Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 maja 2010 r.
13:57
Edytuj ten wpis

Sezon rowerowy w pełni. Jak jeździć po Zamościu i okolicach

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 3 A A

Dobrych tras turystycznych na Zamojszczyźnie nie brakuje. Krajobrazy też mamy malownicze. Można też bez problemu skoczyć na Ukrainę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak uważać na dziarskich i agresywnych piechurów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Turystyka rowerowe jest coraz bardziej popularna – zapewnia Edward Słoniewski z Zamościa, przodownik turystyki pieszej i rowerowej, organizator m.in. rajdów PTTK. – To cieszy. Jednak… turystów mamy naprawdę bardzo różnych. Jedni pędzą przed siebie na rowerach i tylko liczą przejechane kilometry, inni jadą powoli i przyglądają się krajobrazom, jeszcze inni zwiedzają… sklepy. Gdy się tacy ludzie zbiorą podczas jednego rajdu, nie zawsze takie przedsięwzięcie się udaje.

Omijaj lessy i lasy

Tras turystycznych mamy w regionie pod dostatkiem. Pan Edward poleca kilka z nich.

To m.in. centralny szlak rowerowy wiodący z Kraśnika przez Zwierzyniec do Hrebennego, 40 kilometrowy szlak w gminie Zamość, trasa w gminie Lubycza Królewska czy w okolicach Horyńca (woj. podkarpackie).

Niezwykły jest też szlak wiodący do ukraińskiej Rawy Ruskiej i m.in. do Potylicza. Przebycie każdej z tych tras gwarantuje mnóstwo niezapomnianych wrażeń i wiele niezapomnianych widoków. Można po drodze natknąć się także na unikatowe kościoły, cerkwie, kapliczki i krzyże.

– Gdy pada deszcz trzeba jednak omijać trasy prowadzące po terenie lessowym np. w okolicach Radecznicy – mówi Słoniewski. – Dlaczego? Po prostu rower oblepia się tam natychmiast błotem. Staje się ciężki. Trudno jest jechać… Warto też omijać na razie szlaki leśne. Po ostatniej, ciężkiej zimie leży na nich mnóstwo zwalonych drzew. Trasę pokonuje się dwa razy dłużej niż zwykle.

Weź blaszki i nie zgub pedału

Na wyprawach rowerowych ważny jest też odpowiedni ekwipunek. Słabo sprawdzają się na szlakach rowery wyczynowe czy tzw. rowery "górale”.

Dlaczego? Bo nie mają bagażników i odpowiednich błotników. Trzeba też oczywiście zabrać ze sobą pompkę, łatki, klucze do roweru i tzw. spinki do łańcucha. Są to specjalne "blaszki”, które można nabyć niemal w każdym sklepie ze sprzętem rowerowym.

Dzięki nim można łatwo szczepić pozrywane łańcuchy.

– Przed wyjazdem w teren trzeba też rowery przetestować, dokręcić śruby, naoliwić i sprawdzić – tłumaczy Edward Słoniewski. – Kiedyś jednemu turyście rozpadła się w nowym rowerze kierownica, inny zgubił pedał. To kłopot. Nie ma rady. Trzeba wtedy ruszać na piechotę.

Ważny jest też odpowiedni zapas napojów i jedzenia. Przydałaby się także latarka. Warto również przed wyjazdem przestudiować mapy, żeby uniknąć niespodzianek.

W mieście na rowerze nie pojeździsz

Pan Edward zapewnia, że nie tylko trasy rowerowe nadają się do pedałowania po nich. Piesze szlaki turystyczne także mogą z powodzeniem spełnić taką rolę.

– Na większość szlaków pieszych można się wybrać rowerami – zapewnia pan Edward. – Trzeba tylko być czujnym. Chodzi głównie o zakręty, które bywają ostre i źle oznaczone. Wywrotki nigdy nie są przyjemne.

Gorzej bywa z tym podobno w miastach. W Zamościu istnieje w sumie prawie 18 kilometrów ścieżek rowerowych. Najdłuższa przebiega wzdłuż ul. Dzieci Zamojszczyzny (ok. 3,3 km), Legionów (2,6 km), Granicznej (1,8 km), Lipskiej (1,8 km) i Partyzantów (2 km).

Szkopuł w tym, że te trasy się ze sobą nie łączą i nie tworzą logicznej sieci komunikacyjnej. Poruszanie się nimi po Perle Renesansu jest utrudnione.

– Są to trasy przeznaczone dla osób, które chcą wyjechać z miasta – tłumaczy pan Edward. – Nie mają one m.in. odpowiednich opisów. Kłopot jest też na niektórych odcinkach tzw. bulwarów. Zdarzają się tam wyrwy i wyboje. Na miejskich trasach rowerowych nie powinno być takich przeszkód.

Ryją tory w miejskich laskach

Zamojski magistrat zapewnia, że odpowiednie trasy rowerowe są dla niego priorytetem. I będzie ich przybywać. Trwają prace remontowe na ul. Ogrodowej, Wałowej, Narcyzowej, Rydla i Niskiej.

Niebawem ruszą też roboty przy ul. Królowej Jadwigi (od Akademickiej do Dzieci Zamojszczyzny), św. Piątka. Przemysłowej i Podgroble. Potem przyjdzie kolej m.in. na ulice Majdan, Hrubieszowską, Legionów, Jana Pawła II, Powiatową, Waryńskiego i m.in. na ul. Spadek.

– Przy każdej z remontowanych ulic powstają ścieżki rowerowe – zapewnia Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Będzie ich coraz więcej. Tworzymy je sukcesywnie. Przecież jeszcze pięć lat temu w Zamościu niemal nie było takich tras. Taka forma turystyki jest potrzebna i ją popieramy.

Kilka lat temu na os. Orzeszkowej w Zamosciu (nad Łabuńką) powstał także skate-park. Spotykają się tam młodzi amatorzy rowerowych ewolucji. Już im on jednak nie wystarcza.

– Przydałby się jeszcze jeden taki obiekt, trochę porządniejszy niż dotychczasowy skate-park – tłumaczy 15-letni Damian, właściciel wyczynowego roweru o mikroskopijnych rozmiarach. – Dlatego w lasku za Łabuńką chłopaki usypali specjalne skocznie i pagórki. Tam można szaleć do woli. Ale tylko jak nie leje.

Parasolką w rowerzystę

Trasy rowerowe powstają, ale… tolerancji dla rowerzystów w naszym społeczeństwie nie przybywa. Przekonał się o tym 31-letni Sylwester Sadowski z Zamościa. Jakiś czas temu jechał na swoim "góralu” specjalnie wyznaczoną dla rowerzystów trasą, w okolicy zamojskiego Domu Towarowego "Hetman”.

Gdy minął dziarskiego emeryta, ten raptem go dopadł i zaczął okładać parasolką po plecach.


– Byłem zaskoczony – dziwi się Sylwester. – Krzyczał do mnie, że jestem łobuzem i, że… jeżdżę po chodniku. Widać zajechałem go jakoś… od tyłu i się przestraszył. Ale to on szedł po ścieżce rowerowej.
Sylwester Sadowski zapewnia, że z emerytem nie dało się dyskutować. – Strasznie się denerwował, wyzywał mnie i wywijał parasolką – tłumaczy. – Więc dałem spokój.

Obity parasolką mężczyzna odjechał. Tak awantura się zakończyła.

– Trasy rowerowe w Zamościu są za słabo oznaczone i dlatego przechodnie niechętnie z nich schodzą – tłumaczy. – Rowerzyści są narażeni na takie szykany. To się musi zmienić.

Na rowerze po gminach Nielisz, Sułów i Izbica

Przeklęte jezioro "Sodoma”, duchy przy ujazdowskim dworku i prorok Michałek obok pałacu w Klemensowie. Szlaki rowerowe Nielisza to także gratka dla miłośników lasów, wody i niezwykłych krajobrazów.

Zaczynamy przy Urzędzie Gminy w Nieliszu, skąd w kierunku zachodnim jedziemy po tzw. koronie zapory wodnej. Mijamy elektrownię wodną i od razu otwiera się przed nami urzekający widok na zalew. Ma on powierzchnię 950 ha i jest jednym z największych zbiorników wodnych w regionie. To raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych.

Za tamą skręcamy do wioski Nawóz. Po prawej stronie, na skarpie możemy zwiedzić cmentarz żołnierzy rosyjskich i austriackich z 1915 r. Potem skręcamy w dolinę rzeki Por. Mijamy Deszkowice i pedałujemy do Klemensowa. Tam można m.in. zwiedzić 140-hektarowy park, pełen rzadkich gatunków drzew oraz rezydencję rodziny Zamoyskich.

Jest co podziwiać. Rezydencję wybudował w XVIII wieku ordynat Tomasz Antoni Zamoyski dla chorowitego syna Klemensa. Pałac można oglądać jedynie z zewnątrz. Jest to jednak budowla imponująca. Pałac ma ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej i znajduje się ponad 130-hektarowym parku. Rośnie w nim kilka tysięcy drzew. Są to głównie lipy, jawory, kasztanowce i dęby.

Kilkaset metrów od pałacu, na łące wśród potężnych jesionów stoi drewniany krzyż. Został on "wybudowany” w miejscu gdzie nauczał i prorokował w latach 20 ub. wieku niejaki Michałek.

Był to "znajdach” przygarnięty przez miejscowego kowala. Pracował jako pastuch. Do czasu. 22 listopada 1928 r. mieszkańców wsi obudził przerażający głos. To Michałek "wlazł” na czubek świętej "figury” i głosił kazanie. Ludzie stwierdzili, że pastuch śpi, a ten głos jest "jakby nie jego”. Prorok mówił o Bogu, złu, które rządzi światem i "wrednych” komunistach”.

Po zwiedzeniu Michalowa jedziemy do leśniczowki Nowiny, a tam skręcamy do Nielisza. Mijamy m.in. XIX-wieczny kościół parafialny p.w. św. Wojciecha z barokowym ołtarzem i jedziemy pod UG w Nieliszu. Szlak ma 25 km.

Jeśli nie bolą nas nogi możemy pojechać w stronę Stawu Noakowskiego. Początek szlaku znajduje się przy Szkole Podstawowej.

Możemy tam m.in. obejrzeć 100-letni pałac w Ruskich Piaskach, parkowe alejki wysadzane m.in. pigwą oraz starą gorzelnię.

Potem jedziemy do jeziorka "Sodoma”. Ale to wyprawa tylko dla śmiałków. Żyją tam mrożące krew w żyłach potwory (podobno jest tam jedna z bram do piekła). Nic dziwnego, że miejscowi nocami omijają jeziorko szerokim łukiem.

Potem… pedałujemy do Zamszan, Wirkowic i dojeżdżamy do Ujazdowa. Tam w XIX-wiecznym dworku też... straszy. Są to podobno duchy pomordowanych tu podczas wojny partyzantów.

Na koniec warto zboczyć do Kol. Staw Ujazdowski. Wśród łąk jest tam kapliczka położona nad źródłem św. Jana. Woda ma w nim właściwości uzdrawiające. Szlak kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką Zamość – Żółkiewka. Trasa liczy 17 km.

Szlakiem susła i świętego Romana po gminie Zamość

Uroki gminy Zamość można poznać na ponad 40-kilometrowej trasie rowerowej. Jest ona oznaczona kolorem czerwonym.

Wyprawę warto rozpocząć w sąsiedztwie stacji benzynowej przy drodze Męczenników Rotundy (ok. 200 m od zamojskiej Katedry). Stąd ulicą Szczebrzeską docieramy do stacji benzynowej w Płoskiem. Tu rozpoczyna się szlak.

Następnie ruszamy przez miejscowości: Mokre, Hubale, Wychody, Skaraszów, Wólkę Wieprzecką, Wierzchowiny, Zarzecze, Lipsko Polesie, Lipsko, Lipsko Kosobudy, Białowolę, Pniówek, Zwódne i Skokówkę.

Trasa przebiega otuliną Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po drodze możemy zobaczyć liczne zabytki m.in. stare kościoły, kaplice i krzyże przydrożne. W miejscowości Mokre mijamy lotnisko Aeroklubu Ziemi Zamojskiej oraz m.in. neogotycką kapliczkę św. Antoniego.

Trochę dalej (na trasie do miejscowości Hubale) istnieje 35-hektarowy rezerwat susła perełkowanego. Przy odrobinie szczęścia można go zobaczyć. Tego niewielkiego, sympatycznego futrzak wpisano do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jest objęty całkowitą ochroną.

W Hubalach wspinamy się na punkt widokowy. Możemy tam obejrzeć rozległą panoramę na roztoczańskie lasy, stawy rybackie w Topornicy i m.in. rezerwat torfowiskowy "Wieprzec”. Dalej jedziemy m.in. przez las w okolicach Wychodów i Skaraszowa.

W Lipsku Polesiu warto odwiedzić źródło św. Romana. Słynie ono z licznych uzdrowień i niezwykłej mocy. Nad nim wybudowano kapliczkę z obrazem świętego.

W Lipsku dobrze zatrzymać się choć na moment przy kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w Białowoli zobaczyć pomnik poświęcony pomordowanym w 1942 r. ponad 50 mieszkańcom tej miejscowości.

Warto też odwiedzić Skokówkę, w której w 1542 r. urodził się Jan Zamoyski, założyciel Zamościa.


Miejscowy Urząd Gminy przygotował także inną atrakcję dla najbardziej wytrwałych rowerzystów.

Uczestnicy rajdów rowerowych mogą dostać m.in. figurki susła perełkowanego oraz specjalne certyfikaty zdobywców tej ścieżki.

Pozostałe informacje

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Ostatni obiekt kompleksu Wspólnego Świata z pozwoleniem na użytkowanie. Przy ulicy Powstańców powstała szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem.

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS poinformował o nawiązaniu współpracy z Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki Lotto. Firma została głównym partnerem drużyny koszykarek.

ChKS Chełm był w sobotę blisko sensacyjnej porażki z Olimpią Sulęcin, ale ostatecznie sięgnął po zwycięstwo po tie-break’u

ChKS Chełm wygrał starcie z ligowym outsiderem po siatkarskim horrorze

Kiedy na parkiecie czołowa drużyna rozgrywek ma zmierzyć się z ekipą zajmującą przedostatnie miejsce w stawce kibice mają prawo myśleć o tym, że po obejrzeniu trzech setów udadzą się do domu. Tak się jednak nie stało w sobotę w Chełmie, gdzie tamtejszy ChKS był o włos od kompromitującej porażki. Na szczęście mający nóż na gardle gospodarze pokonali po pięciosetowej batalii Olimpię Sulęcin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium