Odpowiednie przechowywanie żywności, szczególnie w lecie, ma ogromne znaczenie. Od tego zależy czy to, co jemy, nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.
Dokładnie sprawdzajmy żywność w lodówkach i szafach chłodniczych. Jeśli mrożonka jest zbrylona na kamień to znaczy, że już raz uległa rozmrożeniu. Jeśli lody są w przezroczystym opakowaniu, możemy sprawdzić, czy na dnie nie zebrała się zamrożona woda. To także znak, że nie powinniśmy ich jeść.
Mięsa i wędliny
Niezwykle ważne jest, żeby zakupiona żywność trafiła szybko do domu. Szczególnie dotyczy to mięsa i wędlin. Wiele osób popełnia błąd i zakupione wędliny w domowej lodówce przechowuje w woreczkach foliowych lub folii aluminiowej.
Niestety, bez dostępu powietrza szybciej się zepsują. Wyjątek stanowią te próżniowo pakowane, ale one też mają ograniczoną datę spożycia. Parówki i wędliny w sztucznych osłonkach nie powinny leżeć dłużej niż dwa dni, podsuszane w naturalnych osłonkach mogą poleżeć do 3–4 tygodni.
Lodówka
W lodówce powinien być porządek i miejsce wydzielone na poszczególne produkty. Temperatura w nowoczesnych lodówkach nie zależy od tego, gdzie znajduje się zamrażalnik, który może być na górze lub na dole.
• Na górnej półce kładziemy: dżemy, powidła, mleko, kefiry i jogurty.
• Na środkowej półce: produkty o krótkiej trwałości: biały ser, twarożek, pokrojoną wędlinę, potrawy w pojemnikach szczelnie okrytych.
• Na dolnej półce: to najbardziej zimne miejsce jest przeznaczone dla świeżego mięsa i ryb.
W szufladach jest najcieplej, jest w nich wyższa wilgotność. To najlepsze miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Uwaga – przed włożeniem do lodówki nie powinno się ich myć. Trzeba też pamiętać, że sałaty czy zielonego ogórka nie powinno się trzymać w opakowaniu foliowym.
Lodówka ma także boczne półki – "kieszenie”. Tam można trzymać olej roślinny, słoiczki z chrzanem, soki w kartonach, opakowania z sosami. Na drzwiach lodówki znajduje się pojemnik na jajka. Nie powinno się ich myć przed włożeniem do niej. Można je przechowywać 2–3 tygodnie. W lecie należy pokrętło temperatury nastawić na silniejsze działanie niż w zimie.
Niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce. To egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe. Również chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje.