Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 maja 2020 r.
20:27

Prezydent Zamościa chce zarabiać mniej. Radni są przeciwni. "To typowy gest PR"

Autor: Zdjęcie autora agdy
30 7 A A
Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa
Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa (fot. UM Zamość)

Tylko jedna radna przychyliła się do pomysłu prezydenta Zamościa by ten na czas pandemii zarabiał mniej. Pozostali byli przeciwko odchudzaniu portfela Andrzeja Wnuka. Bo to chwyt pod publiczkę i nic miastu nie da

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To niczego nie zmieni. To typowy gest PR (public relations, kreowanie wizerunku – red.). My też możemy przyjąć, że obniżymy sobie diety o 1/3 czy o połowę. Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski projekt uchwały zmieniającej uchwałę z 2018 roku w sprawie wynagrodzenia prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka.

Teraz prezydent dostaje wynagrodzenie zasadnicze 5000 zł, dodatek funkcyjny 2100 i dodatek specjalny 2 840 zł. Oprócz tego ma dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 17 proc.

Projekt, którym zajmowali się radni, zakładał, że wynagrodzenie zasadnicze Andrzeja Wnuka nadal będzie wynosiło 5000 zł i nie zmieni się 17 proc. dodatek za wieloletnią pracę. Niższy ma być dodatek funkcyjny – 1500 zł i dodatek specjalny – 1300 zł.

Jak wyjaśnia w uzasadnieniu uchwały Katarzyna Czajkowska, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego UM Zamość, wynagrodzenie dla prezydenta przygotowano w związku ze zmniejszeniem wydatków na wynagrodzenia, w związku z epidemią koronawirusa. I obowiązywać będzie ono do czasu odwołania stanu epidemii.

- Mam nadzieję, że ten gest zdeterminuje u nas takie działania, aby się solidaryzować z tymi ludźmi, którzy w obecnej sytuacji mają o wiele ciężej. Będą zwalniani z pracy, będą mieli mniejsze wynagrodzenia. Bardzo zachęcam państwa do podobnego gestu – apelowała radna Agnieszka Klimczuk, która – jak się okazało po podliczeniu głosów – była jedyną, popierająca pomysł korekty poborów prezydenta.

Już Komisja Budżetu, Infrastruktury i Mienia Komunalnego była przeciwna obniżce. Na sesji jej przewodniczący, radny Franciszek Josik tłumaczył, że członkowie komisji nie uważają, by zarobki prezydenta na chwilę obecną były zawyżone.

- Ludzi trzeba motywować do pracy. Szukajmy oszczędności gdzie indziej. Obniżenie prezydentowi o jakąś kwotę, to kropla w morzu potrzeb. Prezydentowi obniżymy o tysiąc czy dwa. Co to ma za znaczenie, gdy potrzebujemy 30, 50 milionów złotych. Oczekujemy od prezydenta działań. Programu oszczędnościowego przedstawionego w czerwcu. Nie będziemy obniżać, żeby się pokazać – mówił.

- W związku z pogarszającą się sytuacją finansową miasta, prezydent chciał wykonać gest.  I to rozumiem. Jeżeli chcemy mieć dobrego menadżera, który się stara pozyskiwać środki, musimy mu zapłacić – uważa radny Sławomir Ćwik, kolejny przeciwnik uchwały, który uważa, że gdyby prezydent pracował w komercyjnej firmie obracającej pieniędzmi wysokości budżetu Zamościa, jego stawka by była o wiele wyższa.

Radny był zdania, że Andrzej Wnuk nie powinien mieć obniżonych poborów, ale powinien bardziej się starać wykorzystywać dobre relacje w Urzędzie Marszałkowskim czy w budżecie centralnym, ściągając do miasta pieniądze. Egzekwować realizację obietnic, które już padły: wieżowiec w ramach programu Fabryka Plus, 100 etatów w sądzie rejonowym czy przejęcie przez marszałka czy ministerstwo finansowania orkiestry symfonicznej.

Obecny na sali obrad Piotr Zając, zastępca prezydenta, przekazał radnym deklarację Andrzeja Wnuka, że jeśli uchwała nie zostanie przegłosowana, to i tak prezydent 20 proc. swoich zarobków przekaże na cele charytatywne.

Co spodobało się radnym, bo jak tłumaczył Grzegorz Podgórski, tylko wtedy pieniądze się nie rozmyją i konkretna pomoc trafi do konkretnych potrzebujących.

Wynik głosowania w sprawie obniżki: 1 głos „za”, 18 „przeciw”, 2 radnych się wstrzymało.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 maja 2020 r. o 21:26
+17
Nie no dalej nie mogę uwierzyć w te słowa cyt. ,,My też możemy przyjąć, że obniżymy sobie diety o 1/3 czy o połowę. Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - a czemu pan nie che obniżyć swojej wypłaty o 1/3 w końcu to symboliczne. I tak pan będziesz miał więcej jak ja, szary obywatel po symbolicznej obniżce po pomocy rządowej PENSJI o 20%. Różnica między pensją a dietą radnego jest w opodatkowaniu, ale pan nie masz pojęcia o finansach. WSTYD. A dla ludzi liczy się nawet ten symbol, lubelski radny pituch wie już coś o tym i zapadł się ze wstydu pod ziemię.
Nie no dalej nie mogę uwierzyć w te słowa cyt. ,,My też możemy przyjąć, że obniżymy sobie diety o 1/3 czy o połowę. Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - a czemu pan nie che obniżyć swojej wypłaty o 1/3 w końcu to symboliczne. I tak pan będziesz miał więcej jak ja, szary obywatel po symbolicznej obniżce po pomocy rządowej PENSJI o 20%. Różnica między pensją a dietą radnego jest w opodatkowaniu, ale pan nie masz pojęcia o finansach. WSTYD. A dla ludzi l... rozwiń
Avatar
Grzegorz Podgórski / 27 maja 2020 r. o 09:16
+9
Szanowny Panie Januszu, bardzo proszę obejrzeć całą moją wypowiedź dotyczącą obniżenia uposażenia Prezydenta. Uważam nadal, że można to zrobić tak jak większość z nas Radnych Rady Miasta Zamość, ja osobiście reagowałem na konkretne i sprecyzowane potrzeby - zakupiłem drobne wyposażenie dla Pogotowia Ratunkowego w Zamościu ponieważ taka była potrzeba chwili, zakupiłem laptopy dla dzieciaków, które nie miały się na czym uczyć a o wielu drobnych sprawach już nie zamierzam pisać. W tej trudnej sytuacji należy pomagać natychmiast i w miarę własnych możliwości dokonywać zakupów tylko tego co akurat danej osobie jest potrzebne. To jest realna pomoc. Po kilku miesiącach pandemii Prezydent postanowił zrobić "pokazówkę" - obniżyć Uchwałą Rady Miasta sobie pensję. Dziwne że dopiero tak późno. Będę pierwszym, który go pochwali za zakup czegokolwiek i przekazanie tego konkretnie potrzebującej osobie. Pieniądze z obniżki pensji do nikogo konkretnego nie trafią - to nie pomoc, to propaganda. Wyjaśniam Panu, że nie jestem "pissowcem i ich wyznawcą" jak Pan napisał - wręcz przeciwnie a kilka diet "do przodu" stoi w postaci sprzętu komputerowego na biurkach dzieci i Ratownicy Medyczni korzystają z drobnego sprzętu w części przeznaczonej do ich kwarantanny, innych drobiazgów nie wymieniam, bo było by za długo. Pozdrawiam, Grzegorz Podgórski - Radny Rady Miasta Zamość.
Szanowny Panie Januszu, bardzo proszę obejrzeć całą moją wypowiedź dotyczącą obniżenia uposażenia Prezydenta. Uważam nadal, że można to zrobić tak jak większość z nas Radnych Rady Miasta Zamość, ja osobiście reagowałem na konkretne i sprecyzowane potrzeby - zakupiłem drobne wyposażenie dla Pogotowia Ratunkowego w Zamościu ponieważ taka była potrzeba chwili, zakupiłem laptopy dla dzieciaków, które nie miały się na czym uczyć a o wielu drobnych sprawach już nie zamierzam pisać. W tej trudnej sytuacji należy pomagać natychmiast i w miarę własny... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 maja 2020 r. o 17:00
+5
Dziękuję za odzew obu Panom. To że sytuacja służby zdrowia jest krytyczna widzi każdy i cieszę się że Oboje Panowie też to widzą i pomagają jak mogą - jako obywatele. Bardzo miłym gestem jest to że jak Panowie deklarują, to że przekazali już własne środki finansowe na pomoc. Faktem jest że deklaracja o obniżeniu diety Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka sprawia wrażenie gry pod publikę, ale jednak padła z Jego strony i powinna być uszanowana przez przyjęcie takiej uchwały, tym bardziej że wnioskował o to On sam i dla Siebie. W mojej ocenie za nim powinni pójść radni i tu chyba zabrakło odwagi ? Proszę na to spojrzeć z innej strony, gdyż ten 1000-2000zł miesięcznie ile to stanowi np. pobranych od obywateli podatków od nieruchomości za cały rok ? Owszem, w skali budżetu miasta jest to kropla w morzu, ale pamiętajmy na każdą złotówkę składa się 100groszy, na każde 100zł to 100 jedno złotówek i 10000 gr. itd. Zawsze mówiłem że aby oszczędzać, najpierw trzeba zacząć od Siebie i to została uczyniona próba przez Pana Prezydenta. Miłe jest to że Obaj panowie wspomagają innych, słabszych i biedniejszych, ale Panie Grzegorzu Podgórski, naprawdę czy rodzice pobierający od 1 kwietnia 2016 roku po 500zł miesięcznie przysłowiowe 500+ miesięcznie które z założenia miało być przeznaczone na potrzeby dzieci, czyli 6 000zł rocznie, przez ostatnie 4 lata nie byli w stanie z tcyh pieniędzy kupić dziecku najprostszego komputera ?? Owszem są przypadki skrajnej biedy i cierpią przez to dzieci, ale to są przypadki pojedyncze i to o czym Panowie piszą, to czyniąc dobro już z prywatnych środków pokazujecie swoje ludzkie serce, zaś do puki pensja Prezydenta czy Pana jako radnego nie została przelana na osobiste konta i jest pomniejszona o każdy 1 gr, jest to pomoc dla miasta. Jednocześnie pozdrawiam obu Panów i mam nadzieję że na żywo również Panowie tak kulturalnie wymieniają Swoje poglądy.
Dziękuję za odzew obu Panom. To że sytuacja służby zdrowia jest krytyczna widzi każdy i cieszę się że Oboje Panowie też to widzą i pomagają jak mogą - jako obywatele. Bardzo miłym gestem jest to że jak Panowie deklarują, to że przekazali już własne środki finansowe na pomoc. Faktem jest że deklaracja o obniżeniu diety Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka sprawia wrażenie gry pod publikę, ale jednak padła z Jego strony i powinna być uszanowana przez przyjęcie takiej uchwały, tym bardziej że wnioskował o to On sam i dla Siebie. W mojej ocenie za nim... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 maja 2020 r. o 20:42
+5
cyt. ,, Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - kto go wybrał ?? Mieć o 1000zł - 2000zł więcej na koncie niż nie mieć. Żenada, za 5zł pewnie doniósł by na swoją matkę, ale czego się spodziewać po pissowcach i ich wyznawcach, jak sprzedali wolność za 500zł miesięcznie, a kg czereśni kosztuje już 120zł.
Avatar
Japolan / 27 maja 2020 r. o 16:27
+3
Chętnie przyjmę pieniądze, z których Pan Prezydent rezygnuje.
Avatar
Andrzej Wnuk / 27 maja 2020 r. o 11:42
+3
Informuję tylko, że wczoraj przelałem 1500 zł netto na wybrany cel charytatywny, zaś w poprzednim miesiącu wsparłem kwotą 1000 zł zrzutkę na zamojskich medyków, a także zakupiłem za około 500 zł przyłbice dla lekarzy. Ocenę wypowiedzi radnych pozostawiam Państwu. Pozdrawiam
Avatar
Dariusz Kazański / 31 maja 2020 r. o 21:05
-1
@Andrzej Wnuk - brawo za wsparcie zrzutki na zamojskich lekarzy kwotą 1000 zł i zakup przyłbic dla nich. W sytuacji gdy Rząd nie zapewnia służbie zdrowia koniecznego wyposażenia, takie wsparcie na pewno się przyda. Czy zechciałby Pan przy okazji wyjawić jaki cel charytatywny jest tym wybranym, na który przekazał Pan 1500 zł? Jeśli chdzi o wypowiedzi radnych - oceniam je pozytywnie.
Avatar
Dariusz Kazański / 31 maja 2020 r. o 21:05
-1
@Andrzej Wnuk - brawo za wsparcie zrzutki na zamojskich lekarzy kwotą 1000 zł i zakup przyłbic dla nich. W sytuacji gdy Rząd nie zapewnia służbie zdrowia koniecznego wyposażenia, takie wsparcie na pewno się przyda. Czy zechciałby Pan przy okazji wyjawić jaki cel charytatywny jest tym wybranym, na który przekazał Pan 1500 zł? Jeśli chdzi o wypowiedzi radnych - oceniam je pozytywnie.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 maja 2020 r. o 17:00
+5
Dziękuję za odzew obu Panom. To że sytuacja służby zdrowia jest krytyczna widzi każdy i cieszę się że Oboje Panowie też to widzą i pomagają jak mogą - jako obywatele. Bardzo miłym gestem jest to że jak Panowie deklarują, to że przekazali już własne środki finansowe na pomoc. Faktem jest że deklaracja o obniżeniu diety Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka sprawia wrażenie gry pod publikę, ale jednak padła z Jego strony i powinna być uszanowana przez przyjęcie takiej uchwały, tym bardziej że wnioskował o to On sam i dla Siebie. W mojej ocenie za nim powinni pójść radni i tu chyba zabrakło odwagi ? Proszę na to spojrzeć z innej strony, gdyż ten 1000-2000zł miesięcznie ile to stanowi np. pobranych od obywateli podatków od nieruchomości za cały rok ? Owszem, w skali budżetu miasta jest to kropla w morzu, ale pamiętajmy na każdą złotówkę składa się 100groszy, na każde 100zł to 100 jedno złotówek i 10000 gr. itd. Zawsze mówiłem że aby oszczędzać, najpierw trzeba zacząć od Siebie i to została uczyniona próba przez Pana Prezydenta. Miłe jest to że Obaj panowie wspomagają innych, słabszych i biedniejszych, ale Panie Grzegorzu Podgórski, naprawdę czy rodzice pobierający od 1 kwietnia 2016 roku po 500zł miesięcznie przysłowiowe 500+ miesięcznie które z założenia miało być przeznaczone na potrzeby dzieci, czyli 6 000zł rocznie, przez ostatnie 4 lata nie byli w stanie z tcyh pieniędzy kupić dziecku najprostszego komputera ?? Owszem są przypadki skrajnej biedy i cierpią przez to dzieci, ale to są przypadki pojedyncze i to o czym Panowie piszą, to czyniąc dobro już z prywatnych środków pokazujecie swoje ludzkie serce, zaś do puki pensja Prezydenta czy Pana jako radnego nie została przelana na osobiste konta i jest pomniejszona o każdy 1 gr, jest to pomoc dla miasta. Jednocześnie pozdrawiam obu Panów i mam nadzieję że na żywo również Panowie tak kulturalnie wymieniają Swoje poglądy.
Dziękuję za odzew obu Panom. To że sytuacja służby zdrowia jest krytyczna widzi każdy i cieszę się że Oboje Panowie też to widzą i pomagają jak mogą - jako obywatele. Bardzo miłym gestem jest to że jak Panowie deklarują, to że przekazali już własne środki finansowe na pomoc. Faktem jest że deklaracja o obniżeniu diety Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka sprawia wrażenie gry pod publikę, ale jednak padła z Jego strony i powinna być uszanowana przez przyjęcie takiej uchwały, tym bardziej że wnioskował o to On sam i dla Siebie. W mojej ocenie za nim... rozwiń
Avatar
Japolan / 27 maja 2020 r. o 16:27
+3
Chętnie przyjmę pieniądze, z których Pan Prezydent rezygnuje.
Avatar
Andrzej Wnuk / 27 maja 2020 r. o 11:42
+3
Informuję tylko, że wczoraj przelałem 1500 zł netto na wybrany cel charytatywny, zaś w poprzednim miesiącu wsparłem kwotą 1000 zł zrzutkę na zamojskich medyków, a także zakupiłem za około 500 zł przyłbice dla lekarzy. Ocenę wypowiedzi radnych pozostawiam Państwu. Pozdrawiam
Avatar
Grzegorz Podgórski / 27 maja 2020 r. o 09:16
+9
Szanowny Panie Januszu, bardzo proszę obejrzeć całą moją wypowiedź dotyczącą obniżenia uposażenia Prezydenta. Uważam nadal, że można to zrobić tak jak większość z nas Radnych Rady Miasta Zamość, ja osobiście reagowałem na konkretne i sprecyzowane potrzeby - zakupiłem drobne wyposażenie dla Pogotowia Ratunkowego w Zamościu ponieważ taka była potrzeba chwili, zakupiłem laptopy dla dzieciaków, które nie miały się na czym uczyć a o wielu drobnych sprawach już nie zamierzam pisać. W tej trudnej sytuacji należy pomagać natychmiast i w miarę własnych możliwości dokonywać zakupów tylko tego co akurat danej osobie jest potrzebne. To jest realna pomoc. Po kilku miesiącach pandemii Prezydent postanowił zrobić "pokazówkę" - obniżyć Uchwałą Rady Miasta sobie pensję. Dziwne że dopiero tak późno. Będę pierwszym, który go pochwali za zakup czegokolwiek i przekazanie tego konkretnie potrzebującej osobie. Pieniądze z obniżki pensji do nikogo konkretnego nie trafią - to nie pomoc, to propaganda. Wyjaśniam Panu, że nie jestem "pissowcem i ich wyznawcą" jak Pan napisał - wręcz przeciwnie a kilka diet "do przodu" stoi w postaci sprzętu komputerowego na biurkach dzieci i Ratownicy Medyczni korzystają z drobnego sprzętu w części przeznaczonej do ich kwarantanny, innych drobiazgów nie wymieniam, bo było by za długo. Pozdrawiam, Grzegorz Podgórski - Radny Rady Miasta Zamość.
Szanowny Panie Januszu, bardzo proszę obejrzeć całą moją wypowiedź dotyczącą obniżenia uposażenia Prezydenta. Uważam nadal, że można to zrobić tak jak większość z nas Radnych Rady Miasta Zamość, ja osobiście reagowałem na konkretne i sprecyzowane potrzeby - zakupiłem drobne wyposażenie dla Pogotowia Ratunkowego w Zamościu ponieważ taka była potrzeba chwili, zakupiłem laptopy dla dzieciaków, które nie miały się na czym uczyć a o wielu drobnych sprawach już nie zamierzam pisać. W tej trudnej sytuacji należy pomagać natychmiast i w miarę własny... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 maja 2020 r. o 21:26
+17
Nie no dalej nie mogę uwierzyć w te słowa cyt. ,,My też możemy przyjąć, że obniżymy sobie diety o 1/3 czy o połowę. Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - a czemu pan nie che obniżyć swojej wypłaty o 1/3 w końcu to symboliczne. I tak pan będziesz miał więcej jak ja, szary obywatel po symbolicznej obniżce po pomocy rządowej PENSJI o 20%. Różnica między pensją a dietą radnego jest w opodatkowaniu, ale pan nie masz pojęcia o finansach. WSTYD. A dla ludzi liczy się nawet ten symbol, lubelski radny pituch wie już coś o tym i zapadł się ze wstydu pod ziemię.
Nie no dalej nie mogę uwierzyć w te słowa cyt. ,,My też możemy przyjąć, że obniżymy sobie diety o 1/3 czy o połowę. Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - a czemu pan nie che obniżyć swojej wypłaty o 1/3 w końcu to symboliczne. I tak pan będziesz miał więcej jak ja, szary obywatel po symbolicznej obniżce po pomocy rządowej PENSJI o 20%. Różnica między pensją a dietą radnego jest w opodatkowaniu, ale pan nie masz pojęcia o finansach. WSTYD. A dla ludzi l... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 maja 2020 r. o 20:42
+5
cyt. ,, Na dwa miesiące. Miasto na tym nie skorzysta i to niczemu nie służy – komentował na ostatniej sesji radny Grzegorz Podgórski'' - kto go wybrał ?? Mieć o 1000zł - 2000zł więcej na koncie niż nie mieć. Żenada, za 5zł pewnie doniósł by na swoją matkę, ale czego się spodziewać po pissowcach i ich wyznawcach, jak sprzedali wolność za 500zł miesięcznie, a kg czereśni kosztuje już 120zł.