Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 lutego 2020 r.
10:21

Gwałty, rozboje i zabójstwa w Zamościu. Co policyjne statystyki mówią o mieście

0 20 A A
Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II
Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II (fot. Kazimierz Chmiel)

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyjęcie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu to jeden z punktów obrad poniedziałkowej sesji rady miasta. Jak co roku strażnicy i policjanci podsumowali wydarzenia z poprzedniego roku.

Patrząc na to, gdzie interweniowali strażnicy miejscy, prawie połowa złych rzeczy w całym mieście wydarzyła się w jego zabytkowej części (2764 razy). Również policjanci dużo pracy mieli na osiedlu Stare Miasto (interweniowali 1392 razy). Te dysproporcje między Starym Miastem a innymi osiedlami są od lat. Po prostu do centrum przyjeżdżają wszyscy turyści i wszyscy mieszkańcy. Są masowe imprezy, dużo osób źle parkuje, są interwencje z powodu zakłócania spokoju czy picia alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Na drugim miejscu złych statystyk strażników są Planty (420 interwencji). Policjanci na drugiej pozycji swoich wyliczeń wskazują bardzo duży obszar miasta, w skład którego wchodzi kilka osiedli między innymi Świętego Piątka, Zamczysko, Promyk, aż do ulicy Partyzantów. Nic dziwnego, że w tym rejonie mundurowi interweniowali aż 1825 razy w bardzo różnych sprawach – od kolizji, przez kradzieże, złe parkowanie, aż po zabezpieczaną dziurę w jezdni.

Zabójstwa, kradzieże, zniszczenia

Kradzież cudzej rzeczy – wykryto ich prawie tyle samo razy, co w zeszłym roku. Kradzieży z włamaniem – prawie dwa razy tyle. Ale największy skok jest w kategorii „uszkodzenie mienia”. Wzrosła ilość wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw. Jeśli chodzi o zabójstwa, to w 2018 roku nie wykryto żadnego, a w 2019 jedno.

Co ciekawe, w zeszłym roku policjanci wykryli też jedną... kradzież auta. Rok wcześniej zginęły w Zamościu cztery pojazdy.

Osobną statystykę mają nieletni. Wynika z niej, że nastolatki mniej mają do czynienia z narkotykami (14 przestępstw w 2018, 6 w 2019), ale częściej się biją (2 przypadki w 2018, 7 w 2019).

W zeszłym roku policjanci Komendy Miejskiej Policji interweniowali w mieście 9 450 razy. Najczęściej chodziło o sytuacje dotyczące ruchu drogowego, których było dużo więcej niż w 2018 roku i przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, których było trochę mniej. Kolejne „popularne” to wykroczenia przeciwko mieniu i urządzeniom użytku publicznego. Ale ze statystyk wynika, że wandale niszczyli w 2019 roku mniej, niż w 2018.

Kierowcy na wstecznym

Wypadki i kolizje niemal bez zmian. Kolizji ponad 40 razy więcej niż wypadków. Na drogach Zamościa doszło do nich głównie z winy kierujących. Wina pieszych jest sporadyczna. Liczba nietrzeźwych sprawców nie maleje. Na terenie całego powiatu spowodowali 59 zdarzeń w 2018 i 59 zdarzeń w 2019 roku.

Ciekawe są przyczyny zaistniałych zdarzeń drogowych na terenie miasta. Najwięcej kolizji doszło z powodu nieprawidłowego... cofania. Na drugim miejscu jest nieprawidłowe skręcanie, a na trzecim niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II, ul. Dzieci Zamojszczyzny, Hrubieszowska, Legionów, Lwowska, Sadowa, Przemysłowa, Partyzantów, Peowiaków, Piłsudskiego, Szczebrzeska i Wyszyńskiego.
Policjanci najczęściej karali mandatami kierowców za: przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i naruszenie przepisów o zachowaniu się wobec pieszych. Grzechy pieszych? Przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Miasto w liczbach

380 - kierowców w powiecie straciło prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym

730 - pieszych dostało mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym

40-59 - kierowcy w tym wieku spowodowali najwięcej zdarzeń drogowych

438 - osób doprowadzili strażnicy miejscy do izby wytrzeźwień lub domu

580 - razy strażnicy miejscy konwojowali dokumenty, przedmioty wartościowe lub pieniądze na potrzeby gminy

81 - nielegalnych rajdów samochodowych zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa

15 - przypadków kłusownictwa zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium