Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 marca 2021 r.
18:57

150 róż. Zamość pamięta o urodzinach Róży Luksemburg

Autor: Zdjęcie autora agdy
Róża Luksemburg
Róża Luksemburg (fot. Archiwum)

– Choć mieszkała w Zamościu zaledwie kilka najwcześniejszych lat i pewnie niewiele z niego zapamiętała, świat do dziś pamięta, że urodziła się w naszym mieście – zauważają organizatorzy 150. urodzin Róży Luksemburg. Chcą rozdać w piątek 150 czerwonych róż

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Róża Luksemburg urodziła się w Zamościu w 1871 roku. Była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, współzałożycielką Socjaldemokracji Królestwa Polskiego, przekształconą później w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL), współtworzyła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec i Komunistyczną Partię Niemiec. W 1919 roku zginęła tragicznie, została zamordowana w Berlinie. Mówiono o niej, że była wściekle inteligentna, bystra i dowcipna.

Dla niektórych jej działalność jest tak bardzo kontrowersyjna, że w 2018 roku, w ramach dekomunizacji, z Zamościa zniknęła tablica upamiętniająca fakt jej narodzin w jednym z zamojskich domów.

– Róża Luksemburg urodziła się 5 marca. Chcemy przypomnieć o 150. rocznicy tego wydarzenia – mówi radny Janusz Kupczyk, który razem z radną Agnieszką Klimczuk i Radą Miejską Lewicy w Zamościu, zapraszają w piątek na happenig „150 róż na 150. urodziny Róży Luksemburg”. – Między godz. 16 a 18 będziemy rozdawać czerwone róże z okolicznościową kartką.

– Upływający czas pozwala jeszcze bardziej docenić wagę Jej myśli: wolność jest zawsze wolnością dla myślących inaczej, prawa kobiet są prawami człowieka, ustrój realizujący ideały sprawiedliwości musi respektować wymogi demokracji. Była kobietą, która śmiało wdarła się do stref rzekomo zarezerwowanych dla mężczyzn: polityki i nauk społecznych. Choć mieszkała w Zamościu zaledwie kilka najwcześniejszych lat i pewnie niewiele z niego zapamiętała, świat do dziś pamięta, że urodziła się w naszym mieście. Zamość za granicą bardziej niż z „perłą Renesansu” jest kojarzony z Różą Luksemburg – można będzie przeczytać na urodzinowej kartce.

– Właściwie wszyscy turyści z Niemiec, którzy do nas zaglądają pytają o miejsce, gdzie mieszkała Róża Luksemburg. Począwszy od młodych ludzi, którzy uczyli się o niej w szkole i w ten sposób dowiedzieli o Zamościu, przez uczniów z Düsseldorfu ze szkoły imienia Róży, którzy byli zszokowani, że nie ma u nas w mieście, żadnej informacji o patronce ich placówki. Są też starsze osoby, które chcą zobaczyć jej dom. Ktoś nawet tłumaczył, że w Zamościu powinno być jej muzeum – mówi Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, które się mieści na parterze Ratusza. I dodaje, że Polacy interesują się jej postacią sporadycznie i zdarzają się osoby, które wyrażają się o niej bardzo źle.

Organizatorów piątkowych urodzin będzie można spotkać na Rynku Wielkim w okolicy kamienicy, gdzie jeszcze na murze jest ślad po zdemontowanej tablicy.

– Oczywiście wiemy, że była wmurowana w złym miejscu, rodzina Róży mieszkała w zupełnie innym domu – zastrzega radny Kupczyk.

Tablica jest teraz w Muzeum Zamojskim (fot. Archiwum)

Tablica pojawiła się na ścianie kamienicy przy ul. Staszica 37 w wyniku pomyłki, jaką zrobili pracownicy Zakładu Historii Partii przy Komitecie Centralnym PZPR. Była połowa lat 60. ubiegłego wieku i myślano organizacji muzeum poświęconego Róży. I to wówczas z Warszawy do Zamościa przyszła informacja, że późniejsza działaczka urodziła się w tym domu. Potwierdził to później sam Zamość, zawiadamiając Komitet Centralny i precyzując: mieszkanie 3-izbowa na I piętrze. Muzeum nie powstało, w 1967 roku pojawiła się tablica. W 1979 ją wymieniono na egzemplarz, który znamy.

– Leży zabezpieczona, nic się jej złego nie stało, nawet niedawno ją oglądałem. Jest w naszym magazynie na parterze budynku przy ul. Ormiańskiej 30 – mówi Andrzej Urbański, zastępca dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu. – Tablica trafiła do nas w czerwcu zeszłego roku z Zakładu Gospodarki Lokalowej. Zwrócono się do mnie z pytaniem, czy ją przyjmiemy, ja się oczywiście zgodziłem – dodaje.

Róża urodziła się w domu, który należał jeszcze do jej dziadków i stał przy ówczesnej ul. Ogrodowej 45, dziś Kościuszki 7A. Rodzice z jej starszym rodzeństwem zajmowali dwa pokoje i kuchnię na parterze.

Jak wylicza Ewa Lorentz w artykule „Dom Róży Luxemburg w Zamościu. Prawa i mit”, „swoich” miejsc działaczka miała w mieście kilka. Rada miejska obraduje w Sali Consulatus w Ratuszu, która nosiła imię Róży, była w Zamościu jej ulica (dziś Peowiaków) i jej imię nosiły Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium