Dlaczego wybrała pani zawód bibliotekarki?
– Zawsze kochałam książki, nawet lubię ich zapach. Biblioteka była moim wymarzonym miejscem pracy. Nigdy nie żałowałam, że jestem wśród książek i wśród dzieci.
Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest za pracę z dziećmi i młodzieżą. Z jaką grupą wiekową najłatwiej się pracuje?
– Do mojej biblioteki przychodzą i przedszkolaki, i młodzież szkolna. Bardzo lubię dzieci, umiejętność nawiązywania z nimi kontaktu dała mi m.in. przynależność do harcerstwa, ale muszę przyznać, że najlepiej współpracuje mi się z gimnazjalistami. Z nimi mogę się doskonale porozumieć i porozmawiać o książkach i o tym, co ich najbardziej interesuje.
Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie i czytanie książek?
– Dziś musimy się bardzo starać, żeby zachęcić do czytania. Pracujemy nad tym już z przedszkolakami, bo wiemy z doświadczenia, że te dzieci później będą przychodzić do biblioteki jako osoby dorosłe – "czym skorupka za młodu nasiąknie...”. Ale żeby pozyskać tych najmłodszych organizujemy różnego rodzaju gry, zabawy, konkursy, imprezy z książką. To przynosi efekty. Właśnie zorganizowałam w bibliotece Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Zainteresowanie jest duże, ale bibliotekarz nie może ograniczyć się tylko do podania dziecku książki.
Na co ma wpływ bibliotekarz?
– Na pewno ma duży wpływ na dobór księgozbioru. Niewątpliwie kształtuje gust swoich czytelników poprzez rozmowy o książkach, polecanie dobrych tytułów, rozwijanie zainteresowań. Trzeba też poznać dzieci i młodzież, żeby wiedzieć co je zaciekawi i jaką książkę podsunąć. Myślę, że jeśli lubi się swoją pracę, jest ona łatwiejsza i sprawia ogromną satysfakcję. A jeszcze jeśli dostaje się taką nagrodę, to jest wielka radość i wyróżnienie.
Co to za nagroda
Po raz szesnasty Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ogłosiło laureatkę i wręczyło nagrodę im. Anny Platto. Nagroda przyznawana jest pracownikom bibliotek publicznych Lubelszczyzny za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa wśród młodzieży. Jej fundatorką jest siostra patronki – Mirosława Platto.
Patronka Nagrody – Anna Platto (1944-1995), była kustoszem bibliotecznym i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego, znawczynią literatury dziecięcej i młodzieżowej. Anna Platto cieszyła się powszechną sympatią za wyjątkowe zalety charakteru i bezinteresowną życzliwość.