Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 lutego 2023 r.
13:04

Z religią na bakier? Co trzeci uczeń nie chodzi na te lekcje

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
(fot. archiwum )

Ile miasto wydaje na organizację religii w szkołach? Jak wiele osób w związku z tym zatrudnia, a ilu uczniów w tych lekcjach uczestniczy? – interpelację z takimi pytaniami złożył w styczniu jeden z zamojskich radnych. Właśnie otrzymał odpowiedź. Jak wygląda sytuacja?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moje pytania wynikały obserwacji zdarzeń, do jakich dochodziło w ostatnim czasie, m.in. samobójstw czy prób samobójczych wśród młodzieży. Zastanawiałem się czy w związku z tym nie należałoby np. części pieniędzy, które są wydawane na lekcje religii przeznaczyć na zatrudnienie w szkołach psychologów czy organizację jakichś specjalistycznych spotkań, większego wsparcia w tym zakresie. Dla młodych ludzi to chyba ważne, zwłaszcza po okresie pandemii – argumentuje radny Janusz Kupczyk z KWW Zamojska Koalicja Obywatelska.

Z odpowiedzi podpisanej przez wiceprezydent Annę Marię Antos dowiedział się, że w 2021 roku na organizację lekcji religii w Zamościu miasto wydało trochę ponad 3,5 mln zł (w tym wynagrodzenia katechetów i księży pochłonęły ok. 3,1 mln). W 2022 było to już odpowiednio ok. 3,6 i 3,2 mln zł. Na koniec grudnia do nauki tego przedmiotu potrzebnych było ok. 54 etatów, z których ok. 14 zajmowali duchowni.

– Będę wnioskował do prezydenta, by porozumiał się z biskupem, bo w tej formule jest to możliwe do zrealizowania i doprowadził do zmniejszenia liczby godzin religii tygodniowo z dwóch do jednej. To dałoby oszczędności, które można byłoby przeznaczyć właśnie na psychologiczne wsparcie młodzieży – zapowiada Kupczyk, choć szczerze przyznaje, że wątpi, by taki postulat w Zamościu doszedł do skutku.

Na dodatek okazuje się, że zainteresowanie udziałem w lekcjach religii w mieście nie jest 100-procentowe, ale na pewno wyższe niż w większych polskich miastach. Swego czasu głośno było o Łodzi, gdzie w szkołach średnich frekwencja na religii wynosiła zaledwie 50 procent.

Tymczasem w tym roku szkolnym w Zamościu na 4183 uczniów podstawówek w lekcjach religii uczestniczy 4033, więc sporo. Nieco inaczej jest w szkołach średnich. Do tych zamojskich uczęszcza 6972 osób, a na religię chodzi 4730, czyli ciut więcej niż 2/3.

Jednak nie w każdej szkole te proporcje są właśnie takie.

– Nas ten problem nie dotyczy. Musiałbym dokładnie liczyć, ale z tego co się orientuję, na religię nie zdecydowało się 10, maksymalnie 15 procent uczniów – zapewnia Andrzej Garbacik, wicedyrektor I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu. Mówi, że taki wynik szkoła zawdzięcza temu, że ma „fajnych katechetów”, którzy prowadzą lekcje ciekawie, czym zachęcają młodzież do uczestnictwa. – Wiem, że niektórzy, nawet jeśli nie są zapisani, to przychodzą na religię, żeby sobie po prostu pogadać – mówi Garbacik.

Także Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 na frekwencję na religii nie narzeka. – Na ponad 1100 uczniów z uczestnictwa zrezygnowało niewiele ponad 200 – wylicza dyrektor Sylwia Horoszkiewicz. Dodaje, że w klasach pierwszych dotyczy to jednostek, częściej religię odpuszczają sobie uczniowie starsi.

Jej zdaniem nie z powodu buntu przeciwko kościołowi czy wierze, ale raczej z potrzeby „oddechu”. – Często mają nawet 8 godzin zajęć dziennie, więc jeśli jedna w tym czasie wypada wolna, a u nas religia nie jest organizowana ani na pierwszych ani na ostatnich godzinach, to młodzież ten czas wykorzystuje, aby po prostu odpocząć – mówi Horoszkiewicz.

Dodaje również, że zdarzało się, że ci, którzy najpierw z religii rezygnowali, później przychodzili, aby jednak się zapisać. – Bo to nie są zajęcia obowiązkowe, ale ocena liczy się do średniej. Katecheci stawiają z reguły czwórki albo piątki więc można sobie podciągnąć średnią – tłumaczy dyrektor Ekonomika.

W I LO im. Jana Zamoyskiego na religię nie zdecydowała się w tym roku szkolnym mniej więcej 1/4 uczniów. – Ale to niemal taka sama sytuacja jak w poprzednim roku, nie obserwujemy tendencji wzrostowej w tej kwestii – podkreśla Bożena Krupa, dyrektor „starego” ogólniaka.

Przyznaje również, że częściej z religii rezygnują uczniowie starsi, którzy już nie potrzebują do tego zgody rodziców, bo są pełnoletni. – Po prostu sami już o sobie decydują. Niektórzy te wolne godziny wykorzystują np. na zajęcia w szkole muzycznej, ale od lat też obserwujemy, że uczniowie w czasie religii spotykają się np. w bibliotece i rozwiązują zadania z matematyki przygotowując się w ten sposób do matury – tłumaczy Krupa. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kryształ lepszy od Gromu, a Stal Kraśnik od Gryfa i pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Kryształ lepszy od Gromu, a Stal Kraśnik od Gryfa i pozostałe wyniki grupy drugiej Hummel IV ligi

Ważna wygrana zespołu z Werbkowic. Piłkarze Piotra Welcza pokonali u siebie Grom Różaniec 4:1 i wskoczyli na ósme miejsce.

Opolanin – Motor II 3:2 i reszta wyników grupy pierwszej Hummel IV ligi

Opolanin – Motor II 3:2 i reszta wyników grupy pierwszej Hummel IV ligi

Po sensacyjnej porażce na inaugurację wiosny w Hannie, tym razem piłkarze Opolanina pokazali się z dużo lepszej strony. Podopieczni Daniela Koczona ograli u siebie rezerwy Motoru Lublin 3:2.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 83:58

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 83:58

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wyraźnie gorszy od PolskiejStrefyInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Mimo porażki podopieczne Krzysztofa Szewczyka wciąż są w dobrej sytuacji w kontekście walki o awans do finału

Co zrobią radni prezydenta Żuka? PiS zgłosił uchwałę broniącą Jana Pawła II

Co zrobią radni prezydenta Żuka? PiS zgłosił uchwałę broniącą Jana Pawła II

Stanowisko w obronie „dobrego imienia i pamięci” Jana Pawła II trafi pod obrady podczas czwartkowej sesji lubelskiej Rady Miasta. W projekcie złożonym przez radnych PiS jest mowa o potępieniu „haniebnych ataków, mających zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć” o papieżu.

Całe życie w telefonie, czyli „Czarne skrzynki” w Zamojskim Domu Kultury
5 kwietnia 2023, 18:00

Całe życie w telefonie, czyli „Czarne skrzynki” w Zamojskim Domu Kultury

Premiera już niebawem. Wejściówki są do wzięcia za darmo. Wystarczy się po nie zgłosić, a później obejrzeć premierę spektaklu „Czarne skrzynki” przygotowanego przez młodzieżową grupę teatralną „Drobiazg” działającą w Zamojskim Domu Kultury.

Sokół Konopnica – Wisła Grupa Azoty II Puławy 1:1. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]
galeria

Sokół Konopnica – Wisła Grupa Azoty II Puławy 1:1. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]

Lubelska klasa okręgowa Sokół Konopnica został w zimie solidnie wzmocniony. Być może te ruchy transferowe pozwoliły podopiecznym Tomasza Prasnala zremisować z Wisłą Grupa Azoty II Puławy

Po czterech latach SPAM wraca do Chatki Żaka

Po czterech latach SPAM wraca do Chatki Żaka

Już w najbliższy piątek, 31 marca, w Chatce Żaka rozpocznie się XIII Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Ostatni raz SPAM odbył się w 2019 roku.

Orion Niedrzwica – KS Cisowianka Drzewce 0:8. Zostało im 14 kroków

Orion Niedrzwica – KS Cisowianka Drzewce 0:8. Zostało im 14 kroków

KS Cisowianka Drzewce na inaugurację rundy wiosennej rozbił Orion Niedrzwica aż 8:0. Podopieczni Łukasza Gizy zaaplikowali ekipie Jacka Paździora w tym sezonie już 13 goli

Zaczął się czas wielkanocnych kiermaszów. Tak wyglądał ten w Galerii Olimp. Zdjęcia
galeria

Zaczął się czas wielkanocnych kiermaszów. Tak wyglądał ten w Galerii Olimp. Zdjęcia

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych już się powoli zaczynają. To także czas, kiedy są organizowane kiermasze. Można na nich kupić nie tylko wypieki czy wędliny, ale także ozdoby świąteczne. Tak było np. podczas weekendowego kiermaszu społecznego w Galerii Olimp.

Zmarł prof. Witold Matwiejczyk z KUL

Zmarł prof. Witold Matwiejczyk z KUL

Informację o śmierci naukowca podał Instytut Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Białej Podlaskiej stanie replika samolotu. To wspomnienie po fabryce
Magazyn

W Białej Podlaskiej stanie replika samolotu. To wspomnienie po fabryce

Chociaż istniała tylko 16 lat, to była jedną z najnowocześniejszych fabryk okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Mowa o Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Dziś w Białej Podlaskiej śladów materialnych po niej już nie ma, ale o lotnicze tradycje dba miejscowy oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.

Stomil Olsztyn – Motor Lublin 2:1. Pierwsza porażka od października

Stomil Olsztyn – Motor Lublin 2:1. Pierwsza porażka od października

Stomil przerwał świetną passę Motoru. Piłkarze z Olsztyna wygrali niedzielne spotkanie 2:1. Dla gości to była dopiero druga ligowa porażka pod wodzą Goncalo Feio. Ta pierwsza miała miejsce 29 października, kiedy lublinianie przegrali u siebie z Polonią Warszawa 0:1.

Piotr Wysocki: W "Popiołach" umarłem, w "Czterech Pancernych" dostałem trzy kule przez pierś

Piotr Wysocki: W "Popiołach" umarłem, w "Czterech Pancernych" dostałem trzy kule przez pierś

Piotr Wysocki. Niezapomniany książę Jan Gintułt w „Popiołach”. Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. 50 lat na scenie i 80 lat w życiu. Legenda Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ojciec Piotra Wysockiego, perkusisty zespołów Kobranocka i Atrakcyjny Kazimierz. Wciąż zakochany w życiu. W ostatnim spektaklu sezonu „Amadeusz” Petera Shaffera ze sceny nie mówi ani słowa. A jednak przez publiczność przechodzi prąd.

Dyrektor szpitala wspomina Covid-19: W ciągu pierwszego tygodnia odeszło z pracy ok. 400 osób
magazyn

Dyrektor szpitala wspomina Covid-19: W ciągu pierwszego tygodnia odeszło z pracy ok. 400 osób

Podczas pierwszej fali ustawiały się do nas kolejki karetek. Stało ich po 7-10 z całego województwa, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów itd. Przywozili nam pacjentów z temperaturą powyżej 38 stopni. Wtedy na wynik testu czekało się 3-4 dni - rozmowa z Piotrem Rybakiem, dyrektorem szpitala specjalistycznego w Puławach.

Chodzi o jedno: skuteczniej przekazać swoje geny

Chodzi o jedno: skuteczniej przekazać swoje geny

Selekcja naturalna poradzi sobie z niską dzietnością. Nawet jeśli niewielka część kobiet zdecyduje się na posiadanie dzieci, to będzie to oznaczać, że w puli genowej pozostaną osoby o silnej potrzebie posiadania potomstwa. W konsekwencji może dojść do zmiany trendu – mówi prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium