Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 października 2024 r.
16:08

Turystyczny Zamość. Z roku na rok coraz lepiej

Autor: Zdjęcie autora ak
Przyjmuje się, że sezon turystyczny trwa w Zamościu od majówki do końca września. Najwięcej jest ich latem, ale jesienią oczywiście także przyjeżdżają
Przyjmuje się, że sezon turystyczny trwa w Zamościu od majówki do końca września. Najwięcej jest ich latem, ale jesienią oczywiście także przyjeżdżają (fot. A. Szewc/Archiwum)

Do rekordowego 2019 wciąż jest daleko, ale Zamość ma za sobą kolejny sezon turystyczny lepszy od poprzedniego. Podsumowano go w czwartek. Prezydent miasta mówił o pomysłach na to, by w przyszłości było jeszcze lepiej, zaś goście odwiedzali miasto przez większą część roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Galę z tej okazji organizowały wspólnie Miasto Zamość i Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”. Odbyła się w Zamojskiej Akademii Kultury.

Zanim jeszcze przedstawiono tegoroczne statystyki, głos zabrał Rafał Zwolak. – W lipcu było gorąco, więc ta turystyka była trochę słabsza, w sierpniu już było lepiej, we wrześniu też. Będziemy robili wszystko, by przyszły rok był jeszcze lepszy – stwierdził prezydent Zamościa. I przypomniał swoją dewizę: „rzeczy niemożliwe są do zrealizowania”.

Termy wydłużą sezon

W ten sposób nawiązał do jednego z tematów z kampanii wyborczej czyli zbudowania Term Zamojskich.

Przyznał co prawda, że w trakcie prowadzonych jakiś czas temu badań rzeczywiście stwierdzono, że wody podziemne w jednej części miasta mają niespełna 30 stopni, ale w drugiej jest zupełnie inaczej. – Przy obwodnicy Jana Pawła II i w stronę gminy woda ma między 70 a 80 stopni. Jeżeli uda nam się pozyskać środki i to zrobić, to sezon w Zamościu nam się wydłuży – stwierdził prezydent Zwolak. Zapowiedział także poszukiwania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Zamoyskich. Jest podobno wiele pomysłów na jego wykorzystanie, ale koszt odnowy potężnego, zabytkowego gmachu to kilkaset tysięcy złotych.

Póki co jednak Zamość tych atrakcji zaproponować gościom nie może, ale mimo tego miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO radzi sobie turystycznie całkiem nieźle.

Turystyka w statystykach

Co prawda do wyników sprzed pandemii nadal jest daleko (w 2019 roku Zamość odwiedziło 311 tys. turystów), to jednak kolejne lata, mimo wybuchu wojny w Ukrainie, przynoszą sukcesywne wzrosty w statykach. Przypomnijmy, że w 2020 odnotowano odwiedziny 221 tys. 480 osób, w 2021 – 230 tys. 340, w 2022 – 235 tys., w 2023 – 241.300, a już w bieżącym – 252 tys. 963.

Te dane pokazują, że zainteresowanie Zamościem w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło o ok. 4 proc. Jeszcze lepiej wygląda to w innych miejscowościach Roztocza.

Ze statystyk wynika, że np. Punkt Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie odwiedziło w tegorocznym sezonie ok. 50 tys. osób, czyli o 8 procent więcej niż w 2023. Z kolei Roztoczański Park Narodowy chwalił się przyjęciem do końca w września ponad 322 turystów, czyli o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Z kolei nawet kilkunastoprocentowe wzrosty w statystykach zanotował na swoich obiektach Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Skąd do Zamościa?

Przedstawione podczas podsumowania dane pokazały także, z których części Polski i z jakich krajów pochodziła większość odwiedzających miasto turystów. Wśród Polaków dominowali mieszkańcy województw: pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego czy kujawsko-pomorskiego. Sporo było oczywiście również gości z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski. Wśród cudzoziemców dominowali: Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Amerykanie, Włosi, Anglicy i Czesi.

Nagrody i wyróżnienia

Czwartkowe podsumowanie sezonu zakończyło się wręczeniem nagród i wyróżnień. Ta najważniejsza - Roztoczan trafiła do Miasta Zamość za utworzenie Zamojskiej Akademii Kultury, uznanej za najlepszy produkt turystyczny. A specjalne wyróżnienia prztzyznano: gminie Sułow za urządzenie plaży w Kulikowie, samorządowi Szczebrzeszyna za budowę wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym, a także Roztoczaskiemu Parkowi Narodowemu z okazji jego 50-lecia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium