Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 grudnia 2018 r.
17:24

Spór o patronów ulic w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora ask
0 19 A A
Ulica Zenona Jachymka „Wiktora” w Tomaszowie Lubelskim
Ulica Zenona Jachymka „Wiktora” w Tomaszowie Lubelskim (fot. Google Street View)

Zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej protestuje przeciwko pozbawieniu ulic w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim ich dotychczasowych patronów - Stanisława Basaja „Rysia” i Zenona Jachymka „Wiktora”. Z wnioskiem o to wystąpili członkowie Ogólnopolskiego Ruchu Obywatele RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obywatele RP w stanowisku do radnych miejskich Tomaszowa i Hrubieszowa napisali, że obaj patroni ulic byli dowódcami akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 r., w tym masakry w Sahryniu. W trakcie akcji zniszczono kilkadziesiąt wsi. Ginęła ludność cywilna, kobiety, dzieci.

– Jako dowódcy ponoszą oni odpowiedzialność za czyny podkomendnych – argumentowali inicjatorzy zrzucania żołnierzy z piedestału. – Z analizy źródeł i relacji wynika, iż w trakcie pacyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zabijano w oparciu o kryterium narodowościowe. Członkowie AK i BCh dopuszczali się zbrodni wojennych na osobach cywilnych, zbrodniczych podpaleń, gwałtów i torturowania cywilnych osób. Dlatego honorowanie ich w przestrzeni publicznej uważamy ze rzecz naruszającą normę współżycia społecznego, godząca w godność i dobro wszystkich obywateli.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się członkowie zamojskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. W listach do burmistrzów miast proszą o odrzucenie petycji w sprawie zmiany nazw ulic.

– Zarząd wyraża stanowczy protest wobec takiej formy negowania decyzji lokalnej społeczności Zamojszczyzny, która dla przypomnienia bohaterów walk o wolną Polskę i suwerenność ojczyzny zdecydowała o nadaniu nazw ulicom, negowanych przez fundację, która takim postępowaniem potwierdza nieznajomość potwierdzonej m.in. przez IPN bohaterskiej działalności naszych, wspomnianych wyżej bohaterów – czytamy w uchwale Związku.

Co zrobią radni, dowiemy się na ostatniej w tym roku sesji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 17:43
+12
A czy Obywatelom RP nie przeszkadza że miasto partnerskie Zamościa, Żółkiew na Ukrainie ma honorowego obywatela Stepana Banderę? Wstyd !
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 20:33
+9
olech - banderowski śmieciu trzeba było uczyć się historii a nie oglądać kanał faszyzujący poroszenki -tvua -5
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 18:55
+7
obywatele rp - [ na wielką literę nie zasługują ] na czele z ukraińcem igorem isajewiczem piszą petycje.? obywatele rp bronili kurpianowicza który mówił o ludobójstwie w Sahryniu .Oczywiście przewodził isajew [ZDRADZIECKA MORDA ].. Pan Poseł Zawiślak piszę petycję do Radnych i to wszystko ? Kuli ogon jak wszyscy nasi władcy na temat baderowsko faszystowskiej ukrainy 2018 . Tylko za kilka lat ukraina powie gdzie wy byliście jak budowaliśmy ukrainę z nowymi bohaterami oun , bandera , 14 dywizja ss galizien .?Dlaczego nam na to pozwalaliście a po latach KRZYK . WSTYD I HAŃBA - walczycie tylko o bogatych oficerach z Katynia a o biednych Wołyniakach i LUDOBÓJSTWIE milczycie !!!!!
obywatele rp - [ na wielką literę nie zasługują ] na czele z ukraińcem igorem isajewiczem piszą petycje.? obywatele rp bronili kurpianowicza który mówił o ludobójstwie w Sahryniu .Oczywiście przewodził isajew [ZDRADZIECKA MORDA ].. Pan Poseł Zawiślak piszę petycję do Radnych i to wszystko ? Kuli ogon jak wszyscy nasi władcy na temat baderowsko faszystowskiej ukrainy 2018 . Tylko za kilka lat ukraina powie gdzie wy byliście jak budowaliśmy ukrainę z nowymi bohaterami oun , bandera , 14 dywizja ss galizien .?Dlaczego nam na to pozwalaliście a ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:32
+5
Jacy obywatele RP ? Toż to obywatele UPA, bo to z rezunami i ich przydupasami i pomocnikami walczyli Wiktor i Ryś. Gdyby nie ci dwaj to ukraińskie rezuny wymordowałyby Polaków tak jak na Wołyniu.
Avatar
dżunior / 15 grudnia 2018 r. o 19:38
+4
Kto to ci obywatele, dawać nazwiska!
Avatar
qwa / 15 grudnia 2018 r. o 22:41
+3
A dziadkowie tych Ubywateli walczyli z Ukraińcami w Bieszczadach  i przeprowadzali Akcję Wisła. Jakieś wyrzuty sumienia czy co?
  Tiaaa akurat. Ich dziadkowie walczyli ale w UPA, a potem PRL zafundował im skok cywilizacyjny ze śmierdzących chatynek niekiedy kurnych do solidnych poniemieckich gospodarstw w 1946-1947. Tacy to i upa-watele.
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:34
+3
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
 Isajew to mieszaniec ukro-bułgarski, a nie żaden Rosjanin.
Avatar
C / 16 grudnia 2018 r. o 15:23
+2
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie. 
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie.  rozwiń
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:39
+2
Na Wolyyniu we Lwowie nigdy nie bylo Polakow byli tylko Ukraincy wyznajacy prawoslawie grecki i rzymski katolicyzm. Ciszej nad  ta trumna. Ukraincy zabijali Ukraincow nie polakow.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szlachta posiadający majątki ziemskie na dalekich ówczesnych kresach RP, a więc na Ukrainie właściwej.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szla... rozwiń
Avatar
Podpis (opcjonalnie) / 15 grudnia 2018 r. o 19:33
+2
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
Avatar
Polak / 18 października 2019 r. o 23:37
0
W 44 nie było RP a po tamtej stronie każdy był bandyta a jak nie to giną razem z nami
Avatar
C / 16 grudnia 2018 r. o 15:23
+2
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie. 
 Akurat w tym przypadku, to zły adres dajesz. To nie ruski tylko ukry banderowskie.  rozwiń
Avatar
-/- / 16 grudnia 2018 r. o 12:16
+1
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać Obywatelstwo III Rzeczpospolitej!
Obywatele III Rassiji Putina jeszcze nie zostali zdelegalizowani? Co następne... organizacja wspierana przez legalnie działających na terenie RFN? Jak te niemyte świnie mogą wypowiadać się o żołnierzach AK?! Niech podadzą z imienia i nazwiska, ktory to żołnież AK zgwałcił kobietę? Czy za to przypadkiem nie ściga prokuratura? Zobaczymy, ile prawdy jest wsłowach gwalcicieli od Obywateli III RP? Bo gwałcą pamięć o naszych dziadkach. Wy sku... sowieckie mój dziadek walczył w szeregach AK. Takim putinowskim pomiotom powinno się od razu odbierać O... rozwiń
Avatar
phh / 16 grudnia 2018 r. o 10:10
+1
Ja was wszystkich pogodzę. Ulica powinna się nazywać im księdza prałata Jankowskiego :)
 Twoje przygody z Jankowskim nas nie interesują. To że mu różne rzeczy robiłeś za lizaki i cukierki to wyłącznie twoja sprawa.
Avatar
Romek / 16 grudnia 2018 r. o 10:02
0
Ja was wszystkich pogodzę. Ulica powinna się nazywać im księdza prałata Jankowskiego :)
Avatar
qwa / 15 grudnia 2018 r. o 22:41
+3
A dziadkowie tych Ubywateli walczyli z Ukraińcami w Bieszczadach  i przeprowadzali Akcję Wisła. Jakieś wyrzuty sumienia czy co?
  Tiaaa akurat. Ich dziadkowie walczyli ale w UPA, a potem PRL zafundował im skok cywilizacyjny ze śmierdzących chatynek niekiedy kurnych do solidnych poniemieckich gospodarstw w 1946-1947. Tacy to i upa-watele.
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:39
+2
Na Wolyyniu we Lwowie nigdy nie bylo Polakow byli tylko Ukraincy wyznajacy prawoslawie grecki i rzymski katolicyzm. Ciszej nad  ta trumna. Ukraincy zabijali Ukraincow nie polakow.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szlachta posiadający majątki ziemskie na dalekich ówczesnych kresach RP, a więc na Ukrainie właściwej.
 U ha ha ha...jasne...a poza tym Ukraińcy pochodzą od Sumerów, to Ukraińcy zapoczątkowali cyilizację ludzką, Jezus Chrystus był Ukraińcem, starożytny język egipski wywodził się od języka ukraińskiego oczywiście. To nie żarty drodzy państwo to rewelacje ukraińskich "naukowców, "historyków". A poważniej to zastanawiające skąd tak nagle wiżeli się na przełomie XIX/XX wieku ci tzw Ukraińcy skoro nikt wcześniej o kimś takim nie słyszał, a w I poł XVII wieku ukraińcami albo panami ukrainnymi nazywani byli panowie szla... rozwiń
Avatar
.. / 15 grudnia 2018 r. o 22:34
+3
Ten ISajew to z nazwiska chyba bardziej Rosjanin, a z wyglądu na dodatek pe.... znaczy gej.
 Isajew to mieszaniec ukro-bułgarski, a nie żaden Rosjanin.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:32
+5
Jacy obywatele RP ? Toż to obywatele UPA, bo to z rezunami i ich przydupasami i pomocnikami walczyli Wiktor i Ryś. Gdyby nie ci dwaj to ukraińskie rezuny wymordowałyby Polaków tak jak na Wołyniu.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 20:33
+9
olech - banderowski śmieciu trzeba było uczyć się historii a nie oglądać kanał faszyzujący poroszenki -tvua -5
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chcą stawiać nowy blok blisko centrum Lublina

Chcą stawiać nowy blok blisko centrum Lublina

Nowy blok mieszkalny może powstać przy ul. Prusa 6. Na wniosek lubelskiej spółki Centrum Prusa w Urzędzie Miasta powstał projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy dla takiej inwestycji. Dokument został przesłany do uzgodnień.

AZS UMCS Start II Lublin zaczyna sezon w Suzuki I lidze i celuje w utrzymanie

AZS UMCS Start II Lublin zaczyna sezon w Suzuki I lidze i celuje w utrzymanie

Przypomnijmy, że lubelska drużyna to tegoroczny beniaminek rozgrywek. W poprzednim sezonie podopieczni Przemysława Łuszczewskiego stoczyli wspaniałą walkę na drugim froncie, w czasie której doszli aż do finału ligi. W nim przegrali wprawdzie z Żakiem Koszalin, ale i tak uzyskali prawo gry w I lidze.

Świętowali dzień bez samochodu. Upominki dla puławskich rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Świętowali dzień bez samochodu. Upominki dla puławskich rowerzystów [zdjęcia]

Rajd rowerowy, znakowanie jednośladów, aerobik, pokazy akrobacji - to wszystko w ostatnią środę czekało na mieszkańców Puław, którzy świętowali Europejski Dzień bez Samochodu. Mieszkańcy, którzy przejechali najwięcej kilometrów otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i upominki.

Andrusiewicz: Na Lubelszczyźnie zajętych ok. 40 proc. łóżek covidowych

Andrusiewicz: Na Lubelszczyźnie zajętych ok. 40 proc. łóżek covidowych

– Na Lubelszczyźnie zajętych jest ok. 40 proc. łóżek covidowych, a na Podkarpaciu ok. 34 proc. - poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wojewodowie - lubelski i podkarpacka - podjęli już działania i baza łóżkowa w tych regionach jest zwiększana.

Sprint sapera i szkoła przetrwania w weekend

Sprint sapera i szkoła przetrwania w weekend

Już w sobotę WOT otworzy bramy koszar na Majdanku w Lublinie, a w niedzielę zaprasza na rodzinny piknik sportowy w Grabowcu.

Zamość. Będą zmiany w Radzie Miasta?

Zamość. Będą zmiany w Radzie Miasta?

Po personalnej rewolucji na poprzedniej sesji rady miasta, kolej na ciąg dalszy. Jeden z radnych chce by zamiast trzech wiceprzewodniczących rady był tylko jeden. Głosowanie w poniedziałek.

Badanie. Co dziś robią zwolnieni przez pandemię?

Badanie. Co dziś robią zwolnieni przez pandemię?

W branżach najmocniej dotkniętych restrykcjami pandemicznymi prawie co dziesiąta osoba straciła pracę; bezrobotni przebranżowili się do pracy w handlu, budownictwie lub przemyśle - przekazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.

Koncert RGG Trio w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2021, 19:00

Koncert RGG Trio w Centrum Spotkania Kultur

30 września o godz. 19 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert RGG Trio. Artyści wystąpią z programem "Mysterious Monuments On The Moon" na jubileusz 20-lecia istnienia zespołu.

Setki milionów złotych zatrzymanych na granicy. Pokazali, jak to robią
zdjęcia
galeria

Setki milionów złotych zatrzymanych na granicy. Pokazali, jak to robią

Rozliczają nas z podatków, tropią przemyt, walczą z przestępczością gospodarczą i nielegalnym hazardem – na placu Litewskim w Lublinie świętowano Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Były medale dla funkcjonariuszy, pokazy i wystawy rzeczy z przemytu przechwyconych na granicach.

Wschodni akcent i „musimy sprawdzić pana telefon”. Nagranie rozmowy z oszustami
film

Wschodni akcent i „musimy sprawdzić pana telefon”. Nagranie rozmowy z oszustami

Policja ujawnia, jak działają oszuści. Ku przestrodze publikuje nagranie rozmowy telefonicznej, podczas której chciano przejąć kontrolę nad telefonem klienta banku.

Nie czekaj, zmień swoje osiedle. Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Łęcznej

Nie czekaj, zmień swoje osiedle. Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Łęcznej

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Do podziału jest ponad 322 tysiące złotych w ramach kilku wariantów budżetów przeznaczonych na osiedla, budżet zielony i budżet dla dzieci i młodzieży.

Polski Cukier Avia Świdnik – ZAKSA Strzelce Opolskie 3:2, w sobotę mecz z Olimpią Sulęcin
galeria

Polski Cukier Avia Świdnik – ZAKSA Strzelce Opolskie 3:2, w sobotę mecz z Olimpią Sulęcin

Na inaugurację nowego sezonu Polski Cukier Avia Świdnik pokonała ZAKSĘ Strzelce Opolskie 3:2. Już w sobotę kolejnym przeciwnikiem świdniczan, tym razem na wyjeździe, będzie Olimpia Sulęcin. To spotkanie rozpocznie się o godzinie 17

Zwężą ul. Lubelskiego Lipca ‘80 w Lublinie

Zwężą ul. Lubelskiego Lipca ‘80 w Lublinie

Od piątku aż do końca roku zwężona będzie jezdnia ul. Lubelskiego Lipca ’80 po stronie Targów Lublin oraz parku Ludowego.

Weekend z teatrem w Centrum Kultury w ramach Konfrontacji Teatralnych
23 września 2021, 19:00

Weekend z teatrem w Centrum Kultury w ramach Konfrontacji Teatralnych

Startują 26. Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Pierwszy spektakl w sobotę o godz. 19. Widzowie zobaczą "Bezmatek" Teatru Ludowego z Krakowa. W niedzielę propozycja muzyczna, czyli koncert/performance SIKSY.

Złota Setka 2020. Przedsiębiorco, obyś żył w ciekawych czasach
galeria

Złota Setka 2020. Przedsiębiorco, obyś żył w ciekawych czasach

Kiedy 25 lat temu Dziennik Wschodni organizował pierwszy plebiscyt „Złota Setka. Ranking największych firm Lubelszczyzny” prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że stanie się on tak prestiżowym wydarzeniem, a przedsiębiorcy będą nas zasypywać pytaniami, kiedy startujemy z kolejną jego edycją.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!