Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Zdrowie

26 marca 2020 r.
21:49

Wirusolog: Nie jesteśmy w stanie przebadać wszystkich. Do 11 kwietnia nawet 20 tysięcy zakażonych

84 5 A A
W Lublinie działa laboratorium, w którym badane są próbki osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem
W Lublinie działa laboratorium, w którym badane są próbki osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem (fot. archiwum/MK)

Rozmowa z prof. Małgorzatą Polz - Dacewicz, kierownikiem Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie ma powstać drugie w mieście i trzecie w województwie lubelskim laboratorium, w którym będą badane próbki pobrane od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kiedy zacznie działać jednostka, którą będzie pani kierować?

W tym momencie trudno nam jeszcze jednoznacznie stwierdzić, kiedy będziemy mogli przyjąć pierwsze próbki do badań. Na pewno chcemy, żeby było to jak najszybciej. Prace na uczelni ruszyły pełną parą. Kolejne laboratorium na pewno przyśpieszy diagnostykę i odciąży Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która w tym momencie jako jedyna w Lublinie wykonuje takie badania. W związku z tym, że ma to być laboratorium uniwersyteckie, w pierwszej kolejności będziemy przyjmować próbki ze szpitali klinicznych: SPSK1, SPSK4 oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Obecnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna dziennie bada ok. 100 próbek, szacujemy, że w naszym laboratorium byłoby to na podobnym poziomie. Dzięki temu mielibyśmy dwukrotnie większe możliwości diagnostyczne. Laboratorium powstanie na bazie dostępnej infrastruktury uczelni, dysponujemy też aparaturą potrzebną do badań molekularnych, chociaż doposażenie w jakimś stopniu będzie na pewno konieczne. Nie zapadła też jeszcze decyzja czy będziemy bazować na pracownikach uczelni, czy będą zatrudnione dodatkowe osoby.

Czy dzięki nowemu laboratorium badaniami będzie mogła być objęta większa grupa osób, bo cały czas pojawiają się sygnały, że sanepid nie dociera do wszystkich, którzy mogą być zagrożeni?

Fizycznie nie jesteśmy w stanie przebadać wszystkich. Z drugiej jednak strony pomysł wprowadzenia tzw. szybkich testów może wyrządzić więcej szkody niż się spodziewamy. Taki test może dawać fałszywe wyniki ujemne lub dodatnie. W przypadku fałszywie dodatnich nie ma takiego zagrożenia, bo taki pacjent w kolejnym badaniu zostanie zweryfikowany. Natomiast znacznie gorzej jeśli ktoś otrzyma wynik fałszywie ujemny (w rzeczywistości jest zakażony), nie będzie go potwierdzał, sądząc, że jest zdrowy. Brak świadomości choroby naraża automatycznie wszystkie osoby, z którymi będzie miał kontakt. Dlatego potrzebna jest diagnostyka laboratoryjna.

Czy kwarantanna, w przypadku gdy nie można zrobić badań u wszystkich objętych nią osób i potwierdzić zakażenia ma sens?

Kwarantanna z punktu widzenia epidemiologicznego zawsze ma sens. Nie dotyczy ona osób chorych, a tylko tych, które miały kontakt z zakażonymi lub wróciły z miejsc endemicznego lub epidemicznego występowania wirusa. Nie może być krótsza niż okres wylęgania choroby czyli w tym przypadku 14 dni. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy kliniczne, u takich osób od razu są wykonywane badania laboratoryjne w kierunku obecności materiału genetycznego wirusa.

A jeśli nie będą miały objawów, ale będą zakażone? Czy nie będą narażać innych po wyjściu z kwarantanny?

Nie jesteśmy fizycznie w stanie przebadać wszystkich, więc Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby badać przede wszystkim osoby, u których wystąpią objawy. U osób, które przechodziły chorobę bezobjawowo jest też znacznie mniejsze wydzielanie wirusa, można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że po zakończeniu kwarantanny już go nie wydzielają.

Jakie są prognozy dla naszego kraju, jak długo może u nas potrwać epidemia?

Nie da się tego jednoznacznie przewidzieć. Są prognozy wynikające z matematycznych i statystycznych obliczeń, które biorą pod uwagę sytuację w innych krajach. Na tej podstawie prognozuje się rozwój epidemii w Polsce. Na razie liczba zakażeń cały czas rośnie. Według prognoz do 28 marca ma być około 2 tysięcy zakażeń, a już do 11 kwietnia nawet do 20 tysięcy. Dlatego tak ważna jest izolacja i przestrzeganie higieny oraz ograniczeń w przemieszczaniu się. Dzięki temu ograniczymy możliwość krążenia wirusa w populacji, ale też nie narażamy się niepotrzebnie. Weźmy pod uwagę to, że do Polski wróciło w ostatnim czasie bardzo dużo Polaków z różnych krajów, a nie wszyscy są przebadani. Jest też dużo osób, które ukrywają fakt, że mogły być narażone. Zostając w domu wzmacniamy swoją ochronę, bo droga powietrzno-kropelkowa jest najszybszą drogą do rozprzestrzeniania się wszelkich drobnoustrojów. Nie wiemy też do końca jak długo wirus może się utrzymywać w powietrzu. Badania prowadzone w laboratoriach nie dadzą nam stuprocentowej pewności, gdyż odbywają się w środowisku jałowym. W rzeczywistych warunkach mamy do czynienia z różnymi czynnikami, które mogą wpłynąć na ten wynik np. temperatura, słońce, wiatr.

Chronić powinni się nie tylko seniorzy, bo jak pokazują statystyki chorują też młode i zdrowe osoby. Zdarzają się w tej grupie także przypadki śmiertelne. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych, osobniczych cech organizmu. Nie powinniśmy tego lekceważyć.

Kiedy możemy się spodziewać wyhamowania epidemii w Polsce?

Pojawiają się różne prognozy, mówi się o czerwcu. Tak naprawdę jednak nie wiemy czy tak rzeczywiście będzie. O odwrocie epidemii możemy mówić gdy nie będzie znaczącego wzrostu zachorowań. Nie wiadomo też czy epidemia nie wróci w okresie jesienno-zimowym, bo takie prognozy też się pojawiają. Być może przybierze formę lokalnych ognisk, a być może będą to zachorowania sezonowe jak w przypadku grypy. Przodkiem nowego koronawirusa jest wirus SARS-1, który co ciekawe dość szybko zniknął z populacji. Może tak będzie również w tym przypadku.

Jak szybko może się pojawić szczepionka na COVID-19?

Szczepionka być może będzie dostępna już w przyszłym roku. Jest już w fazie badań klinicznych, testuje się ją na ludziach. To musi jednak potrwać. Zaszczepionych trzeba obserwować pod kątem wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych a więc sprawdzić czy jest bezpieczna, ale także pod kątem skuteczności - czy zaszczepiona osoba faktycznie wytworzy odporność.

Kiedy możemy mówić o wyzdrowieniu po zakażeniu koronawirusem i czy można się ponownie zakazić?

Jeśli u leczonego pacjenta pierwszy wynik badania laboratoryjnego będzie ujemny i potwierdzi to wynik kolejnego badania przeprowadzonego po 48 godzinach. Wtedy uznajemy, że wirusa już nie ma. Trudno jednak powiedzieć dlaczego ludzie trafiają ponownie do szpitali. Są takie przypadki, ale nie mamy stuprocentowej pewności czy faktycznie jest taka możliwość tzw. reinfekcji czy np. badanie weryfikujące dało fałszywy wynik. Nadal jeszcze nie wszystko wiemy o samym wirusie jak i o chorobie, bowiem z tym nowym patogenem mamy do czynienia dopiero około trzy miesiące.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LBN / 26 marca 2020 r. o 22:01
+26
Żaden kraj nie uniknie epidemii , zatrzymanie ludzi w domach możne co najwyżej opóźnić rozwój. W tym tempie to izolacja potrwa 3 miesiące ale gospodarka tego nie wytrzyma i ludzie chyba też.
Avatar
tadek68 / 27 marca 2020 r. o 03:38
+17
,,Polska przygotowana na pojawienie się koronawirusa" Tv info 24.02 żródło cytowane: ***s://***tvp.info/46804563/polska-przygotowana-na-pojawienie-sie-koronawirusa Dziś kolejne 2 ofiary, wieczny odpoczynek daj im Panie. Polityk może być niedoskonały, ale urzędnik premier, minister jeśli zaniecha obowiązki ustawowe, popełni błędy i wystąpią zgony.. jest na to k.k. i kodeks cywilny, wszyscy nie umrzemy, my zwykli ludzie nie zapomnimy Wam, każda ofiara patrzy na Was 1. Styczeń 2019 Chiny informują WHO o nowym wirusie..podobnym do SARS nowy szczep epidemiczny zapalenia płuc, odporny na leki. 2. 30 stycznia 2020 roku WHO ogłosiło stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w wyniku epidemii COVID-19 typu SARS 3. Żródło Focus.pl: ,,31 stycznia USA wprowadziły pierwszą od ponad 50 lat obowiązkową kwarantannę na szczeblu federalnym (...) Poinformowano także, że do USA nie będą wpuszczane osoby, które były w Chinach w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Linie lotnicze American, Delta i United Airlines zawiesiły loty z USA do Chin (...)" !!!!!!!!! 4. A co w republice bananowej USA, cebulowo-korytowej?: Minister zdrowia RP od koronawirusa wrócił lub dopiero wyjeżdża na narty do Włoch.. Potem kłamie beszczelnie, że to WHO przespało temat. WHO nie zamknęło Polsce granic, nie kupiło masek, skafandrów, rękawic, respiratorów, testów, laboratoriów, łóżek, nie przeszkoliło ludzi i lekarzy, wymyśliło dla GIS filozofię badań i ochrony epidemicznej kraju, wysłało ministra RP na narty?? Rząd w styczniu-lutym ma narty, ferie zimowe, biesiady wyborcze. 5. 6.02.2020 Prezydent z mikrofonem, ochroniarzami i świtą podryguje w Lubartowie wśród obcych ludzi, młodzieży, ogłaszając start wyborczy, w czasie światowej śmiertelnej epidemii. 6. 2 marca 2020 r. Sejm obraduje by wpisać chorobę do ustawy epidemicznej szalejącej od ponad 3 miesiecy, ogłoszonej już w styczniu przez WHO - no bo sama się nie chciała wpisać, a w ustawie tej nowej zarazy swiatowej nie ma jakoś ....od stycznia??? Rząd RP i sejm nie mógł tego z braku czasu poczynić już 31.01.2020..?? zamykając też granice, no bo tu zapewne bydło jakieś dzikie i nie jest to USA? Co by dało?, mniej zarażonych od stycznia na ulicy.. 7. 12 marca w Poznaniu umiera ś.p. 57-letnia kobieta, pierwsza uznana ofiara, nie tylko ofiara SARS-Cov-2, a symboliczna ofiara urzędniczej bezczynności, Premiera, ministra itp. ta bezczynność trwała do 15 marca, mimo zniwa śmierci epidemicznej. W tv info uczą jak smarkać i kasłać poprawnie. Pokazano stos papierów w tv info, jako procedury i walkę z wirusem, ale papier faktycznie jest potrzebny do podcierania d... na ostre objawy biegunkowe. 8. 15 marca rząd RP zamyka granice Post factum, kiedy wirus już zabija w Polsce, liczba ludzi zarażonych od stycznia nieznana. 9. 25 marca ,, Zakaz przemieszczania się" Niewidomy wali w gałę licząc na gola i liczy na cud, dobrze że inni pokazali co to piłka i w jaką stronę się kopie (groby). Cel- oczekiwanie na CUD i Wybory..zgony domowe mile widziane. Gwarancja ministra w tv że jest 100 tys testów. 10. 26.03 Wirusolog (Dziennik Wschodni) informuje, że nie da się przebadać wszystkich podejrzanych, ze wskazania lekarskiego, (próbki ludzkie do kanału???) braki kadrowe, chaos organizacyjny- brak koordynacji wyposażenie do uzupełnienia - jest koniec marca- WHO ostrzegło 30.01 To ostatnie nadaje się już w pełni do prokuratury i pozwy cywilne wobec Rządu, nie wszyscy umrzemy, od razu. 27.03 tv info chwali rząd za procedury i uniknięcie scenariusza włoskiego Prawdę powiedziano, dodam od siecbie za wirusologiem nie zbadani umierają lepiej statystycznie- na nagłe zatrzymanie krążenia. U nas nwet nie ma gdzie nas spalić. Tajwan zapewnił środki do odkażania itp.do odbioru na komisariacie, u nas ruski spirytus jest medialnym hitem Orlenu?? Taka różnica, no cóż Taiwan to Azja, a tu buraczano-cebulowo- korytowe eldorado patologii kopertowej i cynicznych kłamców różnej maści, geszefciarstwa ze świeczką w łapce.
,,Polska przygotowana na pojawienie się koronawirusa" Tv info 24.02 żródło cytowane: ***s://***tvp.info/46804563/polska-przygotowana-na-pojawienie-sie-koronawirusa Dziś kolejne 2 ofiary, wieczny odpoczynek daj im Panie. Polityk może być niedoskonały, ale urzędnik premier, minister jeśli zaniecha obowiązki ustawowe, popełni błędy i wystąpią zgony.. jest na to k.k. i kodeks cywilny, wszyscy nie umrzemy, my zwykli ludzie nie zapomnimy Wam, każda ofiara patrzy na Was 1. Styczeń 2019 Chiny informują WHO o nowym wirusie..podobnym do S... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 26 marca 2020 r. o 22:04
+12
"56 188 zainfekowanych i do 4115 zgonów przez koronawirusa w Hiszpanii" - UE złożyłą zamówienie, a Hiszpanie spokojnie czekają na realizację...
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 08:15
+8
Hiszpanka o Łukaszu Szumowskim: "Polacy powinni nosić go na rękach" - - To co zrobił ten człowiek dla Polski, jak ograniczył rozwój tej epidemii, jak w Polsce zostały podjęte bardzo szybko kroki, w Hiszpanii stawia się za przykład - mówi Renata Acosta, hiszpanka z polskimi korzeniami, która mieszka na Wyspach Kanaryjskich. za portalem PR24.pl
Avatar
Harpagan / 27 marca 2020 r. o 07:10
+6
Co z tego że ludzie siedzą więcej w domu (ale do sklepu wyjść trzeba) jak ten wirus paraliżuje szpitale, wyłącza z działania pracowników szpitali i przychodni, bo nie mają odpowiedniego zabezpieczenia. Niemal każdy szpital umieszcza apel o zbiórkę środków, materiałów ochronnych. Dlaczego rząd kłamie, że szykował się na epidemię od kilku miesięcy? Dlaczego Morawiecki łże? Nic nie jest przygotowane! Armagedon jeszcze przed nami.
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 08:15
+8
Hiszpanka o Łukaszu Szumowskim: "Polacy powinni nosić go na rękach" - - To co zrobił ten człowiek dla Polski, jak ograniczył rozwój tej epidemii, jak w Polsce zostały podjęte bardzo szybko kroki, w Hiszpanii stawia się za przykład - mówi Renata Acosta, hiszpanka z polskimi korzeniami, która mieszka na Wyspach Kanaryjskich. za portalem PR24.pl
Avatar
Harpagan / 27 marca 2020 r. o 07:10
+6
Co z tego że ludzie siedzą więcej w domu (ale do sklepu wyjść trzeba) jak ten wirus paraliżuje szpitale, wyłącza z działania pracowników szpitali i przychodni, bo nie mają odpowiedniego zabezpieczenia. Niemal każdy szpital umieszcza apel o zbiórkę środków, materiałów ochronnych. Dlaczego rząd kłamie, że szykował się na epidemię od kilku miesięcy? Dlaczego Morawiecki łże? Nic nie jest przygotowane! Armagedon jeszcze przed nami.
Avatar
tadek68 / 27 marca 2020 r. o 03:38
+17
,,Polska przygotowana na pojawienie się koronawirusa" Tv info 24.02 żródło cytowane: ***s://***tvp.info/46804563/polska-przygotowana-na-pojawienie-sie-koronawirusa Dziś kolejne 2 ofiary, wieczny odpoczynek daj im Panie. Polityk może być niedoskonały, ale urzędnik premier, minister jeśli zaniecha obowiązki ustawowe, popełni błędy i wystąpią zgony.. jest na to k.k. i kodeks cywilny, wszyscy nie umrzemy, my zwykli ludzie nie zapomnimy Wam, każda ofiara patrzy na Was 1. Styczeń 2019 Chiny informują WHO o nowym wirusie..podobnym do SARS nowy szczep epidemiczny zapalenia płuc, odporny na leki. 2. 30 stycznia 2020 roku WHO ogłosiło stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w wyniku epidemii COVID-19 typu SARS 3. Żródło Focus.pl: ,,31 stycznia USA wprowadziły pierwszą od ponad 50 lat obowiązkową kwarantannę na szczeblu federalnym (...) Poinformowano także, że do USA nie będą wpuszczane osoby, które były w Chinach w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Linie lotnicze American, Delta i United Airlines zawiesiły loty z USA do Chin (...)" !!!!!!!!! 4. A co w republice bananowej USA, cebulowo-korytowej?: Minister zdrowia RP od koronawirusa wrócił lub dopiero wyjeżdża na narty do Włoch.. Potem kłamie beszczelnie, że to WHO przespało temat. WHO nie zamknęło Polsce granic, nie kupiło masek, skafandrów, rękawic, respiratorów, testów, laboratoriów, łóżek, nie przeszkoliło ludzi i lekarzy, wymyśliło dla GIS filozofię badań i ochrony epidemicznej kraju, wysłało ministra RP na narty?? Rząd w styczniu-lutym ma narty, ferie zimowe, biesiady wyborcze. 5. 6.02.2020 Prezydent z mikrofonem, ochroniarzami i świtą podryguje w Lubartowie wśród obcych ludzi, młodzieży, ogłaszając start wyborczy, w czasie światowej śmiertelnej epidemii. 6. 2 marca 2020 r. Sejm obraduje by wpisać chorobę do ustawy epidemicznej szalejącej od ponad 3 miesiecy, ogłoszonej już w styczniu przez WHO - no bo sama się nie chciała wpisać, a w ustawie tej nowej zarazy swiatowej nie ma jakoś ....od stycznia??? Rząd RP i sejm nie mógł tego z braku czasu poczynić już 31.01.2020..?? zamykając też granice, no bo tu zapewne bydło jakieś dzikie i nie jest to USA? Co by dało?, mniej zarażonych od stycznia na ulicy.. 7. 12 marca w Poznaniu umiera ś.p. 57-letnia kobieta, pierwsza uznana ofiara, nie tylko ofiara SARS-Cov-2, a symboliczna ofiara urzędniczej bezczynności, Premiera, ministra itp. ta bezczynność trwała do 15 marca, mimo zniwa śmierci epidemicznej. W tv info uczą jak smarkać i kasłać poprawnie. Pokazano stos papierów w tv info, jako procedury i walkę z wirusem, ale papier faktycznie jest potrzebny do podcierania d... na ostre objawy biegunkowe. 8. 15 marca rząd RP zamyka granice Post factum, kiedy wirus już zabija w Polsce, liczba ludzi zarażonych od stycznia nieznana. 9. 25 marca ,, Zakaz przemieszczania się" Niewidomy wali w gałę licząc na gola i liczy na cud, dobrze że inni pokazali co to piłka i w jaką stronę się kopie (groby). Cel- oczekiwanie na CUD i Wybory..zgony domowe mile widziane. Gwarancja ministra w tv że jest 100 tys testów. 10. 26.03 Wirusolog (Dziennik Wschodni) informuje, że nie da się przebadać wszystkich podejrzanych, ze wskazania lekarskiego, (próbki ludzkie do kanału???) braki kadrowe, chaos organizacyjny- brak koordynacji wyposażenie do uzupełnienia - jest koniec marca- WHO ostrzegło 30.01 To ostatnie nadaje się już w pełni do prokuratury i pozwy cywilne wobec Rządu, nie wszyscy umrzemy, od razu. 27.03 tv info chwali rząd za procedury i uniknięcie scenariusza włoskiego Prawdę powiedziano, dodam od siecbie za wirusologiem nie zbadani umierają lepiej statystycznie- na nagłe zatrzymanie krążenia. U nas nwet nie ma gdzie nas spalić. Tajwan zapewnił środki do odkażania itp.do odbioru na komisariacie, u nas ruski spirytus jest medialnym hitem Orlenu?? Taka różnica, no cóż Taiwan to Azja, a tu buraczano-cebulowo- korytowe eldorado patologii kopertowej i cynicznych kłamców różnej maści, geszefciarstwa ze świeczką w łapce.
,,Polska przygotowana na pojawienie się koronawirusa" Tv info 24.02 żródło cytowane: ***s://***tvp.info/46804563/polska-przygotowana-na-pojawienie-sie-koronawirusa Dziś kolejne 2 ofiary, wieczny odpoczynek daj im Panie. Polityk może być niedoskonały, ale urzędnik premier, minister jeśli zaniecha obowiązki ustawowe, popełni błędy i wystąpią zgony.. jest na to k.k. i kodeks cywilny, wszyscy nie umrzemy, my zwykli ludzie nie zapomnimy Wam, każda ofiara patrzy na Was 1. Styczeń 2019 Chiny informują WHO o nowym wirusie..podobnym do S... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 26 marca 2020 r. o 22:04
+12
"56 188 zainfekowanych i do 4115 zgonów przez koronawirusa w Hiszpanii" - UE złożyłą zamówienie, a Hiszpanie spokojnie czekają na realizację...
Avatar
LBN / 26 marca 2020 r. o 22:01
+26
Żaden kraj nie uniknie epidemii , zatrzymanie ludzi w domach możne co najwyżej opóźnić rozwój. W tym tempie to izolacja potrwa 3 miesiące ale gospodarka tego nie wytrzyma i ludzie chyba też.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.