Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 września 2009 r.
17:54
Edytuj ten wpis

Susiec: Urzędnik się kawy z radnym nie napije. Bo wójt zabronił

Autor: Zdjęcie autora BOGDAN NOWAK
0 9 A A

Bez zbędnego przesiadywania, picia kawy i przeprowadzania wywiadów. Tak mają być załatwiani radni z Suśca przez urzędników gminy. To zemsta wójta Franciszka Kawy za konflikt z przewodniczącym rajców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To kuriozum! – złości się Zbigniew Naklicki, przewodniczący RG w Suścu na Zamojszczyźnie. – Jak radni mają pracować, jeśli odcina się ich od informacji? To forma mobbingu wobec urzędników. W takiej atmosferze trudno funkcjonować.

O tym, że wójt i przewodniczący rady gminy za sobą nie przepadają, wiadomo od dawna. Ostatnio poszło o pomnik Kargula i Pawlaka, który stanął w Suścu. Przewodniczący przekonywał, że ustawiono go bezprawnie, bo bez uchwały radnych. Wójt argumentuje, że jest to drogowy "witacz”. Aby go postawić, nie potrzebna była zgoda radnych.

– Przewodniczący szarogęsi się w urzędzie – mówi Franciszek Kawa, wójt gminy Susiec. – To przeszkadza urzędnikom w pracy. Ale to ja tutaj rządzę! I nie ograniczam radnym dostępu do informacji. Teraz będą jednak przechodzić przeze mnie.

Aby zapanować nad sytuacją, wójt w specjalnym piśmie zabronił organizowania w urzędzie spotkań towarzyskich, debat politycznych oraz zajęć "wywołujących podejrzenie o stronniczość lub… bezinteresowność”. Zabronił również udzielania informacji oraz udostępniania dokumentów przewodniczącemu oraz radnym gminy (ponad te, które dotyczą ich spraw osobistych).

To nie wszystko. Radni mają teraz załatwiać swoje sprawy szybko, "bez zbędnego przesiadywania, picia kawy i przeprowadzania wywiadów”. Specjalne wytyczne otrzymał także skarbnik. Wójt zabronił mu przyjmowania w swoim pokoju interesantów, w tym również przewodniczącego i radnych, "bez wiedzy i zgody wójta lub jego zastępcy”.

Co grozi, gdy jakiś pracownik zalecenia naruszy? Zostanie zwolniony z pracy bez wypowiedzenia – ostrzega wójt w zaleceniach.

– Te zalecenia utrudnią, a nawet uniemożliwią nam pracę – oburza się przewodniczący Naklicki. – Nie wiem, co wójt chce osiągnąć. Kawy w urzędzie nie piłem i pić nie będę. Nie chcę narażać urzędników na szykany. Co dalej? Na początek napiszę do wojewody i RIO, i poproszę o interpretację prawną tych zaleceń.

Pismo w tej sprawie dotarło już do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Nie ma podstaw do wszczęcia interwencji – mówi Cezary Widomski z Wydziału Nadzoru i Kontroli LUW. – Pismo jest mało precyzyjne. To, że ktoś jest np. bezinteresowny nie może być przecież zarzutem.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 października 2009 o 23:04
0
A ja popieram pana wójta. Dobrze, ze ukróca sobiepaństwo radnych, zwłaszcza w wiejskich gminach radnym wydaje sie, że wszystko moga i są wszechwładni. Tak byc powinno w dobrej sprawie - a ot tak soebie by pokazac swoja " władze".
Poza tym doceniam wojta za to, że likwiduje to poranne picie kawy. Zawsze bierze mnie licho gdy z rana che załatwic jakąś sprawę w urzędzie i zastaje pusty pokój, bo 6 urzedniczek zebrało sie w sąsiednim pokoju na picie kawy a ja wówczas czuje sie jak intruz, bo ich w tym piciu przeszkadzam.
Jeszcze żeby tak prezesi sądów raczyli tak postąpić. Z rana urzędnicy sadowi biorą się za śniadanie i przy tej okazji czynią z pokoju urzędniczy jarmark. A ja petent czuję się znowu jak intruz, bo przecież przeszkadzam bądź co bądź urzędnikowi sądowemu.
A ja popieram pana wójta. Dobrze, ze ukróca sobiepaństwo radnych, zwłaszcza w wiejskich gminach radnym wydaje sie, że wszystko moga i są wszechwładni. Tak byc powinno w dobrej sprawie - a ot tak soebie by pokazac swoja " władze".
Poza tym doceniam wojta za to, że likwiduje to poranne picie kawy. Zawsze bierze mnie licho gdy z rana che załatwic jakąś sprawę w urzędzie i zastaje pusty pokój, bo 6 urzedniczek zebrało sie w sąsiednim pokoju na picie kawy a ja wówczas czuje sie jak intruz, bo ich w tym piciu przeszkadzam.
rozwiń
Avatar
susiak / 8 września 2009 o 12:27
0
Brawo Zbychu!! Pogoń tego łajzę kawę.
Avatar
ola / 8 września 2009 o 10:29
0
CZYTELNIK napisał:
Jak jesteś taki dociekliwy to racz przypomnić sobie że przewodiczący nie zatrudnia wójta. Wójt został wybrany przez większość!


Tak, to prawda i wójt ma swoje kompetencje a rada swoje. A radni zapominają czasem, że dotyczą ich takie same zasady dostępu do informacji publicznej, jak innych obywateli. Mogą złożyć w urzędzie wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a także - jako radni - interpelację lub zapytanie podczas sesji. Domaganie się informacji lub dokumentów od urzędnika to przekroczenie uprawnień. Wybory samorządowe już za rok, sytuacja opisana w artykule dowodzi, że zaczyna się kampania. Szukanie "kwitów", pokazywanie, kto ważniejszy, normalka. Szkoda tylko, że odpryski takiej walki uderzają zwykle w osoby postronne.


Tak, to prawda i wójt ma swoje kompetencje a rada swoje. A radni zapominają czasem, że dotyczą ich takie same zasady dostępu do informacji publicznej, jak innych obywateli. Mogą złożyć w urzędzie wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a także - jako radni - interpelację lub zapytanie podczas sesji. Domaganie się informacji lub dokumentów od urzędnika to przekroczenie uprawnień. Wybory samorządowe już za rok, sytuacja opisana w artykule dowodzi, że zaczyna się kampania. Szukanie "kwitów", pokazywa... rozwiń
Avatar
CZYTELNIK / 8 września 2009 o 09:31
0
marian napisał:
Nie obstaje po żadnej ze stron, ale niech wójt nie zapomina, że to właśnie przewodniczący rady jest jego szefem i zwierzchnikiem, bo to rada zatrudnia wójta a nie wójt radę


Jak jesteś taki dociekliwy to racz przypomnić sobie że przewodiczący nie zatrudnia wójta. Wójt został wybrany przez większość!
Avatar
mieszkaniec gminy / 8 września 2009 o 09:28
0
Kolejna odsłona konfliktu, nie jestem za żadną ze stron, sadzę że UG jest po to żeby załatwić (i pomóc!) WSZYSTKIM mieszkańcom gminy. Powtórzę za jedną ze znanych w gminie osób, że to Wójt został przez nas wybrany a nie przewodniczacy Naklicki i tylko wyborcy mają prawo do wystawienia rachunku obydwu panom, co na pewno uczynią.
Avatar
Halina-Werbkowice / 8 września 2009 o 09:16
0
U nas Wójt Bojko zawsze ma czas wysłuchać,doradzić i pomóc.Nieważne że są inni urzędnicy jak się chce porozmawiać z Wójtem to mimo że zajęty to i tak przyjmie i wysłucha.Bierzcie przykład z Werbkowic !!!
Avatar
Gość / 8 września 2009 o 08:32
0
Typowy wójcisko, jak wielu w naszym regionie satrapeusz. Pewnie jak większość tych michałkow z ZSL-u. Kadencyjność KONIECZNA !!!
Avatar
he, he / 8 września 2009 o 07:31
0
Jak w samych swoich. To paradoks, że ten wójt nazywa się Kawa.
Avatar
marian / 8 września 2009 o 07:38
-1
Nie obstaje po żadnej ze stron, ale niech wójt nie zapomina, że to właśnie przewodniczący rady jest jego szefem i zwierzchnikiem, bo to rada zatrudnia wójta a nie wójt radę
Avatar
Gość / 27 października 2009 o 23:04
0
A ja popieram pana wójta. Dobrze, ze ukróca sobiepaństwo radnych, zwłaszcza w wiejskich gminach radnym wydaje sie, że wszystko moga i są wszechwładni. Tak byc powinno w dobrej sprawie - a ot tak soebie by pokazac swoja " władze".
Poza tym doceniam wojta za to, że likwiduje to poranne picie kawy. Zawsze bierze mnie licho gdy z rana che załatwic jakąś sprawę w urzędzie i zastaje pusty pokój, bo 6 urzedniczek zebrało sie w sąsiednim pokoju na picie kawy a ja wówczas czuje sie jak intruz, bo ich w tym piciu przeszkadzam.
Jeszcze żeby tak prezesi sądów raczyli tak postąpić. Z rana urzędnicy sadowi biorą się za śniadanie i przy tej okazji czynią z pokoju urzędniczy jarmark. A ja petent czuję się znowu jak intruz, bo przecież przeszkadzam bądź co bądź urzędnikowi sądowemu.
A ja popieram pana wójta. Dobrze, ze ukróca sobiepaństwo radnych, zwłaszcza w wiejskich gminach radnym wydaje sie, że wszystko moga i są wszechwładni. Tak byc powinno w dobrej sprawie - a ot tak soebie by pokazac swoja " władze".
Poza tym doceniam wojta za to, że likwiduje to poranne picie kawy. Zawsze bierze mnie licho gdy z rana che załatwic jakąś sprawę w urzędzie i zastaje pusty pokój, bo 6 urzedniczek zebrało sie w sąsiednim pokoju na picie kawy a ja wówczas czuje sie jak intruz, bo ich w tym piciu przeszkadzam.
rozwiń
Avatar
susiak / 8 września 2009 o 12:27
0
Brawo Zbychu!! Pogoń tego łajzę kawę.
Avatar
ola / 8 września 2009 o 10:29
0
CZYTELNIK napisał:
Jak jesteś taki dociekliwy to racz przypomnić sobie że przewodiczący nie zatrudnia wójta. Wójt został wybrany przez większość!


Tak, to prawda i wójt ma swoje kompetencje a rada swoje. A radni zapominają czasem, że dotyczą ich takie same zasady dostępu do informacji publicznej, jak innych obywateli. Mogą złożyć w urzędzie wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a także - jako radni - interpelację lub zapytanie podczas sesji. Domaganie się informacji lub dokumentów od urzędnika to przekroczenie uprawnień. Wybory samorządowe już za rok, sytuacja opisana w artykule dowodzi, że zaczyna się kampania. Szukanie "kwitów", pokazywanie, kto ważniejszy, normalka. Szkoda tylko, że odpryski takiej walki uderzają zwykle w osoby postronne.


Tak, to prawda i wójt ma swoje kompetencje a rada swoje. A radni zapominają czasem, że dotyczą ich takie same zasady dostępu do informacji publicznej, jak innych obywateli. Mogą złożyć w urzędzie wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a także - jako radni - interpelację lub zapytanie podczas sesji. Domaganie się informacji lub dokumentów od urzędnika to przekroczenie uprawnień. Wybory samorządowe już za rok, sytuacja opisana w artykule dowodzi, że zaczyna się kampania. Szukanie "kwitów", pokazywa... rozwiń
Avatar
CZYTELNIK / 8 września 2009 o 09:31
0
marian napisał:
Nie obstaje po żadnej ze stron, ale niech wójt nie zapomina, że to właśnie przewodniczący rady jest jego szefem i zwierzchnikiem, bo to rada zatrudnia wójta a nie wójt radę


Jak jesteś taki dociekliwy to racz przypomnić sobie że przewodiczący nie zatrudnia wójta. Wójt został wybrany przez większość!
Avatar
mieszkaniec gminy / 8 września 2009 o 09:28
0
Kolejna odsłona konfliktu, nie jestem za żadną ze stron, sadzę że UG jest po to żeby załatwić (i pomóc!) WSZYSTKIM mieszkańcom gminy. Powtórzę za jedną ze znanych w gminie osób, że to Wójt został przez nas wybrany a nie przewodniczacy Naklicki i tylko wyborcy mają prawo do wystawienia rachunku obydwu panom, co na pewno uczynią.
Avatar
Halina-Werbkowice / 8 września 2009 o 09:16
0
U nas Wójt Bojko zawsze ma czas wysłuchać,doradzić i pomóc.Nieważne że są inni urzędnicy jak się chce porozmawiać z Wójtem to mimo że zajęty to i tak przyjmie i wysłucha.Bierzcie przykład z Werbkowic !!!
Avatar
Gość / 8 września 2009 o 08:32
0
Typowy wójcisko, jak wielu w naszym regionie satrapeusz. Pewnie jak większość tych michałkow z ZSL-u. Kadencyjność KONIECZNA !!!
Avatar
marian / 8 września 2009 o 07:38
-1
Nie obstaje po żadnej ze stron, ale niech wójt nie zapomina, że to właśnie przewodniczący rady jest jego szefem i zwierzchnikiem, bo to rada zatrudnia wójta a nie wójt radę
Avatar
he, he / 8 września 2009 o 07:31
0
Jak w samych swoich. To paradoks, że ten wójt nazywa się Kawa.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 1 0

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 0 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 0 2

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 27 12

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 1 0

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 4 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 0 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy 3 1

Do wypadku doszło w środę przed godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Sitnickiej, Glinki i Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej.

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim 2 2

W przyszłym roku aukcja koni arabskich i narodowy czempionat odbędą się w jednym terminie w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Tak zdecydował minister rolnictwa Jan Ardanowski na posiedzeniu rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce.

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów
17 listopada 2018, 19:00

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 19 w Bazylice Dominikanów wystąpią Warszawski Chór Międzyuczelniany i Męski Zespół Wokalny KAIROS.

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia] 35 6

29 nowo przyjętych policjantów złożyło dziś ślubowanie w lubelskiej komendzie.

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin
22 listopada 2018, 18:00

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert Przemiany z cyklu Zawsze klasyka.

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje 9 37

Janusz Grobel w ubiegłym tygodniu przyjął rezygnację z pracy wiceprezydent Ewy Wójcik, a w czwartek wręczył wypowiedzenie drugiemu ze swoich zastępców Tadeuszowi Koconiowi. Zrobił to wbrew woli prezydenta-elekta, który przez jakiś czas planował jeszcze zatrzymać przy sobie byłego wójta gminy Janowiec.

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent! 132 25

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi?

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi? 23 5

Na tablice informujące o zgnilcu amerykańskim pszczół i tzw. obszarze zapowietrzonym można się natknąć w Lublinie, Niemcach, Wólce i Jastkowie. Ognisko tej groźnej choroby odnotowano w podlubelskim Dysie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!