Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 stycznia 2020 r.
12:11

Koronawirus w Polsce? Pacjent zgłosił się sam do szpitala po podróży przez Chiny

60 14 A A
Mężczyzna podróżował z międzylądowaniem w Chinach. Zaniepokoiły go objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu nowym koronawirusem
Mężczyzna podróżował z międzylądowaniem w Chinach. Zaniepokoiły go objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu nowym koronawirusem (fot. TVN 24 / x-news)

Do jednego ze szpitali na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zgłosił się wczoraj mężczyzna, który wrócił z Australii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podróżował z międzylądowaniem w Chinach. Zaniepokoiły go objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu nowym koronawirusem.

– Mężczyzna sam zgłosił się do szpitala z gorączką i objawami grypopodobnymi. Jest na obserwacji – informuje Olga Radkiewicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. – Należy zaznaczyć, że mężczyzna nie przebywał w miejscowości Wuhan, ani prowincji Hubei. W związku z tym nie spełnia kryterium epidemiologicznego – dodaje rzeczniczka.

Z kolei na teren województwa lubelskiego przyleciały cztery osoby, które lotem przesiadkowym leciały z innymi pasażerami, którzy wracali z Chin. Sanepid jednak uspokaja, że nie ma powodów do paniki. – Te osoby są objęte naszym nadzorem, ich stan jest cały czas monitorowany i tak będzie przez 14 dni. Jak dotąd nie stwierdzono u nich żadnych niepokojących objawów – podkreśla Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Groźny wirus z Chin zabił już ponad 100 osób. – Wyjazd do Azji w tym momencie wiąże się z ryzykiem. Widać, że nowy wirus szybko się rozprzestrzenia – zaznacza Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Oprócz Wuhan zakażenia stwierdzono w innych chińskich miastach jak Pekin czy Szanghaj, a także w innych krajach: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie, a także poza Azją – m.in. w USA, Australii i Europie.

Jak dodaje Nadolska, jeśli ktoś zdecyduje się na wyjazd, na pewno powinien nosić maseczkę ochronną, a także unikać rynków czy targów, na których są żywe lub martwe zwierzęta, ptaki, ryby (nowy wirus wykryto w grudniu właśnie na targu rybnym w Wuhan). –także unikać osób z objawami ze strony górnych dróg oddechowych. Obowiązkowa jest higiena rąk. Jeśli zauważamy niepokojące objawy najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Warto zauważyć, że okres inkubacji wirusa trwa kilka dni, więc można zarażać nie mając jeszcze objawów. – tłumaczy Nadolska.

Czwarty przypadek koronowirusa w Europie potwierdzony

W Niemczech, w Bawarii potwierdzono zakażenie u mężczyzny. W Polsce dziś ma się odbyć spotkanie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli: ministerstw, Głównego Inspektora Sanitarnego i Lotniska Chopina.

Wczoraj minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny uspokajali, że w Polsce wszystko jest pod kontrolą.

– Na razie nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku. Jesteśmy w pełnej gotowości, służby są w pełnej gotowości. Wymieniamy informacje i dane z międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem infekcyjnym w Europie. Jesteśmy w kontakcie ze służbami z lotnisk. Dlatego jak ktoś przylatuje to ich stanie zdrowia wiemy już stamtąd – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że w naszym kraju funkcjonują odpowiedzi oddziały zakaźne, które są w stanie kontrolować stan zdrowia i przeprowadzić diagnostykę osób z podejrzeniem zakażenia.

– Myślę, że powinniśmy mieć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego – podkreślił.

Główny Inspektor Sanitarny dodał, że służby zrobią „wszystko abyśmy byli bezpieczni, jesteśmy przygotowani na diagnostykę i terapię”.

W związku z sytuacją dotyczącą nowego koronawirusa, w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się dzisiaj spotkanie, w którym wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Infrastruktury oraz Lotniska Chopina w Warszawie.

Komunikaty dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem można znaleźć na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Wszyscy podróżujący samolotem z zagrożonego obszaru dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której należy podać dane kontaktowe i miejsca pobytu. Kartę należy wypełnić w trakcie lotu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei i zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytoriom Chin.

Wideo: TVN24 / x-news

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
AB / 28 stycznia 2020 o 12:53
+18
Co? Według Pani rzecznik z Bydgoszczy nie ma zagrożenia epidemiologicznego, bo nie przebywał w Wuhanie? Przecież wirus jest już w 30 [!] chińskich miastach. W samym Szanghaju jest już 66 chorych, w Pekinie 80, w Chengdu 90. Jeżeli nasze służby są tak dobrze poinformowane, to mam nadzieję, że los nas uchroni i wirus nie dotrze do nas, bo marnie to widzę.
Avatar
pogoda dla głupich / 28 stycznia 2020 o 14:04
+10
Jakby w PL wybuchła epidemia to leżymy. Z niewydolnym państwem, niewydolną służba zdrowia, zamykanymi oddziałami, niedoborami lekarzy i pielęgniarek, brakami w lekach i kłopotami finansowymi aptek jest ciężko w normalnych warunkach. Kryzys, zachorowanie kilkunastu tysięcy osób, obnażyłby prawdziwe oblicze tego kraju. Za to możemy sobie polecieć do USA, tak przynajmniej w TVP mówili :) jaki ja jestem im wdzięczny.. i za te myśliwce 5 generacji i za to wstawanie z kolan :)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 14:20
+8
Mydlenie oczu. Myślę że jest się czego obawiać. Jeśli wirus daje znać o sobie po kilku dniach i jednocześnie można nim od razu zagrażać nie będąc świadomym to w jaki sposób już na lotnisku wiadomo czy ktoś chory czy nie. Jak widać po przykładzie podróżnika z Australii nikt niczego nie zauważył. A jeśli wirus jest potwierdzony w Australii to równie dobrze mógł się zarazić już tam. I oby to nie był koronawirus jednak.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 12:45
+8
Bylo go nie wpuszczac do Polski.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 13:27
+7
Prawda jest taka, ze polskie sluzby sciemniaja i symuluja gotowosc na wszelkie zagrozenia. W razie epidemii tego wirusa z takimi sluzbami i sluzba zdrowia to bedzie armagedon. PiS koloryzuje fatalny stan panstwa.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 12:36
+5
nie ma to jak polegać tylko na autokorekcie ...
Avatar
daro / 29 stycznia 2020 o 12:08
+4
W Polsce pewnie w styczniu zginęło ok 100 osób w wypadkach drogowych. Bezpiecznie statystycznie lecieć do Chin niż jeździć po polskich drogach.
Avatar
podrozujzespontanem / 29 stycznia 2020 o 08:28
+4
Aż mi się rzygać chcę, jak wszystko zwalacie na rząd. Sam nie jestem zwolennikiem ani PISU, ani PO, ani Biedroniów. Ale głupota ludzka nie zna granic. Ludzie, to największe zło na tej planecie, a po ludziach pieniądze. Czy Wy tego jeszcze nie widzicie? A za PO jak było ze służbą zdrowia? No ku*** jak? Też narzekaliście, że kradną. Ja jak narzekam, to na cały ustrój i władzę. Już tacy Jesteśmy, że Nam nic nie pasuje. Uczmy się patrzeć na świat z innej strony, z cieplejszej. Po PIS przyjdą następni i też będziecie narzekać, bo też będą bawić się Naszymi pieniędzmi. Spróbujmy w życiu złapać trochę słońca. Mniej się stresować, więcej działać, i starać się przejść jak najlepiej przez to życie. Wierzmy, że ta zaraza Nas minie, że zniknie ten wirus. Bądźmy ostrożni, ale nie wpadajmy w panikę.
Aż mi się rzygać chcę, jak wszystko zwalacie na rząd. Sam nie jestem zwolennikiem ani PISU, ani PO, ani Biedroniów. Ale głupota ludzka nie zna granic. Ludzie, to największe zło na tej planecie, a po ludziach pieniądze. Czy Wy tego jeszcze nie widzicie? A za PO jak było ze służbą zdrowia? No ku*** jak? Też narzekaliście, że kradną. Ja jak narzekam, to na cały ustrój i władzę. Już tacy Jesteśmy, że Nam nic nie pasuje. Uczmy się patrzeć na świat z innej strony, z cieplejszej. Po PIS przyjdą następni i też będziecie narzekać, bo też będą bawić... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 20:35
+4
czy jest coś takiego czego by te zołte małpy nie zeżarły? co za dzikusy nawet koali nie przepuszczą
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 14:12
+3
powrotu do zdrowia i przede wszystkim duchowego zdrowia w JEZUSIE BOGU WSZECHMOGĄCYM bo tutaj jesteśmy na chwilkę. Byłem w stanie krytycznym po wypadku, nie dawano mi szans a jednak ostatnie słowo należy do ZBAWCY ..... GOOGLE : "amputowana ręka - Wszechmogący Pan Jezus moją radością siłą i mocą w szpitalu i po wypadku
Avatar
daro / 29 stycznia 2020 o 12:08
+4
W Polsce pewnie w styczniu zginęło ok 100 osób w wypadkach drogowych. Bezpiecznie statystycznie lecieć do Chin niż jeździć po polskich drogach.
Avatar
podrozujzespontanem / 29 stycznia 2020 o 08:28
+4
Aż mi się rzygać chcę, jak wszystko zwalacie na rząd. Sam nie jestem zwolennikiem ani PISU, ani PO, ani Biedroniów. Ale głupota ludzka nie zna granic. Ludzie, to największe zło na tej planecie, a po ludziach pieniądze. Czy Wy tego jeszcze nie widzicie? A za PO jak było ze służbą zdrowia? No ku*** jak? Też narzekaliście, że kradną. Ja jak narzekam, to na cały ustrój i władzę. Już tacy Jesteśmy, że Nam nic nie pasuje. Uczmy się patrzeć na świat z innej strony, z cieplejszej. Po PIS przyjdą następni i też będziecie narzekać, bo też będą bawić się Naszymi pieniędzmi. Spróbujmy w życiu złapać trochę słońca. Mniej się stresować, więcej działać, i starać się przejść jak najlepiej przez to życie. Wierzmy, że ta zaraza Nas minie, że zniknie ten wirus. Bądźmy ostrożni, ale nie wpadajmy w panikę.
Aż mi się rzygać chcę, jak wszystko zwalacie na rząd. Sam nie jestem zwolennikiem ani PISU, ani PO, ani Biedroniów. Ale głupota ludzka nie zna granic. Ludzie, to największe zło na tej planecie, a po ludziach pieniądze. Czy Wy tego jeszcze nie widzicie? A za PO jak było ze służbą zdrowia? No ku*** jak? Też narzekaliście, że kradną. Ja jak narzekam, to na cały ustrój i władzę. Już tacy Jesteśmy, że Nam nic nie pasuje. Uczmy się patrzeć na świat z innej strony, z cieplejszej. Po PIS przyjdą następni i też będziecie narzekać, bo też będą bawić... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 20:35
+4
czy jest coś takiego czego by te zołte małpy nie zeżarły? co za dzikusy nawet koali nie przepuszczą
Avatar
xyz / 28 stycznia 2020 o 16:38
0
Wiadomo że publike trzeba uspokoić wprost nie napiszą że to tylko kwestia czasu kiedy i u nas bedzie wirus także zdrowia Polaczki :D
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 14:20
+8
Mydlenie oczu. Myślę że jest się czego obawiać. Jeśli wirus daje znać o sobie po kilku dniach i jednocześnie można nim od razu zagrażać nie będąc świadomym to w jaki sposób już na lotnisku wiadomo czy ktoś chory czy nie. Jak widać po przykładzie podróżnika z Australii nikt niczego nie zauważył. A jeśli wirus jest potwierdzony w Australii to równie dobrze mógł się zarazić już tam. I oby to nie był koronawirus jednak.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 14:12
+3
powrotu do zdrowia i przede wszystkim duchowego zdrowia w JEZUSIE BOGU WSZECHMOGĄCYM bo tutaj jesteśmy na chwilkę. Byłem w stanie krytycznym po wypadku, nie dawano mi szans a jednak ostatnie słowo należy do ZBAWCY ..... GOOGLE : "amputowana ręka - Wszechmogący Pan Jezus moją radością siłą i mocą w szpitalu i po wypadku
Avatar
pogoda dla głupich / 28 stycznia 2020 o 14:04
+10
Jakby w PL wybuchła epidemia to leżymy. Z niewydolnym państwem, niewydolną służba zdrowia, zamykanymi oddziałami, niedoborami lekarzy i pielęgniarek, brakami w lekach i kłopotami finansowymi aptek jest ciężko w normalnych warunkach. Kryzys, zachorowanie kilkunastu tysięcy osób, obnażyłby prawdziwe oblicze tego kraju. Za to możemy sobie polecieć do USA, tak przynajmniej w TVP mówili :) jaki ja jestem im wdzięczny.. i za te myśliwce 5 generacji i za to wstawanie z kolan :)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 13:59
+1
Nie wierze w zadne slowo pisowskich przydupasow. To klamcy, oszusci, manipulatorzy, imbecyle i zdrajcy.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 13:27
+7
Prawda jest taka, ze polskie sluzby sciemniaja i symuluja gotowosc na wszelkie zagrozenia. W razie epidemii tego wirusa z takimi sluzbami i sluzba zdrowia to bedzie armagedon. PiS koloryzuje fatalny stan panstwa.
Avatar
Test / 28 stycznia 2020 o 13:16
-3
This text is bold
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!