Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 kwietnia 2022 r.
18:36

Ukraińscy uczniowie w Zamościu. Polski dopiero "łapią", z matematyką nie ma problemów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
1 0 A A
Szkoła Podstawowa nr 9 przyjęła jak dotąd najwięcej uczniów z Ukrainy spośród wszystkich zamojskich podstawówek.
Szkoła Podstawowa nr 9 przyjęła jak dotąd najwięcej uczniów z Ukrainy spośród wszystkich zamojskich podstawówek. (fot. SP nr 9 Zamość)

Od początku wojny na Ukrainie do Zamościa dotarły tysiące uchodźców. Na dłużej zatrzymali się nieliczni, ale jest ich sporo. To głównie kobiety i dzieci. Do zamojskich przedszkoli i szkół już przyjęto ponad 180 Ukraińców, a wciąż dochodzą kolejni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedszkolaków jest ok. czterdzieściorga, w technikach uczy się kilka osób, w liceach kilkanaście. Najwięcej uczniów z Ukrainy mają podstawówki, a niemal jedną czwartą przyjęła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki. Uczy się tam już 30 młodych uchodźców, a od poniedziałku dojdą kolejne 3 osoby.

Uczniowie, którzy języka polskiego nie znali prawie zupełnie, nie są tu jednak nowością. – Już w zeszłym roku dołączyły do nas dzieci z Ukrainy, a niedługo przed wybuchem wojny przyjęliśmy również dwie siostry z Białorusi – mówi Jerzy Kolano, dyrektor SP nr 9.

Zapewnia, że dzieci, które dołączyły ostatnio, odnajdują się w nowym środowisku bardzo dobrze, bo przez nowych nauczycieli i równieśników, zostały serdecznie przyjęte. Z nauką idzie im różnie, ale nie najgorzej. Młodzi ludzie stosunkowo szybko „łapią” język. – Na pewno łatwiej mają ci trochę starsi, którzy uczyli się angielskiego, więc znają alfabet. Niektórzy już po dwóch tygodniach całkiem przywoicie zaczynają pisać po polsku – opowiada Kolano.

Przypuszcza, że trudność może sprawić młodym Ukraińcom egzamin ósmoklasisty. Ale nie ma wyjścia, bo skoro już są w polskiej szkole, muszą przejść te same etapy, co reszta uczniów. Wiadomo natomiast, że na pewno nowi uczniowie, jako obowiązkowy język nowożytny, będą wybierać najczęściej rosyjski, a nie angielski, jak ich rówieśnicy z Polski.

Język to właściwie największa trudność dla ukraińskich uczniów. Bo okazuje się, że program nauczania na Ukrainie był zbliżony, a w przypadku niektórych przedmiotów, np. matematyki nawet wyższy niż w Polsce.

Samorząd przygotowuje się tymczasem do uruchomienia oddziałów przygotowawczych dla dzieci uchodźców. Budynek przekazała Fundacja Alior Banku. – Jest w bardzo dobrym stanie, właściwie wymaga tylko odświeżenia i umeblowania, ale udało się już znaleźć sponsora. Zechcemy te oddziały uruchomić najszybciej jak się da, może nawet przed świętami – informuje Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość.

Z nauki będzie tam mogło korzystać 165 osób. Ale jej podjęcie w takiej formie nie będzie obowiązkowe. – Zakładamy możliwość przejścia do oddziałów przygotowawczych, ale też wybór obu form nauczania równolegle albo pozostanie wyłącznie przy klasach ogólnodostępnych w szkołach – zapowiada dyr. Kowal.

Wiadomo, że w klasach I-III nowotworzonych oddziałów ma być 20 godzin zajęć tygodniowo, w starszych i ponadpodstawowych odpowiednio więcej. – Z tego 6 musi być przeznaczonych na naukę języka polskiego, a reszta zależeć już będzie od dyrektora. Zakładamy, że te oddziały będą podlegać SP nr 2, która znajduje się najbliżej, ale ostatecznie tę decyzję ma przypieczętować Rada Miasta – zdradza Agnieszka Kowal.

Na razie nie wiadomo, w jakich godzinach prowadzone będą zajęcia w oddziałach przygotowawczych. Mogą to być popołudnia. Uczyć mają czynni zawodowo nauczyciele, w ramach nadgodzin, ale możliwe jest też zatrudnienie emerytów. – Nie wykluczamy, że skorzystamy też z pomocy pedagogów ukraińskich, ale oni podejmą pracę tylko jako wspomagający polskich nauczycieli – wyjaśnia szefowa wydziału oświaty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mecz Motoru z Radomiakiem. Dodatkowe autobusy dla kibiców

Mecz Motoru z Radomiakiem. Dodatkowe autobusy dla kibiców

W poniedziałek Motor na swoim boisku zagra z Radomiakiem. Po meczu ZDiTM podstawi więcej autobusów, by kibice mogli wrócić spokojnie do domów.

Jarmark będzie organizowany na Placu Chopina. Trwa kompletowanie listy wystawców
Puławach

Pierwszy świąteczny jarmark w Puławach. Zapraszają też na Mikołajki

Nie tylko Kazimierz Dolny, ale także Puławy będą miały swój świąteczny jarmark. Jego inaugurację zaplanowano na 6 grudnia. Budki ze świątecznymi ozdobami i przekąskami będą otwarte w każdy weekend aż do świąt.

Nawet po 30 tys. zł dla bezrobotnego. Tylko trzeba mieć pomysł na biznes

Nawet po 30 tys. zł dla bezrobotnego. Tylko trzeba mieć pomysł na biznes

Trzeba mieć pomysł na swój własny biznes. Opisać go i uzasadnić. No i złożyć w terminie wniosek. Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu ma do rozdysponowania spore pieniądze dla bezrobotnych, którzy chcieliby założyć własną działalność gospodarczą.

W ostatnim w 2024 roku meczu na stadionie w Łęcznej miejscowy Górnik wygrał ze Stalą Stalowa Wola

Górnik Łęczna sprawił swoim kibicom prezent na Barbórkę

Górnik Łęczna w końcu zwycięski. Zielono-czarni pokonali w meczu derbowym Stal Stalową Wolę i sprawili swoim kibicom znakomity prezent z okazji Barbórki, którą górnicy obchodzić będą czwartego grudnia

Mikołajki w Zgrzycie. Zagrają: Luxtorpeda i Flapjack
6 grudnia 2024, 18:00

Mikołajki w Zgrzycie. Zagrają: Luxtorpeda i Flapjack

Nie lada atrakcja dla miłośników mocnego grania. W mikołajkowy wieczór (6 grudnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią czołowe polskie kapele: Luxtorpeda i Flapjack.

Co warto zobaczyć w Lublinie? Te miejsca zachwycają turystów i lokalsów
galeria

Co warto zobaczyć w Lublinie? Te miejsca zachwycają turystów i lokalsów

Lublin nazywany jest miastem wielokulturowym. I nie bez powodu, bo w Kozim Grodzie w płynny sposób przeplatają się kultury z różnych stron świata. Tę przeplatankę możemy podziwiać nie tylko czytając historię, ale także przeżywając to na żywo dzięki zabytkom i przepysznej kuchni. Co warto zobaczyć w Lublinie? Jakie zabytki można zwiedzić? A jakich kuchni świata spróbować?

Retro Clubbing
foto
galeria

Retro Clubbing

Co tydzień Helium rozkręca najlepsze imprezki w mieście, nie inaczej było w tę sobotę.... Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Tyran rządził w hali Globus, Start Lublin lepszy od MKS Dąbrowa Górnicza
ZDJĘCIA
galeria

Tyran rządził w hali Globus, Start Lublin lepszy od MKS Dąbrowa Górnicza

Start Lublin rozegrał bardzo dobry mecz i nawet mimo nieobecności swojego najlepszego strzelca – Manu Lecomte pokonał MKS Dąbrowa Górnicza 95:81.

Lublin z lotu ptaka
MAGAZYN

Lublin jest miastem pięknym z natury

Ma wyjątkową konfigurację terenu z dolinami i wzgórzami, co nadaje mu indywidualny charakter. O Lublinie rozmawiamy z Elżbietą Mącik, architektem - urbanistą, przewodniczącą kapituły Konkursu o Kryształową Cegłę organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach koło Zamościa

Zima za pasem, a w hospicjum zepsuł się piec

Sytuacja jest naprawdę poważna, a pomoc niezbędna. W Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych pod Zamościem zepsuł się piec. Naprawa nie ma sensu. Na nowy sprzęt brakuje funduszy. Rozpoczęła się internetowa zbiórka.

Dawid Kubacki zakończył niedzielne zawody na 10. miejscu

Skoki narciarskie. Dwa dni loteryjnego skakania i Polak po raz pierwszy w czołowej dziesiątce

Fińska Ruka była gospodarzem podczas drugiego weekendu z Pucharem Świata. Oba konkursy odbywały się przy mocno wiejącym wietrze, a co za tym idzie były bardzo loteryjne. Najlepiej w tych warunkach poradzili sobie niemieccy i austriaccy skoczkowie

Choinka stanęła tradycyjnie na kwietniku w centrum Rynku Wielkiego

Wielka choinka już stoi. Teraz trzeba ją ubrać

Naturalna, kilkunastometrowa choinka stanęła już na kwietniku w centralnym punkcie Rynku Wielkiego. Drzewo zostało miastu podarowane przez jednego z mieszkańców. W tym tygodniu zostanie przystrojone.

Najlepsze przepisy na adwent. Postne, regionalne i bardzo dobre

Najlepsze przepisy na adwent. Postne, regionalne i bardzo dobre

Od dzisiaj mamy adwent. A w adwencie na Lubelszczyźnie poszczono w środę, piątek i sobotę. A my mamy dla was regionalne przepisy na dania bez mięsa, smaczne i pożywne. W tym pyszne śledzie i rajską zupę z ciasteczkami cynamonowymi

Martyna Goszczyńska dostaje swoje minuty w Orlen Basket Lidze. Na jej zapleczu gra jednak zdecydowanie więcej

AZS UMCS II Lublin pewnie pokonał Eneę AZS AJP II Gorzów Wielkopolski

Rozgrywki I ligi są miejscem, gdzie ogrywają się młode zawodniczki, które nie otrzymują zbyt wielu minut w rozgrywkach Orlen Basket Ligi kobiet

Ziołowa herbatka może poszkodzić. Poziom alkaloidów podwyższony

Ziołowa herbatka może poszkodzić. Poziom alkaloidów podwyższony

Teoretycznie powinna pomagać. Ale w jej składzie wykryto nadmiar alkaloidów pirolizydynowych, co oznacza, że spożycie tej herbatki, zalecanej m.in. małym dzieciom, może po prostu poszkodzić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium