Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 maja 2023 r.
20:41

Tylko na harfie nie uczą tu grać. Zamojska PSM ma już 75 lat

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Czego jak czego, ale muzyki podczas tego wydarzenia nie brakowało. Były też wspomnienia, podziękowania, gratulacje i wiele życzeń na przyszłość. W czwartkowe popołudnie galę z okazji jubileuszu swojego 75-lecia zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejsca na widowni sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury zajęli licznie zaproszeni goście, m.in. byli dyrektorzy PSM, nauczyciele, absolwenci, ale też obecni uczniowie.

Na imprezę wybrali się np. Piotr Pikor, który uczy się w V klasie PSM i gra na perkusji oraz jego rówieśnica Zuzanna Haniewska, uczennica klasy fortepianu. Mieli okazję słuchać przemówień, ale też oklaskiwać występy swoich starszych i młodszych koleżanek i kolegów ze szkoły muzycznej, m.in. ich Kacpra Pilawy, który podczas galowego koncertu razem z Piotrem Wilgosem wykonywał dwa fortepianowe duety japońskiego kompozytora.

Sami tego chcieliśmy

Jeszcze przed rozpoczęciem części oficjalnej ta trójka 13-latków opowiadała nam o swojej przygodzie z muzyką. Zuzia, Piotrek i Kacper zapewniali, że szkołę muzyczną wybrali dla siebie sami, rodzice wcale ich nie musieli namawiać.

– Ja tak bardzo chciałem grać, że trzy razy zdawałem, żeby się dostać i w końcu się udało – wspomina Piotr. Najpierw planował uczyć się gry na gitarze, ale ktoś z rodziny zasugerował mu perkusję i teraz nie żałuje.

Podobnie zresztą jak jego rówieśnicy. – To daje naprawdę dużą satysfakcję, zwłaszcza, kiedy bierze się udział w konkursach i zdobywa nagrody – tłumaczy Kacper. – Muzyka jest po prostu częścią mojego życia. Tańczyłąm i tańczę w zespole Zamojszczyzna, a gra na fortepianie, to taka dodatkowa pasja – mówi Zuzia, choć zdradza, że po ukończeniu szkoły I stopnia, chciałaby zacząć drugi, ale już może na wokalu.

Kacper też planuje kontynuować naukę w PSM na drugim stopniu. Ale czy zostanie zawodowym muzykiem? – Raczej nie, mam inny plan – śmieje się nastolatek. – A ja bym chciał pójść do wojska i... grać w wojskowej orkiestrze – dorzuca Piotrek.

Szkoła z historią i sukcesami

Tych troje przyjaciół to tylko ułamek spośród blisko 450 obecnych uczniów PSM im. Szymanowskiego w Zamościu. Placówkę tworzy też 62 znakomitych pedagogów, w dużej części aktywnych muzyków, m.in. grających w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Kształcą młodych ludzi z gry na wszystkich instrumentach, z wyjątkiem harfy. Prowadzą nauczanie w sekcjach: fortepianu, instrumentów dętych, perkusyjnych, akordeonu i organów, instrumentów smyczkowych i gitary sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych i klasy śpiewu.
W szkole prowadzone są zajęcia indywidualnie, ale działają również zespoły, np. orkiestra symfoniczna i kameralna smyczkowa I i II stopnia, orkiestra dęta i big-band, chóry, zespoły kameralne wokalne i instrumentalne.

Przez lata zamojska PSM wypracowała swoją markę. Jej uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów, festiwali o randze krajowej i międzynarodowej.

Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów m.in.: Marek Kudlicki, światowej sławy organista, Zygmunt Kubala, wiolonczelista, profesor Instytutu Muzycznego w Brazylii, Teresa Szydłowska, skrzypaczka grająca np. opery w Genui, Rzymie i Neapolu, Jacek Greszta, bas, solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale też np. Gabriela Blicharz, ceniona w Polsce i Europie reżyser dźwięku związana z Filharmonią Narodową w Warszawie, a ponadto Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski - członkowie Grupy Vox oraz Kuba Badach, ceniony wokalista estradowy wykonujący szeroki wachlarz gatunków muzycznych od muzyki pop do jazzu.

Należy też podkreślić, że w tym roku PSM II stopnia kończy trębacz Bartłomiej Kiecana, chyba najbardziej utytułowany dotychczas uczeń – laureat ponad 100 konkursów, przeglądów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkoła Podstawowa w Wojciechowie

Dziecko poza obwodem? Gmina nie chce już płacić za dowóz do szkoły

Przez lata gmina solidarnie opłacała dowóz dla wszystkich dzieci, ale w tym roku lokalne władze postanowiły to zmienić pozbawiając pomocy uczniów uczęszczających do placówek spoza swojego obwodu. Za ich dowóz rodzice mieli płacić 180 zł miesięcznie, ale po negocjacjach stanęło na 100 zł. Rodzice są oburzeni.

Edach Budowlani Lublin zmierzą się w niedzielę z mistrzem Polski

Edach Budowlani w niedzielę zagrają w Lublinie z mistrzem Polski

W meczu kolejki Edach Budowlani Lublin zmierzą się w niedzielę o godzinie 14 z liderem ORLEN Orkanem Sochaczew

„Złota Setka” Dziennika Wschodniego – poznaj wyniki, zobacz galerię
ZŁOTA SETKA 2023, WIDEO
galeria
film

„Złota Setka” Dziennika Wschodniego – poznaj wyniki, zobacz galerię

Już po 28. nagradzamy najlepszych przedsiębiorców naszego regionu. „Złota Setka” Dziennika Wschodniego to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking biznesowy w naszym regionie.

Gala "Złotej Setki" - największych firm Lubelszczyzny. Transmisja na żywo
NA ŻYWO
film

Gala "Złotej Setki" - największych firm Lubelszczyzny. Transmisja na żywo

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa organizowana przez Dziennik Wschodni gala Złotej Setki - największych firm województwa lubelskiego. Transmisję z tego wydarzenia prowadzimy na naszym kanale youtube.

Długo na to czekali. Budowa boisk przy SP nr 3 coraz bliżej finiszu
Puławy
galeria

Długo na to czekali. Budowa boisk przy SP nr 3 coraz bliżej finiszu

Pod koniec września zakończyć mają się trwające od jesieni zeszłego roku prace przy budowie kompleksu boisk sportowych dla Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Brzechwy w Puławach.

Od pomysłu do realizacji: Festyn Europejski w „Siódemce”
galeria

Od pomysłu do realizacji: Festyn Europejski w „Siódemce”

Uczniowie najpierw napisali projekt, a później zorganizowali festyn dla całej społeczności VII LO w Lublinie. Tu każdy mógł się wykazać.

Z tym rakiem da się wygrać. Lublin przypomniał o tym kobietom
Lublin
galeria

Z tym rakiem da się wygrać. Lublin przypomniał o tym kobietom

Ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. To przypomnienie dla wszystkich kobiet, jak ważna jest świadomość i profilaktyka raka piersi.

Jarosław Niezgoda nie zostanie piłkarzem Motoru

Jarosław Niezgoda nie trafi do Motoru Lublin. Co z innymi transferami?

Jarosław Niezgoda trenował z Motorem Lublin i jeszcze tydzień temu wydawało się, że jest szansa, żeby były gracz Wisły Puławy, Legii Warszawa, a ostatnio Portland Timbers z ligi MLS wzmocni beniaminka PKO BP Ekstraklasy. W czwartek Mateusz Stolarski poinformował jednak, że 29-latek nie trafi do Motoru.

Licealiści na tropie sokołów – rajd rowerowy w Lublinie
galeria

Licealiści na tropie sokołów – rajd rowerowy w Lublinie

Uczniowie VI LO w Lublinie wzięli udział w Rajdzie Rowerowym Śladami Sokolników. W tle pamięć o przeszłości, edukacja i dobra zabawa.

Do Chełma zawitały "Czyste Zielone Miasta", a teraz mieszkańcy angażują się w ogólnopolską akcję "Sprzątania świata".

Chełmianie zakasali rękawy. Ponad trzy tysiące osób sprząta miasto

Chełm włącza się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata – Polska”, troszcząc się o swoje otoczenie i przyszłość. Finałem wspólnych działań będzie ekopiknik z wieloma atrakcjami i warsztatami o tematyce ekologicznej.

Puławianie pomagają powodzianom. "Dzielimy się tym,co mamy"
galeria
film

Puławianie pomagają powodzianom. "Dzielimy się tym,co mamy"

Powódź, która uderzyła w południowo-zachodnią Polskę, uruchomiła falę dobroczynnej pomocy ze strony wielu obywateli naszego kraju. Wśród nich znaleźli się puławianie, którzy w ciągu kilku dni przynieśli tony żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt i butelkowanej wody.

Zbadają kręgosłupy dzieci. Za darmo
lublin

Zbadają kręgosłupy dzieci. Za darmo

Dzieci spędzają coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, co może powodować wady postawy. Im wcześniej się zareaguje, tym łatwiej będzie je skorygować. Lublin zaprasza na bezpłatne badania.

Piorun uderzył w DPS na Kośminku
lublin

Piorun uderzył w DPS na Kośminku

Podczas środowej burzy w Dom Pomocy Społecznej na Kośminku uderzył piorun. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dla czworonożnych powodzian. Schronisko zbiera karmę
lublin

Dla czworonożnych powodzian. Schronisko zbiera karmę

Koce, karma, transportery czy smycze. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zbiera dary dla czworonożnych ofiar powodzi.

Skrzyżowanie z DK2 w Sławacinku Nowym

Niebezpieczne skrzyżowanie z DK2. Gmina chce ronda

Ruch jest tu spory, a skrzyżowanie niebezpieczne. Władze gminy Biała Podlaska zabiegają o budowę ronda. GDDKiA jeszcze nie podjęła decyzji w tej sprawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium