Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 marca 2010 r.
12:58
Edytuj ten wpis

Co Ci się należy od przychodni

0 6 A A

Kiedy przyjmuje lekarz rodzinny i gdzie się zgłosić, gdy już nie przyjmuje? Jakie kompetencje ma lekarz pierwszego kontaktu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Świadczenia zdrowotne podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18, z wyłączeniem sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. W filiach świadczeniodawcy poz pacjenci mogą być przyjmowani w czasie krótszym niż w godzinach od 8 do 18, jeżeli w tych godzinach mają dostęp do innego miejsca udzielania pomocy medycznej przez danego świadczeniodawcę poz.

Świadczeniodawca ma obowiązek zapewnić w godzinach dostępności funkcjonowanie gabinetu zabiegowego, w tym punktu szczepień – minimum raz w tygodniu także po godz. 15.

Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam jednak otrzymamy pomoc tylko w nagłych przypadkach, np. w stanie zagrożenia życia.

Jakie obowiązki i uprawnienia ma lekarz poz?

Świadczenia gwarantowane lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują:
* poradę lekarską, udzielaną w warunkach ambulatoryjnych,
* poradę lekarską, udzielaną w domu pacjenta, w przypadkach uzasadnionych jego stanem zdrowia,
* świadczenia w ramach profilaktyki chorób układu krążenia,
* poradę patronażową,
* świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej,
* badania bilansowe, w tym badania przesiewowe,
* szczepienia ochronne, realizowane zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Co może i co powinien robić lekarz pierwszego kontraktu?

* Kierowanie na badania diagnostyczne

Jeżeli w wyniku udzielonej porady zachodzi konieczność wykonania badań, lekarz poz wystawia pisemne skierowanie oraz wskazuje pacjentowi laboratorium, w którym zostaną one wykonane nieodpłatnie. Materiał do badań laboratoryjnych może być pobrany także w domu pacjenta.

*Skierowanie do specjalisty lub do szpitala

Lekarz poz kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników badań diagnostycznych, zleconych zgodnie z aktualną wiedzą i praktyką medyczną. Jest to potwierdzeniem rozpoznania, będącego podstawą wystawienia skierowania.

*Wypisywanie recept według zalecenia lekarza specjalisty

Lekarz poz może wystawić pacjentowi receptę na leki, które zastosował lekarz w poradni specjalistycznej, tylko wówczas, jeżeli otrzyma pisemną informację od lekarza specjalisty (tzw. informację dla lekarza kierującego/poz).

*Zlecenia na wyroby medyczne – ortopedyczne i środki pomocnicze

Lekarz poz, w sytuacjach uzasadnionych medycznie, może wystawić zlecenie na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi takimi jak balkoniki i podpórki ułatwiające chodzenie, pieluchomajtki czy inne przedmioty ortopedyczne. Lekarz poz nie może wystawiać pacjentowi zleceń na środki pomocnicze i wyroby medyczne będące środkami ortopedycznymi w czasie trwania leczenia w szpitalach, hospicjach, zakładach opiekuńczych.

*Kierowanie na rehabilitację

Lekarz poz może wystawić pacjentowi skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w poradni rehabilitacyjnej lub w domu pacjenta. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne należy zarejestrować we właściwej placówce w ciągu 30 dni od daty wystawienia, w innym przypadku starci ono swoją ważność.

*Skierowanie do leczenia uzdrowiskowego

Wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, lekarz poz bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, wskazania i ewentualne przeciwwskazania do niego. Skierowanie przesyłane jest do oddziału wojewódzkiego NFZ. Do skierowania lekarz dołącza aktualne wyniki podstawowych badań (OB, morfologia krwi, analiza moczu, EKG), wykonanych na swoje zlecenie i swój koszt. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Jeżeli w tym okresie leczenie nie może być rozpoczęte, skierowanie jest odsyłane do lekarza kierującego, a o fakcie tym pisemnie zawiadamiany jest także pacjent.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Cukiereczek / 14 czerwca 2010 o 18:26
0
AAA! Informacje od specjalisty o moich lekach uważam za nie do końca w porządku. Mam cukrzyce i za każdym razem i tak muszę się tłumaczyć jakie leki jakie paski potrzebuje. Ostatnio miałam sytuacje kiedy to lekarza zażądał tegoż druku wypełnionego od mojego specjalisty ponieważ on nie wierzy ze mam cukrzyce!! Idiota!! Co z tego ze wyglądam ładnie, jestem zgrabna i dbam o siebie. Powinien się cieszyć a nie snuć podejrzenia! Albo gdy chciałam 3 rożne rodzaje pasków testowych gdyż mam 3 rożne glukometry- znowu niedowierzanie i podejrzenia. Pewnie komuś sprzedaje potajemnie na rynku!! To nie ważne ze sam fakt ze mam 3 glukometry ( jeden codzienny, 2 na zapas, 3 bo jest mały wygodny podroży) co daje mi psychiczna ulge, wygode i mozliwosc lepszej samokontroli! I to sa lekarze? Nawet większość nie wie jak leczyc cukrzyce. Mysla ze samym ruchem i dieta moge sie pozbyc choroby! A co jeszcze ciekawsze, jak to pewien lekarz stwierdził - nie mam niepełnosprawności bo nie wyglądam na nią. Oczywiście ze mam stopień niepełnosprawności lekki ze względu na ową cukrzyce- nie ważne. nie wyglądam na chora to mi sie nie należy. NONSENS!!! Ten temat nadaje sie do TV!
AAA! Informacje od specjalisty o moich lekach uważam za nie do końca w porządku. Mam cukrzyce i za każdym razem i tak muszę się tłumaczyć jakie leki jakie paski potrzebuje. Ostatnio miałam sytuacje kiedy to lekarza zażądał tegoż druku wypełnionego od mojego specjalisty ponieważ on nie wierzy ze mam cukrzyce!! Idiota!! Co z tego ze wyglądam ładnie, jestem zgrabna i dbam o siebie. Powinien się cieszyć a nie snuć podejrzenia! Albo gdy chciałam 3 rożne rodzaje pasków testowych gdyż mam 3 rożne glukometry- znowu niedowier... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:30
0
zwykłe zrozumienie problemu. To znaczy że jak złapiesz gorączkę to idziesz do szpitala, czy czekasz na stan nagły? poczytaj sobie, może będziesz mądrzejszy i nie będziesz się wymądrzał na tematy o których nie masz pojęcia
www.nfz-lublin.pl/ubezpieczony/zasady_swiadcz/2.nocna.pdf
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:23
0
Gość napisał:
co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do szpitala! Nie wiem jak można pisać takie głupoty, czy nad tym nikt nie panuje? To jest wprowadzanie ludzi w błąd! Potem się skarżą, że w sobotę poszli do szpitala ze sraczką i lekarz ich nie przyjął, albo odesłał do lekarza rodzinnego i robi się wielka afera jaki to lekarz zły!!!!

PS. Nie jestem lekarzem[/quote]


Drogi Gościu, cytując kawałek artykułu, pokusiłbyś się o zacytowanie całego akapitu.

a ten brzmi tak:
[quote]Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam jednak otrzymamy pomoc tylko w nagłych przypadkach, np. w stanie zagrożenia życia.


czyżby zaćmienie czy zwykła złośliwość?


czyżby zaćmienie czy zwykła złośliwość? rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:16
0
Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego.


co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do szpitala! Nie wiem jak można pisać takie głupoty, czy nad tym nikt nie panuje? To jest wprowadzanie ludzi w błąd! Potem się skarżą, że w sobotę poszli do szpitala ze sraczką i lekarz ich nie przyjął, albo odesłał do lekarza rodzinnego i robi się wielka afera jaki to lekarz zły!!!!

PS. Nie jestem lekarzem


co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do... rozwiń
Avatar
ners / 4 marca 2010 o 18:23
0
Właśnie najlepiej skierować pacjenta do SOR-u bo wtedy nie trzeba się narobić. A tam pełna diagnostyka, wszyscy latają jak w ukropie bo boją się że pacjent niezadowolony napisze skargę. A dlaczego nikt nie pomyśli że lekarz rodzinny powinien leczyć swoich pacjentów a nie ich odsyłać.Może wystawiać im rachunki za leczenie w SORze, które należy do lekarza rodzinnego. Jak sama dłużej na to popatrzę to widzę ze to jest jakieś nienormalne. Niedioszacowane kontrakty na SOR, zadłużenie, które systematycznie plasuje SOR na najbardziej zadłużonym oddziale w szpitalu i nic więcej. Może ktoś z kadry zarządzającej w Ministerstwie dostrzeże rzeczy które widzą pracownicy SOR-ów. Może jakaś szacunkowa ankieta która wskaże wagę problemu.Dla mnie wszystko jest proste-lekarz rodzinny leczy swoich pacjentów a oni nie wysiadują w SORach i nie generują kosztów bezsensowną diagnostyką, którą można przeznaczyć dla naprawdę chorych bądź urazowych pacjentów w stanie zagrożenia zdrowotnego.
Właśnie najlepiej skierować pacjenta do SOR-u bo wtedy nie trzeba się narobić. A tam pełna diagnostyka, wszyscy latają jak w ukropie bo boją się że pacjent niezadowolony napisze skargę. A dlaczego nikt nie pomyśli że lekarz rodzinny powinien leczyć swoich pacjentów a nie ich odsyłać.Może wystawiać im rachunki za leczenie w SORze, które należy do lekarza rodzinnego. Jak sama dłużej na to popatrzę to widzę ze to jest jakieś nienormalne. Niedioszacowane kontrakty na SOR, zadłużenie, które systematycznie plasuje SOR na najbardziej zadłużonym odd... rozwiń
Avatar
rtet / 4 marca 2010 o 17:13
0
wlasnie ,lekarz ma obowiazek przyjąć pacjenta.Tymczasem idę do przychodni na KUL-u i o 10 słyszę,że nie ma numerków.I jeszcze te rozwrzeszczane baby i tan grubas z rejestracji pouczają mi,że trzeba przychodzić rano.Kto tych ludzi tam zatrudnia.Wrzeszczą ,krzyczą.Oczywiście w przychodni ludzi nie ma ale reglamentacja wprowadzona.Numerki powinny być dla ludzi,żeby wiedzieli kiedy wejść a nie dla lekarza.Wyznaczy sobie kilka numerków i się byczy.Kasę z Funduszu to biorą na wszystkich a przyjmować to tylko wybranych.
Avatar
Cukiereczek / 14 czerwca 2010 o 18:26
0
AAA! Informacje od specjalisty o moich lekach uważam za nie do końca w porządku. Mam cukrzyce i za każdym razem i tak muszę się tłumaczyć jakie leki jakie paski potrzebuje. Ostatnio miałam sytuacje kiedy to lekarza zażądał tegoż druku wypełnionego od mojego specjalisty ponieważ on nie wierzy ze mam cukrzyce!! Idiota!! Co z tego ze wyglądam ładnie, jestem zgrabna i dbam o siebie. Powinien się cieszyć a nie snuć podejrzenia! Albo gdy chciałam 3 rożne rodzaje pasków testowych gdyż mam 3 rożne glukometry- znowu niedowierzanie i podejrzenia. Pewnie komuś sprzedaje potajemnie na rynku!! To nie ważne ze sam fakt ze mam 3 glukometry ( jeden codzienny, 2 na zapas, 3 bo jest mały wygodny podroży) co daje mi psychiczna ulge, wygode i mozliwosc lepszej samokontroli! I to sa lekarze? Nawet większość nie wie jak leczyc cukrzyce. Mysla ze samym ruchem i dieta moge sie pozbyc choroby! A co jeszcze ciekawsze, jak to pewien lekarz stwierdził - nie mam niepełnosprawności bo nie wyglądam na nią. Oczywiście ze mam stopień niepełnosprawności lekki ze względu na ową cukrzyce- nie ważne. nie wyglądam na chora to mi sie nie należy. NONSENS!!! Ten temat nadaje sie do TV!
AAA! Informacje od specjalisty o moich lekach uważam za nie do końca w porządku. Mam cukrzyce i za każdym razem i tak muszę się tłumaczyć jakie leki jakie paski potrzebuje. Ostatnio miałam sytuacje kiedy to lekarza zażądał tegoż druku wypełnionego od mojego specjalisty ponieważ on nie wierzy ze mam cukrzyce!! Idiota!! Co z tego ze wyglądam ładnie, jestem zgrabna i dbam o siebie. Powinien się cieszyć a nie snuć podejrzenia! Albo gdy chciałam 3 rożne rodzaje pasków testowych gdyż mam 3 rożne glukometry- znowu niedowier... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:30
0
zwykłe zrozumienie problemu. To znaczy że jak złapiesz gorączkę to idziesz do szpitala, czy czekasz na stan nagły? poczytaj sobie, może będziesz mądrzejszy i nie będziesz się wymądrzał na tematy o których nie masz pojęcia
www.nfz-lublin.pl/ubezpieczony/zasady_swiadcz/2.nocna.pdf
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:23
0
Gość napisał:
co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do szpitala! Nie wiem jak można pisać takie głupoty, czy nad tym nikt nie panuje? To jest wprowadzanie ludzi w błąd! Potem się skarżą, że w sobotę poszli do szpitala ze sraczką i lekarz ich nie przyjął, albo odesłał do lekarza rodzinnego i robi się wielka afera jaki to lekarz zły!!!!

PS. Nie jestem lekarzem[/quote]


Drogi Gościu, cytując kawałek artykułu, pokusiłbyś się o zacytowanie całego akapitu.

a ten brzmi tak:
[quote]Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam jednak otrzymamy pomoc tylko w nagłych przypadkach, np. w stanie zagrożenia życia.


czyżby zaćmienie czy zwykła złośliwość?


czyżby zaćmienie czy zwykła złośliwość? rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2010 o 22:16
0
Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego.


co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do szpitala! Nie wiem jak można pisać takie głupoty, czy nad tym nikt nie panuje? To jest wprowadzanie ludzi w błąd! Potem się skarżą, że w sobotę poszli do szpitala ze sraczką i lekarz ich nie przyjął, albo odesłał do lekarza rodzinnego i robi się wielka afera jaki to lekarz zły!!!!

PS. Nie jestem lekarzem


co za deb***izm. Pismaku! Każda przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia swoim pacjentom całodobowej opieki, przy czym jeśli twoja przychodnia jest zamknięta to dyżur pełni ta jednostka służby zdrowia, z którą twoja przychodnia ma podpisaną umowę na taką opiekę, może to być inna przychodnia, SOR lub stacja pogotowia, tego się musisz dowiedzieć. Oczywiście w stanach nagłych idziesz na SOR lub dzwonisz na pogotowie, ale jak dostałeś np. anginy lub biegunki w piątek o 18 to nie idziesz z tym do... rozwiń
Avatar
ners / 4 marca 2010 o 18:23
0
Właśnie najlepiej skierować pacjenta do SOR-u bo wtedy nie trzeba się narobić. A tam pełna diagnostyka, wszyscy latają jak w ukropie bo boją się że pacjent niezadowolony napisze skargę. A dlaczego nikt nie pomyśli że lekarz rodzinny powinien leczyć swoich pacjentów a nie ich odsyłać.Może wystawiać im rachunki za leczenie w SORze, które należy do lekarza rodzinnego. Jak sama dłużej na to popatrzę to widzę ze to jest jakieś nienormalne. Niedioszacowane kontrakty na SOR, zadłużenie, które systematycznie plasuje SOR na najbardziej zadłużonym oddziale w szpitalu i nic więcej. Może ktoś z kadry zarządzającej w Ministerstwie dostrzeże rzeczy które widzą pracownicy SOR-ów. Może jakaś szacunkowa ankieta która wskaże wagę problemu.Dla mnie wszystko jest proste-lekarz rodzinny leczy swoich pacjentów a oni nie wysiadują w SORach i nie generują kosztów bezsensowną diagnostyką, którą można przeznaczyć dla naprawdę chorych bądź urazowych pacjentów w stanie zagrożenia zdrowotnego.
Właśnie najlepiej skierować pacjenta do SOR-u bo wtedy nie trzeba się narobić. A tam pełna diagnostyka, wszyscy latają jak w ukropie bo boją się że pacjent niezadowolony napisze skargę. A dlaczego nikt nie pomyśli że lekarz rodzinny powinien leczyć swoich pacjentów a nie ich odsyłać.Może wystawiać im rachunki za leczenie w SORze, które należy do lekarza rodzinnego. Jak sama dłużej na to popatrzę to widzę ze to jest jakieś nienormalne. Niedioszacowane kontrakty na SOR, zadłużenie, które systematycznie plasuje SOR na najbardziej zadłużonym odd... rozwiń
Avatar
rtet / 4 marca 2010 o 17:13
0
wlasnie ,lekarz ma obowiazek przyjąć pacjenta.Tymczasem idę do przychodni na KUL-u i o 10 słyszę,że nie ma numerków.I jeszcze te rozwrzeszczane baby i tan grubas z rejestracji pouczają mi,że trzeba przychodzić rano.Kto tych ludzi tam zatrudnia.Wrzeszczą ,krzyczą.Oczywiście w przychodni ludzi nie ma ale reglamentacja wprowadzona.Numerki powinny być dla ludzi,żeby wiedzieli kiedy wejść a nie dla lekarza.Wyznaczy sobie kilka numerków i się byczy.Kasę z Funduszu to biorą na wszystkich a przyjmować to tylko wybranych.