Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 marca 2018 r.
7:25

"Wandalizm historyczny". Chcą powrotu tablicy pamiątkowej Róży Luksemburg

Autor: Zdjęcie autora ask
0 34 A A
(fot. Tenax)

Po Sojuszy Lewicy Demokratycznej także lubelski okręg Partii Razem zaprotestował przeciwko usunięciu tablicy pamiątkowej Róży Luksemburg. O sprawie piszą także niemieckie media.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ze ściany budynku przy ul. Staszica skuto tablicę upamiętniającą Różę Luksemburg. Zamontowana była w 1979 roku na domu, w którym miała się urodzić. Napis (obok portretu profilem, wzorowanym na fotografii Róży z 1907 roku) głosił: W tym domu w 1871 roku urodziła się Róża Luksemburg, wybitna działaczka międzynarodowego ruchu robotniczego. Tablica wisiała aż do zeszłego tygodnia, choć kilka lat po jej wmurowaniu okazało się, że w rzeczywistości rodzina Luksenburgów (nazwisko Rozalii Luksemburg miał zniekształcić urzędnik zapisujący je w dokumentach) mieszkała w innym miejscu, bo przy ul. Kościuszki.

Teraz demontaż okazał się konieczny w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. O tym, że należy ją usunąć stwierdził Instytut Pamięci Narodowej.

Przeciwko demontażowi, który został nazwany„aktem wandalizmu” zaprotestowali członkowie Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Swój sprzeciw wyraziło także Stowarzyszenie Zamość- Nasz Wspólny Dom. Teraz do akcji włączyło się Razem.

– Trudno o lepszy przykład barbarzyńskiej bezmyślności tzw. ustawy dekomunizacyjnej – piszą przedstawiciele Zarząd Okręgu Lubelskiego. – W pamięci świata jest ona bohaterką międzynarodowego ruchu robotniczego i jedną z najoryginalniejszych myślicielek politycznych w historii. Jej pojawienie się pod koniec XIX wieku w „męskim” świecie polityki i idei inspirowało miliony kobiet. Jej niezłomna postawa więźniarki politycznej kolejnych reżimów, samotnej przeciwniczki wojny światowej, wreszcie - ofiary mordu politycznego w 1919 roku, budziła powszechny szacunek.

Sygnatariusze pisma podkreślają, że Róża Luksemburg jest rozpoznawaną na całym świecie ikoną.
– Dla rządzących obecnie poprawiaczy historii jest ona wyłącznie winowajczynią zbrodni totalitaryzmu, które popełniono długo po jej śmierci – uważają.

– Z niepokojem obserwujemy kolejne akty wandalizmu historycznego w wykonaniu funkcjonariuszy rządzącego dziś Prawa i Sprawiedliwości. Historia pisana pod potrzeby polityczne jednego obozu odejdzie w niepamięć w dniu, w którym straci on władzę. Natomiast legenda wybitnej Zamościanki przetrwała rok 1919 i 1989, i przetrwa też rok 2018.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gekon / 19 marca 2018 r. o 09:00
undefined napisał:
"Brawo, precz z komuną!!!"
 styropian z głowy jeszcze się wysypuje...
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 18:30
Trzeba być kompletnym idiotą, żeby niszczyć pamięć po najbardziej znanej w świecie Polce, której pomniki stoją w całej Europie. Czy te darmozjady w IPN-ie nie zdają sobie sprawy, że bez myślicielek i działaczek pokroju Róży Luksemburg nie mieliby ani 8-godzinnego dnia pracy, ani prawa do urlopu, ani emerytur, ani prawa do strajku. Róża nie miała nic wspólnego z sowieckim komunizmem. Mało tego: to ona jako pierwsza ostro krytykowała Lenina, Trockiego i Dzierżyńskiego.
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 23:27
Ciekawe dlaczego PiS nie usuwa nielegalnych pomnikow UPA? Podajcie przynajmniej jeden przyklad kiedy PiS usunal nielegalny pomnik UPA. Nigdy tego nie zrobili.
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 10:06
Jak idiotom wytłumaczyć, ze manifest komunistyczny, to nie to, co z niego zrobił Stalin i ze okres ten nie miał nic wspólnego z komunizmem! Tak samo jak rządy PiSu nie maja nic wspólnego z demokracją! Manifest nie kazał zabijac, tak jak Chrystus nie kazał zabijać, a co robili chrzescijanie w wojnach krzyzowych?!Idee komunistyczne sa szczytne, choć utopijne. Tacy jak Róza Luksemburg zrobili bardzo wiele, ze teraz lepiej nam sie zyje jak kiedys! Idioci do szkól uczyc sie!
Avatar
Potwierdzam - oświecony zamek / 20 marca 2018 r. o 09:35
Prawda, tylko, że zaślepiony pincet plus chodzący deficyt intelektualny tego nie pojmie, to zbyt skomplikowane dla motłochu wypchanego frazesami.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 10:32
Zwykli barbarzyńcy to mało powiedziane, ciury obozowe
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 09:46
Historii nie da się zakrzyczeć i zmienić faktów,Jest wielu chorych którzy chcieliby przypisać sobie osiągnięcia innych,Jeśli ta niby DEKOMUNIZACJA ma być sprawiedliwa i prowadzona przez IPN powinno się w pierwszej kolejności unieważnić wszystkie TYTUŁY NAUKOWE zdobyte w KOMUNISTYCZNYCH UNIWERSYTETACH począwszy od najwyższych dostojników partii politycznych.sejmu.senatu.i ekipy rządzącej.A skorto likwiduje się takie rzeczy jak ta opisana proponuję przegląd lasów w całej POLSCE i usunięcie oznaczeń nagrobków w ramach dekomunizacji.tam też są komuniści.przy okazji można ich degradowac !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Historii nie da się zakrzyczeć i zmienić faktów,Jest wielu chorych którzy chcieliby przypisać sobie osiągnięcia innych,Jeśli ta niby DEKOMUNIZACJA ma być sprawiedliwa i prowadzona przez IPN powinno się w pierwszej kolejności unieważnić wszystkie TYTUŁY NAUKOWE zdobyte w KOMUNISTYCZNYCH UNIWERSYTETACH począwszy od najwyższych dostojników partii politycznych.sejmu.senatu.i ekipy rządzącej.A skorto likwiduje się takie rzeczy jak ta opisana proponuję przegląd lasów w całej POLSCE i usunięcie oznaczeń nagrobków w ramach dekomunizacji.tam też są ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 09:07
Róża Luksemburg, komunistka, była znaną przeciwniczką niepodległości Polski. Ci, którzy chcą ją czcić to w najlepszym wypadku banda nieuków!
Avatar
ament / 19 marca 2018 r. o 08:57
Nie rozumiem mini skali "dekomunizacji"...? Należy wziąć większy rozmach i zburzyć wszystkie budynki, elektrownie, fabryki (tu się prawie udało.. zwracam honor), szkoły, uczelnie szpitale itp wybudowane w okresie PRL, zaorać wszystkie drogi, zabrać wszystkie dyplomy, profesóry itp. Dopiero wtedy Polska będzie "wolna"... Przykładem do naśladowania są tu talibowie i islamiści niszczący dzidzictwo kulturowe z listy UNESCO w imię allaha i dzihadu...
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 05:51
Mosiek w spódnicy zabity przez Szkopów w Berlinie za rozróby komunistyczne nadzieją Zamościa.
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 18:30
Trzeba być kompletnym idiotą, żeby niszczyć pamięć po najbardziej znanej w świecie Polce, której pomniki stoją w całej Europie. Czy te darmozjady w IPN-ie nie zdają sobie sprawy, że bez myślicielek i działaczek pokroju Róży Luksemburg nie mieliby ani 8-godzinnego dnia pracy, ani prawa do urlopu, ani emerytur, ani prawa do strajku. Róża nie miała nic wspólnego z sowieckim komunizmem. Mało tego: to ona jako pierwsza ostro krytykowała Lenina, Trockiego i Dzierżyńskiego.
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 05:51
Mosiek w spódnicy zabity przez Szkopów w Berlinie za rozróby komunistyczne nadzieją Zamościa.
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 23:27
Ciekawe dlaczego PiS nie usuwa nielegalnych pomnikow UPA? Podajcie przynajmniej jeden przyklad kiedy PiS usunal nielegalny pomnik UPA. Nigdy tego nie zrobili.
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 15:34
Słychać wycie? Znakomicie. (cytując klasyka) :)
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 12:10
skowyt żydokomuny bezcenny.....
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 10:06
Jak idiotom wytłumaczyć, ze manifest komunistyczny, to nie to, co z niego zrobił Stalin i ze okres ten nie miał nic wspólnego z komunizmem! Tak samo jak rządy PiSu nie maja nic wspólnego z demokracją! Manifest nie kazał zabijac, tak jak Chrystus nie kazał zabijać, a co robili chrzescijanie w wojnach krzyzowych?!Idee komunistyczne sa szczytne, choć utopijne. Tacy jak Róza Luksemburg zrobili bardzo wiele, ze teraz lepiej nam sie zyje jak kiedys! Idioci do szkól uczyc sie!
Avatar
Potwierdzam - oświecony zamek / 20 marca 2018 r. o 09:35
Prawda, tylko, że zaślepiony pincet plus chodzący deficyt intelektualny tego nie pojmie, to zbyt skomplikowane dla motłochu wypchanego frazesami.
Avatar
Gość / 20 marca 2018 r. o 08:10
Psy jak znajdą zdechłego kota to też się w tej padlinie wytarzają.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 17:40
Uderz w stół, a komuchy się odezwą - czytaj SLD czy Razem. Na szczęście Razem grozi delegalizacja. Prokuratura zajmuje się sprawdzaniem, czy nie jest to partia promująca, nawołująca i odwołująca się do zakazanej prawnie w Polsce zbrodniczej ideologii komunistycznej. Oby tak się stało, wówczas całe to koło wzajemnej komunistycznej adoracji wyląduje tam, gdzie jego miejsce czyli na śmietniku.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 14:51
To nie pierwsza Róża która występowała na szkodę narodu polskiego. Tak kończą zdrajcy, pamięć PO nich ginie bezPOwrotnie.