Skuteczne i ekologiczne odkażenie między innymi szpitali, szkół, centrów handlowych, środków transportu publicznego. Lubelska firma Accrea opracowała prototyp robota do dezynfekcji i być może już wkrótce rozpocznie testy w jednej z lubelskich lecznic.
Lubelska firma Accrea Engineering od lat produkuje roboty współpracujące z ludźmi (m.in. robot pomagający chorym na Alzheimera czy umożliwiający zdalną diagnostykę – red.). Tym razem, w związku z epidemią koronawirusa, opracowała prototyp robota do dezynfekcji pomieszczeń użyteczności publicznej, m.in. oddziałów i korytarzy szpitalnych, sklepów spożywczych, szkół, centrów handlowych, transportu publicznego.
Takie roboty będą mogły działać w trakcie przerw w pracy, np. w godzinach nocnych lub w przypadku realnego zagrożenia wirusem.
– Koncepcja, która odróżnia nas od konkurencji, pozwala robotom na wejście w obszary, gdzie może pojawić się przypadkowo człowiek. Planujemy opracować flotę autonomicznych robotów wyposażonych w lampy UV-C, które mogłyby przeprowadzać dezynfekcję przestrzeni publicznych – mówi Dorota Szczęśniak-Stańczyk, lekarz z Lublina i współpomysłodawca projektu. Tłumaczy, że środki używane do dezynfekcji są w większości szkodliwe dla człowieka w stężeniach wymaganych do zapobiegania Covid-19.
– Dlatego też nasze roboty przeznaczone do pracy w przestrzeni publicznej będą ją dezynfekować, gdy w pobliżu nie będzie ludzi. Zostaną wyposażone w czujniki, które pozwolą na natychmiastowe wyłączenie lampy UV-C, jeżeli w polu jego pracy pojawi się człowiek – zaznacza dr Szczęśniak-Stańczyk. – Chodzi np. o nagłą sytuację w szpitalu, albo w środkach transportu publicznego, kiedy w autobusie czy pociągu został pasażer.
Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu, ważna jest nie tylko skuteczność, ale też ekologia. – Światło UV-C jest obecnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem do dezynfekcji. Ogranicza emisję szkodliwych substancji. Pozwala też na szybką i skuteczną dezynfekcję – podkreśla Szczęśniak-Stańczyk i dodaje, że ograniczenie wejścia personelu do strefy skażenia, prawdopodobnie pozwoli też zmniejszyć produkcję odpadów – zużycie rękawiczek, maseczek oraz odzieży ochronnej.
Robot opracowany przez lubelskich inżynierów (DisiRT-Disinfection Robot) dostał już wsparcie Komisji Europejskiej w ramach walki z Covid-19. Do konkursu zgłoszono prawie 150 projektów technologicznych z całej Europy. Accrea znalazła się w finałowej dziesiątce.
– W pierwszej kolejności zaprojektowaliśmy robota prowadzącego automatyczną dezynfekcję lampami UVC o standardzie medycznym. Następnie planujemy dołączyć do niego ozonator – wyjaśnia dr Szczęśniak-Stańczyk i zapowiada, że niebawem zaczną się pierwsze testy robota w lubelskich szpitalach.