Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 marca 2018 r.
9:17

Prezydent kontra opozycja. Rośnie dług Zamościa?

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A
By liczyć na inwestycje unijne, miasto potrzebowało zdolności kredytowej
By liczyć na inwestycje unijne, miasto potrzebowało zdolności kredytowej

Andrzej Wnuk odpowiada na zarzuty opozycji oraz Macieja Spazowskiego, jednego z mieszkańców miasta, dotyczące rosnącego zadłużenia Zamościa. I pokazuje konkretne liczby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zwołanej w mijającym tygodniu konferencji prasowej Spazowski przekonywał, że z roku na rok rośnie zadłużenie Zamościa. Wyliczał, że pierwszy po wyborach 2014 r. budżet zaprojektowany był przez poprzedniego prezydenta, Marcina Zamoyskiego. Te tworzone przez Wnuka były już deficytowe, a dług miasta rósł.

– Pierwszy budżet przygotowany przez poprzedniego prezydenta uchwaliła już nowa rada i realizował go nowy prezydent – ripostuje Andrzej Wnuk. – Wcale nie musiałem go przedstawiać w takiej wersji, ani realizować. W trakcie roku, zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym oraz ustawą o finansach publicznych, tylko i wyłącznie prezydent ma prawo do zgłaszania autopoprawek do budżetu miasta. Mogłem ten budżet przewrócić i nie spłacać zadłużenia miasta, a zrobiłem to.

Wnuk podkreśla, że zależało mu na realizowaniu budżetu, który zmniejsza zadłużenie Zamościa po to, żeby przygotować grunt pod przyszłe inwestycje unijne. By móc je otrzymać, miasto potrzebowało zdolności kredytowej.

– Zadłużenie było potrzebne nie na wydatki bieżące, tylko na inwestycje – dodaje prezydent i zbija argumenty opozycji mówiące o tym, że nie powinno się brać pod uwagę długu w stosunku do wielkości budżetu.

– Prawo stanowi, że tak właśnie się robi. Nawet, jeśli weźmiemy tylko pod uwagę dochody własne, czyli wpływy z podatków, to też widać, że w ciągu siedmiu ostatnich lat wzrosły one o 48 proc., a od rozpoczęcia mojej prezydentury wzrosły o 35 mln zł.

Wnuk prezentuje konkretne liczby. W roku 2011 dochody własne miasta wynosiły niewiele ponad 101 mln zł, a zadłużenie – ponad 100 mln, czyli 99,5 proc. W 2014 stosunek ten spadł do 68,14 proc (dochód ponad 115 mln, a dług – ponad 78 mln). W ubiegłym roku dochody wzrosły do blisko 149 mln, a dług spadł do 74 mln. To niespełna połowa dochodów.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec tego miasta / 11 marca 2018 o 13:10
0
Dojne krowy spółki gdzie osobami decyzyjnymi są ludzie wyłącznie namaszczeni przez Wnuka, już prowadzą działalność komercyjną niezgodną z ustawą o samorządzie , aby zapewnić zatrudnienie dla swoich oraz dodatkowe dochody do budżetu, robiąc konkurencję lokalnym przedsiębiorcom za ich przecież zapłacone podatki.
Avatar
@zz / 11 marca 2018 o 06:43
0
Nom, chcesz czy nie to Zamoyski zainwestował w  mury 500 mln na których zarabiamy  (TURYSTYKA).A WNUK nie zrobił nic na czym można zarabiać. KONSUMPCJA NA KREDYT. Wnuk inwestuje w przedłużenie koryta. Do tego jest niewiarygodny z tymi prokuratorskimi zarzutami.Nikt nie narobił tyle wstydu i długu tylko on Andrzej Wnuk z Sitańca bo nawet nie z Zamościa. Wnuk to wzór komunisty tylko epoki mu się poje...y.
Avatar
zz / 10 marca 2018 o 16:40
0
undefined napisał:
Czyli jednak zadłuża i czepia się 2011 roku. Zapomniał że poprzednik przy mniejszym budżecie zainwestował 500mln na co Wnuk ciągle narzekał a teraz się tym chełpi. Dług i deficyt rośnie, a z inwestycji nie ma zwrotu. Wnuk to hipokryta i populista do tego kłamca.
 Zainwestował???? Niby w co??? Zrobienie murów to ma być inwestycja???? 
Avatar
zz / 10 marca 2018 o 16:38
0
undefined napisał:
Zamość? A gdzie to? Mieszkam w Zamościu, jestem tu od 28 lat czyli od urodzenia ale takiej rozpaczy jaka jest teraz nie pamiętam. Kilka razy w miesiącu jestem w Lublinie. To miasto przy naszym Zamościu imponuje rozmachem. Budowy, inwestycje, remonty!!!!!!!!!!!Lublin sie rozwija, Zamość zwija.
 I zobacz też jak ładnie Lublin się zadłuża. Wiele inwestycji na to miasto tak naprawdę nie stać.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 15:15
0
Czyli jednak zadłuża i czepia się 2011 roku. Zapomniał że poprzednik przy mniejszym budżecie zainwestował 500mln na co Wnuk ciągle narzekał a teraz się tym chełpi. Dług i deficyt rośnie, a z inwestycji nie ma zwrotu. Wnuk to hipokryta i populista do tego kłamca.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 12:35
0
Zamość -nie jest stolicą Polski B a nawet C i kradnie biednym Hrubieszowom ,Tomaszowom itd, NIE zwija a sobie ,sobie sobie .
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 11:30
0
Zamość? A gdzie to? Mieszkam w Zamościu, jestem tu od 28 lat czyli od urodzenia ale takiej rozpaczy jaka jest teraz nie pamiętam. Kilka razy w miesiącu jestem w Lublinie. To miasto przy naszym Zamościu imponuje rozmachem. Budowy, inwestycje, remonty!!!!!!!!!!!Lublin sie rozwija, Zamość zwija.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 11:26
0
Wnuk najgorszym prezydentem Zamościa w dziejach miasta jakiego wybraliście takiego go macie Wnuk obiecywał oj naobiecywał wybory już za pasem
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 09:49
0
Wnuk dal ludziom igrzyska ! to teraz trzeba go zgnoić ? . Nie dacie rady kundle ...... mało dla was , stołki kasa ,ach jak żle .
Avatar
Mieszkaniec tego miasta / 11 marca 2018 o 13:10
0
Dojne krowy spółki gdzie osobami decyzyjnymi są ludzie wyłącznie namaszczeni przez Wnuka, już prowadzą działalność komercyjną niezgodną z ustawą o samorządzie , aby zapewnić zatrudnienie dla swoich oraz dodatkowe dochody do budżetu, robiąc konkurencję lokalnym przedsiębiorcom za ich przecież zapłacone podatki.
Avatar
@zz / 11 marca 2018 o 06:43
0
Nom, chcesz czy nie to Zamoyski zainwestował w  mury 500 mln na których zarabiamy  (TURYSTYKA).A WNUK nie zrobił nic na czym można zarabiać. KONSUMPCJA NA KREDYT. Wnuk inwestuje w przedłużenie koryta. Do tego jest niewiarygodny z tymi prokuratorskimi zarzutami.Nikt nie narobił tyle wstydu i długu tylko on Andrzej Wnuk z Sitańca bo nawet nie z Zamościa. Wnuk to wzór komunisty tylko epoki mu się poje...y.
Avatar
zz / 10 marca 2018 o 16:40
0
undefined napisał:
Czyli jednak zadłuża i czepia się 2011 roku. Zapomniał że poprzednik przy mniejszym budżecie zainwestował 500mln na co Wnuk ciągle narzekał a teraz się tym chełpi. Dług i deficyt rośnie, a z inwestycji nie ma zwrotu. Wnuk to hipokryta i populista do tego kłamca.
 Zainwestował???? Niby w co??? Zrobienie murów to ma być inwestycja???? 
Avatar
zz / 10 marca 2018 o 16:38
0
undefined napisał:
Zamość? A gdzie to? Mieszkam w Zamościu, jestem tu od 28 lat czyli od urodzenia ale takiej rozpaczy jaka jest teraz nie pamiętam. Kilka razy w miesiącu jestem w Lublinie. To miasto przy naszym Zamościu imponuje rozmachem. Budowy, inwestycje, remonty!!!!!!!!!!!Lublin sie rozwija, Zamość zwija.
 I zobacz też jak ładnie Lublin się zadłuża. Wiele inwestycji na to miasto tak naprawdę nie stać.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 15:15
0
Czyli jednak zadłuża i czepia się 2011 roku. Zapomniał że poprzednik przy mniejszym budżecie zainwestował 500mln na co Wnuk ciągle narzekał a teraz się tym chełpi. Dług i deficyt rośnie, a z inwestycji nie ma zwrotu. Wnuk to hipokryta i populista do tego kłamca.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 12:35
0
Zamość -nie jest stolicą Polski B a nawet C i kradnie biednym Hrubieszowom ,Tomaszowom itd, NIE zwija a sobie ,sobie sobie .
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 11:30
0
Zamość? A gdzie to? Mieszkam w Zamościu, jestem tu od 28 lat czyli od urodzenia ale takiej rozpaczy jaka jest teraz nie pamiętam. Kilka razy w miesiącu jestem w Lublinie. To miasto przy naszym Zamościu imponuje rozmachem. Budowy, inwestycje, remonty!!!!!!!!!!!Lublin sie rozwija, Zamość zwija.
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 11:26
0
Wnuk najgorszym prezydentem Zamościa w dziejach miasta jakiego wybraliście takiego go macie Wnuk obiecywał oj naobiecywał wybory już za pasem
Avatar
Gość / 10 marca 2018 o 09:49
0
Wnuk dal ludziom igrzyska ! to teraz trzeba go zgnoić ? . Nie dacie rady kundle ...... mało dla was , stołki kasa ,ach jak żle .
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 0

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 21 3

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 20 6

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy
galeria

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy 0 1

W każdej sekundzie do internetu podłączana jest setka urządzeń. Nasze mózgi w ciągu roku przetwarzają tyle danych, co mózgi naszych dziadków w ciągu całego życia. Materiały przyszłości to te, które można dalej przetwarzać i łatwo utylizować. A po autach elektrycznych, napędzanych wodorem, na drogi wyjechały samochody bez kierowcy.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 5 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 23 46

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 6

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 4

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 39 52

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 5 1

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 14

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 4

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić 5 18

IPN wezwał wspólnotę rolników do przerobienia pomnika poświęconego polskim żołnierzom forsującym Wisłę w 1944 roku w Puławach. Problem w tym, że jest to spory koszt i nikt nie chce go ponosić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!