Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 stycznia 2011 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Protest przeciwko likwidacji szkół w gminie Werbkowice

0 9 A A
SP w Turkowicach miała być zlikwidowana w ub. roku, ale Wojewódzki Sąd Apelacyjny stwierdził nieważn
SP w Turkowicach miała być zlikwidowana w ub. roku, ale Wojewódzki Sąd Apelacyjny stwierdził nieważn

Gozdów, Terebiń i Turkowice. W tych wioskach władze gminy Werbkowice zamierzają zamknąć szkoły. Mieszkańcy się na to nie zgadzają. Zaplanowane na środę obrady Rady Gminy mogą być burzliwe, bo rodzice przyjdą na sesję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Łatwo się nie poddamy! – zapowiada Urszula Gałan, sołtys Gozdowa. – Mamy zebrane podpisy mieszkańców, którzy nie godzą się na likwidację wybudowanej przez siebie szkoły. Gozdów to trzecia pod względem wielkości miejscowość w gminie.

Zapowiada, że rodzice uczniów pojawią się na środowej sesji, na której radni mają podjąć uchwały o zamiarze likwidacji szkół Gozdowie, Terebinia i Turkowicach.

Władze gminy podnoszą, że nie mogą ciągle dokładać do oświaty.

– Gminna sieć szkół jest bardzo rozbudowana, co przekłada się na ciągły wzrost wydatków na oświatę, który może doprowadzić do poważnego deficytu na naszych finansach i może spowodować spowolnienie lub nawet zahamowanie rozwoju gminy – informuje Lech Bojko, wójt Werbkowic.

Co roku spada liczba uczniów, od których zależy wysokość subwencji oświatowej. – We wrześniu ub. roku do szkół poszło aż o 132 uczniów mniej niż rok wcześniej, czyli co roku "ubywają” nam dwie małe szkoły – zauważa Bojko.

Dodaje, że ten proces nie przekłada się jednak na zmniejszenie zatrudnienia wśród nauczycieli. – Prawie 90 proc. wydatków na oświatę w gminie stanowią wydatki na płace i pochodne pracowników szkół – mówi wójt.

Środków brakuje natomiast na remonty. – Ale przecież szkoła nie jest placówką dochodową – dziwi się Anna Piotrowska, która jeszcze dzisiaj pełnił funkcję sołtysa Turkowic (po południu mają się odbyć wybory na kolejną kadencję).

Mieszkańcy tej wioski też planują wyjazd na sesję. – Zamknięto nam już pocztę, trzeba zlikwidować podstawówkę, a później szkołę rolniczą i będzie pozamiatane – denerwuje się pan Jan.

W przypadku likwidacji szkół pracę straci 20 nauczycieli i 5 pracowników obsługi. Uczniowie z Turkowic będą mogli kontynuować naukę w Sahryniu albo Malicach, z Gozdowa w Werbkowicach, a z Terebinia w Werbkowicach albo Sahryniu.

Alternatywą dla zamykanych placówek mogą być szkoły prowadzone przez stowarzyszenia, które wypełniają lukę po zlikwidowanych szkołach samorządowych.

– Stowarzyszenia potrafią utrzymać je z subwencji oświatowej, która wcześniej nie wystarczała dla szkoły samorządowej – mówi Bojko i za przykład podaje szkoły w Honiatyczach i Podhorcach.

W przypadku podjęcia przez radnych decyzji o zamiarze likwidacji szkół, wójt najpóźniej na pół roku przed terminem likwidacji, czyli do 28 lutego, będzie musiał zawiadomić o tym rodziców. Szkoły mogą zostać zlikwidowane po uzyskaniu opinii kuratora, która nie musi być pozytywna.

W Turkowicach w klasach 0–VI uczy się obecnie 40 dzieci, w Terebinia – 45, a w Gozdowie – 58.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzysiek / 23 stycznia 2011 o 15:56
0
[quote name='Piotr' timestamp='1295448924' post='426222']
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
[/quote]
Uważam, że popełnia Pan błąd pisząc o pracy nauczycieli. Ci pracujący na wsi pracuję więcej i z większym poświęceniem. Powód: chyba przede wszystkim ich praca i jej wyniki jest bardziej widoczna - w dużych szkołach pojedyńczy nauczyciel jest bardziej ukryty i anonimowy, nie musi być jego szkoła i on sam tak bardzo konkurencyjny jak ci w małych szkołach. Z małej szkoły obrażni na nią rodzice, albo obrażeni na nauczycieli ponieważ uwazają, że słabo uczą mogą przenieść dzieci do tej większej, przeważnie mieszczącej się w miejscowości siedziby gminy. Jeszce inaczej jest w miastach, gdzie szkół jest więcej - tam również jest konkurowanie ze sobą szkół co przkłda się na ich lepsze wyniki. Likwidując małe, wiejskie szkoły powodujemy obniżenie poziomu nauczania dzieci wiejskich dowożonych do szkół tych jedynych w gminie. Poza tym likwidacja szkół to również likwidacja kultury na wsi, pozorne zaoszczędzenie pieniędzy, które poźniej trzeba bedzie wydać w resocjalizację. Rządom tej p..j koalicji chyba bardzo zależy na oszczędnościach z przeznaczeniem ich dla sobiesiaków i wyniszczaniu polskości z miejsc, gdzie jeszcze występuje.
[quote name='Piotr' timestamp='1295448924' post='426222']
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
[/quote]
Uważam, że popełnia Pan błąd pisząc o pracy n... rozwiń
Avatar
DS / 22 stycznia 2011 o 21:30
0
Pani do Krysiu z Turkowic, a gdzie Pani dziecim chodzły do szkoły podstawowej??? Czy też do Hrubieszowa???
Avatar
Paweł / 20 stycznia 2011 o 23:02
0
Odwalcie się od Piotra. Wyraził własne zdanie,a ma do tego prawo.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2011 o 22:51
0
Panie Piotrze jak ma Pan wypisywać takie głupoty to dałby Pan sobie spokój. Widać,że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela.Przecież nic nie stało na przeszkodzie żeby Pan został nauczycielem chyba, że... Mądrzy rodzice zawsze będą walczyć o szkołę swoich dzieci , szkoła ma być przyjazna dziecku a nie odległa.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2011 o 22:40
0
Panie Piotrze straszne bzdury Pan wypisuje ale to chyba dlatego , że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela. Skoro Pan twierdzi , że im tak dobrze to dlaczego Pan nie wykształcił się na nauczyciela ( czyżby miał Pan pod górkę).
Avatar
nauczyciel / 20 stycznia 2011 o 22:33
0
Pani Krysiu czy ma Pani coś do zarzucenia nauczycielom z Turkowic , bo taka złość przez Panią przemawia , że strach się bać. Natomiast Pani sołtys ma rację szkoła nigdy nie była i nie będzie instytucją dochodową.Może skoro Pani jest w tak dobrych układach z Panem wójtem to wyjaśni mi Pani jak on dba o kasę, bo budowanie placów zabaw przy wiejskich świetlicach to paranoja.A tak przy okazji to gratuluję Pani sołtys z Turkowic zwycięstwa.
Avatar
Krysia Turkowice / 19 stycznia 2011 o 16:02
0
Tej sołtysce to się już w głowie od braku roboty poprzewracało 40 dzieci w szkole od 0-6 to przecież marnowanie pieniędzy,przecież i tak dzieci później będą dojeżdzać do szkół w Zamościu albo w Hrubieszowie.Moje jezdzą do Hrubieszowa i nie narzekają ze daleko.Wójt dba o kase gminy więc tnie koszty tam gdzie trzeba niestety takie dzis realia!!!
Avatar
Piotr / 19 stycznia 2011 o 15:55
0
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
Avatar
Józef / 19 stycznia 2011 o 15:35
0
Wójt Werbkowic przed wyborami zapowiadał że te szkoły zamknie i w Gozdowie i w Terebiniu wygrał w cuglach. A teraz wielkie larum podnoszą. Nie ma co plakać tylko trzeba przyjąć decyzje Wójta i Rady.
Avatar
krzysiek / 23 stycznia 2011 o 15:56
0
[quote name='Piotr' timestamp='1295448924' post='426222']
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
[/quote]
Uważam, że popełnia Pan błąd pisząc o pracy nauczycieli. Ci pracujący na wsi pracuję więcej i z większym poświęceniem. Powód: chyba przede wszystkim ich praca i jej wyniki jest bardziej widoczna - w dużych szkołach pojedyńczy nauczyciel jest bardziej ukryty i anonimowy, nie musi być jego szkoła i on sam tak bardzo konkurencyjny jak ci w małych szkołach. Z małej szkoły obrażni na nią rodzice, albo obrażeni na nauczycieli ponieważ uwazają, że słabo uczą mogą przenieść dzieci do tej większej, przeważnie mieszczącej się w miejscowości siedziby gminy. Jeszce inaczej jest w miastach, gdzie szkół jest więcej - tam również jest konkurowanie ze sobą szkół co przkłda się na ich lepsze wyniki. Likwidując małe, wiejskie szkoły powodujemy obniżenie poziomu nauczania dzieci wiejskich dowożonych do szkół tych jedynych w gminie. Poza tym likwidacja szkół to również likwidacja kultury na wsi, pozorne zaoszczędzenie pieniędzy, które poźniej trzeba bedzie wydać w resocjalizację. Rządom tej p..j koalicji chyba bardzo zależy na oszczędnościach z przeznaczeniem ich dla sobiesiaków i wyniszczaniu polskości z miejsc, gdzie jeszcze występuje.
[quote name='Piotr' timestamp='1295448924' post='426222']
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
[/quote]
Uważam, że popełnia Pan błąd pisząc o pracy n... rozwiń
Avatar
DS / 22 stycznia 2011 o 21:30
0
Pani do Krysiu z Turkowic, a gdzie Pani dziecim chodzły do szkoły podstawowej??? Czy też do Hrubieszowa???
Avatar
Paweł / 20 stycznia 2011 o 23:02
0
Odwalcie się od Piotra. Wyraził własne zdanie,a ma do tego prawo.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2011 o 22:51
0
Panie Piotrze jak ma Pan wypisywać takie głupoty to dałby Pan sobie spokój. Widać,że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela.Przecież nic nie stało na przeszkodzie żeby Pan został nauczycielem chyba, że... Mądrzy rodzice zawsze będą walczyć o szkołę swoich dzieci , szkoła ma być przyjazna dziecku a nie odległa.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2011 o 22:40
0
Panie Piotrze straszne bzdury Pan wypisuje ale to chyba dlatego , że nie ma Pan zielonego pojęcia o pracy nauczyciela. Skoro Pan twierdzi , że im tak dobrze to dlaczego Pan nie wykształcił się na nauczyciela ( czyżby miał Pan pod górkę).
Avatar
nauczyciel / 20 stycznia 2011 o 22:33
0
Pani Krysiu czy ma Pani coś do zarzucenia nauczycielom z Turkowic , bo taka złość przez Panią przemawia , że strach się bać. Natomiast Pani sołtys ma rację szkoła nigdy nie była i nie będzie instytucją dochodową.Może skoro Pani jest w tak dobrych układach z Panem wójtem to wyjaśni mi Pani jak on dba o kasę, bo budowanie placów zabaw przy wiejskich świetlicach to paranoja.A tak przy okazji to gratuluję Pani sołtys z Turkowic zwycięstwa.
Avatar
Krysia Turkowice / 19 stycznia 2011 o 16:02
0
Tej sołtysce to się już w głowie od braku roboty poprzewracało 40 dzieci w szkole od 0-6 to przecież marnowanie pieniędzy,przecież i tak dzieci później będą dojeżdzać do szkół w Zamościu albo w Hrubieszowie.Moje jezdzą do Hrubieszowa i nie narzekają ze daleko.Wójt dba o kase gminy więc tnie koszty tam gdzie trzeba niestety takie dzis realia!!!
Avatar
Piotr / 19 stycznia 2011 o 15:55
0
Wszystkie te protesty inspirują nauczyciele który nie zależy na jakości nauczania a tylko dbają o własne posady! boją się że stracą 8godz. pracy w tygodniu i tyle.Mają tam jak w raju pracy mało bo dzieci w klasach po parę sztuk więc podburzają wszystkich i protestują, a nauczyciel na wiosce to najważniejszy po księdzu...Trzeba zamykać te małe szkoły bo dzieci coraz mniej!!!
Avatar
Józef / 19 stycznia 2011 o 15:35
0
Wójt Werbkowic przed wyborami zapowiadał że te szkoły zamknie i w Gozdowie i w Terebiniu wygrał w cuglach. A teraz wielkie larum podnoszą. Nie ma co plakać tylko trzeba przyjąć decyzje Wójta i Rady.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 3 3

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 18 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 14 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 13 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 47 21

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 7

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 29

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!