Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 sierpnia 2010 r.
19:54
Edytuj ten wpis

Zamoyscy nie rezygnują z milionów, chcą nieruchomości w Zwierzyńcu

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 33 A A

Wojewoda lubelska umorzyła właśnie postępowanie w sprawie roszczeń spadkobierców ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego. Ci zapowiadają, że nie zrezygnują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O nieruchomości w Zwierzyńcu starają się spadkobiercy Jana Zamoyskiego, w tym jego syn Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. Chcieli, by wojewoda uznała, że nieruchomości położone w Zwierzyńcu należące dawniej do Ordynacji Zamoyskiej nie podlegają przepisom dekretu PKWN z 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Gdyby decyzja była pozytywna, oznaczałaby dla Zamoyskich możliwość starania się o odszkodowania od Skarbu Państwa za odebrane po wojnie nieruchomości. Ale takiej decyzji nie ma. Powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z marca 2010 roku, wojewoda postępowanie umorzyła.

– Trybunał uznał bowiem, że tego rodzaju kwestie rozstrzygają jedynie sądy powszechne. Dlatego wojewoda nie może podejmować merytorycznych rozstrzygnięć w tej sprawie – mówi Rafał Przech z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Na tym nie koniec. W swoim marcowym postanowieniu TK stwierdził też, że paragraf na który najczęściej powoływali się, ci którzy chcieli odzyskać odebrany majątek, nie obowiązuje już od ponad 50 lat. M.in. dlatego burmistrz Zwierzyńca śpi spokojnie.

– Rozumiem, że postanowienie Trybunału Konstytucyjnego zamyka drogę do roszczeń o zwrot nieruchomości. Przynajmniej w oparciu o kwestionowanie dekretu o reformie rolnej – mówi burmistrz Jan Skiba. – Gdyby jednak okazało się, że jest inaczej, gmina ma tylko niewielkie działki przy dawnym tartaku, które kiedyś należały do Zamoyskich. Pozostałe nieruchomości są albo w prywatnych rękach, albo należą do Skarbu Państwa.

To dotyczy również zwierzynieckiego browaru, w sprawie którego toczy się odrębne postępowanie.

Czy potomkowie Jana Zamoyskiego będą nadal walczyć? – A dlaczego miałbym z tego rezygnować? – pyta Marcin Zamoyski. Ale o szczegółach swoich dalszych kroków rozmawiać nie chce. Dziennikarzom zarzuca zaś szukanie taniej sensacji. – Należałoby raczej spytać, dlaczego przez 20 lat żaden polski rząd nie zrobił nic w sprawie Ustawy reprywatyzacyjnej.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2010 o 22:59
0
no zamościaninie , repetycję z historii to ty powinieneś zrobic
Avatar
Zamościanin / 7 sierpnia 2010 o 15:59
0
W tamtych czasach szlachetki się kształciły,chłop miał być anelfabetą i słuchać plebana.Nie piszcie głupot Król latyfundii nie rozdawał.Za zasługi otrzymywali ziemię,ale nie w szalonych rozmiarach.Za nim cokolwiek napiszesz poducz się historii.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2010 o 17:42
0
gnida dworska
Avatar
anty / 6 sierpnia 2010 o 14:26
0
co za problem własność to własność. Jeśli komuś się wydaje że hrabia tylko chłopa po grzbiecie lał to jest głupi.
Każdy właściciel musi się nieźle pogłówkować jak tu zarobić a nie dołożyć do interesu. Tylko w PRL robol i tempy chłop był najlepszy i solą tej ziemi. Liczy się głowa i umiejętność przewidywania, a nie ciężka praca.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2010 o 11:30
0
gnida to gnida
Avatar
Gnidowaty / 6 sierpnia 2010 o 09:57
0
[quote name='Gość' date='05 sierpień 2010 - 23:55 ' timestamp='1281045318' post='325588']
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyciągnąć wnioski
[/quote]
Król nie zabrał, car nie zabrał, II RP nie zabrała, Hitler nie zabrał. Zabrała za to PRL, która przyjechała do Polszy na krasnom tankie i wyzwolila nas z okupacji hitlerowskiej. Natomiast okupacja sowiecka trwała 50 lat. A w niektórych głowach trwa do dziś.
[quote name='Gość' date='05 sierpień 2010 - 23:55 ' timestamp='1281045318' post='325588']
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyc... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2010 o 23:55
0
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyciągnąć wnioski
Avatar
Walenty / 5 sierpnia 2010 o 20:45
0
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Zamościa. Nigdy bym się nie spodziewał, że na starość przyjdzie mi żyć tak jak i Panu wśród swoich wilków. W Europie Zachodnie po rozgromieniu Szkopów oddano właścicielom wszystkie nieruchomości, które podczas okupacji szkopskiej utracili. Z wiadomych względów nie była to pełna rekompensata. Bo ta hitlerowska swołocz nigdy nie rozliczyła się ze zrabowanych dzieł sztuki czy ograbionego złota. Podobnie jak nasi sąsiedzi ze wschodu. Słynny napis "trafiejny" i nie lzia. A ja mwię Panu na serio, że wrócą jeszcze czasy gdy upominający się o swoją własność pójdą do piergla. Tak jak ojciec Jana Kiepury. Gdy po wyzwoleniu upomniał się o "Patrię" to go wsadzili do więzienia. Od tamtej pory minęło 60 lat i czyja jest "Patria". Żyła Marta Egert, żyją dzieci śpiewaka i "Patria" stoi w centrum Krynicy i tym pragmatykom co tak walczyli i wywalczyli t,zw. "wolną Polskę " to wcale nie przeszkadza. Zobacz Pan ilu Pan ma wrogów w samym Zamościu. Nie mogą Panu i rodzinie zasłużonej dla RP darować uciułanego przez wieki majątku. Natomiast rozdziawiają buzie i zachwycają się majątkami zdobytymi właśnie w "wolnej Polsce" przez: Krauzego, Kulczyka, Stkłosę i innych. Panu wypominają ciężką pracę chłopów, że to Oni (chłopi) wypracowali ten majątek. Jestem pewien, że Pana przodkowie lepiej chłopom płacili za pracę niż obecni krezusi nam. Tylko wtedy głupi chłop poszedł do żydowskiej karczmy i przepił pieniądze ale to uszło uwadze linkowco. Życzę pomyślnego zakończenia sprawy co nnie będzie takie proste. Wświecie cywilizowanym własność to święta rzecz. Mówi się tam, że własność jest potrzebna człowiekowi jak powietrze. Bez niego nie można żyć. W Polcse jest tak jak śpiewał śp. Kazio Grześkowiak. "To je mojje" i "Chłop żywemu nie przepuści"> Prawdę mówił Minister Bek. Niemiec zabierze mi wolność a sowiet duszę. Minęło 50 lat sowieckiej niewoli i niestety nasz kochany Minister nie mylił się. A będzie jeszcze gorzej.
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Zamościa. Nigdy bym się nie spodziewał, że na starość przyjdzie mi żyć tak jak i Panu wśród swoich wilków. W Europie Zachodnie po rozgromieniu Szkopów oddano właścicielom wszystkie nieruchomości, które podczas okupacji szkopskiej utracili. Z wiadomych względów nie była to pełna rekompensata. Bo ta hitlerowska swołocz nigdy nie rozliczyła się ze zrabowanych dzieł sztuki czy ograbionego złota. Podobnie jak nasi sąsiedzi ze wschodu. Słynny napis "trafiejny" i nie lzia. A ja mwię Panu na serio, że wróc... rozwiń
Avatar
Maciej / 5 sierpnia 2010 o 18:44
0
Popieram Zamojskich. Pomijając fakt, że jest jedna z najbardziej zasłużonych rodzin dla Rzeczpospolitej, to zwrot majątku im przysługuje jak każdemu ograbionemu.
Avatar
edi / 5 sierpnia 2010 o 16:37
0
[quote name='kułak' date='05 sierpień 2010 - 09:06 ' timestamp='1280991967' post='325243']
Oj, widzę że wielu forumowiczów to osoby wychowane w ideologii PRLu i dla nich prywatna własność to mdłe pojęcie. A gdyby tak was, jednego z drugim, z dnia na dzień wyrzucono z waszego własnego domu, bo budynek był potrzebny np. na stołówkę i klubokawiarnię, to też byście pokornie pospuszczali głowy i pogodzili się z tym? Gdyby zarekwirowano wam majątek bo jakiś partyjny kacyk postanowił urządzić na waszej ziemi kołchoz, to także uznalibyście to za "sprawiedliwość dziejową"? Można dyskutować czy Zamoyski jest dobrym prezydentem miasta czy nie, ale nie można mu zarzucić, że wyciąga rękę po nieswoją własność. Prawie cała "potęga" gospodarcza PRLu, zwłaszcza w rolnictwie została zbudowana na majątkach zagrabionych dawnym właścicielom i musiał kiedyś przyjść czas na rozliczenie tego.
[/quote]
A, kuźba,te pany to skąd te majątki tak niby mieli? Z Wenus im spadły albo z Marsa? I nie pieroż mi, że się tak żenili, żeby powiększać majątek. Żenić to się mogli, ale pierwotnie to te swoje włości skąd wzięli? Czy aby nie "zdobyczne" to było, co?
[quote name='kułak' date='05 sierpień 2010 - 09:06 ' timestamp='1280991967' post='325243']
Oj, widzę że wielu forumowiczów to osoby wychowane w ideologii PRLu i dla nich prywatna własność to mdłe pojęcie. A gdyby tak was, jednego z drugim, z dnia na dzień wyrzucono z waszego własnego domu, bo budynek był potrzebny np. na stołówkę i klubokawiarnię, to też byście pokornie pospuszczali głowy i pogodzili się z tym? Gdyby zarekwirowano wam majątek bo jakiś partyjny kacyk postanowił urządzić na waszej ziemi ko... rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2010 o 22:59
0
no zamościaninie , repetycję z historii to ty powinieneś zrobic
Avatar
Zamościanin / 7 sierpnia 2010 o 15:59
0
W tamtych czasach szlachetki się kształciły,chłop miał być anelfabetą i słuchać plebana.Nie piszcie głupot Król latyfundii nie rozdawał.Za zasługi otrzymywali ziemię,ale nie w szalonych rozmiarach.Za nim cokolwiek napiszesz poducz się historii.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2010 o 17:42
0
gnida dworska
Avatar
anty / 6 sierpnia 2010 o 14:26
0
co za problem własność to własność. Jeśli komuś się wydaje że hrabia tylko chłopa po grzbiecie lał to jest głupi.
Każdy właściciel musi się nieźle pogłówkować jak tu zarobić a nie dołożyć do interesu. Tylko w PRL robol i tempy chłop był najlepszy i solą tej ziemi. Liczy się głowa i umiejętność przewidywania, a nie ciężka praca.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2010 o 11:30
0
gnida to gnida
Avatar
Gnidowaty / 6 sierpnia 2010 o 09:57
0
[quote name='Gość' date='05 sierpień 2010 - 23:55 ' timestamp='1281045318' post='325588']
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyciągnąć wnioski
[/quote]
Król nie zabrał, car nie zabrał, II RP nie zabrała, Hitler nie zabrał. Zabrała za to PRL, która przyjechała do Polszy na krasnom tankie i wyzwolila nas z okupacji hitlerowskiej. Natomiast okupacja sowiecka trwała 50 lat. A w niektórych głowach trwa do dziś.
[quote name='Gość' date='05 sierpień 2010 - 23:55 ' timestamp='1281045318' post='325588']
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyc... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2010 o 23:55
0
szlachta i magnateria otrzymywali majątki ziemskie i urzędy zwiazane z majątkami od suwenera czyli od króla za większe lub mniejsze zasługi , prosty lud i mieszczanie wg króla nie mieli zasług i nie mogli z kasy skarbu państwa otrzymywać nadań ziemskich zresztą byli z innej sfery , krotko mówiąc uprzywilejowani otrzymywali majątki pochodziły ze skarbu państwa i król który je nadawał mógł je także zabrać - proszę wyciągnąć wnioski
Avatar
Walenty / 5 sierpnia 2010 o 20:45
0
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Zamościa. Nigdy bym się nie spodziewał, że na starość przyjdzie mi żyć tak jak i Panu wśród swoich wilków. W Europie Zachodnie po rozgromieniu Szkopów oddano właścicielom wszystkie nieruchomości, które podczas okupacji szkopskiej utracili. Z wiadomych względów nie była to pełna rekompensata. Bo ta hitlerowska swołocz nigdy nie rozliczyła się ze zrabowanych dzieł sztuki czy ograbionego złota. Podobnie jak nasi sąsiedzi ze wschodu. Słynny napis "trafiejny" i nie lzia. A ja mwię Panu na serio, że wrócą jeszcze czasy gdy upominający się o swoją własność pójdą do piergla. Tak jak ojciec Jana Kiepury. Gdy po wyzwoleniu upomniał się o "Patrię" to go wsadzili do więzienia. Od tamtej pory minęło 60 lat i czyja jest "Patria". Żyła Marta Egert, żyją dzieci śpiewaka i "Patria" stoi w centrum Krynicy i tym pragmatykom co tak walczyli i wywalczyli t,zw. "wolną Polskę " to wcale nie przeszkadza. Zobacz Pan ilu Pan ma wrogów w samym Zamościu. Nie mogą Panu i rodzinie zasłużonej dla RP darować uciułanego przez wieki majątku. Natomiast rozdziawiają buzie i zachwycają się majątkami zdobytymi właśnie w "wolnej Polsce" przez: Krauzego, Kulczyka, Stkłosę i innych. Panu wypominają ciężką pracę chłopów, że to Oni (chłopi) wypracowali ten majątek. Jestem pewien, że Pana przodkowie lepiej chłopom płacili za pracę niż obecni krezusi nam. Tylko wtedy głupi chłop poszedł do żydowskiej karczmy i przepił pieniądze ale to uszło uwadze linkowco. Życzę pomyślnego zakończenia sprawy co nnie będzie takie proste. Wświecie cywilizowanym własność to święta rzecz. Mówi się tam, że własność jest potrzebna człowiekowi jak powietrze. Bez niego nie można żyć. W Polcse jest tak jak śpiewał śp. Kazio Grześkowiak. "To je mojje" i "Chłop żywemu nie przepuści"> Prawdę mówił Minister Bek. Niemiec zabierze mi wolność a sowiet duszę. Minęło 50 lat sowieckiej niewoli i niestety nasz kochany Minister nie mylił się. A będzie jeszcze gorzej.
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Zamościa. Nigdy bym się nie spodziewał, że na starość przyjdzie mi żyć tak jak i Panu wśród swoich wilków. W Europie Zachodnie po rozgromieniu Szkopów oddano właścicielom wszystkie nieruchomości, które podczas okupacji szkopskiej utracili. Z wiadomych względów nie była to pełna rekompensata. Bo ta hitlerowska swołocz nigdy nie rozliczyła się ze zrabowanych dzieł sztuki czy ograbionego złota. Podobnie jak nasi sąsiedzi ze wschodu. Słynny napis "trafiejny" i nie lzia. A ja mwię Panu na serio, że wróc... rozwiń
Avatar
Maciej / 5 sierpnia 2010 o 18:44
0
Popieram Zamojskich. Pomijając fakt, że jest jedna z najbardziej zasłużonych rodzin dla Rzeczpospolitej, to zwrot majątku im przysługuje jak każdemu ograbionemu.
Avatar
edi / 5 sierpnia 2010 o 16:37
0
[quote name='kułak' date='05 sierpień 2010 - 09:06 ' timestamp='1280991967' post='325243']
Oj, widzę że wielu forumowiczów to osoby wychowane w ideologii PRLu i dla nich prywatna własność to mdłe pojęcie. A gdyby tak was, jednego z drugim, z dnia na dzień wyrzucono z waszego własnego domu, bo budynek był potrzebny np. na stołówkę i klubokawiarnię, to też byście pokornie pospuszczali głowy i pogodzili się z tym? Gdyby zarekwirowano wam majątek bo jakiś partyjny kacyk postanowił urządzić na waszej ziemi kołchoz, to także uznalibyście to za "sprawiedliwość dziejową"? Można dyskutować czy Zamoyski jest dobrym prezydentem miasta czy nie, ale nie można mu zarzucić, że wyciąga rękę po nieswoją własność. Prawie cała "potęga" gospodarcza PRLu, zwłaszcza w rolnictwie została zbudowana na majątkach zagrabionych dawnym właścicielom i musiał kiedyś przyjść czas na rozliczenie tego.
[/quote]
A, kuźba,te pany to skąd te majątki tak niby mieli? Z Wenus im spadły albo z Marsa? I nie pieroż mi, że się tak żenili, żeby powiększać majątek. Żenić to się mogli, ale pierwotnie to te swoje włości skąd wzięli? Czy aby nie "zdobyczne" to było, co?
[quote name='kułak' date='05 sierpień 2010 - 09:06 ' timestamp='1280991967' post='325243']
Oj, widzę że wielu forumowiczów to osoby wychowane w ideologii PRLu i dla nich prywatna własność to mdłe pojęcie. A gdyby tak was, jednego z drugim, z dnia na dzień wyrzucono z waszego własnego domu, bo budynek był potrzebny np. na stołówkę i klubokawiarnię, to też byście pokornie pospuszczali głowy i pogodzili się z tym? Gdyby zarekwirowano wam majątek bo jakiś partyjny kacyk postanowił urządzić na waszej ziemi ko... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 17 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 13 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 10 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 23 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 37 16

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 16 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.