Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 października 2011 r.
14:24
Edytuj ten wpis

Wiatr wieje, wiatrak szumi i nikomu, nic nie szkodzi

Autor: Zdjęcie autora red
0 5 A A
Farma wiatrowa (Archiwum)
Farma wiatrowa (Archiwum)

Nie żyjemy w świecie ciszy. Otaczają nas dźwięki. Różne. Mniej i bardziej nasilone, mniej i bardziej przyjemne dla ucha. Są także takie, których nie słychać. To infradźwięki. Te generowane przez farmy wiatrowe, jak dowodzą naukowcy, w żaden sposób nie szkodzą człowiekowi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Margonin to niewielka, licząca niespełna 3 tysiące mieszkańców miejscowość położona w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego nad rzeką Margoninką i Jeziorem Margonińskim. Całe miasteczko zajmuje powierzchnię ponad 5 kilometrów kwadratowych.

Żyją w sąsiedztwie wiatraków

To właśnie tutaj prawie dwa lata temu firma EDP Renewables postawiła największą w Polsce farmę wiatrową. To nie przeszkadza, by Margonin rozwijał się turystycznie, a jego mieszkańcy żyli nie tylko z gości przyjeżdżających tutaj na wczasy, ale również z uprawy ziemi.

Henryk Kozłowski wraz żoną i trójką dzieci prowadzi w rodzinnym Margoninie gospodarstwo rolne. Sieje zboża, hoduje zwierzęta. Żyje w sąsiedztwie 60 potężnych turbin wiatrowych stojących w okolicy. Zdążył się już do nich przyzwyczaić i bardzo sobie to "sąsiedztwo” chwali, choć przyznaje, że kiedy EDP Renewables zaczęła inwestycję w Margoninie, pewne obawy miał. Długo zwlekał z podpisaniem umowy, ale w końcu się zdecydował.

– Zastanawiał się wtedy człowiek, czy to nie jacyś oszuści, ale gdzie tam. To solidna firma – zapewnia pan Henryk, który teraz swojej decyzji o oddaniu pola pod wiatraki nie żałuje. – Płacą jak należy – zapewnia rolnik z Margonina.
A co ze zdrowiem?

Pieniądze to jedno, a co z resztą? Wiele osób mieszkających na terenach, gdzie powstają farmy wiatrowe, obawia się właśnie ich wpływu na zdrowie i uciążliwości związanej m.in. z dźwiękiem, który z turbin się wydobywa.

Pan Henryk twierdzi, że to nie jest żaden problem. – Dzieci mam zdrowe, ani mnie ani żonie też nic nie dolega – opowiada. Dodaje, że świetnie w szumie wiatraków chowa się także jego bydło i świnie. A i plony są nie najgorsze.
– Zboże moje aż po sam wiatrak zasiane i rośnie jak należy. Co zbiorę, to moje – zapewnia pan Henryk.

A co z hałasem? Wielkie skrzydła wiatraka wielu przerażają. – Jaki hałas? Najbliższy wiatrak od mojego domu 490 metrów stoi i nawet przy otwartych oknach go nie słychać. Może czasem, w nocy jakiś szum dochodzi, jak wiatr mocniej powieje, ale czy to z wiatraki, czy po prostu konarów drzew? Wydaje mi się, że raczej to drugie – opowiada gospodarz.

Zapewnia, że więcej hałasu potrafią zrobić ludzie i urządzenia, które mają w domu. – Prędzej telewizor czy radio słychać, niż taki wiatrak – zapewnia Henryk Kozłowski.

Czego ucho nie słyszy…
Faktem jest, że wiatraki prądotwórcze wytwarzają infradźwięki, które choć niesłyszalne dla ludzkiego ucha, rozchodzą się po okolicy. Jaki mogą mieć wpływ na ludzi? To zależy od natężenia i długości fali dźwiękowej. Wpływ na zdrowie człowieka mają infradźwięki o wysokim natężeniu ciśnienia akustycznego, czyli powyżej 130dB. Tymczasem wiadomo, że nowoczesne turbiny wiatrowe generują zdecydowanie niższe wartości ciśnienia akustycznego infradźwięków. Jest ono na poziomie 50-70 dB w odległości 150-300 m od turbin. Infradźwięki o takim poziomie są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium