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 13:13
+31
Pełna zgoda. Ale tylko spójrz na projekt ustawy. W skrócie: w jednej chwili rozwalają to co jest i wbrew pozorom funkcjonuje jak należy (wystarczy spojrzeć na inwestycje poczynione), zatrudniają swoich i zimują 2 lata wg zasady jakoś to będzie
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 12:26
+31
Szanowni Państwo. Oto prawdziwy skok na kasę. Szybko i bez białych rękawiczek jak wcześniejsze rządy. Jak mawiał klasyk "TKM" w pełnej wersji. Idea Akademii Zamojskiej bardzo szczytna, nawiązująca do tradycji, idealny target marketingowy. Któż nie poprze pomysłu??? Starania o powstanie AZ trwają co najmniej kilkanaście lat. Temat przerabiany przez prawdziwych fachowców, samorządowców. Tak na prawdę nie do pokonania ze względu na różne uwarunkowania niezależnie kto rządzi/ł . w samorządzie i wyżej. Nagle pomysł powrócił....Zbieg okoliczności? Nie... Słabnąca pozycja posła Ziemi Zamojskiej nawet we własnym klubie, konflikty, widoczna utrata elektoratu, itp, itd. Bez konsultacji, wbrew opiniom ekspertów, wbrew prawu, bez pomysłu na dalszą działalność (nie biorę pod uwagę mrzonek i bajania o niezidentyfikowanych kierunkach studiów, i możliwościach doktoryzowania) . Przejąć majątek, obsadzić swoimi ludźmi, byle szybko. Jakoś to będzie przez 2 lata Panie i Panowie z KUL.....Bez zauważenia dotychczasowego dorobku UPZ (wcześniej PWSZ). Prawdziwy TKM w czystej postaci....
Szanowni Państwo. Oto prawdziwy skok na kasę. Szybko i bez białych rękawiczek jak wcześniejsze rządy. Jak mawiał klasyk "TKM" w pełnej wersji. Idea Akademii Zamojskiej bardzo szczytna, nawiązująca do tradycji, idealny target marketingowy. Któż nie poprze pomysłu??? Starania o powstanie AZ trwają co najmniej kilkanaście lat. Temat przerabiany przez prawdziwych fachowców, samorządowców. Tak na prawdę nie do pokonania ze względu na różne uwarunkowania niezależnie kto rządzi/ł . w samorządzie i wyżej. Nagle pomysł powrócił....Zbieg oko... rozwiń
Avatar
OLO_FLAISZFARB / 17 maja 2021 r. o 14:53
+34
Czyżby bardzo bliski doradca Czarnka - Paweł Skrzydlewski chciał się przenieść z Chełma na rektorskie stanowisko w Zamościu?
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 14:09
+41
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej racji stanu?????? Śmiech na sali, kabaret (:.
Na kabaret to zbyt tragiczne :-( Ale właśnie to jest chore - coś stworzono, coś działa, coś się rozwija, więc przyjdzie jakiś polityczek (mniejsza o partię) i zawłaszczy to bez oglądania się na prawo. To jest chore. Co gorsza - jestem patriotą, ale wkurza mnie robienie ze wszystkiego "narodowego" pod płaszczykiem źle pojmowanego patriotyzmu, takiego na pokaz. A jeśli PiS faktycznie przejmie tę uczelnię, to zrobi z niej coś na kształt KUL-u, który dawno już utracił renomę, twarz, stając się za PiSowskich czasów jedynie śmieszną szkółką wyższą odległą od wiedzy, za to bliską przekonaniom. KUL jest dziś, w mojej opinii, autorytetem jedynie dla niekumatych.
Na kabaret to zbyt tragiczne :-( Ale właśnie to jest chore - coś stworzono, coś działa, coś się rozwija, więc przyjdzie jakiś polityczek (mniejsza o partię) i zawłaszczy to bez oglądania się na prawo. To jest chore. Co gorsza - jestem patriotą, ale wkurza mnie robienie ze wszystkiego "narodowego" pod płaszczykiem źle pojmowanego patriotyzmu, takiego na pokaz. A jeśli PiS faktycznie przejmie tę uczelnię, to zrobi z niej coś na kształt KUL-u, który dawno już utracił renomę, twarz, stając się za PiSowskich czasów jedyni... rozwiń
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 13:47
+38
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej racji stanu?????? Śmiech na sali, kabaret (:. 
Poglądy polityczne mam jak mi się wydaje tożsame z Twoimi. Odłużmy to na razie. Chodzi mi o AZ.... Nadmieniam, iż tam nie pracuję. Ludzi stamtąd znam. Małe miasto :) Wypowiadam się jako mieszkaniec Zamościa, któremu nie wszystko akurat pasuje co się dzieje wokół. Co zbudowane zostało w Zamościu w ostatnich kilkunastu latach to m.in. oprócz murów itp. to m.in. uczelnia. Uczelnia, która kształci, zatrudnia, która sama o siebie musiała zadbać.. Oczywiście nie wszystko jest ok. , jak wszędzie. Ale w sekundę to niszczyć, w ramach czego? Polskiej ... rozwiń
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 13:17
+35
Pełna zgoda. Ale tylko spójrz na projekt ustawy. W skrócie: w jednej chwili rozwalają to co jest i wbrew pozorom funkcjonuje jak należy (wystarczy spojrzeć na inwestycje poczynione), zatrudniają swoich i zimują 2 lata wg zasady jakoś to będzie
To jest niestety ten problem PiSu - są gotowi rozwalić wszystko, byleby tylko postawić na swoim :-( Dlatego trzeba tych ludzi raz na zawsze odciąć od wszelkiej władzy, bez względu na kolejne polityczne barwy. Mnie tylko zszokowało w 2015 roku, jaką słabą pamięć ma tylu Polaków, którzy szybko zapomnieli, jakiego spustoszenia PiS narobił tylko w latach 2005-2007, kiedy sprawowali władzę. Teraz szósty rok z rzędu niszczą Polskę w każdej dziedzinie, a tylu niewykształconych Polaków im jeszcze przyklaskuje :-(
To jest niestety ten problem PiSu - są gotowi rozwalić wszystko, byleby tylko postawić na swoim :-( Dlatego trzeba tych ludzi raz na zawsze odciąć od wszelkiej władzy, bez względu na kolejne polityczne barwy. Mnie tylko zszokowało w 2015 roku, jaką słabą pamięć ma tylu Polaków, którzy szybko zapomnieli, jakiego spustoszenia PiS narobił tylko w latach 2005-2007, kiedy sprawowali władzę. Teraz szósty rok z rzędu niszczą Polskę w każdej dziedzinie, a tylu niewykształconych Polaków im jeszcze przyklaskuje :-( rozwiń
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 13:13
+31
Pełna zgoda. Ale tylko spójrz na projekt ustawy. W skrócie: w jednej chwili rozwalają to co jest i wbrew pozorom funkcjonuje jak należy (wystarczy spojrzeć na inwestycje poczynione), zatrudniają swoich i zimują 2 lata wg zasady jakoś to będzie
Avatar
___K___ / 17 maja 2021 r. o 12:53
+36
Spokojnie - AZ nie powstanie z jednej prostej przyczyny: PiS zawsze kończy na zapowiedziach. Nie zrobił jeszcze niczego, poza totalną rozpierduchą. A gdyby nawet AZ powstała w takim kształcie, to i tak szybko zdechnie. PiS nie ma kadr, a żaden sensowny pracownik naukowy nie zechce swoim nazwiskiem firmować czegoś takiego. Chodzi tylko i wyłącznie o utworzenie przechowalni dla bandy mającej w doopie prawo, a i sprawiedliwość jest dla nich tylko wtedy, kiedy jest po ich stronie.
Avatar
jaram72 / 17 maja 2021 r. o 12:26
+31
Szanowni Państwo. Oto prawdziwy skok na kasę. Szybko i bez białych rękawiczek jak wcześniejsze rządy. Jak mawiał klasyk "TKM" w pełnej wersji. Idea Akademii Zamojskiej bardzo szczytna, nawiązująca do tradycji, idealny target marketingowy. Któż nie poprze pomysłu??? Starania o powstanie AZ trwają co najmniej kilkanaście lat. Temat przerabiany przez prawdziwych fachowców, samorządowców. Tak na prawdę nie do pokonania ze względu na różne uwarunkowania niezależnie kto rządzi/ł . w samorządzie i wyżej. Nagle pomysł powrócił....Zbieg okoliczności? Nie... Słabnąca pozycja posła Ziemi Zamojskiej nawet we własnym klubie, konflikty, widoczna utrata elektoratu, itp, itd. Bez konsultacji, wbrew opiniom ekspertów, wbrew prawu, bez pomysłu na dalszą działalność (nie biorę pod uwagę mrzonek i bajania o niezidentyfikowanych kierunkach studiów, i możliwościach doktoryzowania) . Przejąć majątek, obsadzić swoimi ludźmi, byle szybko. Jakoś to będzie przez 2 lata Panie i Panowie z KUL.....Bez zauważenia dotychczasowego dorobku UPZ (wcześniej PWSZ). Prawdziwy TKM w czystej postaci....
Szanowni Państwo. Oto prawdziwy skok na kasę. Szybko i bez białych rękawiczek jak wcześniejsze rządy. Jak mawiał klasyk "TKM" w pełnej wersji. Idea Akademii Zamojskiej bardzo szczytna, nawiązująca do tradycji, idealny target marketingowy. Któż nie poprze pomysłu??? Starania o powstanie AZ trwają co najmniej kilkanaście lat. Temat przerabiany przez prawdziwych fachowców, samorządowców. Tak na prawdę nie do pokonania ze względu na różne uwarunkowania niezależnie kto rządzi/ł . w samorządzie i wyżej. Nagle pomysł powrócił....Zbieg oko... rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 maja 2021 r. o 12:06
+32
Jak zwykle. Wszytko co ma w nazwie "narodowy", przygotowywane jest na chama, w pośpiechu, bez przygotowania, czy nawet chwili refleksji. O zapytaniu o zdanie bezpośrednio zainteresowanych też mowy być nie może, bo a już się nie zgodzą... PiSdziectwo i polaczkowo w pełnej krasie. XD
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Klimatyzatory niezgody, czyli komu w bloku przeszkadza buczenie
Alarm24
galeria

Lublin: Klimatyzatory niezgody, czyli komu w bloku przeszkadza buczenie

Klimatyzatory lokali usługowych na parterze bloku przy ul. Fulmana przeszkadzają trzem mieszkańcom wyższych pięter. Pozostali się nie skarżą. Ci, którzy narzekają na hałas i drgania, skierowali sprawę do sądu

Na skróty przez Świdnik. Ruszy drugi etap budowy małej obwodnicy miasta

Na skróty przez Świdnik. Ruszy drugi etap budowy małej obwodnicy miasta

Lada dzień rozpocznie się drugi etap budowy al. Solidarności w Świdniku, tzw. małej obwodnicy miasta. Prace dotyczą odcinka od ul. Ks. J. Hryniewicza do ul. Kusocińskiego. Roboty mają potrwać do końca roku.

Polscy kibice tłumnie stawili się na treningu kadry i dodawali piłkarzom otuchy gromkimi brawami
film

Polscy kibice tłumnie stawili się na treningu kadry i dodawali piłkarzom otuchy gromkimi brawami

Gdańsk. Polscy kibice kolejny raz pokazali, dlaczego uważani są za najlepszych na świecie. Dzień po porażce naszej reprezentacji ze Słowacją 1:2 w pierwszym meczu Euro 2020 tłumnie pojawili się na otwartym treningu Biało-Czerwonych.

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Kościół św. Antoniego obchodzi 350-lecie istnienia. – Cieszę się, że pamięta się tutaj o fundatorach tego miejsca – mówił Maciej Radziwiłł, który brał udział w uroczystościach. To jego przodkowie ufundowali kościół i klasztor.

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Mieszkańcy ul. Niezapominajki na puławskim osiedlu Włostowice czekają na jezdnię z asfaltu, chodnik i latarnie. Zadanie ma szansę na wykonanie w tym roku. Niestety, poniedziałkowe otwarcie ofert nie przyniosło najlepszych wieści.

Spacer przyrodniczo-artystyczny
18 czerwca 2021, 18:30

Spacer przyrodniczo-artystyczny

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spacer przyrodniczo-artystyczny dla dzieci, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 18.30. Zbiórka na stacji Lublin Zachodni.

Lubelskie: Kierowcy pojechali dzisiaj nowym odcinkiem S19

Lubelskie: Kierowcy pojechali dzisiaj nowym odcinkiem S19

Kierowcy od wtorku już jeżdżą po 8-kilometrowym nowym odcinku drogi ekspresowej S19. Ruch został puszczony między Janowem Lubelskim a Lasami Janowskimi. Jest to część obwodnicy tego miasta, ale wciąż pojazdy muszą jeździć przez centrum miasteczka.

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

Obrońcy tytułu muszą jednak liczyć na potknięcie Matematyki

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne
film

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne

Bratysława, Słowacja. - Pojawia się mnóstwo dezinformacji, nie tylko w kwestii szczepień, ale także i w kwestiach politycznych. (…) Można z tym walczyć tylko poprzez udzielanie prawdziwych informacji – powiedział Andrzej Duda.

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Nieużytkowane dotąd piwnice Urzędu Miasta zmienią swoje oblicze. Mają służyć spotkaniom z mieszkańcami, a także celom kulturalnym.

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)
film

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)

Po latach pracy polskie studio The Farm 51 jest coraz bliżej premiery gry Chernobylite.

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Niebawem pierwsze apteki zaczną szczepić przeciwko COVID-19. Farmaceuci będą mogli podawać również inne szczepionki np. przeciwko grypie.

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Apteki mogą zgłaszać chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19; wsparcie farmaceutów zwiększy dostępność szczepień – wskazał we wtorek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

 Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Grecja to wyjątkowy kraj na mapie świata. To tutaj, pośród wód czterech mórz – Jońskiego, Egejskiego, Kreteńskiego i Śródziemnego – w starożytności narodziła się kultura europejska, a greccy filozofowie rozważali pojęcia etyki, estetyki i filozofii, zakładając swoje szkoły i ucząc każdego, kto chciał posłuchać.