Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 marca 2020 r.
13:09

2 mln złotych na walkę z koronawirusem. Marszałek: Jeśli będzie taka potrzeba jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty

9 25 A A
Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci
Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci (fot. Piotr Michalski)

Zarząd województwa przeznaczył dzisiaj już kolejny milion złotych na walkę z koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tydzień temu przeznaczyliśmy milion złotych na doposażenie w respiratory, teraz na zaopatrzenie w ochronę osobistą personelu oraz dodatkowe środki i wyroby medyczne – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty, które będą zabezpieczać bezpieczeństwo białego personelu, który walczy z koronawirusem. To oni walczą na pierwszej linii frontu.

Do dyspozycji są cztery rejony operacyjne państwowego ratownictwa medycznego – Lublin, Biała Podlaska, Chełm i Zamość. – W chwili obecnej oprócz zadań ustawowych te zespoły wykonują zadania dedykowane dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub zakażonych – powiedział Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. – To dwa zespoły ratownictwa medycznego w Lublinie, dwa w Zamościu oraz po jednym w Białej Podlaskiej i Chełmie.

Ratownicy i łóżka

Niezależnie od tego, w każdym zespole ratownictwa medycznego powstały zespoły, które pobierają lub transportują próbki do badań pobrane od pacjentów objętych kwarantanną. – Do chwili obecnej Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie wykonało ponad 221 takich wyjazdów – po próbki i po pacjentów. Stacje w Chełmie - 35, Białej Podlaskiej - 17 i Zamościu – 18 – wyliczył dyr. Matej.

Szpitale wojewódzkie, które biorą aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci oraz szpitale z oddziałami zakaźnymi dla dorosłych - w Chełmie i Białej Podlaskiej.

– Dysponujemy ponad 70 miejscami w tych jednostkach, zajętych jest w tej chwili połowa. Mamy możliwość rozwinięcia bazy o dodatkowe 20 łóżek dla małych pacjentów i w razie potrzeby o kolejne 30 dla dorosłych w szpitalu Jana Bożego oraz o 50 łóżek w szpitalu Chełmie – powiedział Matej.

Szpitale marszałkowskie mają też 2720 tzw. łóżek ostrych. – To łóżka, które w każdej chwili mogą wesprzeć szpitale, które w dalszej kolejności byłyby ewentualnie przekształcane w jednoimienne szpitale zakaźne, takie jak szpital w Puławach – tłumaczył Matej. – Odciążając ten szpital przejmujemy to obciążenie w dużej mierze w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Na razie SOR przy al. Kraśnickiej nie zauważa nadmiernego napływu pacjentów, ale na wszelki wypadek zostały tam przygotowane dodatkowe zespoły personelu pielęgniarskiego i lekarskiego.

Sprzęt

Szpitale marszałkowskie mają 159 respiratorów dla dorosłych, 20 neonatologicznych i 73 transportowe. – Dokonujemy zakupów kolejnych 10 dla naszych jednostek. Niezależnie od tego dyrektorzy złożyli zapotrzebowanie u wojewody na zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony. Pierwsze umowy zostały już podpisane – powiedział dyr. Matej. – Na razie szpitale nie wykazują dodatkowego zapotrzebowania na leki i wyroby medyczne.

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy al. Kraśnickiej jest dysponentem środków ochrony dla całego szpitala. Zabezpiecza swój personel, a także innych oddziałów w przypadku pojawienia się pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Teraz pacjenci mogą trafiać tam trafić tylko przez SOR, bo przyjęcia planowe zostały wstrzymane.

Szpital podjął też decyzję, że cześć personelu pielęgniarskiego i lekarskiego będzie przebywała na urlopach ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu razie np. kwarantanny innych pracowników będzie można ich „uruchomić”, bo przebywają w bezpiecznych warunkach w domu.

Na ile wystarczy środków ochrony dla personelu?

– W zależności od liczby przyjmowanych pacjentów, uzupełnienia są realizowane na bieżąco z Agencji Rezerw Materiałowych i w ramach inicjatyw własnych szpitala. Codziennie do godz. 9 mamy raport o stanie ochrony osobistej oraz personelu podlegającemu kwarantannie lub innej absencji chorobowej. Na razie zagrożenia w tej kwestii nie widzimy – powiedział dyr. Matej. – Jest też możliwość uzyskania dodatkowych środków ochrony osobistej od wytwórców, którzy deklarują pomoc przy szyciu kombinezonów i maseczek, takich, które są akceptowane przez wojewodę i jego zespół zarządzania kryzysowego oraz wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:20
+7
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
to efekt wieloletniej pracy  dzieci stojących i zbierające pieniądze pod kościołami - a nie praca jednego namaszczonego lewackiego celebryty
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł.
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł. rozwiń
Avatar
??? / 17 marca 2020 r. o 13:23
+5
Jakie nieruchomości posiada w Warszawie fundacja "Bez barier' Kwaśniewskich, fundacja 'Batorego" czy spółki Owsiaka? Jakimi nieruchomościami dysponował Inst.Wałęsy
  jak wygląda majątek premiera? za co prezes chciał budować wieże? co z Banasiem i jego kamieniczkami?
Avatar
Ewkamarchewka / 17 marca 2020 r. o 13:22
+5
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
  odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
Avatar
apsik / 17 marca 2020 r. o 13:15
+4
Doposażając szpitale pamiętajcie też o tych, dzięki którym życie się toczy. Pracują apteki, pracują sklepy. Dajcie grosz jakiś na ochronę tych pracowników. I zamknijcie wreszcie markety budowlane, bo tam się życie rodzinno- towarzyskie toczy.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 13:13
+4
2 mln, a nie 2 mld ????
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:18
+3
Jurek jak Jurek ,ale gdzie jaro???? A ten wyskakuje z 2 bankami, to śmiech na sali,
JARO ODZYSKAŁ POLAKOM MILIARDY !!! KTÓRE SQSYNY LEWACKIE KRADLIŚCIE POLAKOM !!!!
I przekazał te miliardy na TVPiS i Rydzyka.
Avatar
Yogi / 17 marca 2020 r. o 13:48
+3
Ja nie wiem po co urzedy sa dalej otwarte a zamkniete dla interesantow? Pracuja tam ludzie co moga miedzy soba roznosic wirusa. Skad wiadomo kto z kim po pracy sie widzi a pizniej wracaja do urzedu.
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:45
+2
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
to efekt wieloletniej pracy  dzieci stojących i zbierające pieniądze pod kościołami - a nie praca jednego namaszczonego lewackiego celebryty
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł.
Myślę, że gdyby miał takie wsparcie medialne od samego początku, takie naglośnienie w mediach jakie miał Jureczek, to nie miał by większych problemów z organizacją takiej akcji.
O widzisz... Trzeba mieć odpowiednią siłę przebicia, której wy, malkontenci, nie posiadacie, bo potraficie jedynie siedzieć na d*pach przed monitorami i krytykować tych, co coś dla ogółu zrobili. Owsiak poświęcił kawał życia na tę akcję i zrobił bardzo dużo dla ludzi. I nie, nie musisz mu być wdzięczny. On nie ogranicza sprzętu - ma ratować życie i zdrowie wszystkich. A ty się go czepiasz. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś z tego sprzętu nie skorztstasz. A jeśli jesteś młodym człowiekiem, to już skorzystałeś - choćby z urządzeń do przesiewowego badania słuchu, który od lat służy polskim noworodkom. Ale krytykuj Owsiaka dalej...
O widzisz... Trzeba mieć odpowiednią siłę przebicia, której wy, malkontenci, nie posiadacie, bo potraficie jedynie siedzieć na d*pach przed monitorami i krytykować tych, co coś dla ogółu zrobili. Owsiak poświęcił kawał życia na tę akcję i zrobił bardzo dużo dla ludzi. I nie, nie musisz mu być wdzięczny. On nie ogranicza sprzętu - ma ratować życie i zdrowie wszystkich. A ty się go czepiasz. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś z tego sprzętu nie skorztstasz. A jeśli jesteś młodym człowiekiem, to już skorzystałeś - choćby z urządzeń do... rozwiń
Avatar
abc / 17 marca 2020 r. o 14:13
+2
W Bożym Janie brakuje niemal wszystkiego!!!! Łącznie z dyrektorem,który jest ....na zwolnienu.Maski pod jakiś chory wydział, odzież zwykła kpina.Zenada i jeszcze raz żenada.Bez względu na kolor jadu jaki wypluwacie drodzy przedmówcy będziecie się leczyć sami,ponieważ nikt z personelu nie będzie narażał siebie i własnej rodziny.
  Maski są pod wydział, bo niektórzy radośnie wynosili całe kartony do domu. A druga sprawa, to część dostawców, którzy pozrywali kontrakty, bo stwierdzili, że na wolnym rynku sprzedadzą teraz maseczki drożej. Nie wiem który z przypadków dotyczył Bożego Jana, ale pretensje proszę kierować, do tych "sprytnych".
  Maski są pod wydział, bo niektórzy radośnie wynosili całe kartony do domu. A druga sprawa, to część dostawców, którzy pozrywali kontrakty, bo stwierdzili, że na wolnym rynku sprzedadzą teraz maseczki drożej. Nie wiem który z przypadków dotyczył Bożego Jana, ale pretensje proszę kierować, do tych "sprytnych". rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 13:50
+2
niech Duda odda dwa miliardy które przeznaczył na TV w której jeździ i się lansuje i śmieje do ekranu i da służbie zdrowia, teraz szpitale tego potrzebują
Avatar
gość / 17 marca 2020 r. o 16:26
0
A gdzie jest Caritas, gdzie kasa?
Avatar
??? / 17 marca 2020 r. o 15:33
+1
 Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
 jak nic o jarosławie strachliwym pisane '
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:45
+2
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
to efekt wieloletniej pracy  dzieci stojących i zbierające pieniądze pod kościołami - a nie praca jednego namaszczonego lewackiego celebryty
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł.
Myślę, że gdyby miał takie wsparcie medialne od samego początku, takie naglośnienie w mediach jakie miał Jureczek, to nie miał by większych problemów z organizacją takiej akcji.
O widzisz... Trzeba mieć odpowiednią siłę przebicia, której wy, malkontenci, nie posiadacie, bo potraficie jedynie siedzieć na d*pach przed monitorami i krytykować tych, co coś dla ogółu zrobili. Owsiak poświęcił kawał życia na tę akcję i zrobił bardzo dużo dla ludzi. I nie, nie musisz mu być wdzięczny. On nie ogranicza sprzętu - ma ratować życie i zdrowie wszystkich. A ty się go czepiasz. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś z tego sprzętu nie skorztstasz. A jeśli jesteś młodym człowiekiem, to już skorzystałeś - choćby z urządzeń do przesiewowego badania słuchu, który od lat służy polskim noworodkom. Ale krytykuj Owsiaka dalej...
O widzisz... Trzeba mieć odpowiednią siłę przebicia, której wy, malkontenci, nie posiadacie, bo potraficie jedynie siedzieć na d*pach przed monitorami i krytykować tych, co coś dla ogółu zrobili. Owsiak poświęcił kawał życia na tę akcję i zrobił bardzo dużo dla ludzi. I nie, nie musisz mu być wdzięczny. On nie ogranicza sprzętu - ma ratować życie i zdrowie wszystkich. A ty się go czepiasz. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś z tego sprzętu nie skorztstasz. A jeśli jesteś młodym człowiekiem, to już skorzystałeś - choćby z urządzeń do... rozwiń
Avatar
abc / 17 marca 2020 r. o 14:32
-5
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
to efekt wieloletniej pracy  dzieci stojących i zbierające pieniądze pod kościołami - a nie praca jednego namaszczonego lewackiego celebryty
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł.
 Myślę, że gdyby miał takie wsparcie medialne od samego początku, takie naglośnienie w mediach jakie miał Jureczek, to nie miał by większych problemów z organizacją takiej akcji.
 Myślę, że gdyby miał takie wsparcie medialne od samego początku, takie naglośnienie w mediach jakie miał Jureczek, to nie miał by większych problemów z organizacją takiej akcji. rozwiń
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:20
+7
Gdzie jest teraz Jurek 0. ? Gdzie są zebrane przez dzieci miliony? gdzie ta słynna pomoc szpitalom i wsparcie? Zastanawiające jak szybko znika ktoś,kto chce ratować i zabawić świat! I jak mało ma do zaoferowania w sytuacji wymagającej wsparcia finansowego dla chorych i szpitali. Brawa tym co obstawiali tego konia!
odszukaj sobie statystki szpitalne na temat respiratorów i sprawdź, jaką część z tych, którymi chwali się minister zdrowi, kupiła Orkiestra, a ile rząd- możesz być zaskoczony
to efekt wieloletniej pracy  dzieci stojących i zbierające pieniądze pod kościołami - a nie praca jednego namaszczonego lewackiego celebryty
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł.
To zorganizuj podobną akcję od samego początku - zobaczysz, jak to miło, ciepło i wygodnie. Mundrołek sprzed ekranu komputera się znalazł. rozwiń
Avatar
___K___ / 17 marca 2020 r. o 14:18
+3
Jurek jak Jurek ,ale gdzie jaro???? A ten wyskakuje z 2 bankami, to śmiech na sali,
JARO ODZYSKAŁ POLAKOM MILIARDY !!! KTÓRE SQSYNY LEWACKIE KRADLIŚCIE POLAKOM !!!!
I przekazał te miliardy na TVPiS i Rydzyka.
Avatar
abc / 17 marca 2020 r. o 14:13
+2
W Bożym Janie brakuje niemal wszystkiego!!!! Łącznie z dyrektorem,który jest ....na zwolnienu.Maski pod jakiś chory wydział, odzież zwykła kpina.Zenada i jeszcze raz żenada.Bez względu na kolor jadu jaki wypluwacie drodzy przedmówcy będziecie się leczyć sami,ponieważ nikt z personelu nie będzie narażał siebie i własnej rodziny.
  Maski są pod wydział, bo niektórzy radośnie wynosili całe kartony do domu. A druga sprawa, to część dostawców, którzy pozrywali kontrakty, bo stwierdzili, że na wolnym rynku sprzedadzą teraz maseczki drożej. Nie wiem który z przypadków dotyczył Bożego Jana, ale pretensje proszę kierować, do tych "sprytnych".
  Maski są pod wydział, bo niektórzy radośnie wynosili całe kartony do domu. A druga sprawa, to część dostawców, którzy pozrywali kontrakty, bo stwierdzili, że na wolnym rynku sprzedadzą teraz maseczki drożej. Nie wiem który z przypadków dotyczył Bożego Jana, ale pretensje proszę kierować, do tych "sprytnych". rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 13:50
+2
niech Duda odda dwa miliardy które przeznaczył na TV w której jeździ i się lansuje i śmieje do ekranu i da służbie zdrowia, teraz szpitale tego potrzebują
Avatar
Yogi / 17 marca 2020 r. o 13:48
+3
Ja nie wiem po co urzedy sa dalej otwarte a zamkniete dla interesantow? Pracuja tam ludzie co moga miedzy soba roznosic wirusa. Skad wiadomo kto z kim po pracy sie widzi a pizniej wracaja do urzedu.
Avatar
Ktos / 17 marca 2020 r. o 13:46
-1
Koniec PiSlandii, chcemy dowodów!!!! Historie z palca wyssane.