Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 lipca 2022 r.
6:24

W Zamościu spacery z psem tylko na smyczy. Czy radni złamali prawo?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
4 2 A A
Zdecydowana większość mieszkańców Zamościa wyprowadza swoje psy na smyczy
Zdecydowana większość mieszkańców Zamościa wyprowadza swoje psy na smyczy (fot. Anna Szewc)

Pies wyprowadzany bez smyczy? Pod pewnymi warunkami to powinno być dopuszczalne – uznała prokuratura i skierowała do sądu administracyjnego skargę na przyjętą przez Radę Miasta Zamość uchwałę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa pojawiła się na wtorkowej sesji. Kilka dni wcześniej do ratusza wpłynęła skarga dotycząca uchwały podjętej jeszcze w sierpniu 2020 roku. Chodzi o punkt regulaminu utrzymania porządku u czystości w mieście, w którym stwierdzono, że obowiązkiem właścicieli zwierząt domowych jest „prowadzenie na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku psa na smyczy, a psa rasy uznawanej za agresywną na smyczy i w kagańcu”.

Niehumanitarne działania

Dlaczego prokuratura w ogóle zajęła się tym tematem?

– Nasz działalność nie ogranicza się jedynie do spraw karnych. Czasem badamy również przepisy prawa miejscowego i tak było właśnie w tym przypadku – wyjaśnia Jarosław Rosołek, zastępca prokuratora rejonowego w Zamościu.

W skardze stwierdzono, że zamojski regulamin narusza zapisane w Konstytucji RP prawo materialne obywateli. Wskazano również, że nakaz wyprowadzania psów na smyczy jest bezwzględny, bo nie przewiduje żadnych wyjątków, takich jak np. wiek, choroba i inne cechy osobnicze psów. A to, zdaniem prokuratury, może prowadzić do niehumanitarnych działań i stanowienia „nadmiernego ograniczenia praw właścicieli zwierząt”.

Zajmująca się skargą komisja zaproponowała przekazanie jej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, wnioskując o uznanie za bezzasadną. Argumentowano, że rada ma prawo ustalać obowiązki właścicieli zwierząt, by chronić innych mieszkańców, a także zapewnić im bezpieczeństwo. Zapis regulaminu określono jako „instrument o charakterze prewencyjnym”, który ma przeciwdziałać sytuacjom, w których pies mógłby stworzyć zagrożenie albo uciążliwość.

– Takie rozwiązania funkcjonują w praktycznie każdym takim regulaminie – przekonywał radnych Jarosław Miechowiecki, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM Zamość, w którym regulamin opracowywano. Zapewnił, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podobnymi sprawami po skargach prokuratur się zajmował i uznał m.in., że interes ludzki jest ważniejszy, niż argumenty przytaczane przez prokuraturę.

Na terenach zielonych

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, m.in. 1 lipca 2021 roku WSA wydał wyrok w sprawie skargi Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim, dotyczącej regulaminu przyjętego przez tamtejszą RM. Sąd stwierdził wówczas np., że nie sposób uznać, że „samo wyprowadzenie psa na spacer na uwięzi lub w kagańcu ma charakter zachowania niehumanitarnego”, bo właściciel może dostosować smycz (m.in. jej długość), rodzaj i wielkość obroży oraz kagańca do potrzeb czy stanu zdrowia psa. Sąd zauważył jednak równocześnie, że regulamin z Radzynia Podlaskiego dopuszczał wyjątek od wyrażonej zasady, bo umożliwił swobodniejsze wyprowadzanie psów, które nie są uznawane za niebezpieczne, na terenach zielonych, przez co wyeliminowane zostało ryzyko „powstania zagrożenia ze strony tych zwierząt na terenach bardziej zaludnionych”.

Poza Zamościem wolno więcej

– Regulamin przyjęty w Zamościu nie dopuszcza żadnych wyjątków i właśnie to przede wszystkim, naszym zdaniem, jest niewłaściwe – argumentuje prokurator Rosołek.

Tymczasem, jak ustaliliśmy, inne samorządy dopuściły wyjątki w swoich przepisach. W Lublinie można puszczać psa ze smyczy „w miejscach mało uczęszczanych oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów pod warunkiem, że właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem”. Puszczanie psa luzem możliwe jest również w Chełmie, ale tylko w miejscach, gdzie jest niewiele osób. Niemal identyczny zapis znalazł się w regulaminie obowiązującym w Białej Podlaskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium