Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

7 października 2020 r.
13:14

Pandemia to czas wyzwań, a Medisept im sprostał

Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke
Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke (fot. Medisept)

Rozmowa z Waldemarem Ferschke, lekarzem epidemiologiem, wiceprezesem lubelskiej firmy Medisept, producentem środków do dezynfekcji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

  • Produkty do odkażania wyprodukowane przez Medisept można znaleźć wszędzie – korzystają z nich już nie tylko szpitale, ale też szkoły, urzędy, są dostępne dla klientów indywidualnych w drogeriach. Pandemia koronawirusa pomogła firmie?

– Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki finansowe naszej firmy, sprzedaż wzrosła pięciokrotnie w stosunku do poprzednich lat. Wówczas zamykaliśmy rok ze sprzedażą na poziomie ok. 30 mln zł. Do tej pory zaopatrywaliśmy przede wszystkim szpitale i placówki medyczne. Pandemia koronawirusa otworzyła nam nowe możliwości. Teraz z naszych produktów korzystają również samorządy, szkoły, urzędy. Nagły wzrost zapotrzebowania wymagał jednak od nas szybkiego przestawienia się na nowe warunki. W ciągu miesiąca musieliśmy zwiększyć moce produkcyjne, co wiązało się z zatrudnieniem i przeszkoleniem dodatkowych 50 osób. Mieliśmy nie tylko presję czasową, ale też związaną z reżimem sanitarnym. Urosła nam także konkurencja – aktualnie ok. 2 tys. firm zajmuje się taką produkcją. Nie jest łatwo działać w takich warunkach, ale daliśmy radę. Niezwykle rygorystycznie podchodzimy do kwestii związanych z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co potwierdza fakt, że do tej pory nie mieliśmy żadnych zakażeń. Jesteśmy jednak przygotowani na takie przypadki pod kątem odpowiednich procedur, które maksymalnie ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Dzielimy się tą wiedzą podczas webinarów, które organizujemy dla innych firm.

  • Udało się też pokonać trudności w pozyskaniu surowca do produkcji środków dezynfekcyjnych, które pojawiły się na początku epidemii.

– W rozwiązaniu tego problemu nie bez znaczenia było wsparcie mediów i nagłośnienie tej sprawy w całej Polsce. Przypomnijmy, że polski rynek surowców i produktów biobójczych był do wybuchu epidemii uzależniony od dostawców zagranicznych. Z chwilą pojawienia się koronawirusa w Europie wstrzymali oni dostawę do Polski, chroniąc własny rynek. Do produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia, czyli m.in. w naszym przypadku, wymagany jest certyfikowany alkohol, a jego zapasy szybko się skończyły. Nasza dalsza produkcja była zagrożona. Wskazywaliśmy, m.in. w liście do premiera, że rozwiązaniem tych problemów byłoby kupno surowca bez certyfikatu. Przepisy na to pozwalają, ale jednocześnie zobowiązują producenta do sprzedawania całości produkcji Agencji Rezerw Materiałowych, a my zaopatrywaliśmy głównie szpitale. Chodziło o to, aby trafić z produktem bezpośrednio do potrzebujących, omijając biurokrację. Aby to zrobić, wystarczyła zmiana stosowanego rozporządzenia w sprawie akcyzy przez Ministerstwo Finansów.

  • Jakie były początki firmy?

– Medisept założyło dwóch kolegów z podwórka w 1993 roku. Z moim wspólnikiem (Przemysław Śnieżyński – red.) znamy się od ponad 40 lat. Postanowiliśmy założyć firmę, która byłaby odpowiedzią na problemy w służbie zdrowia, której realia obaj znaliśmy. Chodziło o standardy higieniczne, a właściwie ich brak. W latach 90. to przysłowiowe metalowe wiadro i szczotka były standardem. Początkowo zajmowaliśmy się dystrybucją zagranicznych środków do odkażania. W końcu, od 2004 roku, zaczęliśmy produkować pod własną marką. Pięć lat temu, kiedy mieliśmy już wypracowaną pozycję na rynku, podjęliśmy decyzję o wybudowaniu fabryki w strefie ekonomicznej na lubelskim Felinie. To była dla nas potężna inwestycja, na którą udało się pozyskać kredyt technologiczny na produkcję innowacyjnych produktów do dezynfekcji. Od blisko trzech lat jesteśmy także dostępni dla klientów indywidualnych, dzięki czemu nasze produkty można dostać np. w drogeriach.

  • Produkty Mediseptu trafiają też za granicę.

– Współpracujemy z większością krajów europejskich. Mamy też kontakty np. z Pakistanem, Azerbejdżanem czy Marokiem. Poprzez naszych partnerów w tych krajach nasze produkty trafiają m.in. do placówek służby zdrowia, a także na rynek otwarty. Nasza sprzedaż eksportowa cały czas rośnie.

  • Najbliższe plany?

– Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej. Mają być gotowe w czerwcu przyszłego roku. Dostaliśmy również grant na centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi nam prowadzenie badań mikrobiologicznych nad bakteriami antybiotykoopornymi, a także wirusologicznych. Budowa ruszy w przyszłym roku i potrwa do końca 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łada w tym sezonie u siebie zanotowała: 14 zwycięstw i 2 remisy

Łada ograła Stal Kraśnik. "Liga będzie jeszcze ciekawa"

Łada nadal bez porażki w Biłgoraju. Drużyna Marcina Zająca w sobotę pokonała lidera z Kraśnika 2:1. A skoro swój mecz wygrała Lublinianka, to przewaga Stali nad drugim zespołem w tabeli znowu stopniała do sześciu punktów.

 Natalia Szroeder
11 maja 2025, 0:00

Świdnik. Dwa dni koncertów w centrum miasta

Już dzisiaj warto zaplanować sobie te dwa dni – 11 i 12 maja w Świdniku pojawią się gwiazdy polskiej estrady. Wszystko z okazji 45. rocznicy Świdnickiego Lipca.

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski
ZDJĘCIA
galeria

Święto w Lublinie. Bogdanka LUK mistrzem Polski!!!

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i została mistrzem Polski.

Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkanki powiatu parczewskiego padły ofiarami internetowych oszustów – straciły ponad 10 tysięcy złotych

Policja z Parczewa prowadzi postępowania w sprawie dwóch internetowych oszustw, których ofiarami padły mieszkanki powiatu. 45-letnia kobieta próbowała sprzedać felgi samochodowe, a 52-latka ubrania – obie straciły oszczędności po kliknięciu w fałszywe linki do „odbioru płatności”.

Maja Klajda była gościnią w naszym studiu w lipcu 2024 roku. Opowiedziała wtedy o swoich planach i marzeniach

Miss Polonia z Lubelszczyzny walczy o koronę najpiękniejszej na świecie

W 2024 mieszkanka Łęcznej została najpiękniejszą kobietą w Polsce. Teraz Maja Klajda powalczy o tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie. Czy jej się to uda? Przekonamy się 31 maja.

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!
Foto
galeria

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!

Helium Club w Lublinie zamienił się w majowy weekend w centrum tanecznego wszechświata – było głośno i tak dobrze, że nikt nie pamięta, gdzie zostawił grilla. Sprawdź, kto dał czadu na parkiecie i jak wyglądała majówka, której zazdrości cała okolica! Tak się bawi Lublin.

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Sadownicy i plantatorzy z Lubelszczyzny liczą straty po serii przymrozków. W niektórych miejscach zbiory truskawek mogą spaść nawet o 80 procent. A to jeszcze nie koniec pogodowego horroru – meteorolodzy straszą kolejnymi chłodnymi nocami.

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się bardzo obiecująco, ale skończyło wysoką porażką. W sobotę Wisła Puławy prowadziła u siebie z walczącą o awans Chojniczanką Chojnice, ale ostatecznie przegrała aż 1:4 po feralnej końcówce spotkania

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"
ZDJĘCIA
galeria

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"

- Mamy wybrać prezydenta krętacza czy kolegę gangusów? - pytał media w sobotę marszałek Sejmu i kandydat na rezydenta RP Szymon Hołownia.

Chełmianka będzie miała czego żałować po meczu w Nowym Sączu

Chełmianka zmarnowała szansę na zwycięstwo w Nowym Sączu

Przynajmniej przez parę dni w brody będą sobie pluć piłkarze Chełmianki. Biało-zieloni zmarnowali dużą szansę na ogranie lidera i to w Nowym Sączu. Najpierw goście zepsuli doskonałą okazję na 2:0, a w końcówce grali w liczebnej przewadze. To jednak Sandecja zadała decydujący cios i wygrała 2:1.

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Wiosna nie tylko za oknem – w Chełmie rozkwita kulturą, zapowiadając literacką ucztę dla zmysłów. Chełmska Biblioteka Publiczna organizuje dwa wyjątkowe wydarzenia – III Festiwal „Chełmskie Spotkania z Literaturą” oraz IV Chełmskie Targi Książki. Gośćmi będą znani pisarze, aktorzy i twórcy, których dzieła nie tylko poruszyły czytelników, ale także znalazły miejsce na ekranach kin i telewizorów.

Michał Paluch dał Świdniczance prowadzenie, ale Unia wyrównała po przerwie

Outsider z Tarnowa znowu odebrał punkty Świdniczance

Unia z hukiem zleci do IV ligi. Młodzież z Tarnowa robi jednak postępy, co można oglądać zwłaszcza w końcówce obecnego sezonu. Przed tygodniem „Jaskółki” sensacyjnie ograły KSZO. W sobotę dopisały do swojego konta siódmy punkt, tym razem po wyjazdowym remisie ze Świdniczanką (1:1).

Lublinianka znowu wygrała mecz w niesamowitych okolicznościach
ZDJĘCIA
galeria

Kolejny niesamowity mecz z udziałem Lublinianki. Dziewięć goli i wygrana w ostatniej chwili

Jak tak dalej pójdzie, to na mecze, w których gra Lublinianka do biletu trzeba będzie dorzucać leki na uspokojenie. Drugi raz w tej rundzie drużyna Daniela Koczona pokonała rywali… 5:4, tym razem rezerwy Avii Świdnik. Znowu było mnóstwo emocji, zwrotów akcji i walka do samego końca.

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Za picie piwa na pomoście można dostać mandat. 26-latka czeka jednak o wiele cięższa kara.

Park kieszonkowy przy Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej

Uczelnia stworzyła swój park kieszonkowy. Pierwszy las Miywaki w mieście

Jest zapach ziół, szum wody, miejsce do siedzenia i trochę dydaktyki. Przy Akademii Bialskiej powstał park kieszonkowy, który może przynieść nie tylko odpoczynek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium