Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

25 września 2022 r.
15:28

Nad polskim handlem detalicznym zawisły czarne chmury. Od początku roku zniknęło 3,8 tys. sklepów

0 8 A A

Rozmowa z Tomaszem Starzykiem, specjalistą do spraw public relations w firmie Dun & Bradstreet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>Złota Setka 2021 – dodatek Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

• Postępująca inflacja i drożyzna powodują, że coraz więcej firm ogłasza upadłość, lub tnie koszty zwalniając pracowników. Które branże obecnie są w największym kryzysie i jak wyglądają statystyki?

– Szalejąca inflacja, a co za tym idzie spadek siły nabywczej Polaków i stale pogarszające się nastroje konsumenckie, a także rosnące koszty własne to główne przyczyny problemów finansowych polskich firm.

W pierwszym półroczu 2022 roku według Dun & Bradstreet, w Polsce niewypłacalność ogłosiło blisko 1150 firm, co jest liczbą porównywalną z liczbą bankructw w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na tę liczbę składają się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że ta stabilizacja w liczbie upadłości jest dość zwodnicza. Wydawać by się mogło, że w okresie pandemii tych bankructw będzie więcej. A tak nie jest. Nie tylko w Polsce, ale w większości państw na świecie. Mniejsza liczba upadłości firm to wypadkowa kilku czynników. Przede wszystkim licznych rządowych programów wsparcia przedsiębiorców, ulg podatkowych, zmian w prawie upadłościowym czy łatwiejszym dostępem do tanich i niskooprocentowanych kredytów, co pozwoliło firmom na szybkie dokapitalizowanie bieżącej działalności. Bankructw będzie więcej, ale jest to proces odroczony w czasie.

Mniej optymistycznie przedstawia się sytuacja np. na rynku sprzedaży detalicznej. Nad polskim handlem detalicznym zawisły czarne chmury. Od początku roku do końca września z polskiego rynku zniknęło 3,8 tys. sklepów. Do tej liczby należy dodać ponad 6,5 tys. zawieszonych działalności, co oznacza, że w tym roku blisko 10,5 tys. polskich detalistów było zbankrutowało, zamknęło lub zawiesiło swoją działalność. Wedle szacunków Dun & Bradstreet na polskim rynku działa nieco ponad 372,3 tys. sklepów, co w porównaniu do końca 2021 roku stanowi spadek o 1 proc.

Wzrost liczby sklepów odnotowano zaledwie w 2 na blisko 30 monitorowanych przez Dun & Bradstreet branżach. O 0,6 proc. wzrosła liczba sklepów z wyrobami medycznymi i o blisko 4 proc. z grami i zabawkami. Natomiast największy spadek w ujęciu procentowym zanotowały sklepy z AGD i urządzeniami elektrycznymi. Tylko w bieżącym roku rynek skurczył się o ponad 10 proc. To bezpośrednio wiąże się z zapaścią na rynku kredytów hipotecznych i właściwie zatrzymaniem całego procesu począwszy od otrzymania kredytu, poprzez kupno mieszkania a kończąc na jego urządzaniu.

• Czy procesy prowadzące do obecnej sytuacji można było jakoś przewidzieć? Jak się przed nimi obecnie bronić?

– Nie jestem przekonany co do tego, że można było przewidzieć w skali makro przyczyny dzisiejszych trudności gospodarczych. W pierwszej kolejności wymieniam wojnę Ukrainy z Rosją czy pandemię COVID-19.

Natomiast jeśli mowa o ewentualnym bankructwie naszego kontrahenta, to takie już, na podstawie analizy historycznych danych finansowych, powiązań osobowych i kapitałowych firmy czy danych płynących z rynku w odniesieniu do glokalizacji czy sytuacji w branży można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć.

Sprawdzając firmy przed zawarciem transakcji bronimy swoją firmę przed trudnościami, a w skrajnych przypadkach przed własnym bankructwem. Sprawdzać firmę można na wiele różnych sposobów. Przeprowadzając wywiad środowiskowy, pytając w izbach handlowych, gospodarczych, wyszukując dane w Internecie lub korzystając w tym celu z wyspecjalizowanych firm jak wywiadownie gospodarcze, Biuro Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej. W wywiadowniach gospodarczych firmę można sprawdzić poprzez raport handlowy.

• Wywiadownia przygotowuje dla swoich klientów produkty, zawierające z jednej strony pełny obraz działalności firm z całego świata, a z drugiej gotową wiedzę w postaci rekomendacji dotyczącej wiarygodności tej firmy.

– Podstawową wartością raportu handlowego jest rekomendacja współpracy z danym partnerem handlowym. W przypadku negatywnej rekomendacji, nasz klient powinien zastanowić się czy takie ryzyko jest dla niego opłacalne. Klient może zauważyć również pogarszającą się sytuację finansową podmiotu na licznych wykresach, co pozwala na jeden rzut oka ocenić najbliższą przyszłość firmy. Ciekawym elementem raportu jest porównanie podmiotu do jego branżowej konkurencji przez pryzmat wskaźników porównawczych. Raport handlowy pozwala również dostrzec niebezpieczne symptomy istniejące u badanego kontrahenta, takie jak powiązania osób z kierownictwa z firmami w złej kondycji finansowej. Inny element, na jaki warto zwrócić uwagę, to tendencje w sezonowości moralności płatniczej podmiotu. Pozwala on dotrzeć do sytuacji finansowej spółki matki podmiotu. Raport handlowy stanowi więc wielofunkcyjne narzędzie pozwalające odkrywać niebezpieczne obszary ryzyka działalności z konkretnym partnerem handlowym.

Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dwa istotne źródła: informację o moralności płatniczej podmiotu oraz powiązania kapitałowe podmiotu z firmami zagranicznymi. Pierwsze z tych źródeł informuje o historii zaległości płatniczych, co daje naszym klientom unikalną wiedzę na temat obecnych i przyszłych kontrahentów. Drugie źródło to największa na świecie baza danych podmiotów i powiązań licząca w tej chwili ponad 455 mln firm z ponad 220 krajów na świecie, pozwalająca zbadać kondycję finansową spółki matki badanego kontrahenta, nawet gdy pochodzi ona z bardzo odległych krańców świata.

• Automatyczne kasy w sklepach, automatyczne odpowiedzi na zapytania w mediach społecznościowych, czy roboty zapraszające przez telefon na spotkania sprzedażowe. Na każdym kroku spotykamy się z postępującą automatyzacją w biznesie. W Państwa branży gromadzenia i analizy danych również się tak dzieje?

– Powszechna automatyzacja w naszym życiu wydaje się czymś nie do zatrzymania. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Wspomina Pan o kasach automatycznych, robotach zapraszających na spotkania sprzedażowe. Dodałbym do tego jeszcze roboty przygotowujące i podające jedzenie w restauracjach, bezosobowe hotele, a ostatnio także sklepy spożywcze. Wydaje się, że jest to proces, przed którym nie da się uciec. Także w naszej branży zaszły w ostatnich latach ogromne zmiany. Przede wszystkim w zakresie zbierania, przetwarzania i pokazywania danych.

Dzisiaj gromadzimy dane o firmach i ich właścicielach z całego świata, weryfikujemy je i łączymy. Każdego dnia wykorzystujemy zaawansowane technologie, także sztuczną inteligencję aby naszym klientom dostarczyć gotowe do użycia informacje. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze.

• Jakie są Wasze główne źródła danych o przedsiębiorstwach? I czy w ostatnim czasie pojawiają się jakieś nowe? 

– Dun & Bradstreet korzysta z wielu źródeł informacyjnych zarówno rejestrowych, branżowych oraz typowo marketingowych. Pozwala to naszym klientom uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat kontrahenta, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych (zgodne z KRS lub ewidencją działalności gospodarczej), informacji o danych finansowych (sprawozdania finansowe firm składających takie dane w sądach gospodarczych), zdarzeniach prawnych (rejestr upadłości i likwidacji) po dane zamieszczone w różnych portalach internetowych, prasie lub z wywiadu z kierownictwem firmy.

ZŁOTA SETKA 2021 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Dun & Bradstreet to wiodący i globalny dostawca danych i analiz pozwalających na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, co umożliwia firmom na całym świecie poprawę wyników. Wgląd w Data Cloud Dun & Bradstreet aktywizuje i dynamizuje rozwiązania, które pozwalają klientom na wzrost przychodów, obniżenie kosztów, ograniczenie ryzyka i rozszerzenie ich działalności. Od 1841 r. niezależnie od ich wielkości, firmy na całym świecie współpracują z Dun & Bradstreet, minimalizując ryzyko prowadzenia biznesu i odkrywając nowe możliwości rynkowe.

Tomasz Starzyk (fot. Materiały prasowe)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 września 2022 r. o 19:18
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
Sugerujesz że prezes NBP to idiota?
 Uważaj aby nie zaczeli Ciebie ścigać za zdradę tajemnicy państwoej !!
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 września 2022 r. o 19:17
Taki byznesmen i nie słyszał o nowym ładzie... Władza będzie mu pomagać, zwłaszcza od tego momentu.
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 18:03
Twierdzę że  masz problemy poznawcze i emocjonalne. Co do Glapińskiego tak nadaje się na prezesa NBP jak guru pisiorów Jarosław do baletu mongolskiego
 Niepotrzebnie się nadymasz. To tylko matriał reklamowy firmy doradczej. A wieczorowa psychologia na AKSiM nie upoważnia do stawiania diagnoz. Spuszczamy powietrze w mongolskij oponie. 
Avatar
Askier / 25 września 2022 r. o 17:18
Twierdzę że masz problemy poznawcze i emocjonalne. Co do Glapińskiego tak nadaje się na prezesa NBP jak guru pisiorów Jarosław do baletu mongolskiego
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 16:57
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
 Sugerujesz że prezes NBP to idiota?
Avatar
Askier / 25 września 2022 r. o 16:26
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
Avatar
Zlyktos_666 / 25 września 2022 r. o 15:59
Więcej kasy pchać w nierobów, którzy tylko czekają na pinsety Zamiast wpierać lokalne firmy ulżyc im jakoś to podnoszą opłaty i dokładają nowe Ważne żeby obcy był głaskany i pozwalano mu na wszystko..
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 15:51
"... w przestrzeni publicznej, w większości mediów używane jest słowo: kryzys, w stosunku do sytuacji gospodarczej w Polsce. To jest absolutnie nieadekwatne." To słowa najważniejszego faceta w Polsce od finansów - stendapera Glapińskiego. Czy to znaczy że on kłamie? A może kłamliwy jest wywiad? KTO TU KŁAMIE?
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 września 2022 r. o 19:18
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
Sugerujesz że prezes NBP to idiota?
 Uważaj aby nie zaczeli Ciebie ścigać za zdradę tajemnicy państwoej !!
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 września 2022 r. o 19:17
Taki byznesmen i nie słyszał o nowym ładzie... Władza będzie mu pomagać, zwłaszcza od tego momentu.
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 18:03
Twierdzę że  masz problemy poznawcze i emocjonalne. Co do Glapińskiego tak nadaje się na prezesa NBP jak guru pisiorów Jarosław do baletu mongolskiego
 Niepotrzebnie się nadymasz. To tylko matriał reklamowy firmy doradczej. A wieczorowa psychologia na AKSiM nie upoważnia do stawiania diagnoz. Spuszczamy powietrze w mongolskij oponie. 
Avatar
Askier / 25 września 2022 r. o 17:18
Twierdzę że masz problemy poznawcze i emocjonalne. Co do Glapińskiego tak nadaje się na prezesa NBP jak guru pisiorów Jarosław do baletu mongolskiego
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 16:57
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
 Sugerujesz że prezes NBP to idiota?
Avatar
Askier / 25 września 2022 r. o 16:26
Kroll nie rżnij głupa sorry pisiora. Trzeba być idio.. tą by nie zauważać kryzysu, nadchodzących zwolnień grupowych i odjazdu rządzących
Avatar
Zlyktos_666 / 25 września 2022 r. o 15:59
Więcej kasy pchać w nierobów, którzy tylko czekają na pinsety Zamiast wpierać lokalne firmy ulżyc im jakoś to podnoszą opłaty i dokładają nowe Ważne żeby obcy był głaskany i pozwalano mu na wszystko..
Avatar
Kroll / 25 września 2022 r. o 15:51
"... w przestrzeni publicznej, w większości mediów używane jest słowo: kryzys, w stosunku do sytuacji gospodarczej w Polsce. To jest absolutnie nieadekwatne." To słowa najważniejszego faceta w Polsce od finansów - stendapera Glapińskiego. Czy to znaczy że on kłamie? A może kłamliwy jest wywiad? KTO TU KŁAMIE?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie. Dawid Kubacki blisko zwycięstwa w Titisee-Neustadt

Skoki narciarskie. Dawid Kubacki blisko zwycięstwa w Titisee-Neustadt

Dawid Kubacki nadal w świetnej formie. W piątek lider Pucharu Świata oddał najdłuższy skok w stawce i dzięki niemu zajął drugie miejsce w konursie na skoczni w Titisee-Neustadt. Drugim z naszych najlepszych reprezentantów okazał się Piotr Żyła, który był szósty

Idzie niż Brygida. 20 cm śniegu w Lubelskiem

Idzie niż Brygida. 20 cm śniegu w Lubelskiem

Trzeba przygotować się na nagłe opady śniegu. Będzie też zimno.

Międzyrzec Podlaski: Chodnik to rozkopana dziura, a obok szarżują ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Chodnik to rozkopana dziura, a obok szarżują ciężarówki

Mieszkańcy ulicy Kościuszki obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Ma to związek z remontem chodnika i dużym ruchem ciężarówek. Burmistrz obiecuje pomóc.

Azoty Puławy grają w piątek z Sandra SPA Pogonią Szczecin i chcą zakończyć rok wygraną

Azoty Puławy grają w piątek z Sandra SPA Pogonią Szczecin i chcą zakończyć rok wygraną

W meczu kończącym pierwszą rundę Azoty Puławy w piątek zagrają na wyjeździe z Sandra Spa Pogonią Szczecin (godz. 19.30).

Zamość. Rektor sypnął groszem dla sportowców
galeria

Zamość. Rektor sypnął groszem dla sportowców

Nagrody finansowe w wysokości od tysiąca do 2 tys. zł, a także pamiątkowe dyplomy otrzymali od rektora Akademii Zamojskiej studiujący na uczelni sportowcy, którzy w ostatnim czasie odnosili największe sukcesy.

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Rektor KUL miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii – tak władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odnoszą się do oświadczenia lubelskiej kurii w sprawie demontażu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Metropolita lubelski, który jest zwierzchnikiem uczelni, poinformował w piątek rano, że nie tylko nie wydał na to zgody, ale sprzeciwiał się przeniesieniu monumentu z centrum Lublina.

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"
Magazyn

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"

To zupełnie nowy sport w Lublinie. W styczniu 2023 roku Szkoła Nurkowania Dive Service chce uruchomić zajęcia połączone w późniejszym czasie z rozgrywkami ligowymi w tej nietypowej dyscyplinie.

Jak zaoszczędzić na gazie?

Jak zaoszczędzić na gazie?

GAZ Bez względu na to, czy korzystamy z gazu ziemnego, czy z LPG coraz częściej łapiemy się za głowę widząc rachunki. Ceny rosną bowiem regularnie. Czy w tej sytuacji można zaoszczędzić?

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

W sobotę 10 grudnia w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zostanie rozegrany II Ogólnopolski Turniej Piłki nożnej +35 Lubelskie 2022

Gotówka ucieka z każdą kroplą

Gotówka ucieka z każdą kroplą

WODA Możemy żyć taniej i jednocześnie bardziej ekologicznie. Wystarczy zmienić nasze przyzwyczajenia i zwracać uwagę na zużycie wody

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie toczy się sprawa o pieniądze z firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku drogowego dla poszkodowanej dziewczynki, Natalii Bławat. Październikowy wyrok nie uprawomocnił się. Apelację złożyła Ergo Hestia.

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

W czwartek późnym wieczorem zakończono usuwanie poważnej awarii, która dobę wcześniej doprowadziła od odcięcia ogrzewania i ciepłej wody w centralnej części miasta Puławy. Sytuacja została opanowana.

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się mistrzostwa świata. Kibice w województwie lubelskim liczą na dobry występ Mikołaja Muchowskiego i Moniki Ostrowskiej.

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"
Magazyn

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"

Dla mnie wojna na Ukrainie nie zaczęła się w lutym 2022, ale w 2014 aneksją Krymu i tym, co działo się także w Donbasie - rozmowa z Wojtkiem Łosiewiczem z Zamościa, 37-letnim archeologiem z wykształcenia, zawodowo przewodnikiem turystycznym po Zamościu, Roztoczu, Polsce i po Ukrainie, o jego miłości do tego kraju i powodach, dla których dzień w dzień, od lutego pomaga Ukraińcom.

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Rozmowa z Łukaszem Giereszem, trenerem Świdniczanki Świdnik

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium