Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 kwietnia 2009 r.
10:55
Edytuj ten wpis

Gdzie ma szukac pomocy pacjent poszkodowany przez lekarza?

W Polsce obowiązuje prawo, które ma zniechęcić poszkodowanych do wnoszenia pozwów przeciwko lekarzom. A szacuje się, że w Polsce każdego roku lekarze popełniają 20 - 30 tysięcy błędów i wypadków medycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W Polsce obowiązuje prawo, które ma zniechęcić poszkodowanych do wnoszenia pozwów przeciwko lekarzom, którzy popełnili błędy medyczne - uważa dr Adam Sandauer przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, które pomaga pacjentom w całej Polsce. - Ułatwia to oddalanie roszczeń pacjentów.

Po leczeniu bardziej chory

Niedawno Stowarzyszenie przeanalizowało 650 wybranych losowo skarg. Aż 37 proc. z nich dotyczyło porodu i tego, co stało się z matką lub dzieckiem. Kobiety skarzą się, że lekarze nie podejmują w porę decyzji o cesarski cięciu. W efekcie rodzą się dzieci z porażeniem mózgowym lub urazem splotu ramiennego.
24 proc. skarg dotyczyło zakażeń wewnątrzszpitalnych (WZW, gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej, bakterie coli, grzyby) i wystąpienia sepsy.

Po leczeniu bardziej chory

Niedawno Stowarzyszenie przeanalizowało 650 wybranych losowo skarg. Aż 37 proc. z nich dotyczyło porodu i tego, co stało się z matką lub dzieckiem. Kobiety skarzą się, że lekarze nie podejmują w porę decyzji o cesarski cięciu. W efekcie rodzą się dzieci z porażeniem mózgowym lub urazem splotu ramiennego.
24 proc. skarg dotyczyło zakażeń wewnątrzszpitalnych (WZW, gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej, bakterie coli, grzyby) i wystąpienia sepsy.

Nie rozpoznał zawału

9 proc. skarg dotyczyło zbagatelizowania objawów rozpoczynającego się zawału mięśnia sercowego. Np. pacjenta odesłano z izby przyjęć szpitala do domu.
8 proc. skarg napisali pacjenci, którzy przeszli operacje tarczycy i uszkodzono im nerwy krtaniowe. 4 proc. skarg dotyczyło uszkodzenia stawów żuchwowo- skroniowych przy protetyce stomatologicznej.
5 proc. pacjentów miało problemy zdrowotne, bo przy zabiegu chirurgicznym pozostawiono w ich ciele jakiś przedmiot.
Te 6 kategorii zdarzeń obejmuje aż 87 proc. skarg.

Prawo przeciwko pacjentowi

W Polsce nie ma publicznego programu leczenia schorzeń jatrogennych (będących niekorzystnym wynikiem leczenia). - Za to poszkodowanych, którzy domagają się pomocy, odsyła się do sądów, by tam dowodzili popełnienia błędu lekarskiego. Często jest to tzw. "wsadzanie na minę" - uważa przewodniczący Stowarzyszenia.
Obowiązują ogólne zasady prawa cywilnego.

Na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia szpitalowi czy lekarzowi, że powstanie szkody jest zawinione. Niezależnie od tego, że szkoda istnieje, wszelkie wątpliwości dotyczące jej powstania są interpretowane na korzyść pozwanego, zgodnie z zasadą "niewinny póki winy mu się nie udowodni".

- Dla sądu dowodami są: dokumentacja medyczna (w znacznej części sporządzona przez sprawcę), zeznania świadków (najczęściej lekarzy z tego samego szpitala) i opinia biegłych, kolegów po fachu sprawcy - wylicza dr Sandauer. - Przy obowiązujących zasadach dowodzenia, po postępowaniach sądowych trwających wiele lat, pozwy są często oddalane przez sądy, bo: "mimo istnienia szkody powodowi nie udało się udowodnić związku przyczynowego jej powstania z niewłaściwym leczeniem" (lub bardzo podobnie).

Przewodniczący dodaje, że w takim postanowieniu sąd często obciąża pacjenta kosztami sądowymi i zobowiązuje do zwrotu kosztów poniesionych przez pozwanego (koszta pełnomocnika).

Propozycje Stowarzyszenia

Stowarzyszenie uważa, że podobnie jak istnieje prawo pracy czy prawo prasowe, należy wprowadzić odrębne przepisy prawa dotyczące błędów i wypadków medycznych.

Ponieważ leczenie ma prowadzić do poprawy stanu zdrowia, to w wypadku pojawienia się szkody w trakcie leczenia, należy ciężar udowodnienia winy za to, co się stało, rozłożyć na obie strony - uważa przewodniczący.

Stowarzyszenie apeluje o wprowadzenie zmian w postępowaniu sądowym, które spowodują, iż:

- po udowodnieniu przez poszkodowanego pojawienia się szkody: pacjent powinien udowodnić, iż naruszono procedury medyczne, co stanowi błąd; pozwany lekarz lub szpital powinni starać się udowodnić, iż nie naruszono procedur medycznych.

- wydając wyrok, sąd powinien starać się ustalić, czy nastąpiło naruszenie procedur i popełniono błąd, czy też procedur nie naruszono i szkoda jest wynikiem niezawinionej komplikacji.

-w wypadku oddalenia pozwu, obciążać powoda kosztami sądowymi można byłoby tylko wtedy, gdy zostanie udowodnione, iż błąd nie został popełniony, zaś pozew jest pomówieniem.

Resort rozważa

Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia twierdzi, że resort rozważa wprowadzenie rozwiązań umożliwiających poszkodowanym pacjentom szybsze uzyskanie odszkodowania. - Analizujemy m.in. rozwiązania funkcjonujące w innych krajach europejskich - informuje Jakub Gołąb.

ADRES

Stowarzyszenie Primum Non Nocere: www.sppnn.org.pl, 01-813 Warszawa, ul. Marymoncka 105 p.8, pnn@poczta.neostrada.pl

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium