Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 listopada 2019 r.
18:04

Jakim budżetem dysponował lubelski NFZ? Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem oddziału

0 9 A A
Karol Tarkowski
Karol Tarkowski

Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem lubelskiego oddziału NFZ 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakim budżetem dysponował w tym roku lubelski NFZ i jakie są plany na przyszły rok?

– W tym roku mamy budżet na poziomie ok. 5,03 mld zł. To nam pozwoliło na zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych w różnych zakresach, począwszy od podstawowej opieki zdrowotnej, kończąc na leczeniu szpitalnym. 

Zaczynaliśmy od kwoty o 300 mln niższej, ale w ciągu roku budżet został zwiększony, dzięki czemu mogliśmy przeznaczyć dodatkowe środki na leczenie w różnych dziedzinach. Trudno mi szacować jakimi kwotami będziemy dysponować w przyszłym roku, mam jednak nadzieję, że nie będą to pieniądze niższe niż teraz. 

• Na co pójdą te pieniądze, co jest priorytetem?

– Wyzwaniem nie tylko dla funduszu, ale dla całej ochrony zdrowia jest opieka nad osobami starszymi. Ze względu na starzenie się społeczeństwa opieka długoterminowa staje się priorytetem. Nie chodzi tu jednak tylko o pobyty np. w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ale też o opiekę domową, która będzie się coraz bardziej rozwijać. W kontekście opieki długoterminowej trzeba wspomnieć o pacjentach onkologicznych, którzy również jej wymagają. Kolejny priorytet to działania profilaktyczne, bo coraz częściej dotykają nas choroby cywilizacyjne np. cukrzyca. Musimy im zapobiegać. 

• A nadwykonania? Czy uda się za wszystkie zapłacić?

– Rok się jeszcze nie skończył, więc nie możemy mówić o ostatecznych sumach. Nie mniej jednak ze wstępnych szacunków wynika, że będą to kwoty na poziomie dziesiątków milionów złotych. Warto jednak zauważyć, że na podobnym poziomie mogą kształtować się niewykonania w niektórych zakresach leczenia. Wymaga to więc szczegółowej analizy, którą będziemy prowadzić na przełomie lutego i marca przyszłego roku. 

W tym roku nie mieliśmy większych problemów ze spłatą nadwykonań i w większości udało nam się to zrealizować. Nie widzę przeszkód, żeby w przyszłym roku miałoby być inaczej. 

20 lat ubezpieczeń zdrowotnych

Priorytety i tendencje w finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w województwie lubelskim w naszym regionie były jednym z głównych tematów konferencji zorganizowanej w ubiegły piątek w Lublinie w związku z 20-leciem powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rjk / 18 listopada 2019 r. o 19:02
Jeszcze mój komentarz: Urzędnicy z ZUS czy US dużo poważniejsze problemy potrafią załatwić telefonem czy mailem. W NFZ triumfuje głupota lub perfidia albo też realizacja politycznego zamówienia. Bodajże na wiosnę minister obiecał skrócenie kolejek do sanatorium, no i masz znalazła się metoda. Od urzędnika i takich jak ja petentów słyszałem, że wnioski są masowo odrzucane. Ot i dobra zmiana.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 21:14
Ważne aby im na premie wystarczyło !!
Avatar
Zenobia / 18 listopada 2019 r. o 19:53
Jednym słowem -" jest dobrze a będzie jeszcze lepiej". Nawet ciemny lud już tego nie kupi.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 23:39
Czy dalej popiera Pan "kandydata do Sejmu tego Państwa" Teresę Kanclerz?
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 19:00
Opowiem wam moją przygodę z NFZ, która trwa już parę miesiecy. Pomyślałem, że pojadę do sanatorium. Porobiłem furę badań, lekarz wypisał skierowanie. Pech chciał, że trzy dni wcześniej zmienił się druk skierowania (dwie ostatnie tabelki scalono w jedną - totalna rewolucja). Po kilku tygodniach dostałem list, że odrzucono moje skierowanie - dostarczyłem zły formularz. Kolejna wizyta u lekarza, znowu mozolne wypełnianie nowego druku - lekarz przeciągnął kreskę przy jakimś nieistotnym pytaniu, skreślił tak i nie. To błąd dyskwalifikujący, odesłano mnie znowu w diabły. Ja znowu do lekarza, on przy tym trefnej kresce zaznaczył prawidłowo, podpisał, przystawił pieczęć. Też źle. Nie może być poprawek. (urzędnik przyjął, lekarz (?) NFZ odrzucił). Kolejna wizyta w przychodni, kolejna już czwarta w NFZ. Czekam znowu na list, ciekawe co teraz wymyślą?
Opowiem wam moją przygodę z NFZ, która trwa już parę miesiecy. Pomyślałem, że pojadę do sanatorium. Porobiłem furę badań, lekarz wypisał skierowanie. Pech chciał, że trzy dni wcześniej zmienił się druk skierowania (dwie ostatnie tabelki scalono w jedną - totalna rewolucja). Po kilku tygodniach dostałem list, że odrzucono moje skierowanie - dostarczyłem zły formularz. Kolejna wizyta u lekarza, znowu mozolne wypełnianie nowego druku - lekarz przeciągnął kreskę przy jakimś nieistotnym pytaniu, skreślił tak i nie. To błąd dyskwalifikujący, ode... rozwiń
Avatar
Już Niepracownik / 28 listopada 2019 r. o 19:20
Wszystkich, którzy zazdroszczą pracownikom NFZ ich zarobków i pracy zapraszamy. Drzwi wydziałów WSOZ i WO stoją otworem. A wspaniali naczelnicy zapewnią wam wrażenia, których do końca życia napewno nie zapomnicie.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 16:09
Zarabia się min. Krajowa i jesteś referentem , bez względu na ogólny staż pracy . Mobbing szczególne we wsoz .. Marek S - Naczelnik, socjopata , przerósł poprzedniczkę ... uciekać ...
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 08:20
Może ktoś wie jakie są zarobki w NFZ ?
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 11:13
Taaa ... A w NFZ mobbing na całego, zwłaszcza w WSOZ i WO. Ludzie za pół darmo pracują. No chyba, że jesteś naczelnikiem to i na nagrody liczyć możesz bo ktoś przecież motłoch w ryzach musi trzymać.
Avatar
Już Niepracownik / 28 listopada 2019 r. o 19:20
Wszystkich, którzy zazdroszczą pracownikom NFZ ich zarobków i pracy zapraszamy. Drzwi wydziałów WSOZ i WO stoją otworem. A wspaniali naczelnicy zapewnią wam wrażenia, których do końca życia napewno nie zapomnicie.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 11:13
Taaa ... A w NFZ mobbing na całego, zwłaszcza w WSOZ i WO. Ludzie za pół darmo pracują. No chyba, że jesteś naczelnikiem to i na nagrody liczyć możesz bo ktoś przecież motłoch w ryzach musi trzymać.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 16:09
Zarabia się min. Krajowa i jesteś referentem , bez względu na ogólny staż pracy . Mobbing szczególne we wsoz .. Marek S - Naczelnik, socjopata , przerósł poprzedniczkę ... uciekać ...
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 23:39
Czy dalej popiera Pan "kandydata do Sejmu tego Państwa" Teresę Kanclerz?
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 08:20
Może ktoś wie jakie są zarobki w NFZ ?
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 21:14
Ważne aby im na premie wystarczyło !!
Avatar
Zenobia / 18 listopada 2019 r. o 19:53
Jednym słowem -" jest dobrze a będzie jeszcze lepiej". Nawet ciemny lud już tego nie kupi.
Avatar
rjk / 18 listopada 2019 r. o 19:02
Jeszcze mój komentarz: Urzędnicy z ZUS czy US dużo poważniejsze problemy potrafią załatwić telefonem czy mailem. W NFZ triumfuje głupota lub perfidia albo też realizacja politycznego zamówienia. Bodajże na wiosnę minister obiecał skrócenie kolejek do sanatorium, no i masz znalazła się metoda. Od urzędnika i takich jak ja petentów słyszałem, że wnioski są masowo odrzucane. Ot i dobra zmiana.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 19:00
Opowiem wam moją przygodę z NFZ, która trwa już parę miesiecy. Pomyślałem, że pojadę do sanatorium. Porobiłem furę badań, lekarz wypisał skierowanie. Pech chciał, że trzy dni wcześniej zmienił się druk skierowania (dwie ostatnie tabelki scalono w jedną - totalna rewolucja). Po kilku tygodniach dostałem list, że odrzucono moje skierowanie - dostarczyłem zły formularz. Kolejna wizyta u lekarza, znowu mozolne wypełnianie nowego druku - lekarz przeciągnął kreskę przy jakimś nieistotnym pytaniu, skreślił tak i nie. To błąd dyskwalifikujący, odesłano mnie znowu w diabły. Ja znowu do lekarza, on przy tym trefnej kresce zaznaczył prawidłowo, podpisał, przystawił pieczęć. Też źle. Nie może być poprawek. (urzędnik przyjął, lekarz (?) NFZ odrzucił). Kolejna wizyta w przychodni, kolejna już czwarta w NFZ. Czekam znowu na list, ciekawe co teraz wymyślą?
Opowiem wam moją przygodę z NFZ, która trwa już parę miesiecy. Pomyślałem, że pojadę do sanatorium. Porobiłem furę badań, lekarz wypisał skierowanie. Pech chciał, że trzy dni wcześniej zmienił się druk skierowania (dwie ostatnie tabelki scalono w jedną - totalna rewolucja). Po kilku tygodniach dostałem list, że odrzucono moje skierowanie - dostarczyłem zły formularz. Kolejna wizyta u lekarza, znowu mozolne wypełnianie nowego druku - lekarz przeciągnął kreskę przy jakimś nieistotnym pytaniu, skreślił tak i nie. To błąd dyskwalifikujący, ode... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie toczy się sprawa o pieniądze z firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku drogowego dla poszkodowanej dziewczynki, Natalii Bławat. Październikowy wyrok nie uprawomocnił się. Apelację złożyła Ergo Hestia.

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

W czwartek późnym wieczorem zakończono usuwanie poważnej awarii, która dobę wcześniej doprowadziła od odcięcia ogrzewania i ciepłej wody w centralnej części miasta Puławy. Sytuacja została opanowana.

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się mistrzostwa świata. Kibice w województwie lubelskim liczą na dobry występ Mikołaja Muchowskiego i Moniki Ostrowskiej.

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"
Magazyn

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"

Dla mnie wojna na Ukrainie nie zaczęła się w lutym 2022, ale w 2014 aneksją Krymu i tym, co działo się także w Donbasie - rozmowa z Wojtkiem Łosiewiczem z Zamościa, 37-letnim archeologiem z wykształcenia, zawodowo przewodnikiem turystycznym po Zamościu, Roztoczu, Polsce i po Ukrainie, o jego miłości do tego kraju i powodach, dla których dzień w dzień, od lutego pomaga Ukraińcom.

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Rozmowa z Łukaszem Giereszem, trenerem Świdniczanki Świdnik

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów
9 grudnia 2022, 9:00

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów

Nowym trendem w polskich kina jest dystrybuowanie filmowych wersji popularnych seriali anime. Wielbiciele gatunku w naszym kraju mieli już okazję oglądać m.in. film z uniwersum "Dragon Ball". W najbliższy weekend z kolei na ekranach swoją premierę będzie miał "Demon Slayer. Mugen Train". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Szpital dziecięcy w Lublinie nie ma na ZUS za pracowników. Marszałek daje pieniądze i stawia warunki

Szpital dziecięcy w Lublinie nie ma na ZUS za pracowników. Marszałek daje pieniądze i stawia warunki

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie przez trwającą przebudowę oddziałów jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że przestał opłacać składki ZUS swoich pracowników. Pomóc ma marszałek województwa ze środków unijnych. Pod warunkiem, że będą jakieś oszczędności na innych projektach.

Jarmark i opłatek na rynku w Kazimierzu Dolnym. Już w ten weekend

Jarmark i opłatek na rynku w Kazimierzu Dolnym. Już w ten weekend

W najbliższy weekend, 10 i 11 grudnia na Rynku odbędzie się 15. Kazimierski Jarmark Świąteczny. Na kupujących będą czekały barwne stoiska, wizyta św. Mikołaja oraz występy artystów m.in. z Puław, Lublina, Dęblina i Dąbrówki.

Zamość. Wrzuć coś do koszyka. Świąteczna zbióka żywności w ten weekend
10 grudnia 2022, 8:00

Zamość. Wrzuć coś do koszyka. Świąteczna zbióka żywności w ten weekend

Dla najuboższych polskich rodzin osób niepełnosprawnych, również uchodźców z Ukrainy, którym zamojskie stowarzyszenie „Krok za krokiem” dało schronienie w Białobrzegach, ale też potrzebujących z Krzemieńca będzie zbierana w ten weekend żywność w kilku sklepach w Zamościu.

Warsztaty pieśni polskich i ukraińskich w Galerii Labirynt
10 grudnia 2022, 14:00

Warsztaty pieśni polskich i ukraińskich w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na warsztaty pieśni polskich i ukraińskich dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbędą się 10 grudnia o godz. 14.

KUL usunął pomnik swojego założyciela. Na jaw wychodzi, że bez zgody arcybiskupa
galeria

KUL usunął pomnik swojego założyciela. Na jaw wychodzi, że bez zgody arcybiskupa

Okazuje się, że metropolita lubelski, który jest zwierzchnikiem dla KUL, nie wydał zgody na usunięcie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Katolicka uczelnia utrzymywała, że decyzje zapadły już dawno.

Motor w sobotę zmierzy się w sparingu z Legią Warszawa. "Zagramy w najmocniejszym składzie"

Motor w sobotę zmierzy się w sparingu z Legią Warszawa. "Zagramy w najmocniejszym składzie"

Przed piłkarzami Motoru jeszcze kilka dni treningów. W sobotę podopieczni Goncalo Feio będą mieli okazję sprawdzić formę na tle wicelidera PKO BP Ekstraklasy – Legii Warszawa. Spotkanie kontrolne odbędzie się w Książenicach (godz. 13)

Nowy dworzec w budowie i już duży kłopot. Ktoś zapomniał, że będą schody
galeria

Nowy dworzec w budowie i już duży kłopot. Ktoś zapomniał, że będą schody

Nikt nie chce się podjąć ryzykownej operacji w budowanym przez miasto nowym dworcu autobusowym. Jego projektanci zapomnieli o miejscu na mechanizm napędzający ruchome schody, przez co trzeba się wkuć głęboko w betonową płytę chroniącą obiekt przed naporem wód gruntowych.

W niedzielę w Lublinie polsko - ukraińskie Mikołajki
11 grudnia 2022, 11:00

W niedzielę w Lublinie polsko - ukraińskie Mikołajki

Spilno Lublin to nowa miejska przestrzeń, która służy budowaniu wspólnoty mieszkańców Lublina z Polski i z Ukrainy poprzez codzienne działania: warsztaty, kursy językowe, spotkania z ekspertami.

Nie byłeś w wojsku? Możesz dostać wezwanie. Nawet 200 tysięcy osób w kamasze

Nie byłeś w wojsku? Możesz dostać wezwanie. Nawet 200 tysięcy osób w kamasze

Wystarczy mieć przyznaną kategorię wojskową, by spodziewać się wezwania na ćwiczenia. Zwłaszcza, jeśli nigdy w życiu nie trzymało się w rękach karabinu, a poligon zna się tylko z telewizji. Armia w ciągu roku może się upomnieć nawet o 200 tys. tzw. pasywnych rezerwistów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!