Profilaktyka raka szyjki macicy, nowoczesne terapie w leczeniu raka jajnika, opieka nad pacjentkami w czasie pandemii Covid-19. Między innymi takim zagadnieniom był poświęcony VI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, który został zorganizowany w piątek w Lublinie.
– Pacjentek zgłaszających się do ekspertów z zakresu ginekologii onkologicznej jest w Polsce niestety coraz więcej. Wśród chorób nowotworowych najczęściej diagnozowany, bo trzeci pod względem częstości zachorowań na świecie jest rak szyjki macicy – przyznaje prof. Jan Kotarski z SPSK1 w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Zaznacza, że w Polsce ten nowotwór dotyka głównie pacjentki między 50. a 60. rokiem życia, jednak w ostatnich latach jest więcej zachorowań u młodszych pacjentek w wieku 35-44 lata.
Podczas Kongresu został zaprezentowany projekt „Kolposkopia 2020”. Ma on pozwolić na opracowanie kompleksowych wytycznych dotyczących wszystkich aspektów nowoczesnej prewencji wtórnej raka szyjki macicy, ze szczególnym uwzględnieniem roli kolposkopii. To najważniejsze narzędzie potwierdzające ryzyko zmian prekursorowych raka.
– Kolejny niemalże równie częsty nowotwór to rak jajnika, zwany też nie bez powodu cichym i podstępnym zabójcą. Niestety nie istnieją żadne skuteczne badania i testy profilaktyczne pozwalające wykryć raka jajnika w jego wczesnym i bezobjawowym stadium – mówi prof. Kotarski.
Rak jajnika to piąty pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Na tle państw Unii Europejskiej Polska charakteryzuje się wysoką zapadalnością i wciąż niskimi współczynnikami wyleczenia (rocznie jest diagnozowany jest u blisko 4 tys. kobiet).