Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 grudnia 2018 r.
17:24

Spór o patronów ulic w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora ask
0 19 A A
Ulica Zenona Jachymka „Wiktora” w Tomaszowie Lubelskim
Ulica Zenona Jachymka „Wiktora” w Tomaszowie Lubelskim (fot. Google Street View)

Zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej protestuje przeciwko pozbawieniu ulic w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim ich dotychczasowych patronów - Stanisława Basaja „Rysia” i Zenona Jachymka „Wiktora”. Z wnioskiem o to wystąpili członkowie Ogólnopolskiego Ruchu Obywatele RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obywatele RP w stanowisku do radnych miejskich Tomaszowa i Hrubieszowa napisali, że obaj patroni ulic byli dowódcami akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 r., w tym masakry w Sahryniu. W trakcie akcji zniszczono kilkadziesiąt wsi. Ginęła ludność cywilna, kobiety, dzieci.

– Jako dowódcy ponoszą oni odpowiedzialność za czyny podkomendnych – argumentowali inicjatorzy zrzucania żołnierzy z piedestału. – Z analizy źródeł i relacji wynika, iż w trakcie pacyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zabijano w oparciu o kryterium narodowościowe. Członkowie AK i BCh dopuszczali się zbrodni wojennych na osobach cywilnych, zbrodniczych podpaleń, gwałtów i torturowania cywilnych osób. Dlatego honorowanie ich w przestrzeni publicznej uważamy ze rzecz naruszającą normę współżycia społecznego, godząca w godność i dobro wszystkich obywateli.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się członkowie zamojskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. W listach do burmistrzów miast proszą o odrzucenie petycji w sprawie zmiany nazw ulic.

– Zarząd wyraża stanowczy protest wobec takiej formy negowania decyzji lokalnej społeczności Zamojszczyzny, która dla przypomnienia bohaterów walk o wolną Polskę i suwerenność ojczyzny zdecydowała o nadaniu nazw ulicom, negowanych przez fundację, która takim postępowaniem potwierdza nieznajomość potwierdzonej m.in. przez IPN bohaterskiej działalności naszych, wspomnianych wyżej bohaterów – czytamy w uchwale Związku.

Co zrobią radni, dowiemy się na ostatniej w tym roku sesji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 17:43
A czy Obywatelom RP nie przeszkadza że miasto partnerskie Zamościa, Żółkiew na Ukrainie ma honorowego obywatela Stepana Banderę? Wstyd !
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 20:33
olech - banderowski śmieciu trzeba było uczyć się historii a nie oglądać kanał faszyzujący poroszenki -tvua -5
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 18:55
obywatele rp - [ na wielką literę nie zasługują ] na czele z ukraińcem igorem isajewiczem piszą petycje.? obywatele rp bronili kurpianowicza który mówił o ludobójstwie w Sahryniu .Oczywiście przewodził isajew [ZDRADZIECKA MORDA ].. Pan Poseł Zawiślak piszę petycję do Radnych i to wszystko ? Kuli ogon jak wszyscy nasi władcy na temat baderowsko faszystowskiej ukrainy 2018 . Tylko za kilka lat ukraina powie gdzie wy byliście jak budowaliśmy ukrainę z nowymi bohaterami oun , bandera , 14 dywizja ss galizien .?Dlaczego nam na to pozwalaliście a po latach KRZYK . WSTYD I HAŃBA - walczycie tylko o bogatych oficerach z Katynia a o biednych Wołyniakach i LUDOBÓJSTWIE milczycie !!!!!
obywatele rp - [ na wielką literę nie zasługują ] na czele z ukraińcem igorem isajewiczem piszą petycje.? obywatele rp bronili kurpianowicza który mówił o ludobójstwie w Sahryniu .Oczywiście przewodził isajew [ZDRADZIECKA MORDA ].. Pan Poseł Zawiślak piszę petycję do Radnych i to wszystko ? Kuli ogon jak wszyscy nasi władcy na temat baderowsko faszystowskiej ukrainy 2018 . Tylko za kilka lat ukraina powie gdzie wy byliście jak budowaliśmy ukrainę z nowymi bohaterami oun , bandera , 14 dywizja ss galizien .?Dlaczego nam na to pozwalaliście a ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:32
Jacy obywatele RP ? Toż to obywatele UPA, bo to z rezunami i ich przydupasami i pomocnikami walczyli Wiktor i Ryś. Gdyby nie ci dwaj to ukraińskie rezuny wymordowałyby Polaków tak jak na Wołyniu.
Avatar
dżunior / 15 grudnia 2018 r. o 19:38
Kto to ci obywatele, dawać nazwiska!
Avatar
qwa / 15 grudnia 2018 r. o 22:41
A dziadkowie tych Ubywateli walczyli z Ukraińcami w Bieszczadach  i przeprowadzali Akcję Wisła. Jakieś wyrzuty sumienia czy co?
  Tiaaa akurat. Ich dziadkowie walczyli ale w UPA, a potem PRL zafundował im skok cywilizacyjny ze śmierdzących chatynek niekiedy kurnych do solidnych poniemieckich gospodarstw w 1946-1947. Tacy to i upa-watele.
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:34
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
 Isajew to mieszaniec ukro-bułgarski, a nie żaden Rosjanin.
Avatar
C / 16 grudnia 2018 r. o 15:23
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie. 
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie.  rozwiń
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:39
Na Wolyyniu we Lwowie nigdy nie bylo Polakow byli tylko Ukraincy wyznajacy prawoslawie grecki i rzymski katolicyzm. Ciszej nad  ta trumna. Ukraincy zabijali Ukraincow nie polakow.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szlachta posiadający majątki ziemskie na dalekich ówczesnych kresach RP, a więc na Ukrainie właściwej.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szla... rozwiń
Avatar
Podpis (opcjonalnie) / 15 grudnia 2018 r. o 19:33
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
Avatar
Polak / 18 października 2019 r. o 23:37
W 44 nie było RP a po tamtej stronie każdy był bandyta a jak nie to giną razem z nami
Avatar
C / 16 grudnia 2018 r. o 15:23
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie. 
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie.  rozwiń
Avatar
-/- / 16 grudnia 2018 r. o 12:16
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać O... rozwiń
Avatar
phh / 16 grudnia 2018 r. o 10:10
Ja was wszystkich pogodzę. Ulica powinna się nazywać im księdza prałata Jankowskiego :)
 Twoje przygody z Jankowskim nas nie interesują. To że mu różne rzeczy robiłeś za lizaki i cukierki to wyłącznie twoja sprawa.
Avatar
Romek / 16 grudnia 2018 r. o 10:02
Ja was wszystkich pogodzę. Ulica powinna się nazywać im księdza prałata Jankowskiego :)
Avatar
qwa / 15 grudnia 2018 r. o 22:41
A dziadkowie tych Ubywateli walczyli z Ukraińcami w Bieszczadach  i przeprowadzali Akcję Wisła. Jakieś wyrzuty sumienia czy co?
  Tiaaa akurat. Ich dziadkowie walczyli ale w UPA, a potem PRL zafundował im skok cywilizacyjny ze śmierdzących chatynek niekiedy kurnych do solidnych poniemieckich gospodarstw w 1946-1947. Tacy to i upa-watele.
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:39
Na Wolyyniu we Lwowie nigdy nie bylo Polakow byli tylko Ukraincy wyznajacy prawoslawie grecki i rzymski katolicyzm. Ciszej nad  ta trumna. Ukraincy zabijali Ukraincow nie polakow.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szlachta posiadający majątki ziemskie na dalekich ówczesnych kresach RP, a więc na Ukrainie właściwej.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szla... rozwiń
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:34
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
 Isajew to mieszaniec ukro-bułgarski, a nie żaden Rosjanin.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:32
Jacy obywatele RP ? Toż to obywatele UPA, bo to z rezunami i ich przydupasami i pomocnikami walczyli Wiktor i Ryś. Gdyby nie ci dwaj to ukraińskie rezuny wymordowałyby Polaków tak jak na Wołyniu.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 20:33
olech - banderowski śmieciu trzeba było uczyć się historii a nie oglądać kanał faszyzujący poroszenki -tvua -5