Ciąża i pierwsze dni macierzyństwa to bardzo trudny okres dla przyszłej matki. Podpowiadamy, jak się odżywiać i spędzać czas przed porodem.
– Już w momencie, kiedy kobieta zorientuje się, że jest w ciąży, powinna pójść do lekarza – zaleca Dorota Stelmach, starsza położna Oddziału Położniczo Noworodkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. – Wykonane zostaną podstawowe badania krwi oraz badanie ginekologiczne. Lekarz ustali termin kolejnej wizyty.
Stała opieka
To bardzo ważne, żeby być pod stałą opieką, bo każda matka chce urodzić zdrowe dziecko. – Chodziłam do lekarza może częściej, niż było trzeba – śmieje się Beata Szczepańska, mama trzymiesięcznej Violetki. – Może byłam przewrażliwiona, ale chyba lepsze to, niż jakiekolwiek zaniedbanie.
Przyszłe matki są dzisiaj lepiej wyedukowane niż kiedyś. Mają większą dostępność do różnego rodzaju wydawnictw. Porad związanych z ciążą i opieką nad noworodkiem mogą zasięgnąć w przychodni u lekarza rodzinnego, u wybranego przez siebie lekarza specjalisty, wreszcie u położnej.
– Bardzo ważne jest to, aby przyszłe mamy odpowiednio dbały o siebie – wyjaśnia Dorota Stelmach. – Ich zdrowie to zdrowie dziecka. Często zadają pytanie, jaką dietę stosować, jaki fizyczny wysiłek jest dozwolony, czy można się opalać. Wydawałoby się, że są to podstawowe informacje, ale dla kobiety, która jest pierwszy raz w ciąży, to bardzo ważne.
Odpowiednia dieta
Uważa się, że przybór wagi w ciąży nie powinien przekraczać 1–1,5 kg miesięcznie, choć kobiety szczupłe mogą mieć przyrost wagi nieco większy.
Jak się odżywiać? Dziś nie ma specjalnych zakazów, ale dieta powinna być lekkostrawna, lepiej jeść częściej w ciągu dnia, ale w małych ilościach, co pozwala na uniknięcie nudności lub wymiotów (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży). Nie powinno się zbyt mocno solić potraw.
Każda praca wyczerpująca, nocna albo stresująca jest niewskazana dla kobiety w ciąży. – Przyszła mama powinna dużo spacerować i wykonywać ćwiczenia fizyczne wskazane dla jej stanu – dodaje Dorota Stelmach. – Sprawność fizyczna bardzo pomaga przy porodzie.
W tej chwili jest bardzo dużo szkół rodzenia, w których można wykonywać takie ćwiczenia pod profesjonalną opieką. Tam również kobiety dowiedzą się wszystkiego o opiece nad maleństwem, o pielęgnacji w pierwszych dniach po narodzinach i o tym, jak zadbać o siebie.
– Dziś kobieta może sama zadecydować, jak chce rodzić – wyjaśnia nasz ekspert. – Już nie musi jak kiedyś rodzić tylko w pozycji leżącej, ale wybrać taką, jaka będzie dla niej wygodna. Mamy na oddziale wannę i prysznic, z których może korzystać w czasie trwania porodu. Ciepła woda przynosi ulgę. Może się położyć, może spacerować, siedzieć.
Jedyne czego nie może to zażyczyć sobie cesarskiego cięcia. Wykonuje się je tylko wtedy, kiedy zdrowie matki lub dziecka jest zagrożone. – Od razu po urodzeniu maleństwo trafia do mamy i jest przystawiane do piersi – wyjaśnia położna. Jeśli mama sobie nie radzi, wtedy pomagamy.
Karmienie piersią jest niezwykle ważne. Dziś już niemal 100 procent matek się na nie decyduje. – To bardzo ważne dla maleństwa, bo z mlekiem mamy otrzymuje wszystko to, co potrzebne mu jest do prawidłowego rozwoju oraz odporność immunologiczną – dodaje pani Dorota.