Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 kwietnia 2018 r.
18:42

Jak rozmawiać o chorobie nowotworowej? Najtrudniejsze pytania w życiu

Rozmowa z Agnieszką Plottke, psychologiem i psychoonkologiem z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak zmienia się życie w rodzinie po diagnozie choroby nowotworowej?

- To jak trzęsienie ziemi. Rodzina musi mieć czas, żeby ochłonąć, poukładać sobie wszystko od nowa, zmienić hierarchię ważności. Oczywistym jest, że to pacjent jest w centrum uwagi, ale trzeba to wyważyć, żeby pozostali domownicy, zwłaszcza dzieci nie czuły się pominięte. Chodzi o to, żeby nie przegapić ważnych momentów w ich życiu.

• Jak rozmawiać o chorobie?

- Najlepiej wprost, nie powinniśmy się tego bać. To trudne tematy, ale nie można udawać, że choroby nie ma. Powinniśmy zapytać chorego czy ma ochotę na rozmowę, czy chce nam powiedzieć o swoich emocjach. Kiedy nazwiemy emocje stają się one bardziej znośne, łatwiej się z nimi oswoić.

• Czy przy dzieciach powinno się poruszać temat śmierci?

- Jeśli chory jest w okresie terminalnym i nie ma szans na wyleczenie nie możemy unikać tematu śmierci. Musimy przygotować dziecko na to, co się wydarzy. Mówimy o tym wprost, nie używamy określeń że chory „odejdzie” czy „zaśnie”, bo dziecko może potem kojarzyć sen ze śmiercią. Dziecka nie można okłamywać, robić mu fałszywych nadziei w sytuacji, kiedy tak naprawdę nie wiemy czy chory wróci do zdrowia. Nie można też straszyć, przekaz powinien być pozytywny, pełen nadziei, empatyczny. Wbrew pozorom dzieci potrafią przyjąć takie informacje. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie przytłaczać dziecka i dozować mu informacje. Jeśli czujemy, że sami sobie z tym nie poradzimy zawsze możemy skorzystać ze wsparcia psychologa.

• A co z chorym?

- Przy nim też nie powinniśmy unikać tematu choroby. Powinniśmy jednak dostosować się do jego potrzeb i „podążać” za nim. Jeśli będzie chciał porozmawiać o śmierci to powinniśmy go wspierać tak samo jak w sytuacjach, kiedy nie będzie miał ochoty na rozmowę. Na pewno nie powinniśmy robić nic na siłę np. pocieszać i zapewniać, że wyzdrowieje, bo nie wiemy czy tak się stanie. Chory musi mieć szanse i czas na to, żeby się z tym oswoić i uporać. Rodzina nie powinna robić nic wbrew choremu.

• Jak chorzy radzą sobie z diagnozą?

- To bardzo indywidualna kwestia. To zależy od wielu czynników m.in. wieku, sytuacji życiowej i rokowania. Inną perspektywę ma młody człowiek, który dopiero zaczyna dorosłe życie a inaczej osoba starsza, która już większość życia ma za sobą. Inaczej też przyjmuje się taką wiadomość jeśli rokowanie jest pozytywne a inaczej jeśli lekarz nie daje szans na wyleczenie.

Mądre czwartki

W ubiegłym tygodniu Agnieszka Plottke poprowadziła pierwszy z cyklu wykładów dla chorych na nowotwór i ich rodzin „Wygraj z rakiem”.

Spotkania odbywają się w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca o godz. 14 w COZL (ul. Jaczewskiego 7, sala konferencyjna).

Pozostałe informacje

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium