Rozmowa z Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublinie.
• Co można leczyć hipnozą?
– Wiele schorzeń i dolegliwości: bezsenność, uzależnienie od nikotyny, otyłość, wszelkie nerwice, czy różnego rodzaju ból. Hipnoza daje wyniki przy leczeniu konkretnych chorób np. łuszczyca, łysienie plackowate, zespół jelita drażliwego, czy atopowe zapalenie skóry. Ta forma terapii świetnie sprawdza się także w przypadku wszelkich problemów seksualnych: zaburzeń erekcji, lęku przed zbliżeniem, czy czasu trwania współżycia.
• Dla kogo jest hipnoza?
– Nie. Nie mogą w niej uczestniczyć pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi, np. z schizofrenią.
•Ból leczony hipnozą, zamiast tabletkami?
– Tak, hipnoza może działać jako jeden ze sposobów leczenia przeciwbólowego albo jako jego uzupełnienie. W Krakowie hipnotyzujących można spotkać np. w gabinetach stomatologicznych. Hipnozę stosuje się w celu zwiększenia skuteczności leków, jako terapię wspierającą, czy w sytuacji, kiedy standardowe procedury medyczne nie wystarczają.
Podam tu przykład z Bydgoszczy. Zmiana opatrunków ciężko poparzonej pacjentki była tak bolesna, że mogła się odbywać jedynie przy pełnej narkozie. Kolejnego takiego zabiegu chora mogła nie przeżyć. Wtedy do akcji weszła terapeutka i obeszło się bez narkozy. Poza tym terapia hipnozą sprawdza się w leczeniu bólów menstruacyjnych, migrenowych, nowotworowych, czy tych o podłożu psychicznym.
• Hipnoza na traumatyczne wspomnienia?
– Tak, to jedno z jej zastosowań, ale nie jedyne. Hipnozę można też stosować w celach relaksacyjnych, rozładowaniu napięcia, tak, by pacjent lepiej radził sobie ze stresem. Czy też w celu podania konkretnych sugestii posthipnotycznych. To działa w przypadku, gdy ktoś np. chce mieć więcej siły, energii do pracy, czy pewności siebie. Co ważne, przed seansem terapeuta dokładnie omawia z pacjentem, czego ten on od zabiegu oczekuje oraz jak zabieg będzie przebiegał.
• Czy hipnoza jest bezpieczna?
– Ważne jest, by zabieg przeprowadzała osoba profesjonalnie przygotowana, przeszkolona w certyfikowanym ośrodku, której praca jest poddawana systematycznej superwizji. Od lat pokutuje nieprawdziwe, ukształtowane przez filmy sensacyjne, wyobrażenie o hipnozie – że coś dzieje się bez udziału pacjenta. W rzeczywistości pacjent ma świadomość przez CAŁY CZAS trwania zabiegu. Nie dzieje się nic, co byłoby wbrew jego woli. Co więcej, w każdym momencie może przerwać zabieg.
• I nic hipnotyzujący nie może nam zasugerować?
– Nic, na co się nie zgadzasz i co jest wbrew twojej woli. W trakcie sesji hipnotycznej cały czas wiesz, co się z tobą dzieje.
• Leczenie hipnozą nie jest jeszcze zbyt popularne. Jak pacjenci do was trafiają?
– Jedni są kierowani przez lekarzy, inni sami szukają w internecie informacji, jak najlepiej leczyć daną przypadłość. Hipnoza daje świetne efekty przy leczeniu bezsenności. To też dość prosty zabieg. Wystarczy np. zasugerować pacjentowi zasypianie, gdy policzy od 1do 10, czy pomyśli o jakimś przedmiocie bądź miejscu.
• Jaka jest skuteczność hipnozy
– Wiele zależy od nastawienia pacjenta, jego motywacji i relacji z terapeutą. Nie bez znaczenia jest też indywidualna podatność na tę formę terapii. Ważne też jest to, by sesja odbywała się w godzinach porannych lub popołudniowych, nigdy w południe. Związane jest to aktywnością organizmu człowieka.
• Jak przebiega sesja hipnozy?
– Standardowo trwa około 40 minut. Na początku terapeuta omawia z pacjentem, krok po kroku, to, co się będzie działo. Sama sesja rozpoczyna się tzw. indukcją, czyli skupieniem wzroku pacjenta w jednym miejscu. Wszystko zajmuje około 30 minut, pacjent leży lub siedzi.
• Ile kosztuje hipnoza?
– Tyle, co każda inna sesja terapeutyczna. W naszej Fundacji Papilio koszt zabiegu hipnozy klasycznej to 60 zł. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, pacjent potrzebuje zwykle od kilku do kilkunastu sesji.