Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

7 października 2020 r.
13:14

Pandemia to czas wyzwań, a Medisept im sprostał

0 0 A A
Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke
Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke (fot. Medisept)

Rozmowa z Waldemarem Ferschke, lekarzem epidemiologiem, wiceprezesem lubelskiej firmy Medisept, producentem środków do dezynfekcji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

  • Produkty do odkażania wyprodukowane przez Medisept można znaleźć wszędzie – korzystają z nich już nie tylko szpitale, ale też szkoły, urzędy, są dostępne dla klientów indywidualnych w drogeriach. Pandemia koronawirusa pomogła firmie?

– Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki finansowe naszej firmy, sprzedaż wzrosła pięciokrotnie w stosunku do poprzednich lat. Wówczas zamykaliśmy rok ze sprzedażą na poziomie ok. 30 mln zł. Do tej pory zaopatrywaliśmy przede wszystkim szpitale i placówki medyczne. Pandemia koronawirusa otworzyła nam nowe możliwości. Teraz z naszych produktów korzystają również samorządy, szkoły, urzędy. Nagły wzrost zapotrzebowania wymagał jednak od nas szybkiego przestawienia się na nowe warunki. W ciągu miesiąca musieliśmy zwiększyć moce produkcyjne, co wiązało się z zatrudnieniem i przeszkoleniem dodatkowych 50 osób. Mieliśmy nie tylko presję czasową, ale też związaną z reżimem sanitarnym. Urosła nam także konkurencja – aktualnie ok. 2 tys. firm zajmuje się taką produkcją. Nie jest łatwo działać w takich warunkach, ale daliśmy radę. Niezwykle rygorystycznie podchodzimy do kwestii związanych z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co potwierdza fakt, że do tej pory nie mieliśmy żadnych zakażeń. Jesteśmy jednak przygotowani na takie przypadki pod kątem odpowiednich procedur, które maksymalnie ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Dzielimy się tą wiedzą podczas webinarów, które organizujemy dla innych firm.

  • Udało się też pokonać trudności w pozyskaniu surowca do produkcji środków dezynfekcyjnych, które pojawiły się na początku epidemii.

– W rozwiązaniu tego problemu nie bez znaczenia było wsparcie mediów i nagłośnienie tej sprawy w całej Polsce. Przypomnijmy, że polski rynek surowców i produktów biobójczych był do wybuchu epidemii uzależniony od dostawców zagranicznych. Z chwilą pojawienia się koronawirusa w Europie wstrzymali oni dostawę do Polski, chroniąc własny rynek. Do produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia, czyli m.in. w naszym przypadku, wymagany jest certyfikowany alkohol, a jego zapasy szybko się skończyły. Nasza dalsza produkcja była zagrożona. Wskazywaliśmy, m.in. w liście do premiera, że rozwiązaniem tych problemów byłoby kupno surowca bez certyfikatu. Przepisy na to pozwalają, ale jednocześnie zobowiązują producenta do sprzedawania całości produkcji Agencji Rezerw Materiałowych, a my zaopatrywaliśmy głównie szpitale. Chodziło o to, aby trafić z produktem bezpośrednio do potrzebujących, omijając biurokrację. Aby to zrobić, wystarczyła zmiana stosowanego rozporządzenia w sprawie akcyzy przez Ministerstwo Finansów.

  • Jakie były początki firmy?

– Medisept założyło dwóch kolegów z podwórka w 1993 roku. Z moim wspólnikiem (Przemysław Śnieżyński – red.) znamy się od ponad 40 lat. Postanowiliśmy założyć firmę, która byłaby odpowiedzią na problemy w służbie zdrowia, której realia obaj znaliśmy. Chodziło o standardy higieniczne, a właściwie ich brak. W latach 90. to przysłowiowe metalowe wiadro i szczotka były standardem. Początkowo zajmowaliśmy się dystrybucją zagranicznych środków do odkażania. W końcu, od 2004 roku, zaczęliśmy produkować pod własną marką. Pięć lat temu, kiedy mieliśmy już wypracowaną pozycję na rynku, podjęliśmy decyzję o wybudowaniu fabryki w strefie ekonomicznej na lubelskim Felinie. To była dla nas potężna inwestycja, na którą udało się pozyskać kredyt technologiczny na produkcję innowacyjnych produktów do dezynfekcji. Od blisko trzech lat jesteśmy także dostępni dla klientów indywidualnych, dzięki czemu nasze produkty można dostać np. w drogeriach.

  • Produkty Mediseptu trafiają też za granicę.

– Współpracujemy z większością krajów europejskich. Mamy też kontakty np. z Pakistanem, Azerbejdżanem czy Marokiem. Poprzez naszych partnerów w tych krajach nasze produkty trafiają m.in. do placówek służby zdrowia, a także na rynek otwarty. Nasza sprzedaż eksportowa cały czas rośnie.

  • Najbliższe plany?

– Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej. Mają być gotowe w czerwcu przyszłego roku. Dostaliśmy również grant na centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi nam prowadzenie badań mikrobiologicznych nad bakteriami antybiotykoopornymi, a także wirusologicznych. Budowa ruszy w przyszłym roku i potrwa do końca 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium