Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 grudnia 2009 r.
12:06
Edytuj ten wpis

Tomaszów Lubelski: Mieszkańcy ulicy Petera nie godzą się na budowę stacji segregacji odpadów

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 4 A A

Mieszkańcy domów przy ul. Petera w Tomaszowie Lub. nie zgadzają się na budowie stacji segregacji odpadów. Protest w tej sprawie podpisało ok. 200 osób. Nie pomagają żadne argumenty burmistrza. Sytuacja jest patowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sortowania będzie dla nas katastrofą! – denerwuje się Krzysztof Cuch z ul. Petera. – Od mojego domu zakład będzie najwyżej 200 metrów. To jest absurd! Kto takie inwestycje lokuje w centrum miasta!

– W sąsiedztwie mamy oczyszczalnię ścieków – dodaje Zdzisław Krawczyk, jego sąsiad. – Zapachy stamtąd dochodzące to nie są perfumy. Ma być jeszcze gorzej?

Tomaszów jest w kłopocie. Do końca grudnia miejskie składowisko odpadów musi być zamknięte. Dlaczego? Bo nie spełnia norm, cuchnie i pęka w szwach.

Sprawa wielokrotnie była podnoszona na sesjach rady miasta. Pomysł na jej rozwiązanie był, bo miasto kupiło w pobliskim Rogóźnie 8-hektarową działkę pod budowę nowoczesnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Inwestycja od lat stoi jednak w miejscu, bo została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców (obok planowanej budowy są m.in. źródła rzeki Sołokija oraz obszary lęgowe ptactwa).

– Urzędnicy wpadli na inny pomysł – złości się jeden z mieszkańców ul. Petera. – Teraz u nas chcą na kilkuarowym terenie zrobić sortownię odpadów. Trafiałyby tam śmiecie z miasta i powiatu. Byłyby segregowane, a potem wysyłane gdzieś dalej. Tyle, że taki zakład byłby uciążliwy.

– Wszystko odbywałoby się pod gołym niebem – mówi Krawczyk. – Każda partia byłaby tutaj 36 godz. Nie godzimy się na to.

Decyzja o budowie sortowni zapadła 7 maja. Na plac przy Petera zwieziono już materiały budowlane oraz część maszyn. – Wszystko bez porozumienia z mieszkańcami – denerwują się właściciele okolicznych domów. – UM stawia nas pod ścianą.

Władze Tomaszowa Lub. próbują przekonać do tej budowy mieszkańców. Inwestycja ma kosztować ok. 5,5 mln zł. Miasto stara się o unijne dofinansowanie na ten cel w wysokości 3,8 mln zł.

Sortowania ma być nowoczesna i "nieuciążliwa” dla mieszkańców, a dzięki jej budowie ceny za wywóz śmieci po zamknięciu składowiska nie wzrosną.

Było już kilka zebrań w tej sprawie. Problemowi poświęcono także nadzwyczajną sesje Rady Miejskiej. Protestujący zapewniają jednak, że nie zmienili zdania.

– Będę ich jeszcze raz przekonywał i prosił – mówi Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – To sprawa ważna dla wszystkich mieszkańców miasta. Ta sortownia będzie tymczasowa, do czasu budowy ZZO w Rogóźnie lub na działkach przy ul. Łaszczowieckiej.

Stacja przy Petera ma ruszyć w styczniu. Jej zablokowanie będzie niezwykle kłopotliwe, choćby dlatego, że przetargi zostały już rozstrzygnięte

Sortownia przyjazna środowisku

Odpady zostaną wyselekcjonowane na kilka grup. To m.in. piasek, próchnica (zostanie wytworzona w tzw. komposterze), tworzywa sztuczne oraz tzw. balast. Będzie on stanowił od 30 do 50 proc. całości. Poszczególne grupy będą wykorzystywane w różny sposób np. do rekultywacji dawnego wysypiska. Balast prawdopodobnie pojedzie na składowisko w Mirczu.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
0
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
0
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
0
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
0
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
0
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
0
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
0
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
0
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kto będzie zastępcą prezydenta Żuka? Kto zostanie przewodniczącym rady miasta?

Lublin: Kto będzie zastępcą prezydenta Żuka? Kto zostanie przewodniczącym rady miasta? 3 5

Kadrowe układanki trwają w lubelskim Ratuszu.

Zamojski Marsz Niepodległości. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę [zdjęcia]
galeria

Zamojski Marsz Niepodległości. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę [zdjęcia] 1 1

Uroczystości w Zamościu rozpoczęły się marszem niepodległości, który wyruszył spod pomnika Józefa Piłsudskiego.

Zaduszki z Prusem. Spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie
17 listopada 2018, 11:00

Zaduszki z Prusem. Spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 11 odbędzie się organizowany przez Lubelskie spacery z Prusem i Wydawnictwo Episteme spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej.

Plac w centrum miasta już po przebudowie. Jak się podoba mieszkańcom? [zdjęcia]
galeria

Plac w centrum miasta już po przebudowie. Jak się podoba mieszkańcom? [zdjęcia] 9 11

Są nowe latarnie, drzewa i ławki. Plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku został gruntownie przebudowany. Zmieniła się nie tylko nawierzchnia, zniknęły też schody i murki, a doszły fontanny. Co o zmianach sądzą mieszkańcy miasta?

Metro Exodus: Edycja kolekcjonerska za 245 euro (wideo)
film

Metro Exodus: Edycja kolekcjonerska za 245 euro (wideo) 0 0

Jest też tańsza o blisko 100 euro wersja, ale... bez gry. Co znajdziemy w Metro Exodus: Spartan Collector’s Edition Spartan Edition?

Nastolatka brutalnie zgwałcona na swoich 18. urodzinach
film

Nastolatka brutalnie zgwałcona na swoich 18. urodzinach 179 8

Sprawcy podali 18-latce pigułkę gwałtu, zbiorowo ją wykorzystali, a wszystko nagrywali jej telefonem komórkowym. Do gwałtu doszło na imprezie urodzinowej dziewczyny. Jeden z oskarżonych to przyjaciel ofiary, z którym zna się od dziecka.

Sylwia Matuszczyk (MKS Perła): Defensywa kluczem do sukcesu

Sylwia Matuszczyk (MKS Perła): Defensywa kluczem do sukcesu 0 0

ROZMOWA Z Sylwią Matuszczyk, obrotową MKS Perła Lublin

Uroczystości na Rynku, bieg i koncert. Tak Kraśnik świętował 100-lecie odzyskania niepodległości
Zdjęcia
galeria

Uroczystości na Rynku, bieg i koncert. Tak Kraśnik świętował 100-lecie odzyskania niepodległości 3 1

Uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w Kraśniku od mszy św. za Ojczyznę.

Wieczór Poezji Wincentego Pola w Lublinie
15 listopada 2018, 18:00

Wieczór Poezji Wincentego Pola w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 15 listopada o godz. 18 w Dworku Wincentego Pola (Kalinowszczyzna 13) odbędzie się Wieczór Poezji Wincentego Pola w wykonaniu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.

Lublin: Będzie gruntowna przebudowa ul. Nałkowskich

Lublin: Będzie gruntowna przebudowa ul. Nałkowskich 11 8

W czwartek zatwierdzony został projekt budowy nowej jezdni ul. Nałkowskich od Romera do Żeglarskiej.

Zmarł prof. Jerzy Rebeta, wieloletni wykładowca KUL

Zmarł prof. Jerzy Rebeta, wieloletni wykładowca KUL 0 0

11 listopada 2018 roku zmarł prof. Jerzy Rebeta, politolog i filozof polityki, wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii KUL. Prekursor badań politologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Miał 86 lat.

Koncert "Polskie Piosenki" w Kazimierzu Dolnym
17 listopada 2018, 16:00

Koncert "Polskie Piosenki" w Kazimierzu Dolnym 4 0

17 listopada o godz. 16 w ogrzewanej hali eventowej na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wyjątkowy koncert Polskie Piosenki.

Hitman 2: Premiera. Nowe przygody Agenta 47 (wideo)
film

Hitman 2: Premiera. Nowe przygody Agenta 47 (wideo) 0 0

A kto tu się tak skrada? Sześć dużych lokacji, tryb wieloosobowy Ghost Mode i dobre recenzje. A w tle czai się już Sean Bean.

Znany rugbysta i jego sposób na zdrowy styl życia. "Nigdy nie jest za późno na aktywność"
Magazyn

Znany rugbysta i jego sposób na zdrowy styl życia. "Nigdy nie jest za późno na aktywność" 6 0

Jeden z najlepszych polskich zawodników w rugby, który grał w lidze francuskiej i norweskiej, wielokrotny mistrz polski chce uczyć zdrowego stylu życia. W domu w Konopnicy wymyślił i zbudował w ogrodzie ścieżkę zdrowia. Obok niej, w wolierze mieszkają araukany. Kurki bez ogona, za to z baczkami i bokobrodami. Znoszą kolorowe jajka jak malowanie.

Nowy burmistrz Nałęczowa: "Powstanie obwodnicy to być albo nie być dla utrzymania statusu uzdrowiska"

Nowy burmistrz Nałęczowa: "Powstanie obwodnicy to być albo nie być dla utrzymania statusu uzdrowiska" 17 2

O powodach startu w wyborach, najważniejszych zadaniach, pierwszych decyzjach i oczekujących na spełnienie obietnicach wyborczych rozmawiamy z burmistrzem-elektem gminy Nałęczów, Wiesławem Pardyką, liderem komitetu "Przyjaciele Gminy Nałęczów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!