Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 kwietnia 2018 r.
18:42

Jak rozmawiać o chorobie nowotworowej? Najtrudniejsze pytania w życiu

0 0 A A

Rozmowa z Agnieszką Plottke, psychologiem i psychoonkologiem z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak zmienia się życie w rodzinie po diagnozie choroby nowotworowej?

- To jak trzęsienie ziemi. Rodzina musi mieć czas, żeby ochłonąć, poukładać sobie wszystko od nowa, zmienić hierarchię ważności. Oczywistym jest, że to pacjent jest w centrum uwagi, ale trzeba to wyważyć, żeby pozostali domownicy, zwłaszcza dzieci nie czuły się pominięte. Chodzi o to, żeby nie przegapić ważnych momentów w ich życiu.

• Jak rozmawiać o chorobie?

- Najlepiej wprost, nie powinniśmy się tego bać. To trudne tematy, ale nie można udawać, że choroby nie ma. Powinniśmy zapytać chorego czy ma ochotę na rozmowę, czy chce nam powiedzieć o swoich emocjach. Kiedy nazwiemy emocje stają się one bardziej znośne, łatwiej się z nimi oswoić.

• Czy przy dzieciach powinno się poruszać temat śmierci?

- Jeśli chory jest w okresie terminalnym i nie ma szans na wyleczenie nie możemy unikać tematu śmierci. Musimy przygotować dziecko na to, co się wydarzy. Mówimy o tym wprost, nie używamy określeń że chory „odejdzie” czy „zaśnie”, bo dziecko może potem kojarzyć sen ze śmiercią. Dziecka nie można okłamywać, robić mu fałszywych nadziei w sytuacji, kiedy tak naprawdę nie wiemy czy chory wróci do zdrowia. Nie można też straszyć, przekaz powinien być pozytywny, pełen nadziei, empatyczny. Wbrew pozorom dzieci potrafią przyjąć takie informacje. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie przytłaczać dziecka i dozować mu informacje. Jeśli czujemy, że sami sobie z tym nie poradzimy zawsze możemy skorzystać ze wsparcia psychologa.

• A co z chorym?

- Przy nim też nie powinniśmy unikać tematu choroby. Powinniśmy jednak dostosować się do jego potrzeb i „podążać” za nim. Jeśli będzie chciał porozmawiać o śmierci to powinniśmy go wspierać tak samo jak w sytuacjach, kiedy nie będzie miał ochoty na rozmowę. Na pewno nie powinniśmy robić nic na siłę np. pocieszać i zapewniać, że wyzdrowieje, bo nie wiemy czy tak się stanie. Chory musi mieć szanse i czas na to, żeby się z tym oswoić i uporać. Rodzina nie powinna robić nic wbrew choremu.

• Jak chorzy radzą sobie z diagnozą?

- To bardzo indywidualna kwestia. To zależy od wielu czynników m.in. wieku, sytuacji życiowej i rokowania. Inną perspektywę ma młody człowiek, który dopiero zaczyna dorosłe życie a inaczej osoba starsza, która już większość życia ma za sobą. Inaczej też przyjmuje się taką wiadomość jeśli rokowanie jest pozytywne a inaczej jeśli lekarz nie daje szans na wyleczenie.

Mądre czwartki

W ubiegłym tygodniu Agnieszka Plottke poprowadziła pierwszy z cyklu wykładów dla chorych na nowotwór i ich rodzin „Wygraj z rakiem”.

Spotkania odbywają się w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca o godz. 14 w COZL (ul. Jaczewskiego 7, sala konferencyjna).

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium