Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 listopada 2020 r.
19:15

Szarżują szwoleżerowie mjr. R. Ruppa. Mural na szkolnej ścianie upamiętnia bitwę pod Komarowem

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 0 A A
Mural odwołuje się do lewej części tryptyku, który Jerzy Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu
Mural odwołuje się do lewej części tryptyku, który Jerzy Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu (fot. Urząd Gminy Komarów Osada)

Fragment obrazu Jerzego Kossaka trafił na ścianę szkolnej hali sportowej w miejscowości Komarów Osada. Tak gmina i Fundacja Kultury Miejskiej uczciły 100. rocznicę bitwy pod Komarowem. – Mural jest gotowy, ale nie było uroczystego odsłonięcia i nawet teraz nie ma jak zaplanować takiej uroczystości – mówi pani wójt

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła na której budynku powstało ścienne malowidło stoi w odległości koło 6 kilometrów od miejsca, gdzie w 1920 roku rozegrały się upamiętnione przez mural wydarzenia. Chodzi o bitwę z 31 sierpnia pomiędzy bolszewicką 1. Armią Konną a polską 1. Dywizją Jazdy, do której doszło w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

– Kossak to świetny malarz swoich czasów, choć może estetyka jego prac nie jest dzisiejsza. Ktoś może powiedzieć, że jest dosłowny. Ale był bardzo sprawny rysunkowo i świetnie wykształcony. I żył bliżej tamtych wydarzeń niż my, więc mógł wierniej namalować całą sytuację. Adaptacja obrazu z epoki, w czasie gdy powstaje tyle patriotycznych murali, wydała nam się ciekawym pomysłem. Bez wątpienia mural ma walor edukacyjny – mówi Mateusz Rokicki z Fundacji Kultury Miejskiej, który realizował projekt. – Oczywiście nasza praca nie jest po prostu kopią obrazu Jerzego Kossaka, a autorską interpretacją. Malarstwo sztalugowe i murale rządzą się swoimi prawami, choćby z powodu skali. Detale mające na obrazie kilka centymetrów, na ścianie o powierzchni bliski 100 metrów kw. mają kilka metrów. Pracowało nam się bardzo dobrze, chyba tylko jeden dzień był deszczowy – dodaje artysta, który zwykle zajmuje się malarstwem sztalugowym. W ramach działań fundacji realizuje także murale historyczne, czasami są to, podobnie jak w przypadku Komarowa Osady, przeniesienia konkretnych dzieł sztuki. Maluje też murale reklamowe i projekty typowo artystyczne.

Mural, który widać od ul. Kościuszki w Komarowie Osadzie (pow. zamojski), odwołuje się do lewej części tryptyku, który Kossak namalował dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Praca była tam do 1939 roku i zaginęła. Malarz tworzył repliki swoich dzieł. W prywatnych zbiorach zachowały się repliki skrzydeł tryptyku. Lewy przedstawia 2 pułk szwoleżerów majora Rudolfa Ruppa, który zdobywa szarżą wzgórze 255 na północ od Wolicy Śniatyckiej.

– Widziałam mural na etapie projektu. Gdy jest już gotowy, faktycznie robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy się go ogląda z pewnej odległości. I chyba dobrze, że to obraz Kossaka, a nie coś nowoczesnego. Samo malowanie w żaden sposób nie zakłócało pracy szkoły, tylko wygrodziliśmy teren, żeby dzieci tam nie biegały – mówi Anna Kupiec-Niedźwiedź, dyrektor szkoły podstawowej. – Z powodu epidemii nawet nie było okazji porozmawiać z uczniami na ten temat ani wybrać się z klasami, pod mural, zapytać o ich ocenę. Historię bitwy pod Komarowem dzieci świetnie znają, co roku bierzemy udział w uroczystościach rocznicowych w Wolicy Śniatyckiej. W tym roku oczywiście skromniej. Ale we wrześniu klasy pojechały na wycieczkę na pole bitwy, żeby młodzież zobaczyła jak to miejsce wygląda – dodaje dyrektor.

– To jest wspólna inicjatywa Fundacji Kultury Miejskiej i gminy. My udostępniliśmy ścianę, fundacja zdobyła fundusze i zrealizowała projekt. Planowaliśmy, że mural będzie gotowy na 100. rocznicę bitwy ale się nie udało. Teraz trudno nam nawet zaplanować uroczystość odsłonięcia – mówi Wiesława Sieńkowska, wójt gminy Komarów Osada.

Korzystałam z informacji za: pinakoteka.zascianek.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium