Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 grudnia 2009 r.
12:06
Edytuj ten wpis

Tomaszów Lubelski: Mieszkańcy ulicy Petera nie godzą się na budowę stacji segregacji odpadów

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 4 A A

Mieszkańcy domów przy ul. Petera w Tomaszowie Lub. nie zgadzają się na budowie stacji segregacji odpadów. Protest w tej sprawie podpisało ok. 200 osób. Nie pomagają żadne argumenty burmistrza. Sytuacja jest patowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sortowania będzie dla nas katastrofą! – denerwuje się Krzysztof Cuch z ul. Petera. – Od mojego domu zakład będzie najwyżej 200 metrów. To jest absurd! Kto takie inwestycje lokuje w centrum miasta!

– W sąsiedztwie mamy oczyszczalnię ścieków – dodaje Zdzisław Krawczyk, jego sąsiad. – Zapachy stamtąd dochodzące to nie są perfumy. Ma być jeszcze gorzej?

Tomaszów jest w kłopocie. Do końca grudnia miejskie składowisko odpadów musi być zamknięte. Dlaczego? Bo nie spełnia norm, cuchnie i pęka w szwach.

Sprawa wielokrotnie była podnoszona na sesjach rady miasta. Pomysł na jej rozwiązanie był, bo miasto kupiło w pobliskim Rogóźnie 8-hektarową działkę pod budowę nowoczesnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Inwestycja od lat stoi jednak w miejscu, bo została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców (obok planowanej budowy są m.in. źródła rzeki Sołokija oraz obszary lęgowe ptactwa).

– Urzędnicy wpadli na inny pomysł – złości się jeden z mieszkańców ul. Petera. – Teraz u nas chcą na kilkuarowym terenie zrobić sortownię odpadów. Trafiałyby tam śmiecie z miasta i powiatu. Byłyby segregowane, a potem wysyłane gdzieś dalej. Tyle, że taki zakład byłby uciążliwy.

– Wszystko odbywałoby się pod gołym niebem – mówi Krawczyk. – Każda partia byłaby tutaj 36 godz. Nie godzimy się na to.

Decyzja o budowie sortowni zapadła 7 maja. Na plac przy Petera zwieziono już materiały budowlane oraz część maszyn. – Wszystko bez porozumienia z mieszkańcami – denerwują się właściciele okolicznych domów. – UM stawia nas pod ścianą.

Władze Tomaszowa Lub. próbują przekonać do tej budowy mieszkańców. Inwestycja ma kosztować ok. 5,5 mln zł. Miasto stara się o unijne dofinansowanie na ten cel w wysokości 3,8 mln zł.

Sortowania ma być nowoczesna i "nieuciążliwa” dla mieszkańców, a dzięki jej budowie ceny za wywóz śmieci po zamknięciu składowiska nie wzrosną.

Było już kilka zebrań w tej sprawie. Problemowi poświęcono także nadzwyczajną sesje Rady Miejskiej. Protestujący zapewniają jednak, że nie zmienili zdania.

– Będę ich jeszcze raz przekonywał i prosił – mówi Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – To sprawa ważna dla wszystkich mieszkańców miasta. Ta sortownia będzie tymczasowa, do czasu budowy ZZO w Rogóźnie lub na działkach przy ul. Łaszczowieckiej.

Stacja przy Petera ma ruszyć w styczniu. Jej zablokowanie będzie niezwykle kłopotliwe, choćby dlatego, że przetargi zostały już rozstrzygnięte

Sortownia przyjazna środowisku

Odpady zostaną wyselekcjonowane na kilka grup. To m.in. piasek, próchnica (zostanie wytworzona w tzw. komposterze), tworzywa sztuczne oraz tzw. balast. Będzie on stanowił od 30 do 50 proc. całości. Poszczególne grupy będą wykorzystywane w różny sposób np. do rekultywacji dawnego wysypiska. Balast prawdopodobnie pojedzie na składowisko w Mirczu.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
0
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
0
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
0
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
0
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
0
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
0
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
0
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
0
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2019 roku 0 0

Nowy festiwal w Lublinie. Swawola niszczy, Śleboda jest mądra

Nowy festiwal w Lublinie. Swawola niszczy, Śleboda jest mądra 0 1

19 lutego w lubelskim Teatrze Starym rozpocznie się Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. W programie koncert, filmy, spektakl i spotkania. Nagrodę „Gong Danutki” otrzyma Janusz Gajos

S17 z Piask do Hrebennego. 10 firm jest zainteresowanych opracowaniem dokumentacji

S17 z Piask do Hrebennego. 10 firm jest zainteresowanych opracowaniem dokumentacji 0 2

Dziesięć firm jest zainteresowanych opracowaniem dokumentacji dla S17 od Piask do Hrebennego. Połowa z nich złożyła oferty na wszystkie trzy części.

Rekordowa zbiórka WOŚP na Facebooku. "Zapełnijmy ostatnią puszkę prezydenta"

Rekordowa zbiórka WOŚP na Facebooku. "Zapełnijmy ostatnią puszkę prezydenta" 0 8

Na koncie Fundacji WOŚP jest już 48,4 mln zł z deklarowanych 92,1 mln zł – mówił Jerzy Owsiak na konferencji prasowej poświęconej 27. finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Protest przed siedzibą TVP Lublin. "Wolne media", "Stop mowie nienawiści" [zdjęcia]
galeria

Protest przed siedzibą TVP Lublin. "Wolne media", "Stop mowie nienawiści" [zdjęcia] 171 38

Ponad 30 osób protestowało w poniedziałek przy siedzibie TVP Lublin.

36 mln zł unijnej dotacji. Węzły przesiadkowe, parkingi, ładowarki dla autobusów w Lublinie

36 mln zł unijnej dotacji. Węzły przesiadkowe, parkingi, ładowarki dla autobusów w Lublinie 14 11

W Lublinie powstaną nowe węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej, które będą wyposażone w toalety dla pasażerów oraz parkingi, także te dla rowerzystów. W planie jest również budowa dodatkowego przystanku koło pl. Singera. Władze miasta dostaną na ten cel ponad 36 mln zł unijnej dotacji

18 osób dostało polskie obywatelstwo. "To najważniejszy moment w moim życiu" [zdjęcia]
galeria

18 osób dostało polskie obywatelstwo. "To najważniejszy moment w moim życiu" [zdjęcia] 48 25

18 osób mieszkających na terenie województwa lubelskiego odebrało w poniedziałek akty nadania polskiego obywatelstwa. Dostali też egzemplarze Konstytucji i biało-czerwone flagi

Szynobus potrącił mężczyznę. 45-latek zginął na miejscu

Szynobus potrącił mężczyznę. 45-latek zginął na miejscu 0 6

Szynobus śmiertelnie potrącił ok. 45-letniego mężczyznę.

Song Book Made in #jazzUMCS
23 stycznia 2019, 19:00

Song Book Made in #jazzUMCS 0 0

W środę, 23 stycznia o godz. 19 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) będzie miał miejsce koncert "Song Book Made in #jazzUMCS". Wystąpią studenci kierunku Jazz i muzyka estradowa UMCS.

Lublin: A jednak zamkną ul. Fabryczną. Ruch powróci dopiero jesienią

Lublin: A jednak zamkną ul. Fabryczną. Ruch powróci dopiero jesienią 119 36

Ratusz zmienia zdanie i zgadza się na zamknięcie ul. Fabrycznej na czas wymiany mostu na Czerniejówce, choć do niedawna urzędnicy twierdzili, że można przeprowadzić budowę bez wyłączania jezdni. Ulica ma być zagrodzona po 10 lutego. Ruch wróci tu jesienią.

AZS UMCS Lublin – ITD24 Remedium Pyskowice 3:0. Warto walczyć do końca

AZS UMCS Lublin – ITD24 Remedium Pyskowice 3:0. Warto walczyć do końca 1 0

W pierwszym w 2019 roku meczu futsaliści AZS UMCS Lublin pokonali u siebie Remedium Pyskowice 3:0, ale kibice na gole musieli czekać do ostatnich minut spotkania

Wieczór Chwały z zespołem Good God
3 lutego 2019, 19:00

Wieczór Chwały z zespołem Good God 1 0

Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie (Droga Męczenników Majdanka 27) zaprasza na Wieczór Chwały z zespołem Good God. Koncert zaplanowano na 3 lutego o godz. 19, po wieczornej mszy.

Urodziła, wrzuciła dziecko do pieca i spaliła. Policja zatrzymała ją na weselu

Urodziła, wrzuciła dziecko do pieca i spaliła. Policja zatrzymała ją na weselu 152 18

Jest akt oskarżenia w sprawie głośnej zbrodni w Majdanie Kozłowieckim. Młoda kobieta tuż po urodzeniu dziecka, zawinęła je w worek, wrzuciła do pieca i spaliła. Zwłoki noworodka w piecu znaleźli jej rodzice

Potrzebny „Plan dla Lubelszczyzny” powiązany z S19

Potrzebny „Plan dla Lubelszczyzny” powiązany z S19 2 6

Do 23 stycznia można zgłaszać uwagi do projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Jedno ze spotkań konsultacyjnych w tej sprawie odbyło się 16 stycznia w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!